"Kayınvalidem herşeyimize karışıyor"

KeRRa

Bir Garip Yolcu
Kayınvalidem herşeyimize karışıyor

Yasemin UÇAL ABDULLAH

Semiha… / Artvin: Ben henüz 10 aylık evliyim, yalnız eşimin ailesine karşı içimde o kadar büyük bir tepki var ki... Baştan beri bana karşı olan tutumlarından dolayı bu durumdayım. Eşimin ailesi evimize, yeni kurduğumuz yuvamıza bir şekilde karışıyorlar. Ben de kendimi tutamıyorum bu olanları eşime anlatarak onu da yıpratıyorum. İstiyorlar ki onların kararlarıyla hayatımıza yön verelim. Şimdi olmasa bile ilerde büyük bir sorun olacak bu durumumuz. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Evlenmek, yetişkinliğe adım atmanın en somut göstergesidir. Ebeveynler çocuklarını evlendirme kararı aldıklarında onların büyüdüklerini bir şekilde kabul etmişler demektir. (Ancak çocuk yaşta evlendirilenler hariç.) Evlenmek sorumluluk alabilmektir. Eşler rollerinin yüklediği sorumlulukları yerine getirebilecek yetkinlikte olmalıdırlar.
Bir yandan bu gerçekleri kabul ederek gençleri evlendiren ebeveynler diğer yandan onlara çocuk muamelesi yapıp sürekli kontrol altında tutmak isterler. Örneğin; 20 yıllık evli bir hanım eşiyle terapiye geldiğinde, çocuklarını evlendirip kayınvalide olduğu halde hala kendi kayınvalidesinin kontrolündeydi. Terapide bizden istenen bu kontrolün azaltılmasıydı. O süreçte beni şaşırtan hususlardan biri kocasının bir çok olayı bilmemesi ve bunu 20 yıl sonra terapi sürecinde öğrenmesiydi. Kocası tüm bu süreçte eşini yeniden tanımaya başlamış ve her ikisi de evliliklerini sil baştan inşa etmişlerdi.

Böyle durumlarda kayınvalideler hem kendi içinde hem de geliniyle çatışma yaşar. Oysa bilinen gerçektir ki hepimiz yaşadığımız yanlışlarla yol almışızdır hayatımızda. Gençlere hayatı birebir yaşamaları için izin verilmeli ki yanlışlarından tecrübe edinebilsinler. Belki ebeveynler “Bizim tecrübelerimiz var, bizim yaşadığımız yanlışları onlar yaşamasınlar” diyerek sürekli müdahale ediyor olabilirler. Oysa büyüklerin tecrübelerine ihtiyaç duyduklarında genç çiftler bunu zaten talep edeceklerdir. Talep edilmeden sürekli müdahale etmek ancak yetkinlik sahamızı genişletme arzusundan kaynaklanıyor olabilir ve en önemlisi de gelin istemeden yapılan her türlü müdahale saygısızlığa sebep olacağından aile içi düzen sarsılmaya başlar. Ebeveynlere düşen görev gençlerin kendilerine karşı saygılı duruşlarını ellerinden geldiğince taktir ederek saygısızlığı tetikleyen her türlü müdahaleden kaçınmalarıdır. Gençler ise saygıyı elden bırakmayarak konunun çözümü için makul bir dille büyükleri ve eşleri ile konuşmalıdır.

Meryem

Komplike
İlk gelinler bunu çok yaşıyormuş zaten, sonrakiler kısmetli, kaynana ilk gelinde bütün enerjisini harcıyor çünkü.. :O

NehiR

mütebessim :)
eskiden gelinler ses çıkaramazmış bir de, şimdi gelinler cadı, ben de dahil olmak üzere. saygısızlık değil tabiki de, bildiğim bişey varsa kayınvalidemin dediğini duymazdan gelirim. evimin içine de karıştırmam. biraz müsade edersen kaynanalar eğilimli karışmaya, şunu almayın, fazla harcamayın şuraya gitmeyin falan filan :)

SEBA MELİKESİ

Asistan
İlk gelinler bunu çok yaşıyormuş zaten, sonrakiler kısmetli, kaynana ilk gelinde bütün enerjisini harcıyor çünkü.. :O

Doğru evladım ne olursa büyük gelinlere oluyor.:pokey:
Benim iyice ağzım yandı ve yemin ettim eğer oğlum olursa onlara sadece
arkadaş olacağım diye şimdi 4 oğlum 3 gelinim var,ama onlar benim kızlarım
ben çektim onlar çekmesin....

Hüda-i Gülü

MücrimE
Ya tek çocuğun eşi (tek gelin) olursak..:O O zaman daha çok mu yandık diyelim ?

Allah her iki tarafın da yardımcısı olsun.. Yetkinci tutum sergileyen kayınvalidelerin ve annelerin çocuklarına da sabır versin. Sürekli başkalarıyla karşılaştırılmak ve kontrol altında tutulan kişilerde sağlıklı ilişki ve psikolojinin olmasını bekleyemeyiz..

Annelere ve kayınvalidelere burdan seslenelim:ıslık: Çocuklarınızın büyüdüğünü kabullenip, hata yapmalarına izin verin. : )

ihmerra

Üye
slm arkadaşlar benım eşim evın tek oglu ve bırlık oturuyorum üç senelık evlıyım benım de cok sorunlarım oldu kayınvalıdem cooooooooook ıyı bırı ama eşimin halası yuzunden nerdeyse ayrılacaktım evımıze cok karışıyodu kayınvalıdem hep arada kalıyodu ses cıkarmıyodu neyse konu cok uzun ama kazanan ben oldum onemlı olan sabretmek ve dua etmek ama sıze tafsıyem eşinize herşeyı anlatmayın mukafatını alırsınız emın olun.A.E.O