Kefen Meselesi - Ebubekir Sifil Hocaefendi

İlim Talebesi

Yasaklı

Kategori: Vahdet Gazetesi

İhsan Eliaçık tarafından gündeme getirilen iddia… CAH (Açılımı Cübbeli Ahmet Hoca oluyor herhalde) ürünleri satan bir site, “Ölünün kefenine yazdığında yahut bir kâğıda yazılıp kefenine konulduğunda. veyahut ceylan derisine yazılıp kefen içine konulduğunda meyyiti kabir azabından vesair sıkıntılardan kurtaracak” ifadeleriyle, normalinin birkaç katı fazlasına kefen satıyormuş.

İster istemez bu tarz konularla ilgili sorulara muhatap oluyor; cevap vermek zorunda kalıyorum. Can sıkıcı bir durum doğrusu…
Bu sitenin Cübbeli Ahmet hocayla irtibatı var mıdır, bilemiyorum. Cübbeli hoca olmadığını söylemiş. Böyle bir şey mümkün müdür? Birileri sizin adınıza site açıp ticaret yapacak, üstelik de böyle anormallikler söz konusu olacak ve siz bundan haberdar olmayacaksınız!..

Diyelim ki böyle oldu. Birileri bir ahlaksızlık yaptı ve sizin adınızı istismar etti. Ne yaparsınız? Böyle bir ithamın lekesini üzerinizden atmak için her türlü meşru yola tevessül ve bu ayıptan teberri edersiniz. Konu “bir kısım medya”nın gündemine de düşmüşse, mahkeme yoluyla masumiyetinizi ispat etmekten de kaçınmazsınız…

Böyle bir ayıbın failleriyle hesaplaşıp hesaplaşmamak onun bileceği iş. Yazısında zikrettiği Erba’în-i İdrîsiyye, bir kısım kitaplarda adına ve muhtevasından bazı pasajlara rastladığımız bir eser. Hz. İdrîs (a.s)’a vahyolunduğu söylenen 40 esmayı ihtiva ediyor. (Bir sonraki yazıda bu rivayet/eser üzerinde müstakil olarak duracağım inşaallah.) Bu esmadan her birinin ayrı hikmet ve esrarından bahsediliyor. İsmail Hakkı Bursevî’nin Rûhu’l-Beyân isimli tefsirinde kendisinden sıkça alıntı yapılan bu esmadan birinin ölüyü kabir azabına ve çürümeye karşı koruduğu söyleniyor.

Cübbeli hoca bu noktadan hareketle birtakım şeyler yazdığını belirtiyor ki, yazdıklarına baktığımızda kendi içinde tutarsızlıklar taşıdığını görüyoruz. Şu cümleler kendisine ait: “Adamın ameli bozuksa bu kefendeki ism-i şerif ona fayda verir mi? Fayda vermez diyoruz. O zaman da adam “Madem adamın ameli iyiyse buna ne hacet?” diyor. Ancak Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) “Sizin hiçbirinizi ameli kurtaramaz.” buyuruyor. “Ya Resulallah peki seni de mi kurtaramaz.” diye soruyorlar. “Beni de kurtaramaz.” buyuruyor. Allah’ın fazlı keremi kurtarır. Ama Allah’ın fazlı keremi kime gelir? Salih ameli olanlara gelir. Şimdi “Zaten Allah’ın fazlı keremi gelirse gelecek. Namaza oruca ne gerek var?” diyebilir miyiz?! O zaman “Madem iyi adam, ism-i şerifi yazmaya ne gerek var?” da diyemeyiz. Çünkü bu faziletli bir amel…”

Şimdi soru şu: Salih amel sahibi bir kimse bu ameli vesilesiyle kabirde rahat edecekse, bu esmanın kefene yazılmasının ilave bir faydasından söz edemeyiz. Efendimiz (s.a.v), amellerimizin bizi kurtaramayacağını söylemişse bu, o esmanın kefene yazılması için de evleviyetle söz konusu olmalıdır. Zira farz, vacip, sünnet, müstehap amellerin vermeyeceği faydayı o esmanın kefene yazılması hiç veremez! Ameli olmayana bu işin faydası vermeyeceğini zaten kendisi de söylüyor. O zaman bu esmayı kefene yazdırmanın ne anlamı/faydası olabilir?

