Kışkırtıcı giyim kadını 'ucuz' gösteriyor

arifan yolcusu

Profesör
Katılım
9 Ağu 2010
Mesajlar
1,303
Tepkime puanı
79
Puanları
0
Yaş
41
Konum
Dergah-ı Mualla
Kışkırtıcı giyim kadını 'ucuz' gösteriyor


Altı yıl kadar önce Müslüman olarak Badra ismini alan ve el yapımı İslami kıyafetler üreten bir Amerikalı bayanla TİMETURK okurları için röportaj yaptık.Cumartesi 02.10.2010 - 11:50

Turgut Alp Boyraz / TIMETURK

ABD’li Müslüman bir bayan olan Badra ile nasıl Müslüman olduğu, neden el yapımı İslami kadın kıyafetleri ürettiği, bu elbiseleri nasıl yapıp nerede ve kimlere sattığı ve Müslümanların giyim kuşam tarzı hakkında ne düşündüğü gibi konularda bir röportaj gerçekleştirdik. İşte siz TIMETURK okurları için yaptığımız o röportaj;

Ne zaman Müslüman olmaya karar verdiniz?

Altı yıl önce.

Sizi İslam’a yönlendiren birisi oldu mu?

Hayır, ben kendi çabamla buldum.

Müslüman olmadan önceki isminiz neydi?

İslam’dan önceki hayatımın bir ehemmiyeti yok. Bu yüzden bu sorunuzu cevapsız bırakacağım. Şimdi ben bir Müslümanım ve şimdi benim için önemli olan tek şey Allah Subhânehû ve Teâlâ'nın iradesine uygun hareket etmek.

011020101436154519354_3.jpg

Altı yıl önce Müslüman olan Amerikalı Badra

Neden Badra ismini aldınız?

Çünkü iki sevgili kız kardeşim yanımdayken ben şahadet getirip Müslüman olduğumda, gece vaktiydi. 1 Kasım akşamında dışarıdaydık, yukarı baktım ve ay bizim üzerimizde parlıyordu. Güzel bir gece olduğunu düşündüm. Badra (Hilal) isminin hoş bir isim olduğunu düşündüm. Aynı zamanda bazı arkadaşlarım, yuvarlak bir yüze sahip olduğum için, bana ay gibi bir yüzüm olduğunu söylüyorlardı. Hepsi bu. Bu ismin hoş, özgün ve sık rastlanmayan bir ad olduğunu düşündüğüm için onu seçtim, başka hiçbir sebepten dolayı değil.

011020101527524347025_3.jpg


Neden el yapımı kadın kıyafetleri üretmeye başladınız?

On yaşından beri kıyafet yapıyorum. İslam’a girdiğim zaman, 1.82 m (6 feet) boyunda olan benim için ABD’de kimse yeteri kadar uzun bir şey üretmiyordu. Ve bundan dolayı ben kendi abiyelerimi ve uzun eteklerimi kendim yapmak zorundaydım. Arkadaşlarım benden onlar için de elbiseler yapmamı istemeye başladılar ve böylece benim yaptıklarımı beğenen tüm Müslümanlar için elbise üretmeye başladım.

Elbiseleri yapmak için hangi maddeleri kullanıyorsunuz?

Her türlü kumaşı kullanıyorum.

Ürettiğiniz elbiseleri nasıl satıyorsunuz? Ürettiğiniz bu elbiseleri satın alanlar genelde nereli?

Online üzerinde ki kendi dükkanımdan satıyorum. (www.hijabi.etsy.com)Ürettiklerimi çoğunlukla ABD’deki insanlar satın alıyor. Birkaç kişi de Kanada, İngiltere, Fransa, İsveç, Hollanda, Avustralya ve Singapur’dan bu elbiseleri satın alıyor.

Aileniz sizin Müslüman olmanıza ve el yapımı kadın kıyafetleri işi yapmanıza nasıl bakıyor?

Benim işim… Ben evden çalışıyorum. Her zaman kendim için çalıştım, kimsenin yanında çalışmadım. Bunun temel sebebi başkaları için çalışmayı sevmiyor olmam. Ailemin, hiçbir zaman benim dini tercihimle ilgili bir problemi olmadı. Ben çok büyük miktarlarda elbise üretmiyorum. Bir seferde sadece bir ürün üretebiliyorum. Neticede ben yalnızca bir kişiyim. Benim için çalışan kimse yok. Online mağazamdan da görebileceğiniz gibi, her üründen sadece bir tane var. Aynı elbiseden sadece birkaç tane yapabilirim. Aynı zamanda büyük miktarlarda ürün stoku da yapmıyorum.

