Kendini Arayan Adam

spesifik

آزادی قید و بند
2431

Insanı değerler üstü bir varlik olarak görmüş, hayatın en önemli gayesi inanmak ve sevmek olmalı diyor
30 senede tamamlamış bu kitabı kiminin bütün kiminin yarım ömrü vay be ...
Iki insan tanımı hoşuma gitti bazen kendimi ikiye bölünmüş hissediyorum
Aslında daha fazla bölünüyoruz
Bilinmeyeni bilmek isteyen insan ve bildiğini unutmak isteyen insan ... müthişti...

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
Yazarın en iyi kitaplarından birisidir.Diğer iyi kitabı ise Mirdad Kundaktaki Ermiş adlı kitabıdır.Yazar varoluşçu bir denklem üzerine hayli kafa yoran bir edebiyatçıdır.İyidir,okunması tavsiye edilir.İmkan bulunursa bundan sonra bir Herman Hesse'nin Sidarttha'sı okunmalıdır. : )

cemaliii

Kıdemli Üye
Kitabı bilmemde ben yıllardır kendimi aradım bulamadım. İhtiyarladım bakalım bulabilecek miyim? Bulamadan ölecek miyim:(

Hakperest

Kıdemli Üye
Yazarın en iyi kitaplarından birisidir.Diğer iyi kitabı ise Mirdad Kundaktaki Ermiş adlı kitabıdır.Yazar varoluşçu bir denklem üzerine hayli kafa yoran bir edebiyatçıdır.İyidir,okunması tavsiye edilir.İmkan bulunursa bundan sonra bir Herman Hesse'nin Sidarttha'sı okunmalıdır. : )
Varoluşçuluk ve deizme karşı bir eser yada video kanalı açmayı düşünüyorum. Ancak video kanalı olursa ingilizce açmayı düşünüyorum çünkü kurani eksenli olmasına rağmen çok beklenmedik tezler ihtiva edecek ki altında ezmek yada ezilmek istemiyorum. Bir çok paradigmayı altüst edecek yaklaşımlar olacak. Kur'an'ın ilgili ayetlerini toparlamam akıcı bir ingilizce öğrenmem muhtemelen bir yıl bulur. Farabi ibni Sina Leibniz sartre nithcze vs okumuşluğum yok sadece sosyoloji ve ilahiyat okurken ki ders kitabı bilgileri mevcut. Aslında eser için o kadar gerekli olmasa da eleştirirken alıntılar yapsam iyi olacak. Senden bir liste istiyorum mümkünse awdil hocam

spesifik

آزادی قید و بند
2434

2435

Valla nasıl oldu anlamadım bitti kitap =)
Çok güzel akıcı...
Hayat almaktır vermektir,satın almak veya satmak değil ,alış-veriş ınsanlığın mutsuzluğuna yeter
Alıp vermekse kurtuluşun anahtarıdır...

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
Varoluşçuluk ve deizme karşı bir eser yada video kanalı açmayı düşünüyorum. Ancak video kanalı olursa ingilizce açmayı düşünüyorum çünkü kurani eksenli olmasına rağmen çok beklenmedik tezler ihtiva edecek ki altında ezmek yada ezilmek istemiyorum. Bir çok paradigmayı altüst edecek yaklaşımlar olacak. Kur'an'ın ilgili ayetlerini toparlamam akıcı bir ingilizce öğrenmem muhtemelen bir yıl bulur. Farabi ibni Sina Leibniz sartre nithcze vs okumuşluğum yok sadece sosyoloji ve ilahiyat okurken ki ders kitabı bilgileri mevcut. Aslında eser için o kadar gerekli olmasa da eleştirirken alıntılar yapsam iyi olacak. Senden bir liste istiyorum mümkünse awdil hocam

Olur hocam ne zaman isterseniz,elimden geldigince yardimci olmaya calisirim.

kebîkec

İhvan Forum Üye

Hakperest

Kıdemli Üye
Olur hocam ne zaman isterseniz,elimden geldigince yardimci olmaya calisirim.
İslam felsefesi ve batı felsefesini olabildiğince kısa ama olabildiğince birincil kaynağı bozmadan öğrenmek istiyorum
Bilhassa Farabi
Çünkü farabide ciddi bir potansiyel var her nekadar tam düze çıkmamış olsa bile
Kimbilir belki de düze çıkmış ama ikinci ağızdan okuduğum için hata ettiğini düşünüyorum

Bir nokta var ki klasik İslam düşünürlerinin aksini iddia etmiş (südur teorisini kastetmiyorum) bu noktada tam ne demiş merak ediyorum.

Öbür yandan Leibniz teodise sarmalında boğulması zoruma gidiyor ki nice mantıkçı, felsefeci bu sarmalda boğulmuştur
Günümüz insanı artık sorguluyor ve bilhassa teodise vb sorunlarda aradığını bulamıyor.
Hoş bunlara verilen cevaplar doyurucu olmaktan uzak kaldığı için ya inkara sapmışlar yada imanın gücüyle kurtulmuşlar.
Bu insanlara yeterli cevap verilse belki çok kişi kurtulur.

