kendini bilen Rabbini bilir mi?

müttaki

Profesör
peygamber efendimizin en meşhur hadislerinden... Kendini bilen Rabbini bilir mi?

bu konuda bazı erenlerin sözleri...

Hz. Ali'ye sormuşlar ya Ali Hakkı ne ile bildin.... Hakkı Hak ile bildim demiş...
başka bir hadisinde de: Bütün alemler sende dürülüdür ama sen bilmezsin demiş..

demek ki sen bilmezsinden maksat kendini bilmezsindir...

hacı bayram-ı velinin de çok hoş bir şiiri vardır bu konu da...

Bilmek istersen seni,
Cân içinde ara cânı.
Geç cânından bul ânı,
Sen seni bil, sen seni.

Kim bildi ef'âlini,
Ol bildi sıfâtını,
Anda gördü zâtını,
Sen seni bil, sen seni.

Görünen sıfâtındır,
O'nu gören zâtındır,
Gayri ne hâcetindir,
Sen seni bil, sen seni.

Kim ki hayrete vardı,
Nûra müstagrak oldu,
Tevhîd-i zâtı buldu,
Sen seni bil, sen seni.

Bayram özünü bildi,
Bileni anda buldu,
Bulan ol kendi oldu,
Sen seni bil, sen seni.

bu şiirde anlatılan üzere... Kişinin kendisine benim dediği Üç özelliği vardır... birincisi Efalleridir kim bilirse Efalini amelini O Efalin Kaynağının Sıfatlardan geldiğini anlar.. bu yüzden bizim yaptığımız her Efal bir Esma Sıfatının tecellisidir...

mesela bu kelam.... İlimin tecellisidir.. Amel olmuştur... bu yüzden de her efal sıfatlarımızın görünmesi Zahire çıkmasıdır..

Efallerin Kaynağı Sıfatlardır ve Sıfatlarda AN'dan gelir... kişi Sıfatlarını Seyreylemeye Başladığında Sıfatlarının Mevcudiyetinden geldiğini AN'lar.. ve Zatı ile tanışır.. kişinin bu Üç özelliğinin bir olduğunu İdrak etmesinden gayrı ihtiyacı yoktur...

yani bedenin nimetlerini Rezzak olan Allah bir şekilde tedarik eder.. kişinin bu alemde ki tek sorumluluğu kendini bilme sorumluluğudur

mevlananın bir sözü var... İnsanın değeri gördüğü kadardır der.. başka bir değeri yoktur Hak divanında..

melami

Paylaşımcı
Yegen abi ne kadar teşekkür etsek az. :shake2[1]: :friends:

Tevhid bahçesinin gonca gülünü
Gönlümüzde derdik Elhamdülillah
Güreş ettik benlik pehlivanıyla
Vurup yere serdik Elhamdülillah

Derdi olmayanın dermanı olmaz
Gelenler ne için geldiğin bilmez
Hak ile hak olanlar ebedi ölmez
O devlete erdik Elhamdülillah

Bildik efal, sıfat, vücud hakk'ındır
Tekbir, kıyam, rü'kü sücud Hakk'ındır
Künt-ü kenz içinde mevcud Hakk'ındır
Hazineye girdik Elhamdülillah.. HU

Arifane

Profesör
yeğenim! sağol yazı için güzel konu ! yazıyı okurken kafamda bir soru oluştu . ( kendini bilen rabbini bilir) demişsin. başlık ( nefsini)bilendi öncelikle nefsi bilicez allah. cc. ayetinde ( ben sizi bir nefsten yarattım) o zaman bilinmesi gereken allah,ın nefsi yani (isteği) o yöne meğil verirsek tek bir nefs olduğunun idrakına varırız. ve kendimizin dahi olmadığını anlarız ve sahiplenme biter.

ekvani

Asistan
men arefe nefsehu fekat arefe rabbe

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Allah c.c. razi olsun.

Kendini bilen nefsini bilir. Nefsini bilen Rabb-i Rahimi'ni (c.c.) bilir...

İnsan şu soruyu sormalı kendine. ACABA BEN NEFSİMİ BİLİYOR MUYUM? Evet veya hayır cevabını hemen vermesin, uzun uzun düşünsün, nefis ile vicden muhakeme olsun, karar verilsin hele. Biliyor muyuz, bilmiyor muyuz?