FOTOGALERİ İÇİN TIKLAYIN

Müslümanların nasıl giyindikleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Yani genel olarak giyim kuşam tarzları demek istiyorum, kadın ya da erkek, şu veya bu ülkede.

Türkiye’de insanların nasıl giyindiklerini tam olarak bilmiyorum. Ben sadece kendi ülkem için konuşabilirim. Ben her zaman mütevazi giyindim, hatta İslam’a girmeden önce de öyle giyinirdim. İnsanların neden kışkırtıcı bir şekilde giyinmek isteyeceğini hiçbir zaman anlayamadım. Bunun onları ucuz gösterdiğini düşünüyorum. Bu sanki neredeyse onlar vücutlarını satıyormuşlar gibi bir şey. Ya da bu, insanların onlara kalplerinde ve zihinlerinde olanlar için değil de, vücutlarının nasıl göründüğüne göre değer vermeleri. Ve bu her dinden, herkes için geçerli. Kadınlar genelde neden cinsel suçların hedefi olduklarını ve neden hakaretamiz isimlerle çağırıldıklarını merak ederler. Bunu anlamak için belki aynaya bakıp nasıl giyindiklerini görmeleri ve davranışlarının nasıl olduğuna bakmaları gerekiyor. Mağazalarda kıyafetleri bakıyorum ve üzüntü verici bir şekilde görüyorum ki, genç kızlar için olan kıyafetler onların vücutlarının çoğunu gösterecek biçimde yapılmış. Bu bizim çocuklarımıza ne öğretiyor? Ben kendi çocuklarımın ****** gibi giyinmelerine izin vermem. Eğer öyle giyinirsen, insanların da sana öyle davranacağını düşünüyorum. Burada, bizim Amerikan İslam toplumumuzda ben hala üzülerek görüyorum ki; açık ya da çok dar giyinen Müslüman kadınlar var, sanki kalemle çizilmiş gibiler(ve maalesef, başlarında örtü olanlar da böyle). Bunu aynı zamanda erkek kıyafetlerinde de görüyorum. Bunları görmekten üzüntü duyuyorum. Elhamdülillah birçok Müslüman İslam’ın bize öğrettiği gibi doğru bir şekilde giyiniyor. Mütevazi bir şekilde giyinen bir erkek veya kadın gördüğümde onlarla gurur duyuyorum çünkü onlar kıyafet konusunda Müslümanları olması gerektiği şekilde temsil ediyorlar. Vücudunuzu sıktırmadan kapatarak da hoş, temiz ve güzel görünebilirsiniz. Ben uzun bir tunikle yere kadar uzayan bir etek ya da bir abiye giyiniyorum. Ve her zaman kıyafet seçimimden dolayı iltifat alırım, sadece Müslümanlardan değil, Müslüman olmayanlardan da.

Kapanmak ve mütevazi olmak, sizin bir çadır yada çuval giyiniyormuş gibi görünmek zorunda olduğunuz anlamına da gelmez. Siz yine güzel ve yakışıklı olabilirsiniz ve aynı zamanda da mütevazi olabilirsiniz.

Müslümanlara genel olarak bir mesajınız var mı?

Evet, inandığınız şeyler için ayağa kalkın. Dinimiz hakkında hakikati haykırın ve başkalarının onun hakkında yalanlar söylemesine izin vermeyin.
timetürk
 

arifan yolcusu

Profesör
Katılım
9 Ağu 2010
Mesajlar
1,303
Tepkime puanı
79
Puanları
0
Yaş
41
Konum
Dergah-ı Mualla
bu hengamede müslüman kadın/erkek nasıl bir yol izleyecektir...
islam giyim konusunda ayrı bir özen göstermiştir...
ama bazıları çağa uyalım yada bulunduğumuz yöre uyalım fikriyatıyla ve çarpıtmalarıyla
müslümanı son derece yanlış yollara itmektedir...
bugüne geldiğimizde artık müslümana has tahriflerin olduğunu görüyoruz....
adam boy boy reklam afişi yapıyor
aker resmi sitesine bakılabilir...
ama eşarp tüm saçı örtmüyor...
kasıtlı ve kasıtlı olmayan tüm bozulmaların önüne nasıl geçilebilir...
tüm bunlar şimdilik cevabı bekleniyor...
tabi daha düne kadar pantolon giymeyi ayıp sayan dindar kadınlarımızın bugünkü hoyrat tavırları da nereye gidecek merak ediliyor...
dahası iyiye mi gidiyoruz, yoksa gittikçe sefih bir hale mi bürünüyoruz,
bu da merak ediliyor...
merak etmek güzeldir, ama yalnızca bazen......
arifan....
 

