Kendini Mehdi İlan Eden Sahte Peygamber İskender Evrenesoğlu'nun 5 Sitesine Erişim Engeli

alanyali07

Kıdemli Üye
Konu mehdilik olsa haklısın diyeceksin sanki :)

Bu Mehdi ticaretinin en başında nurcular var.

Resul konusuna gelelim bakalım. Anlamadığım mevzuular üzerine çok konuşmam, ama anlamayanlardan çok itiraz gelir tabi.

Sen Resul'e doğru olarak kendisine kitap verilmiş nebi olarak mana verir iken, bir kesim, mihrciler de dahil, elçi manasında anlıyor sadece, peygamber olarak görmüyorlar. Siz onlara Mihr'i peygamber ilan etmiş bunlar derken, onlar da size, ne anlayışsız bunlar, resul elçi demektir, hatemün nebi der Kur'an, hatemer Resul demez, Resuller gelmeye devam eder der. Yani sizin, bizim mürşid, belki müceddide verdiğimiz manayı Resul olarak anlarlar, belki bir tık ötesi. Ama asla peygamber manasında kullanmazlar bunu. Kelime verdikleri mana üzerinden konuşmak daha doğrudur.

Peygamberden farklı görmezler ama peygamber kelimesini kullanmazlar. Peygamberden ne farkı var desen emin ol sana bir fark söylemeyecekler. Merak etme mihrcilerin türkiye temsilcileriyle vesair de tartıştım çok defa. ;) her seferınde kaçmak zorunda kaldılar.
İmamı Rabbaniyi bile resul kabul ederler ama mektubattaki "hatemurresul" ifadelerini görünce kaçacak delik ararlar.

senin o "bir tık ötesi" görürler diye küçümsediğin tık kelimesine onlar ne varsa yükleyip peygamberde aradıkları ne varsa verirler zaten.
Kitap desen vahiyle sure sure ayet ayet indiklerine inandıkları kitapları var ..inzal suresi anlaşmazlık suresi vesair diye sureleri vardır.
mucize desen anlattıkları birçok mucizeler var.
herkesin iskendere tabi olmasını farz görürler, onu resul olarak kabul etmeyeni tekfir ederler. zaten direkt cehennemlik derler.
her an istediği gibi "vahiy" alabileceğini ve asla yanılmayacağını söylerler.
daha neler neler..
farz ve harama dair yeni hükümleri vardır. tesettüre farz değil derler. namaz 7 vakıt farz derler. tamamen yeni bir kitap ve yeni bir din gelmiş gibi itikad ve hükümleri vardır anlayacağın.

yani öyle müceddid mürşid gibi bir kavramla eşdeğer görmezler.
bunların ne derece bozuk olduğunu malesef Şeyh Nazım da anlayamadı. Adnan oktar gibi bunlara da çok yüz verdiler kıbrısi dergahı.
Şeyh Nazım'ın iskenderi öven medheden sözlerini kendi sayfalarında reklam olarak kullandılar.

Eğer olayı genelleyeceksek ve yanlış kıyas yapacaksak ; senin "nurcular "dediğin mantıktan hareketle, "Nakşiler de adnan oktar ve iskender gibi ne kadar bozuk kişi varsa bunları parlatıp piyasaya sürdüler " mi diyelim ;)

Son düzenleme:

Enes

İhvan Forum Üye
Ben neden etiketleniyorum onu anlamadım. Abi bıraktığına inandırmak için yemin mi edeyim :)

Aleviyyun

İhvan Forum Üye
Aynı şeyi biz Arap Alevileri de yaşıyoruz.

Mehmet Güven denilen şahıs rüya gördüğünü söyleyerek önce kendini Mehdi habercisi ilân etti, sonra İmam Hz. Mehdi (a.s)'nin 2019 yılında zuhur edeceği iddiasında bulundu.

Biz Arap Alevi cemaati de, bu sahtekârı ayet ve hadislere dayanarak yalanladık. Bu şahsa sadece imanı zayıf bir avuç kişi inanıyor. Biz onlara M. Güven'in müritleri diyoruz.

Üzülerek söylemeliyim ki, bu tür sahtekârlar her toplum ve cemaatte olabiliyor.

