Katip Çelebi / Cihannüma | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Katip Çelebi / Cihannüma

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
43


Çelebi'nin Cihannüma'sı üç asır sonra Türkçe

Ünlü matbaacı İbrahim Müteferrika tarafından 1732'de az sayıda basılan ve bir daha yenilenmeyen Osmanlı bilim dünyasının seçkin simalarından Katip Çelebi'nin büyük coğrafya eseri Cihannüma'nın ilk kez Türkçesi yayımlandı.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından basımı yapılan 869 sayfalık Cihannüma, uzman bilim adamlarından oluşan bir heyet tarafından 2.5 yılda büyük bir titizlikle hazırlandı.

İstanbul'da doğup hayatının seferlerde geçen on yılı hariç yine İstanbul'da hayatını sürdüren ve bu şehirde vefat eden Çelebi, büyük eserinde dünyanın küre biçiminde olduğunu, beş kıtayı, denizlerin muhtelif hareketlerini, okyanus mesafelerini, harita çizmenin kurallarını ve aralarında Irak, İran, Azerbaycan, Ermenistan ile Çin'in de bulunduğu çok sayıda ülkeyi anlatıyor.
ARALIKTA RAFLARDA

Kitapta, Müteferrika'nın eklemesiyle Anadolu'ya da yer veriliyor. Eserin, Suudi Arabistan bölümünde, Kabe de tüm detaylarıyla işleniyor. Büyük bir titizlikle hazırlanan Cihannüma'nın Türkçe basımı 4 bin adet olarak gerçekleşti.

Aralık ayında okuyucuyla buluşacak olan eser, 350 TL'den satışa sunulacak. Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Bayhan, 'Katip Çelebi'nin dünya coğrafyası niteliğinde kaleme aldığı ve ilk matbaacımız İbrahim Müteferrika'nın 1732 yılında bastığı bu eserin hem tıpkı basımını hem de günümüz diline aktararak yayınlama mutluluğuna erdik' dedi.

Akşam
 
Üst