Kaldı ki eğer bu kefen işinin bir aslı varsa, bu ümmetin Selefinin bunu ihmal etmiş olabileceğini söylemek mümkün değil. Cübbeli hocanın yapması gereken şey, Sahabe ve Selef’in öldüklerinde kefenlerine bu esmanın yazılmasını vasiyet ettiğini bildiren güvenilir rivayetleri zikretmek, Fıkıh kitaplarında bunun tavsiye edilen bir amel olduğuna dair fukaha fetvalarını nakletmektir. Buralarda kendisine yer bulmamış bir fiil/amel nasıl “faziletli amel” olarak ifade edilebilir? Bu hükmü kim verebilir? Neresinden bakarsanız bakın, sıkıntılı bir mesele…

Ehl-i Sünnet adına, Tasavvuf adına, Fıkıh adına konuşan-yazan insanların başkalarından daha titiz olması, bu tarz konulara daha fazla hassasiyet göstermesi gerekir.

Vahdet Gazetesi – 26 Ocak 2015

Yahayy

Kıdemli Üye
Ah gidi Sifil hoca düne kadar sohbetlerde kitabını pazarlattırıyordun CAH'a şimdi baktın ki bu kapıdan sen ancak tokmak yersin, biraz biraz hakkı söylemek zorunda kaldın.
Aynı gazetede yazan iki zat, birbirlerine tenakuzu gösteriyor ama gene dw helâl olsun Sifil dozunu öyle bir ayarlamış ki hem dalga geçmiş, hem ayar vermiş, anlayana tabi.

Yahayy

Kıdemli Üye
He bir de şu var demekki, oturup Allah'ın inmiş ikinci kitap diye okunan Ruhul Beyan gibi keşif (hayal) ürünü mahsullerin aslında nasıl sadece birer zan kaynağı olduğunu hemen her meseledeki çelişki yumaklarından anlıyoruz.

ihvanistanbul

AkhenAton
@Yahayy beğendiğin alim var mı? Sana göre evet işte bu aradığım kan diyebileceğin birisi?

ihvanistanbul

AkhenAton
ihvanistanbul, yahayy'ın dediği doğru mu?

Evet. Sifil hoca parası karşılığı hocaya kitap yazardı hocada bir kaç cümleyi düzeltip kendi adıyla pazarlardı. Zaten yazdığı kitapların %90'ı bu şekildedir. Birileri hazırlar. Birileri düzeltir en son hoca okur, ben yazdım diyebilmek için bir kaç noktalama işareti yada cümle ekler...

Dediğimin belgelerini Ahmet Zeki Sarıhanın yazdığı Risalei Cübbeli kitabında bulabilirsin. Tabi kitabı bulabilirsen...

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Evet. Sifil hoca parası karşılığı hocaya kitap yazardı hocada bir kaç cümleyi düzeltip kendi adıyla pazarlardı. Zaten yazdığı kitapların %90'ı bu şekildedir. Birileri hazırlar. Birileri düzeltir en son hoca okur, ben yazdım diyebilmek için bir kaç noktalama işareti yada cümle ekler...

Dediğimin belgelerini Ahmet Zeki Sarıhanın yazdığı Risalei Cübbeli kitabında bulabilirsin. Tabi kitabı bulabilirsen...
Araları bozuk heralde...

Yahayy

Kıdemli Üye
@Yahayy beğendiğin alim var mı? Sana göre evet işte bu aradığım kan diyebileceğin birisi?
Var tabi bir dünya var ama biri için neden aha bu adam işte, ne söylerse korkma diyecekmişim, öyle bir hatasızlık kime ithaf olunmuş ki, bir ümmete ithaf olunsun herkesin her çıkarımı her görüşü tahkik edilmeli, toptan alım, toptan satım yok...

ihvanistanbul

AkhenAton
Var tabi bir dünya var ama biri için neden aha bu adam işte, ne söylerse korkma diyecekmişim, öyle bir hatasızlık kime ithaf olunmuş ki, bir ümmete ithaf olunsun herkesin her çıkarımı her görüşü tahkik edilmeli, toptan alım, toptan satım yok...