Bildiğimiz düşünelim. Ya nefsin islahı için neler yapıyoruz, yapabiliyoruz yada? Nefs-i islah nedir? Nefsin makamları nelerdir?

RIBAT

Paylaşımcı
peygamber efendimizin en meşhur hadislerinden... Kendini bilen Rabbini bilir mi?

..

Kim nefsini bilirse Rabbini de bilmiştir

Bu sözün aslı yoktur.

Hafız Es-Sehâvî şöyle der: « Ebû Muzaffer b. Sem’âni der ki: ‘Bu söz merfû olarak bilinmez, bilakis Yahya b. Muâz er-Razi’nin sözü olarak hikâye edilir.’ » (Makâsıd, s.198) Nevevi de buna benzer olarak bu söz için ‘kanıtlanmamıştır’ demiştir.” ( El-Mukasıd El-Hasene sy.491, no.1149 ) en-Nevevi : rivayetin sabit olmadığını söyler. Suyûtî (Zeyl el-Muduât, s.203)de buna katılır. Bu hadisin Sahih olmadığını söyler ( Haavi lil Fetaavi 2/351)​

Şeyh Aliyyu’l-Kâri, (Mevduât, s.83)İbn Teymiyye’nin rivayet hakkında uydurma dediğini nakleder. (El-Esrar El-Merfuat 83)

Kamûs’un sahibi Fiyruz Abâdî ise şöyle der: « Bu Nebevî hadislerden değildir, çoğu insanlar bunu Nebi (s.a.s.)’in hadislerinden sayarlar. Ancak aslı yoktur, bilâkis İsrailiyattandır: Yani Yahudi kültüründe ‘Ey insanoğlu! Kendini bil ve böylece Rabbinide bilirsin’ diye bilinir.” (El-Red Ala El-Mutaridin 2\37)
ElBaniBunun aslı yoktur” demektedir ( Silsile El-Zayifa’ 1/165 no/66 )

‘Ey insan nefsini bil ki; Rabbini tanıyasın’.»

İhtisas ehlinin hadis hakkındaki hükmü budur.

müttaki

Profesör
Numanda sizin gibiydi.. bu Hadis doğru bu Hadis yanlış.. bu sahih.. fıkıh kitapları yazar Kendi Nefsini bilmezdi..

Cafer-i Sadık'a biat etti de Hakikatte doğdu..

yeğeninde aslı yok.. ben varım sanıyor.... var olana ortak oluyor napalım imha edelim Aşkla sevgiyle rahmetle...selametle..

Asya...

Üye
Allah sizlerden razı olsun böylesine güzel bir anlatım için

kişinin kendisinde Benim dediği üç özelliğin aslında Allah'tan olduğunu anlatmışsınız ki buraya kadar anladım. yanlız benim sormak istediğim şu; kendini bilen rabbini bilir, evet de insan kendini nasıl bilecek ?

müttaki

Profesör
bi iş yaparken bu iş Allaha yakışır mı bi bakacak.. ona göre iş yapacak... işi hak olacak ki.. Fena olan İşlerinden İfna olsun... görünen sıfatı olacak O'nu gören Zatı olacak.. bulan Ol kendi olacak.. bana bişey kalmadı bende öleyim bari :)

herşeyin başında.. kendi aslını tanıyıp kendini arayacak.. kendini gördüğü yerdede kendine ebutalip olup kendisini kendisine teslim edecek..

RIBAT

Paylaşımcı
Rasulullaha iftira atmanın vebalini bilmeyenler için uydurma hadis ile sahih hadis arasında fark görmeyenler böyle umursamaz olurlar.
Evvela "Rasullah dedi ki" diye başladığını söylediğiniz sözün senedini ravisini yazınız . !!

müttaki

Profesör
Rasulullaha iftira atmanın vebalini bilmeyenler için uydurma hadis ile sahih hadis arasında fark görmeyenler böyle umursamaz olurlar.
Evvela "Rasullah dedi ki" diye başladığını söylediğiniz sözün senedini ravisini yazınız . !!

