Kısa bir yazı

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
Bediüzzaman Said Nursî, Mesnevî-i Nuriye içinde yer alan “Hubab” adlı risalenin bir “i’lem”inde bir zulüm tarifi getirir. “İnsanların en büyük zulümlerinden biri de şudur ki: Büyük bir cemaatin mesaisine terettüp eden, hasenatı intac eden semeratı bir şahsa isnad ve ona mal ederler.”
Bu, Bediüzzaman’a göre, zulümdür. Çünkü koca bir topluluğa ait bir hak, bir kişiye mal edilmekte; böylece o topluluğun bütün müntesiplerine haksızlık edilmektedir.
Sonraki cümlede ise, bu zülmün yatay düzlemde kalmayıp, dikey düzleme de sirayet ettiğine dikkat çekilmektedir: “Bu zulümde bir şirk-i hafî vardır. Çünki, bir cemaatin cüz’-i ihtiyarîsiyle kesbettikleri mahsulatı bir şahsa atfetmek, o şahsın icad derecesinde harikulade bir kudrete malik olduğuna delâlet eder. Hatta eski Yunanîlerin ve Vesenîlerin ilâheleri, böyle zalimâne tasavvurat-ı şeytaniyenin mahsulüdür...”
Bu ifadeler, putların durduk yerde oluşmadığını bize öğretir. Demek ki, Bediüzzaman’ın sözünü ettiği zulüm yatay düzlemde kalmamakta; büyük bir cemaatin mesaisine terettüp eden neticeleri, meselâ bir büyük başarıyı, bir zaferi tek bir şahsa mal edip o başarıda hissesi olan başka herkesin hissesini ona isnad etme haksızlığının peşisıra, böylece o tek bir kişiye ‘îcad derecesinde bir kudret’ atfederek o kişiye ilahlaştırma noktasına kadar uzanan bir noktaya gidilmektedir. Bediüzzaman’ın dikkat çektiği üzere, Eski Yunanlıların şirkâlûd mitolojilerinin ardında, böyle bir zihinsel-duygusal süreç vardır. Keza, taştan, madenden veya ağaçtan putlar edinen eski kavimlerin bu bâtıl itikadlarının ardında da...
Bu husus bir yıl kadar önce dikkatimi çekmiş ve “Şirk-i hafî nerelerde?” başlıklı bir yazıya beni sevketmişti.
Yakınlarda, bu manidar “i’lem”in de içinde yer aldığı Hubab’ın yazıldığı tarih dikkatimi celbetti. Kaynaklardan öğrendiğimize göre, bu risale, 1922 yılının son aylarında yahut 1923’ün ilk aylarında yazılmış.
Bediüzzaman o tarihlerde neredeydi, ne ile meşguldü, ne gördü, ne müşahede etti, ne duydu ve ne hissetti de bu “i’lem” kalbine düştü acaba?
Doğrusu, merak ediyorum.
Ve içimden bir ses, cevabın ipucunu bulmak için Tabiat Risalesi’nin baş tarafına bakmam gerektiğini fısıldıyor...
Metin KARABAŞOĞLU

korakademik

Ordinaryus
biraz açar mısınız?
pek anlaşılır bir yazı değil.

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
Benim risale bilgim nakıstır bu yazıyı açıklayacak bir donanıma sahip değilim...
Ama bende kendime göre istifade etmiş bulunuyorum...O kadarda karışık bir yazı olduğunu sanmıyorum...Yinede istiyorsanız Risale bilgisi tam olan kardeşlerimiz size açıklasınlar...

korakademik

Ordinaryus
istifade ettiğiniz kadarıyla anlatmaya gayret edin.
biz de faydalanırız.
başkalarına soramayız zaten burda kaç kişi var
hatta bir kişi bile var mı o konuda da şüpheliyim

korakademik

Ordinaryus
Benim risale bilgim nakıstır bu yazıyı açıklayacak bir donanıma sahip değilim...
Ama bende kendime göre istifade etmiş bulunuyorum...O kadarda karışık bir yazı olduğunu sanmıyorum...Yinede istiyorsanız Risale bilgisi tam olan kardeşlerimiz size açıklasınlar...

lale hanım lütfen cevap vermeniz mümkün mü
konuyu siz açmışsınız.
sorulan sorulara cevap vermek sizin göreviniz.

konuyu elinizden glediğince açıklamanızı tavsiye edicem.
cevap vermemekte ısrar ederseniz. hakkınızda iyi şeyler düşünemicem.

bu forumda nurcu olmayıp da
risale paylaşımlarında bulunan kişiler mevcut.
sizin başka mesajlarınızla burdaki paylaşımlarınız tezat oluşturuyor.

siz nurcu musunuz?
nurcu iseniz hangi gruptan?
nurcu değilseniz bu paylaşımlardaki amacınız nedir?

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
konuyu siz açmışsınız.

siz nurcu musunuz?