Kim olduklarını söyleyebilir misin? ( Herhangi bir kastım yok sadece merak ediyorum )

Yahayy

Kıdemli Üye
Mehmet Okuyan'ı çok severim dinlerken fıtrata en yakın bulduğum, Kur'anın yalın bir dille nasıl çarpıcı ama fıtrata uygun bir mesaj olduğunu gözüne vura vura anlatır bizim dilimizle ifade eder, Saadettin Merdin, Ali Küçük Hoca, Mustafa Öztürk, Tarih - Siyer - Nakil bütünlüğü açısından Mikail Bayram ve Bayındır'ın çalışmaları, Hüseyin Gürger, geleneksel nakli dinlemek öğrenmek açısından Ebu Bekir Sifil, Tahan Hakan Alp, Nureddin Yıldız, Mehmet Talu, sosyoloji ve pozitif bilime yaklaşım açısından Emre Dorman ve Caner Taslaman... Daha da vardır tabi ki ama, tamamen yanlışlanamaz, tamamen doğrulanamaz diye bir ilkem yok, bilgiyi birden çok versiyonu ile dinleyip huccetin hangi kaynakta sağlam olduğunu bulmaya çalışmak meselem, ne birinin cemati, ne birinin mukallidi olmak değil...
Kim olduklarını söyleyebilir misin? ( Herhangi bir kastım yok sadece merak ediyorum )

ihvanistanbul

AkhenAton
Mehmet Okuyan'ı çok severim dinlerken fıtrata en yakın bulduğum, Kur'anın yalın bir dille nasıl çarpıcı ama fıtrata uygun bir mesaj olduğunu gözüne vura vura anlatır bizim dilimizle ifade eder, Saadettin Merdin, Ali Küçük Hoca, Mustafa Öztürk, Tarih - Siyer - Nakil bütünlüğü açısından Mikail Bayram ve Bayındır'ın çalışmaları, Hüseyin Gürger, geleneksel nakli dinlemek öğrenmek açısından Ebu Bekir Sifil, Tahan Hakan Alp, Nureddin Yıldız, Mehmet Talu, sosyoloji ve pozitif bilime yaklaşım açısından Emre Dorman ve Caner Taslaman... Daha da vardır tabi ki ama, tamamen yanlışlanamaz, tamamen doğrulanamaz diye bir ilkem yok, bilgiyi birden çok versiyonu ile dinleyip huccetin hangi kaynakta sağlam olduğunu bulmaya çalışmak meselem, ne birinin cemati, ne birinin mukallidi olmak değil...

Teşekkür ederim.

Yahayy

Kıdemli Üye
Yahayy Ercument Ozkan icin ne dersin?
İlginç ve kararlı bir adam, dinledim kendisi bir kaç defa, Allah için sevdim düzgün bir insan ama tepkisel yaklaşım konusunda sanki fıtratın bir tık önünde militarist gibi, yani Anakronik olarak Peygamber ve raşid halifelerinin siyasi yaklaşımlarını din ile karıştırma hususu nakil kültürümüzde fazlasıyla var ve henüz girift tam olarak ortaya konulmuş değil, bu konularda çok karışıklık mevcut ama her bu konuda ihtilaf edeni dışlamak gerek demek değil, Ercümend Özkan delikanlı mütefekkir, islami aktivist nasıl olunur karşılığı :)
Allah ecrini versin gani gani rahmet etsin.

Verda

Gales

Sifil, Bayindir ve İslamoğlu vesilesiyle meşhur oldu ve artik cübbeli ile birbirlerine rakipler bundan sonra olucaklari izleyin :)

İlim Talebesi

Yasaklı
Sifil, Bayindir ve İslamoğlu vesilesiyle meşhur oldu ve artik cübbeli ile birbirlerine rakipler bundan sonra olucaklari izleyin :)

Evet.Ama Bayındır ve İslamoğlunun nasıl meşhur olduğuna bakalım önce ardından Sifile bakalım.

Bayındır : Allah senin kiminle evleneceğini bilmez

İslamoğlu : Hayızlı Kadın oruç tutar

:)

Sifil : Yeryüzünde inandığı ilahın cahil olduğunu iddia etmek için çırpınan Bayındır gibi birini tanımıyorum.İslamoğlu çok konuşuyor, çok yazıyor, çok şey söylüyor; ama dile getirdiği hakikatlerin hiç birisi yeni değil, yenilerinin de hiç birisi hakikat değil

:)

Verda

Gales
Sifil: ayet getirseler de inanmayin..

Böyle mi devam edelim Kurtubi?