YagmuR

Üye
Katılım
18 Ağu 2006
Mesajlar
2,504
Tepkime puanı
586
Puanları
0
Yaş
35
Konum
¤´ UnuTuLu§taN `¤
Web sitesi
www.gencislam.com
Hele ki herşeyin küçültüldüğü kısaltıldığı son zamanlarda boldan öte uzun kıyafetler bulmak dahada zorlaşıyor, morali bozuluyor insanın ne giyse olmuyor, abes duruyor, bende bu yüzden kendim diker kendim giyerim senelerdir, zevkli ve güzel birşey
smile%5B2%5D.gif


Çok güzel bir röportaj olmuş
Maşallah, Rabbim muvaffak kılsın O hanım'ı. ve şaşırtmasın inşallah
ve tüm ümmet-i Muhammede sıratı müstakimden ayırmasın Rabbim..
 

MECZUP

Profesör
Katılım
5 Ağu 2010
Mesajlar
887
Tepkime puanı
178
Puanları
0
Konum
Bî mekân..
Amiin evet çok güzel bi röportaj Allah razı olsun ...

İki çeşme akışır,
Birbirine bakışır,
Muhammed s.a.v ümmetine KARA ÇARŞAF yakışır.... Vesselam.....
 

arifan yolcusu

Profesör
Katılım
9 Ağu 2010
Mesajlar
1,303
Tepkime puanı
79
Puanları
0
Yaş
41
Konum
Dergah-ı Mualla
main_bck.gif
Ana Sayfaya Dön //
Karakter boyutu :
font_01.gif
font_02.gif
font_03.gif
font_04.gif


haber-yerine-et-satiyorlar.jpg

Haber yerine 'et' satıyorlar


Ali Atıf Bir gazete tirajları ile ilgili çarpıcı bir analize imza attı. Bir'e göre bilgi ve haberini pazarlaması gereken gazetelerin tirajları aslında yayınlanan 'açık-saçık kadınların olduğu' içeriklerden kaynaklanıyor.


Share | http://www.addthis.com/bookmark.php...30e&CXNID=2000001.5215456080540439074NXC&tt=0


14 Ekim 2010 Perşembe - 15:00

Ali Atıf Bir'e göre: "Tirajlarının en önemli sürükleyicisi de orasını burasını açan kadınlarla dolu magazin sayfaları"
"Dünyadaki gelişmelere bakıp, kültürden bağımsız bir şekilde "Gazeteler yaşayacak mı yaşamayacak mı?" sorununa yanıt vermekle "Türkiye'de kahvaltı kültürü peynirden, zeytinden mısır gevreğine geçecek mi?" sorusuna yanıt vermek hemen hemen aynı şey."

Bu satırların yazarı Ali Atıf Bir. Bugün gazetesinin akademi kökenli yazarı Ali Atıf Bir'e göre "Türkiye'de gazete okumanın genetik kodları farklı. Diğer iletişim olguları gibi kültürden besleniyor."
Bu iddiasının gerekçesini de açıklayan Bir: "Örneğin çok satan ve tiraj yarışı yapan dört gazetenin haber toplantılarının en önemli konusu ön sayfaya ya da arka sayfaya konacak kadının orasını burasını ne kadar açacağı. Tirajlarının en önemli sürükleyicisi de orasını burasını açan kadınlarla dolu magazin sayfaları.
Yani konu gazete ya da gazetecilik değil baldır bacak fabrikası işletmek.
Baldır bacak fabrikası işletiyorsanız da sizin için önemli olan haberin fotoğraftaki kadınlarla ilintili olması değil kadın fotoğrafının ağızları sulandıracak ya da şaşırtacak kadar farklı olması."
Köşesinde "Kimse bana "Halk bunu istiyor!" demesin! Halk bıraksan "çocuk pornosu" da ister! Bu bir seçim. Yetişkin insanların seçimi. Ama çok sağlıksız bir seçim." diyen Alı Atıf Bir'in yazısı için TIKLAYIN
 

alesta

Üye
Katılım
8 Eki 2010
Mesajlar
28
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Artık mahremiyet ölçüsünün sadece kadın tarafı tartışılmamalı.
Günümüzde kaş aldıran, makyaj yapan, kadın gibi giyinen, hatta ve hatta elem verici bir durum ki kadınlaşan genç erkeklerde artış gözlenmekte.
Luti bir toplum olmaya doğru hızla yöneliyor gençlik.
Topluma topluca bakmayı hedef edindiğimizde, sorunları da o nisbette çözmüş olacağız.
Kadının ve mahremiyeti ayaklar altında...Ve bunu baş tacı edecek olanlar yine kadınlar ve erkekler olmalı..

Paylaşım için teşekkürler...
 
Üst