Son düzenleme:

talib

Kıdemli Üye
yani öyle müceddid mürşid gibi bir kavramla eşdeğer görmezler.
bunların ne derece bozuk olduğunu malesef Şeyh Nazım da anlayamadı. Adnan oktar gibi bunlara da çok yüz verdiler kıbrısi dergahı.
Şeyh Nazım'ın iskenderi öven medheden sözlerini kendi sayfalarında reklam olarak kullandılar.

Eğer olayı genelleyeceksek ve yanlış kıyas yapacaksak ; senin "nurcular "dediğin mantıktan hareketle, "Nakşiler de adnan oktar ve iskender gibi ne kadar bozuk kişi varsa bunları parlatıp piyasaya sürdüler " mi diyelim ;)

Evvela nurcular müceddidlik gibi küçük payeler vermezler. Siz Nursi merhum müceddiddir deseniz, siz bediüzzaman hazretlerine neden düşmansınız derler. İlla Mehdi diyeceksiniz. Yoksa ticaret zarar görür.

Saniyen, bir cemaatin yüzde 95 i aynı görüşte ise, cemaatin görüşü o denir. Yüzde 5 i siz genelleyemezsiniz. Nakşilerde ise Kıbrısi merhuma kim adam sarrafı payesi vermiş ki. Değişik halleri olan bir zat idi. Ajan diyen de var, kutup yıldızı diyen de. Nurcu büyüklerinin sohbet yaptırıp dinlediği video da var youtube da. Yani Nakşiler dediğiniz insanlar, onlarca belki yüzlerce ayrı cemaat dünyada. Ve herkes kendi yolunu, kolunu bilir. Fetodan dolayı tüm nurculara kim terör örgütü mensubu diyebilir?

Kıbrısi merhum özelinde konuşacak olursam, Mihr'e karşı övgü içerikli sözleri var ama onu ciddiye alacağını sanmam. Siyaseti nedir dersen onu da bilmem. Son dönemlerini hiç tasvip etmiyorum zaten. Yanlış çok sözleri oldu maalesef.

talib

Kıdemli Üye
Aşk olsun niye hayat hakkı tanımayalım misal seni hayvanat bahçesinin en nadir kafesinde besler herkese tanıtırdım.

Sen hakaret etmeyi de mi öğrendin? Sakın burada amcalar var deyip, daha büyük edepsizlikler yapıp da tüm çirkinliğini ortaya koyma. Burası senin çevren değil.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Yasaklamak engellemek çözüm değildir. Heleki düşünceyi yasaklamak yanlıştır. Adamlar kuranı öyle anlıyorlar öyle düşünüyorlar. Sana bana baskı zorlama yapmadıkları sürece yasaklanmamalı.
çelebilerin bir dini yok cemalii kardeş....bunu açıktan söylese daha dürüst olacak, itiraz buna...

alanyali07

Kıdemli Üye
Evvela nurcular müceddidlik gibi küçük payeler vermezler. Siz Nursi merhum müceddiddir deseniz, siz bediüzzaman hazretlerine neden düşmansınız derler. İlla Mehdi diyeceksiniz. Yoksa ticaret zarar görür.
burada da yanılıyorsun. Nurculardan birçok abi hatta en birinci talebem dediği Hulusi abi'nin Mehdi görmediği kesin.
Hatta ben bunu , Mehdi kabul eden bazı nurculara söylediğim zaman "o kendi görüşüdür abinin" derler..
Yani dediğin gibi hulusi abiye düşman falan olmazlar.
eğerki bazı makamlar vermeyi ticaret olarak addedersen bu durumda her nakşi kolu kendi şeyhini gavs kutup vesair görüyor, her kol ayrı bir ticaret tutturmuş gidiyor demek lazım. bugün gavs kutupluk makamları vermenin ne derece cazip olacağı da malum.

Kaldıki bu durumu İskender zındık'ıyla kıyaslaman yanlış evvela.
Hatalı kıyası orada yapıyorsun.
Bediüzzamanın değeri ve kıymeti diğer ehli sünnet alimleri tarafından takdir edilirken, onaylanırken, ve ehli sünnet dairesinde olduğunu biliyorken, risalelerinde çok defa kendisine verilmeye çalışan Mehdi sıfatını "bu bir sehivdir hatadır" demesi ve yine risalelerinde ısrarla hem Mehdiliğini hem seyyidliğini dahi üstüne almayışı ortada dururken;

sen bunu alıp İskender'in bizzat kendini RESUL kabul ettirmesi gayretiyle kıyaslaman fahiş hata.