Öncelikle şunu belirteyim benden sonra yazmış olduğunuz dünkü mesajınızı dünden beri foruma girmediğim için yeni gördüm...O mesajınızdan sonra size hak vererek elimden geldiğince anladığımı anlatırdım...Ama bugün yazdığınız bu mesajınızdan sonra anlatacağım varsada anlatmam...
Peki neden anlatmam bunada açıklık getireyim...
Demişsinizki "cevap vermemekte ısrar ederseniz. hakkınızda iyi şeyler düşünemicem."Ben bu forumda sırf siz yada bir baş
kası hakkımda iyi şeyler düşünsünler diye cevaplar vermiyorum...
Bununla birlikte "Eğer asılsız ve riyaya sebep ve ihlâsı kıracak bir şöhret-i kâzibeyi kırmak için teveccüh-ü âmmeyi hakkımda bozmak murad ise, onlara rahmet! Çünkü teveccüh-ü âmmeye mazhar olmak ve halkların nazarında şöhret kazanmak, benim gibi adamlara zarardır zannederim. Benimle temas edenler beni bilirler ki, şahsıma karşı hürmet istemiyorum, belki nefret ediyorum. Hattâ kıymettar mühim bir dostumu, fazla hürmeti için belki elli defa tekdir etmişim."
böyle söyleyen bir Üstad'a talebe olupta Nur talebesi vasfına liyakat kesp ettiğimi düşünmüyorum...Forumlarda gezinipte ben nur talebesiyim demek gibi bir hadsizlikte bulunmam...

korakademik

Ordinaryus
kusura bakmayın son satırdaki yazınız benim için kafi...

kusura bakmayın ama beni de maruz görün
önüne gelen herkes nurcu kesiliyor
hristiyan papazlardan tutun şiilere kadar uzanıyor liste

sanki nurculuk islam dışı gbii
veya mevlevilik islam dışı gibi algılanmaya başlandı.

halbuki biz müslümanız hiçkimseye şucuyuz bucuyuz demiyoruz.
paylaşımlarımız sonucu birileri cu larla suçluyor veya alkışlıyorsa kabahat onların

ummuhan

Kıdemli Üye
Öncelikle şunu belirteyim benden sonra yazmış olduğunuz dünkü mesajınızı dünden beri foruma girmediğim için yeni gördüm...O mesajınızdan sonra size hak vererek elimden geldiğince anladığımı anlatırdım...Ama bugün yazdığınız bu mesajınızdan sonra anlatacağım varsada anlatmam...
Peki neden anlatmam bunada açıklık getireyim...
Demişsinizki "cevap vermemekte ısrar ederseniz. hakkınızda iyi şeyler düşünemicem."Ben bu forumda sırf siz yada bir baş
kası hakkımda iyi şeyler düşünsünler diye cevaplar vermiyorum...
Bununla birlikte "Eğer asılsız ve riyaya sebep ve ihlâsı kıracak bir şöhret-i kâzibeyi kırmak için teveccüh-ü âmmeyi hakkımda bozmak murad ise, onlara rahmet! Çünkü teveccüh-ü âmmeye mazhar olmak ve halkların nazarında şöhret kazanmak, benim gibi adamlara zarardır zannederim. Benimle temas edenler beni bilirler ki, şahsıma karşı hürmet istemiyorum, belki nefret ediyorum. Hattâ kıymettar mühim bir dostumu, fazla hürmeti için belki elli defa tekdir etmişim."
böyle söyleyen bir Üstad'a talebe olupta Nur talebesi vasfına liyakat kesp ettiğimi düşünmüyorum...Forumlarda gezinipte ben nur talebesiyim demek gibi bir hadsizlikte bulunmam...

Benim gençliğimde tanıdığım Nurcu edebi :)

şimdilerde bulmak neredeyse imkansız.... teşekkürler kardeş :)

HENGAMe

Yeni
konuyu siz açmışsınız.

siz nurcu musunuz?
karo sorduğun sorulara bak ilkokulda bile sormuyorlar böyle düzeysiz soruları ve böyle densiz yargılamıyorlar..
nurları okursunuz imanınızı selamete nasıl eriştirebilirsiniz öğrenirsiniz,ahiretinizi kurtardıysanız ne mutlu size..
hem ne demek nurcuysanız bunları açıklamak zorundasınız..
nurların kerametide burda efendim.
.risaleinurlar kuran ışığının bir hüzmesi efendimizn taliminden alınan derslerdir..
ve risaleinur bedizüzzamanın yani Üstadımızın söylediği hakikatlerdir...
bizim aklımızı, ruhumuzu, latifelerimizi tatmin edecek kadar yüksek hakikatler temsiller olduğu için bize söz hakkı bırakmıyor,...
mesela ben anladıklarımı yazdığım zaman belli bir süre geçtikten sonra onları okuyorum ve yazdıklarımın Nurların yanında çok sönük ve eksik olduğunun farkına varıp beğenmiyorum...kendimi kendime beğendiremiyorum maalesef...Böyle de bir huyum var
ve son olarak derimki,alın elinize bir zahmet,tenkid etmeden kendinizi vere vere bir okuyun buralarda erbakanı hükümeti tartışacağınıza..
belki ahiretinize faydası dokunur..;)

korakademik

Ordinaryus
konu lale hanım'ın nurcuları yerden yere vuran birine verdiği bir destek mesajı ile alakalı
üstüne de yukardaki yazı tuzu biberi oldu

ilk açıklama da tatmin edici değildi.

kısaca özel mesele
özel meseleyi de özel mesajla çözemeyince burdan tekrarlamak zorunda kaldım
konu kapanmıştır.

