KDE'nin Yeni Sürümü Çıktı | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

KDE'nin Yeni Sürümü Çıktı

Meryem

Komplike
İhvan Üyesi
Katılım
6 Tem 2006
Mesajlar
15,309
Puanları
113
Yaş
35
1996 yılında başlayan KDE macerası tüm hızıyla devam ediyor. Yazılımın son sürümü olan 4.6 kullanıcıların beğenisine sunuldu. Bakalım bu yeni sürümde neler geliyor?

KDE bu yeni sürümüyle birlikte önemli gelişmeleri de beraberinde getiriyor. Bu yeni sürüme gelişmiş özellikler ekleyen geliştiriciler ayrıca yazılımın plasma çalışma performansı üzerine odaklanarak, bu alanda yenilikler yapmaya çalışmışlar.

Yeni özellikler arasında metin düzenleyici Kate'nin oldukça geliştirildiğini görüyoruz. Uygulamaya eklentileri yükleme, menülere ve bağlı kısa yollara betik ekleme, takas dosyası desteği, GNU Debugger (GDB) ve SQL sorgulama özellikleri eklenmiş.Bunun yanı sıra KDE geliştiricileri oyunları da unutmamış. Bu sürümde yeni bir oyun daha geliyor. Bu oyunun adı Klickety.

Geliştirme platformunda da değişiklikler var. QML ve Qt Quick kullanıcı ara yüzünde değişiklikler yapılmış. Ayrıca BlueDevil adında bir uygulamada ekleyen geliştiriciler bu sayede Plasma programcıklarını destekleyen yeni bir Bluetooth çalışma ortamı yaratılmış.

KDE'nin yeni 4,6 sürümüyle ilgili detaylı bilgilere ulaşmak için tıklayın.


Kaynak
 
Üst