Saniyen, bir cemaatin yüzde 95 i aynı görüşte ise, cemaatin görüşü o denir. Yüzde 5 i siz genelleyemezsiniz.
verdiğin yüzde95 oranı ayrı tartışma konusu olur ben yüzde 70 desem başkası yüzde 51 dese..
kime göre yüzde 95 ?
hadi yüzde 95 diyelim, tüm nur cemaatleri içinde böyle bir anket mi yapılmış ?
gerçi kim cemaatten sayılacak kim sayılmayacak o da ayrı konu ..
benim gözlemim Mehdi görenlerin oranların çok az kalıyor.. tabi cemaat olarak kimleri kastediyoruz bilmiyoruz.. abileri mi yoksa abilere bağlı veya abilere bağlı olmadan hizmet veren sözler köşkü vesair tarzı yerleri mi ?

Nakşi kolları arasında bile kim nakşi kim değil ayrı tartışma konusu olur.. bazı nakşi kolları birbirini tanımaz reddeder..
istersen örnek veririm, ama sen biliyorsun muhtemelen..
hatta bazı kollar bazı kolların mürşidinin aslında icazeti olmadığını falan iddia eder.. yani kim cemaatten kim değil o da ayrı subjektif bir durum..
ekstrem örneği olarak Ömer öngüt örneği var... sözde kendine nakşi der.. ama kendine ne makamlar verdiğini biliyoruz.. kimleri inkar ettiğini de biliyoruz..
ışıkçılar var misal.. kendilerin başka mürşidleri kolları kabul etmezler..
örnekleri onlarca sayabilirim..

Nakşilerde ise Kıbrısi merhuma kim adam sarrafı payesi vermiş ki. Değişik halleri olan bir zat idi. Ajan diyen de var, kutup yıldızı diyen de. Nurcu büyüklerinin sohbet yaptırıp dinlediği video da var youtube da. Yani Nakşiler dediğiniz insanlar, onlarca belki yüzlerce ayrı cemaat dünyada. Ve herkes kendi yolunu, kolunu bilir. Fetodan dolayı tüm nurculara kim terör örgütü mensubu diyebilir?

Kıbrısi merhum özelinde konuşacak olursam, Mihr'e karşı övgü içerikli sözleri var ama onu ciddiye alacağını sanmam. Siyaseti nedir dersen onu da bilmem. Son dönemlerini hiç tasvip etmiyorum zaten. Yanlış çok sözleri oldu maalesef.
Kıbrısiye kim adam sarrafı payesi vermişki demişsin de, vermeyen kaldı mı diye sormak lazım..
son zamanlarındaki söylemleri daha marjinal olduğu için anca o zaman itirazlar arttı..
yoksa herkes büyük mürşid olarak biliyordu kıbrısiyi..
Ama nakşi şeyhleri sayılırken en ön planda olan şeyhlerden birisi olarak kabul edilmekteydi..
Adnan oktar mevzusunda çok tepki çekti..Adnan oktarı Mehdi kabul ettirmek için yapmadığı kalmadı..hem kendisinin hem halifelerim dediğinin..

ama tekrar edeyim bunların hiçbirisi iskenderin RESUL'lük iddiası gibi değildir..
eğer iskenderle kıyas edip benzetirsek korkunç hata yaparız..
iskender kendi resullük iddiasını kendisi alenen zahiren iddia etmekte ve kabul etmeyenleri tekfir etmektedir.
itikad ve fıkıh olarak da zaten ehli sünnetle alakaları yoktur.
kendi kitabının "vahiy" yoluyla olduğunu ve kitabında surelerin nazil olduğunu iddia etmektedir.

Ehli sünnetteki resullük makamının ne olduğu ortada iken nebilikten aşağı olmadığı ortada iken kendi resullüğünü iddia eden birisi var karşımızda..

Son düzenleme:

çelebiler

Kıdemli Üye

cemaliii

Kıdemli Üye
çelebilerin bir dini yok cemalii kardeş....bunu açıktan söylese daha dürüst olacak, itiraz buna...

