Kendİnden Ölenİn Etİ Yenmez ...!??

ekvani

Asistan
Hira mağrasında peygamberimiz(sav)''ben okuma bilmem'' diyor::??
nasıl olurda okuma bilmez,,7 yaşında ticaret yapıyor kervan yönetiyor da nasıl oluyor da okuma bilmiyor...
İşte o peygamber:eek:ku hitabına ''ben okuma bilmem'' diyor.peki neden okumuyor,,,

teşekkürler..

Arifane

Profesör
Hira mağrasında peygamberimiz(sav)''ben okuma bilmem'' diyor::??
nasıl olurda okuma bilmez,,7 yaşında ticaret yapıyor kervan yönetiyor da nasıl oluyor da okuma bilmiyor...
İşte o peygamber:eek:ku hitabına ''ben okuma bilmem'' diyor.peki neden okumuyor,,,

teşekkürler..

dostum ! hepimizin talebelik yılları olduğu efendimizinde talebelik günleri oldu . eğer o bize bu yolu nasıl geçtiğini söylemeseydi biz kimi takip ederdik. oku ayeti geldi neyle okuyayım dedi . allahın adıyla oku ya habibim! her şeyin bir zamanı var. tasavvufta bir söz var ( bir çocuk ana karnında konuşursa anasınıda korkutur) derler .

BereTTa

Üye
Pardon ama konu ile başlık arasındaki ilgiyi pek anlayamadım

ekvani

Asistan
teşkkür edrim arifane,,
benim anlamaya çalıştığım birşey vardı onu pekiştirmek için paylaşmıştım oda şu idi,
burası zannediyorum biraz daha yukarda çünkü efendimiz 40 yaşında.burada bir destur verme olabilir mi.eğer ki ilk hitabla okumaya başlamış olsaydı kendiliğinden senin de dediğin gibi,ikinci hitabı(yaratan rabbinin adıyla oku) bekledi çünkü okunacak birşey varsa ancak sahibi okumalı o da ancak böyle anlatılırdı.Bizde öyle yapmaya çalışıyoruz. her ne yaparsak her işimizin başı''bismillah'' yani..

teşekkürler..

UBEYDUN

Ordinaryus
dostum ! hepimizin talebelik yılları olduğu efendimizinde talebelik günleri oldu . eğer o bize bu yolu nasıl geçtiğini söylemeseydi biz kimi takip ederdik. oku ayeti geldi neyle okuyayım dedi . allahın adıyla oku ya habibim! her şeyin bir zamanı var. tasavvufta bir söz var ( bir çocuk ana karnında konuşursa anasınıda korkutur) derler .
kardeşler anlamak istediklerinizi güzel efendimize söyletmeyin ayıp oluyor
ma ene bi kariin'anlamı sizin dediğiniz değil

dayi

Profesör
OKU!!..ne kitap var..ne harf huruf var..

Mükkevvenatı KURAN,ı..okudu..okudu kayıtlara geçirildi..şimdide bizler MUSHAF olarakta isimlendirdiğimiz Resulü Ekrem Efendimizin KİTABINI okumaktayız..

Aslında O Mushaf,bizim kendi ellerimizle yazmakta olduğumuz KİTABIMIZA dayanak olmalı..yazdıklarımıza O Mushaf Mihenk olmalı..çünki...................

..herkese kendi elleriyle yazdığı Kitabı okutulacak..

OKU!!..
bu hitap kulağı açık olan her İNSAN,a yapılmış hitaptır..ve bu hitap halen yapılmaktadır..her birimize ayrı ayrı..:shake2[1]:

HU..

ekvani

Asistan
her kardeşe sonsuz teşekkür..
nazarım şu noktayaydıki zaten başlığın manası da budur,bu ayet alak sutesinde emrolunmakta,alak kan pıhtısı olduğu gibi alaka anlamına da gelmekte.
allahın yerine getirilmesini istediği şeyleri vey emirlerini ancak onun izzetini taşıyabilecek olanlar yerine getirirler.(bu noktayla ilgili bir kıssayı hisse alabileceğimiz anlamında en sonunda paylaşacağım)bu anlamda söylenecek sözlerin doğru yada onun istediği olup olmadığını idrak etmek gerekir.Bu da teslimiyet ve variyetsizlikle mümkündür.Şu anlama da gelebilir ki allahın sabit sifatları vardır bildiğiniz üzre;hayat,ilim,irade,kuvvet,iştmek ,görmek,kelam,tekvin.Eğer yapılan iş,bu sifatların allaha ait olduğu bilinci dışında icra edilkiyorsa orada teslimiyet olmamış,variyetsizlik hiç olmamıştır...
bu anlamdaki güzel akardeşler,kuştan murad her birimiz,ölmekten murad olunan da yaşantımızdır.eğer kişi yaşantısının kendisine ait olduğunu düşünürse bilsin k,i allah onu murdar saymıştır...
peygambere olunan hitab kuşkusuz daha yükseklere muraddur.fakat bu ayetin benim kitabımda yani bendeki karşılığı şimdilik bu kadar.kişi ancak onun adıyla nokuyabilir.kendiliğiden okursa şirk olur ,murdar olur,kendinden öldüğü için de eti yenmez yani allah kabul etmez...,
ha kıssa vardı anlatılacak ;;
türk,arap ve italyan gelmişler bir yere,türk sormuş
_yarabbi türkleri neden yarattın?
_eziyet çeksinler diye demiş allah,
arap sormuş
_yarabbi arapları neden yarattın?
_çöller boş kalmasın diye demiş allah,
italyan da sormuş
_italyanları neden yarattın?
_ben sizi yarattığımı hatırlamıyorum demiş...!!

teşekkürler..

Arifane

Profesör
ekvani! allahın resulu hadisinde arabın araptan üstünlüğü yoktur! bana sorarsan bir kelimeği şehadetle müslüman olunmaz. rabbim kulunun dilinden şahit olur ise o zaman iş aslına varır italyan, arap, fransız, veya türk, hepsinde harekette bulunan varlık hakkın varlığı lakin hangisi muhammedin nuruna vakıf olursa odur hakkı tanıyan yoksa o kadar kolay değil bu iş.

allahın rahmeti arının ağzına düşerse bal olur,
yılanın ağzına düşerse zehir olur,

ekvani

Asistan
yine doğru söyledin zaten aynı şeyleri söylüyoruz,
peygamberlerine iman (amentü)
Allha inandım herkesçe olunabilir fakat resule iman etmeyen allaha iman etmiş olmuyor işte. onun için o zümreyi yarattıklarına katmıyor allah,
onlar sırran meclisin içinde fakat hakikatte ademin yaratılışı gibi olması gerekir.
tabi doğmak yaratılmak hepsi dediğin gibi farklı yerler,bu kıssadaki üç misal de farklı yerler.

emmargah

Profesör
hmm yani ekvani kardeş....

O'n da YOK olmadığın sürece VAR olamazsın...:thinking:

ben ilk basamak tasavvuf öğrencisiyim...doğrumu anlamışım sizce???