ResülAllah bunu bana rüyamda söyledi sık sık görüşürüz rüyamızda..

oturup şimdi senet ravi mi arayacam işim gücüm yokmuş gibi biz sizin gibi Alim değiliz derdimiz kendimizi bilmek... Yeğen kendini bildi bildiği kadarıyla Rabbini bildi... oldu mu şimdi :wave[1]:

RIBAT

Paylaşımcı

oturup şimdi senet ravi mi arayacam işim gücüm yokmuş gibi biz sizin gibi Alim değiliz derdimiz kendimizi bilmek... Yeğen kendini bildi bildiği kadarıyla Rabbini bildi... oldu mu şimdi :wave[1]:
sen nasıl müslümansın ?
hadisler böyle mi aşağılanır ?
Rüya ile hadisin sıhhat derecesi mi belirlenir ? hangi hadis alimi senin gibi saçmalar ! Hadisin ravilerine kendini mi yazacaksın ?

Uydurma sözlere hadis diyen ve bunu rüyada Rasıulullah bana dedi diyen kendi hayalindeki peygamberle konuşmuştur !!

müttaki

Profesör
sen nasıl müslümansın ?
hadisler böyle mi aşağılanır ?
Rüya ile hadisin sıhhat derecesi mi belirlenir ? hangi hadis alimi senin gibi saçmalar ! Hadisin ravilerine kendini mi yazacaksın ?

Uydurma sözlere hadis diyen ve bunu rüyada Rasıulullah bana dedi diyen kendi hayalindeki peygamberle konuşmuştur !!

Rıbat derdin ne :D

hadis alimi değiliz kardeşim fakir bi Allahın kuluyuz hadisi ilk elden alırız...geçmişe takılıp kalmayız bugünkü hadiseleri yaşamaya çalışırız..

evet bu Hadisin Ravisi yeğen.. Hadiseyi yaşayan ResülAllahdır.. rüyamda bana söyledi..

hayalimde mayalimde o yar benim kime ne..

Arifane

Profesör

yeğenim! rıbat kardeş hep muhalif! bi fıkra anlatayım! keçi koyuna arkadaş olalım demiş koyun ise anlaşamayız demiş keçi anlaşırız !anlaşırız! dolaşmaya çıkarlar bir dereye gelirler keçi koyuna önce sen atla demiş koyun atlar keçi gülmeye başlar karşıdan ne gülüyorsun demiş keçi kardeş kuyruğun kalktı kıçını gördüm demiş! koyun ise senin kıçın hep açık beni bir kez gördün diye gülmen mi gerekir demiş!

müttaki

Profesör
yeğenim! rıbat kardeş hep muhalif! bi fıkra anlatayım! keçi koyuna arkadaş olalım demiş koyun ise anlaşamayız demiş keçi anlaşırız !anlaşırız! dolaşmaya çıkarlar bir dereye gelirler keçi koyuna önce sen atla demiş koyun atlar keçi gülmeye başlar karşıdan ne gülüyorsun demiş keçi kardeş kuyruğun kalktı kıçını gördüm demiş! koyun ise senin kıçın hep açık beni bir kez gördün diye gülmen mi gerekir demiş!

:clap2: :clap2: :clap2: :clap2: şu koyunu da kurban ettiler mi tas tamam olur herhalde arifane abi eyvallah :friends:

ekvani

Asistan
men arefe nefsehu fekat arefe rabbe''
nefsine arif rabbine ariftir...

kendi sunar aşıklara dolu dolu peymaneler:::

ümena

Üye
[quote=yegen;1

HU yegen kardeş ne güzel diyorsun bunu idrak etmek yaşamak hale geçirmek hiç kolay değil .
Değilmi ?
ALLAH AŞKIMIZI ARTTIRSIN .amin

TEFEKKÜR ,ZİKİR,FİKİR,AŞK
ARİFANE ,AŞIKANE,SADIKHANE
Cümlemi toparlayamıyorum gidiyor bu umman sonu yokki böyle kalsın şimdilik
hakkınızı helal edin

aHuZaR

Can kayıp can firarda
Kendini bilen haddini bilir,haddini bilende rabbini bilir.

ekvani

Asistan
peygamberlere iman varsa hud peygambere de iman olmalı değil mi,
o zaman onun çektiği hududu aşmayalım.
teşekkürler ahuzar..kendine saygısı olmayanın kimseye saygısı olmaz.