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
konu lale hanım'ın nurcuları yerden yere vuran birine verdiği bir destek mesajı ile alakalı
üstüne de yukardaki yazı tuzu biberi oldu

ilk açıklama da tatmin edici değildi.

kısaca özel mesele
özel meseleyi de özel mesajla çözemeyince burdan tekrarlamak zorunda kaldım
konu kapanmıştır.

Pardon ama anlayamadım kim nur talebelerini yerden yere vurmuş ve ben kime destek vermişim...???

ummuhan

Kıdemli Üye
iyi bir nesil bırakmamışsınız demekki geriye...sorun sizde ozaman..

Nurcu olmadım, nurcu da yetiştirmedim.... yetiştirenler evet kendilerini gözden geçirmeli...

çok edepli nur talebesi arkadaşlarım vardı hala var... onlara sorayım o zaman neden sizden sonra gelenler bî edeb ve ukala diye....

HENGAMe

Yeni
dur sizede cevap vereyim öyle çıkayım abla..
bikere nurcular şimdilerde edepsiz şeklindeki söyleminiz yanlış...
aklı selim olan birisi böyle nitemelerden çekinir ki yaşınız başınızı almış sizin daha iyi bilmniz gerekir bir ferdin yaptığı umuma verilmez..;)
bu bir
sizin adınıza üzüldüm bir nurcu yetiştiremediğinize,zaten bizim mesleğimizde
kişiler yetiştriemz nurcuyu ki nurcu demek nur satan demek ,sadece varsa alacağımız ilham insnalıkolarak risaleinurların ta kendisidir..adama ihtiyaç bırakmaz...buda iki
edepsiz insan görürsünüz ama edepsiz nurcu deme gibi bir hakka sahip değilsiniz anladığım kadarıyla aynı peygambere inanıyoruz...
edepsiz olan biri varsa kişinin kendini bağlar,bunu yine bir guruba lanse edemezsizniz,edepsizliğide muhtemelen nurları hakkıyla okusa ortadan kalkar,,,zira nurları okursunuz sünneti seniyyedie tatbik etmiş olursunuz ayetin tefsirinide okumuş olursunuz akıla bişeyler muhakka girer,buda üç..
son olarakta,net aleminde bikaç cümlesiyle kimsenin edebini gramlayamazsınız buda kapak olsun...

ummuhan

Kıdemli Üye
Ben öyle kapakla mapakla ne kapatılır ne açılır pek anlamam ama nurcu olanların hepsi edepli sıfatlaması yapılamayacağı gibi hepsi edepsiz sıfatlaması da yapılamaz bilincindeyim... 2 -3 densiz kendini bilmez yüzünden grup sıfatlandırılmasının yapılmaması gerektiğini (yaşımla alakalı mı bilmem ama) eğitimimle öğrenmiş ve sindirmiş durumdayım.... Kendi çevrem gördüklerim yaşadıklarım benim kanaatimi oluşturur bu da benim kanaatimdir.... herkese uymak zorunda değildir herkes buna uysun diye bir iddia çalışmam da yoktur... kendi kanaatimi dillendiririm bu da kimsenin insiyatifiyle olamaz....

Kendisinden belki 2 misli büyük insana kapak gibi son derece anlamsız ve diğerlerini yazamayacağım tanımlara giren bir kelime ile cevap veren nurcu için ne düşünülür bu da herkesin ferdi yorumuna açıktır kimse engelleyemez ...

Buralarda bir nur talebesi adında üye olacaktı beni duyuyorsa ses vere :)

ummuhan

Kıdemli Üye
Yitik lale hepsinden münezzehsin kardeş :)

HENGAMe

Yeni
aramızdaki muhabbeti refarandum oylamasına götürmenize lüzum yok..
ben ,sizde ;bende iki misli büyüklük alameti görmedim ondandır belki saygsız nitelendirmeniz.
nurtalebesi bacımıda merak etmeyin sıksık görüştüğüm insanlardandır ve bilgisine kişiliğine saygı ve sempati duyduğum ender insanlşardandır..
keşke bende sizde yaşça sizden küçük olmasına karşılık biraz nasiplenseydik...
size verilen eğitimde herşey(sevgide saygıda) karşılklı olur yargısını öğretememişler demekki..

HENGAMe

Yeni
mübarek yitik lale münezzehtir sen merak etme..
gördük onu..can dostum herşeyden münezzehtir..
işte zekanın uç noktası buraya kadar ,illa risale terbiyesi şart yaş kaç olursa olsun..illaaa
konuşturun zekanızı onun bunun ismini ortaya atacağınıza..
ben senin gibi zan eden insanlara saygı duymam...istersen nenem yaşında ol..
cahile en güzel cevap susmakmış der yoluma devam ederim..