Cevap Kuran'da geçmekle beraber hep tevil edilerek anlam kayması oluşmuş. Konu zorluğundan olduğu için mazur görülseler de bu deistleri yada varoluşçuları imana getiremiyor.

Yani sözün özü felsefeye hakim olmalıyım ki oluşturmayı başarırsam eser doğru hitap etsin.

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
İslam felsefesi ve batı felsefesini olabildiğince kısa ama olabildiğince birincil kaynağı bozmadan öğrenmek istiyorum
Bilhassa Farabi
Çünkü farabide ciddi bir potansiyel var her nekadar tam düze çıkmamış olsa bile
Kimbilir belki de düze çıkmış ama ikinci ağızdan okuduğum için hata ettiğini düşünüyorum

Bir nokta var ki klasik İslam düşünürlerinin aksini iddia etmiş (südur teorisini kastetmiyorum) bu noktada tam ne demiş merak ediyorum.

Öbür yandan Leibniz teodise sarmalında boğulması zoruma gidiyor ki nice mantıkçı, felsefeci bu sarmalda boğulmuştur
Günümüz insanı artık sorguluyor ve bilhassa teodise vb sorunlarda aradığını bulamıyor.
Hoş bunlara verilen cevaplar doyurucu olmaktan uzak kaldığı için ya inkara sapmışlar yada imanın gücüyle kurtulmuşlar.
Bu insanlara yeterli cevap verilse belki çok kişi kurtulur.

Cevap Kuran'da geçmekle beraber hep tevil edilerek anlam kayması oluşmuş. Konu zorluğundan olduğu için mazur görülseler de bu deistleri yada varoluşçuları imana getiremiyor.

Yani sözün özü felsefeye hakim olmalıyım ki oluşturmayı başarırsam eser doğru hitap etsin.

Üstad,vaktiyle aynı tutkular ile bende bir çok araştırma yaptım.Hatta bir vakit süphecimelek.wordpress.com adlı bir siteye denk gelmiştim.Burada yazı yazan kişi Almanca,Fransızca ve İngilizceye hakim olduğu için çevirileri bizzat kendi yapıyor ve mantıklı bir şekilde servis ediyordu.Ne var ki o sitede yazan abimiz koyu bir ateist'ti ve argümanları o derece kuvvetliydi ki,islam savunucularını bir çok defa mat ediyordu.Yani siz hangi kaynaktan çeviri okursanız okuyun,bilginin bir bacağı hep kısa kalacaktır.Çünkü çevirilerde minik mefhum hataları bile büyük anlam bozukluklarına veya idrak etme noktasın da sorunlara neden olabiliyor.Lakin Alman filozofları okumak çeviriden olsa bile size çok şey kazandırır.

Ben Hegel'i tam manası ile okumuş değilim.Fakat kısa anektodlar halinde denk gelebildiğim zamanlar hariç.Daha çok Goethe ve her ne kadar aykırı olarak kabul edilse de Nihitzce okumuşluğum var.Aslında benim size tavsiyem bu düşünürlerin eserlerini okuyup,anlamaya çalışmadan önce bir alt yapı hazırlamanız.Mefkuremiz o dur ki,işlenmesi gereken her ne ise kalıp verilmeden önce ya ölçünün alınması,ya da ana malzemenin yumuşatılması gerekiyor.Aslın da sizin tavsiyeye dahi ihtiyacınız yok,yani ismini verdiğiniz filozofları okuyup,anlayabileceğiniz seviye de olduğunuzu düşünüyorum ben sizin.

Çelişkide olduğunuz konu olursa burada fikir alışverişi yaparız.

Hakperest

Kıdemli Üye
Üstad,vaktiyle aynı tutkular ile bende bir çok araştırma yaptım.Hatta bir vakit süphecimelek.wordpress.com adlı bir siteye denk gelmiştim.Burada yazı yazan kişi Almanca,Fransızca ve İngilizceye hakim olduğu için çevirileri bizzat kendi yapıyor ve mantıklı bir şekilde servis ediyordu.Ne var ki o sitede yazan abimiz koyu bir ateist'ti ve argümanları o derece kuvvetliydi ki,islam savunucularını bir çok defa mat ediyordu.Yani siz hangi kaynaktan çeviri okursanız okuyun,bilginin bir bacağı hep kısa kalacaktır.Çünkü çevirilerde minik mefhum hataları bile büyük anlam bozukluklarına veya idrak etme noktasın da sorunlara neden olabiliyor.Lakin Alman filozofları okumak çeviriden olsa bile size çok şey kazandırır.

