Kime gitmeliyim

adams77

Kanalizasyoncu
Anlatım bozukluğundan dolayı yorumu düzenledim kardeş....

Tarikata katılmak için başvurursun;

Seni boydan aşağı yıkattırırlar, uykuya yatırırlar, kimse ile konuşturmazlar...

Ailenden, akrabandan, ayrılmanı talep ederler...

vs. vs.

Peygamber efendimizi öldürmeye gelen Ömer!
oracıkta müslüman oldu....
Acaba Ömer'i bu tarikat süzgecinden hangi sahabe geçirdi...
burda da bir ironi vardır....

Kulun rabbine en yakın olduğu an secdedir evet doğru bir söz fakat secdeden kasıt alnın yere değmesi değil işte :) meselenin özü burada Ömer burada

talib

Kıdemli Üye
Bugünkü çoğu meşhur/meşhur olmayan tarikat dediğimiz yapıların bir tarikat hüviyeti kalmamıştır. Kimisi şarlatanların elindedir, kimisi de vekil makamında insanların riyasetinde devam etmektedir. Hakiki mürşidi kamil çok azdır. Bunca meşhur ya da meşhur olmayan arasında onu bulmak, nasiple bağlantılı olduğu kadar ciddi bir araştırmaya da muhtaçtır.

Yukarıda zikredinlenlere bakıyorum, kimisi şarlatan hakikaten, kimisi de diğerlerine nisbeten iyidir dedirtir insana.

Şarlatanları es geçersek, çoğu yerde vekaleten isimler durmaktadır. Bir yerde mürşidi kamil vefat ettiği zaman, orada yine bir 20-30 yıl feyiz devam edebilmektedir. Kimisi bunun ekmeğini yemektedir. O da bitince orası hepten kurur.

ilke

Paylaşımcı
Anlatım bozukluğundan dolayı yorumu düzenledim kardeş....

Tarikata katılmak için başvurursun;
Seni boydan aşağı yıkattırırlar, uykuya yatırırlar, kimse ile konuşturmazlar...
Ailenden, akrabandan, ayrılmanı talep ederler...
vs. vs.
Peygamber efendimizi öldürmeye gelen Ömer!
oracıkta müslüman oldu....
Acaba Ömer'i bu tarikat süzgecinden hangi sahabe geçirdi...
burda da bir ironi vardır....

Çok absürd yakıştırmalar ve kıyaslamalar yapmışsın ahbab ! Bunlar doğru değil ! Hazret-, Ömer (R.A.) müslüman oluşu ise, tamamen Rabbimizin özel bir hidayeti sonrasında vuku bulmuştur. Müslümanolmadan kısa bir süre önce Peygamber *salllallahu aleyhi vesellem- Efendimizin de "“Allah’ım! İslam’ı Ebû Cehil bin Hişam veya Ömer bin Hattab’la kuvvetlendir!”[Tirmizi-Menakıb] şeklinde yaptığı duanın da kabul edildiği görülmektedir! Bu olayla tarikat mertebelerini kıyaslamak hiç de akıl kârı değildir ! Vesselâm.

erdemceerdem

Profesör
Çok absürd yakıştırmalar ve kıyaslamalar yapmışsın ahbab ! Bunlar doğru değil ! Hazret-, Ömer (R.A.) müslüman oluşu ise, tamamen Rabbimizin özel bir hidayeti sonrasında vuku bulmuştur. Müslümanolmadan kısa bir süre önce Peygamber *salllallahu aleyhi vesellem- Efendimizin de "“Allah’ım! İslam’ı Ebû Cehil bin Hişam veya Ömer bin Hattab’la kuvvetlendir!”[Tirmizi-Menakıb] şeklinde yaptığı duanın da kabul edildiği görülmektedir! Bu olayla tarikat mertebelerini kıyaslamak hiç de akıl kârı değildir ! Vesselâm.

Ooofff...

Bir örnekti!

veya diğer sahabelerden birini aklına getir.

Altına da iliştirdim burada bir ironi vardır diye....

erdemceerdem

Profesör
Bugünkü çoğu meşhur/meşhur olmayan tarikat dediğimiz yapıların bir tarikat hüviyeti kalmamıştır. Kimisi şarlatanların elindedir, kimisi de vekil makamında insanların riyasetinde devam etmektedir. Hakiki mürşidi kamil çok azdır. Bunca meşhur ya da meşhur olmayan arasında onu bulmak, nasiple bağlantılı olduğu kadar ciddi bir araştırmaya da muhtaçtır.

talip söylemek istediğimi güzel özetlemiş...

Taner777

İhvan Forum Üye
kuran ın yolundan gidin yanlızaman müslüman