Ben çelebilere yazmamıştım zaten. İskenderin sitelerinin kapatılması hakkında yazmıştım. Kimse kimseye baskı dikte etmediği sürece herhangi bir düşüncenin fikrin inancın görüşlerinin Kapatılmasına yasaklanmasına karşıyım. Çelebilerin ne kadar tarikat düşmanı olduğunu biliyorum ve kendisiyle aynı düşünceleri paylaşmam mümkün değil. Lakin doğru söze katılırım, kimin ağzından çıktığı mühim değil.

çelebiler

Kıdemli Üye
Ben çelebilere yazmamıştım zaten. İskenderin sitelerinin kapatılması hakkında yazmıştım. Kimse kimseye baskı dikte etmediği sürece herhangi bir düşüncenin fikrin inancın görüşlerinin Kapatılmasına yasaklanmasına karşıyım. Çelebilerin ne kadar tarikat düşmanı olduğunu biliyorum ve kendisiyle aynı düşünceleri paylaşmam mümkün değil. Lakin doğru söze katılırım, kimin ağzından çıktığı mühim değil.
Kardeş bunlar iki kişinin bile hak üzerinde birleşmesine,Hakk'ı anlatmalarına tahammül edemezler.Boş ver sana da bulaşmasınlar.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Sizler de müslümansınız değil mi? :)
ben. müslümanmıyım, iman ettiğim şeyler, islamın iman esaslarına uyuyorsa ki uyuyor, müslümanım elhamdulillah, kaldıki bu biz müslümanların sorunu, sen. müslüman olmadığın halde, farklı müslüman havası oluşturmaya çalışıyorsun ki, kaldıki seninle ve adams la yüzyüze yaptığımız görüşmlerde, bırak bir dini, sizin, Allah inancınız bile yok, kafanızda kurguladığınız bir şeye , o şeyin ne olduğunu siz daha bilmiyorsunuz, hesapta inanıyorsunuz... bizim istediğimiz, herkezin, inandığı şeyi dürüstçe söylemesi...

çelebiler

Kıdemli Üye
ben. müslümanmıyım, iman ettiğim şeyler, islamın iman esaslarına uyuyorsa ki uyuyor, müslümanım elhamdulillah, kaldıki bu biz müslümanların sorunu, sen. müslüman olmadığın halde, farklı müslüman havası oluşturmaya çalışıyorsun ki, kaldıki seninle ve adams la yüzyüze yaptığımız görüşmlerde, bırak bir dini, sizin, Allah inancınız bile yok, kafanızda kurguladığınız bir şeye , o şeyin ne olduğunu siz daha bilmiyorsunuz, hesapta inanıyorsunuz... bizim istediğimiz, herkezin, inandığı şeyi dürüstçe söylemesi...

Madem Allah inancımız yok bize tebliğ yapsaydın.
Bir sürü keramet sahibi efendibabalarınız var onlara söyleseydin okuyup üfleselerdi de bizleri müslüman yapsalardı olmaz mıydı?
Sen hakikatlerin farkına vardığın için korktun,inkar yolunu seçtin, bu yüzden bizim imanımıza iftira atıyorsun Allah bunları görmüyor mu zannediyorsun?

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Madem Allah inancımız yok bize tebliğ yapsaydın.
Bir sürü keramet sahibi efendibabalarınız var onlara söyleseydin okuyup üfleselerdi de bizleri müslüman yapsalardı olmaz mıydı?
Sen hakikatlerin farkına vardığın için korktun,inkar yolunu seçtin, bu yüzden bizim imanımıza iftira atıyorsun Allah bunları görmüyor mu zannediyorsun?

haydi, Allah ın sıfatlarını say...

tengiz

İhvan Forum Üye
haydi, Allah ın sıfatlarını say...
İyi isimlerini istememişsin :) Yarım ay ile yetinmişsin,
-El-Bâri: "Her şeyi kusursuz ve uyumlu yaratan."
(Demek her şey kusursuz yaratılmış)
-El-Alîm: "Gizli açık, geçmiş, gelecek, her şeyi en ince detaylarına kadar bilen."
(Dinozorlara ait bilgi yok, günümüze ait araba-uçaklara dair bilgi yok)
Ne oluyor şimdi 99 ismi ezberleyince cennete hurileremi kavuşacağız? Amişlerde sırf müslüman olmadıkları için cehennemde yanacak öyle mi?