KISKANÇlık

Gülçehre

Asistan
__KISKANÇLIK__

Küçük Emre 10 yaşlarındaydı o sıralar.Dergahın en gözde öğrencisiydi.Hocası onun üzerine toz kondurmazdı.Dergahtaki diğer talebeler hocalarının küçük Emre ile hepsinden ziyade alakadar oluşunu hazmedemez olmuşlardı.Hem onların neyi eksikti Emre'den..Kıskançlıkları had safhaya varmış,hislerini fiiliyata dökmekten geri duramaz hale gelmişlerdi.Arkadaşlarının olumsuz tavırlarını yaşının üstünde bir olgunlukla karşılardı Emre..

Günlerden bir gün hocaları ile birlikte talebeler bir piknik gezisine çıkarlar..Etrafında yemyeşil ağaçlar olan bir derenin kıyısını mesken tutarlar .Bir ara hocaları öğrencilerine hitaben;

_Yavrularım,sizden bir isteğim var.Şimdi hepiniz banabulabileceğiniz en güzel çiçeği bulup bana getirebilir misiniz?der. Bunun üzerine talebelerin hepsi etrafa dağılırlar .Bir müddet sonra hepsi birer birer hocalarının yanına gelirler.Hepsinin elinde birbirinden güzel çiçekler vardır.En son gelen talebe küçük Emre'dir.Elinde kurumaya yüz tutmuş ,solmuş bir çiçekle hocasına yaklaşır.Bu sırada diğer talebeler sanki zafer kazanmışçasına ,birbirlerine manalı manalı bakarak gülüşürler.Hocası küçük Emre'nin neden böyle bir çiçek getirdiğini sorunca Küçük Emre;

_Hocam çok dolaştım size en güzel çiçeği bulmak için .Sonunda öyle güzel bir çeçek buldum ki tam koparmak için yaklaşmışken,çiçeğin Allah'ı zikrettiğini fark ettim.Ben de bu çiçeği kopardım size.Bu sırada bir müddet önce birbirlerine gülüşerek bakan talebeler artık başlarını yerden kaldıramaz olmuşlardı...

Bilinmelidir ki; bir kişiye duyulan,kin,öfke,kıskançlık onu bitirmez kendi kendini yer bitirtir insana..

esenlikler dilerim...