Ben Hegel'i tam manası ile okumuş değilim.Fakat kısa anektodlar halinde denk gelebildiğim zamanlar hariç.Daha çok Goethe ve her ne kadar aykırı olarak kabul edilse de Nihitzce okumuşluğum var.Aslında benim size tavsiyem bu düşünürlerin eserlerini okuyup,anlamaya çalışmadan önce bir alt yapı hazırlamanız.Mefkuremiz o dur ki,işlenmesi gereken her ne ise kalıp verilmeden önce ya ölçünün alınması,ya da ana malzemenin yumuşatılması gerekiyor.Aslın da sizin tavsiyeye dahi ihtiyacınız yok,yani ismini verdiğiniz filozofları okuyup,anlayabileceğiniz seviye de olduğunuzu düşünüyorum ben sizin.

Çelişkide olduğunuz konu olursa burada fikir alışverişi yaparız.
Haklısınız üstad
Bu konuda okunması gerekenler üç aşağı beş yukarı bellidir bu doğru; yalnız yapılması gereken bir şeyi dillendirmek, tavsiye almak insanı motive ediyor.

Benim için endişe etmeyin zira argümanlarım klasik tarzdan uzaktır, zaten böyle olmasa sırf bunun için İngilizce öğrenmeye çalışmazdım.

Batı insanı salt akıl ile hareket eden yapıları vardır ve bilhassa varoluş felsefesine ve teodiselere yenik düşüyorlar, her ne kadar bazı şeyleri göz ardı edip sağduyulu davrananlar olsa bile.

Hoş doğu insanı ve müslümanlar iman edip Hakk ı Allah'a havale edip işin içinden sıyrılabiliyorlar; ama bu Z neslinin anlam arayışında olmadığı anlamına gelmiyor. Ben bizzat yaşadığım şehirde bile bu sorgu ile deizme kapılan insan duydum.

Eğer işler istediğim gibi giderse önümüzdeki yıllarda ingilizce video kanalı ile başlayıp sonucu gözlemlerim. Sonuç iyi ise, sonuç derken popülarite değil de ikna edici olursa daha doğrusu anlaşılabilir isem Türkçe kitap vb çalışması da yapmayı düşünürüm.
Allah CC biliyor ki meşhur olma vs niyetim yok; niyetim Allah CC karşı yapılan bir yanlış algıyı kırmak ve bilhassa batı insanını cenneti hak etme yolu göstermektir.

Mesele ağır ve dillendirmesi sakıncalar ihtiva ettiğinden burada izah yoluna gitmeyeceğim. Zira sorular sorulduktan sonra peşinden tüm yönleri ile izahatler gelmese kafaları bulandırmış olacağız.

Gönül arzu ederdi ki bir ekip olarak bu minvalde ürünler ortaya koymaktı ancak bu imkanım yok ve tezlerimi ortaya koyduktan sonra elitlerin farketmesini beklemek durumunda olacağım.

Allah cc hayırlı olanı kısmet etsin

spesifik

آزادی قید و بند

Ah ah zorlandım hatta ve dahi bir kaç yerde dip ses var
mahallede gürültü bitmiyor =)
ama fazla emek var
yarın yayında
ilk kitap seslendirmem hadi bakalım =)
tahminim 3 ya da 4 bölüm sürer
sonra tek part atacağımdır =)
Kulağınız bende olsun bakalım

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
"İnsanlar,konuşanlar ve susanlar diye ikiye ayrılır. Ben suskunlardanım."

Tebrik ederim guzel seslendirmişsiniz.Takibinizdeyiz... ; )

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Bu kitabı en az iki defa okumuşumdur.

Hala kitaplıkta durur. Bendeki baskısı bu.

0000000342577-1.jpg

Birde sizin sesinizden dinleyelim inşallah.

Selam ve dua ile.

spesifik

آزادی قید و بند

Neler var neler yahu
seslendirmenin paylaşıldığı her yere üye oluyorumdur =)
lakin hep ingilizce zorlanıyorum yahu
podcastte de yayınlanmaya başladı bazı sesler ama ben giriş yapamıyorum
şifre uyarı veriyor niye onu da çözemedim
spotify de görünüyor da =)
üçüncü bölümde çektim videolanacak inş
sıkıcı olur diye bölüm bölüm attım
bir buçuk saat çok zor dinlenmesi kanımca
artı içim dışım sesimle doldu bu nedir ya =)))
bu kadar zor olduğunu bilmiyordum
zahmetsiz rahmet olmazmış
yorum da yapıver sn @Ebu Computer
ama lütfen yemeklere yaptığın kadar insafsız olmasın hiç değilse emeğin hatırına =))))

alkanaga

Asistan
Kişi kendini yine ancak kendinde bulur. Kendinde bulmak demek kişinin kendi hakkındaki farkındalığıdır yani kişinin kendi zayıf veya kuvvetli yönlerini bilmesi, kendini bu yönde geliştirmesidir. İyi veya kötü herkes bir renk katar şu hayata. Kimi yaşamın farkındalığından uzak bir hayat sürerken kimi de insana yakışır bir yaşam sürer, farkındalıkla hareket eder...

spesifik

آزادی قید و بند
3691

Saat 17 de yeni bölüm yayında
Kulağınız bende olsun ihvanlar =)