kat/il -

lafzen

Asistan
Diyarbakır sokaklarına düşürülmüş notlar-2.

Hasan paşa pasajından Diyarbakır surlarına doğru giderken yanlışbir sokağa giriyorum.En sevdiğim bir şey.Dar, bir tarafında lokanta vekahvehanelerin olduğu sokakta biraz ilerimde iki küçük çocuk olduğu haldeilerliyorum.Çocuklardan biri yere bırakılmış bir döner ekmeği aldı etrafabakarken beni gördü sonra utandığı belli olarak tekrar bıraktı.Arkadaşı utandınmı diye sordu.Bilinmeyen bir dille cevap verdi.Konuşmama fırsat bırakmadankoşup uzaklaştılar.Bu sokakların ön tarafında lüks oteller mevcut.

lafzen

Asistan
Allah herkesin eliyle herkese bir şeyler anlatıyor.Şahit olarak tutulduğum her olayda illa gör illa gör nidaları semadan!
Gördüğünü aktar ki ağlenceli olsun diye bir ses!Allah insanın içinden merhameti almaya görsün.Sahi merhameti Allah mı alır.Yok öyle değil merhamete kıymamıza aşırı ısrarımızdan dolayı Allah izin verir ve sonrada...
Eğlenin diye anlatılır her şey O yalancı dik duruşumderken aynandayım.Ve benim güzel şirin yalancı aynalarım.İnsanın aynaları ve insanlar ne kadar dik ve güçlü.Bir kar bile ne kadar güçsüz olduğunu görmeye yetecekken...Allah seni tuttuğu şahitliklerede onlarcasını şahit kılar.Namaz kılar gibi değil!Öyle anlama sen.

lafzen

Asistan
Diyarbakır sokaklarına düşülmüş notlar-3

Ofis gevran caddesi bugün gecesi ayrı güzel bir soğuk.Etrafa bakarkenburaya gelirken söylenenlerden aklıma gelen; sokaklarda kimse keleşlerledolaşmıyor ve herkes işinde gücünde.He birde yanımda hep bir ses yüksekbinaların x’in büyüklüğünü gösterir imaları.Bakılan nazar sakat oluncagördüklerimizde sakat oluyor.Pek çok defa sakatlanmış biri olarak.Bir kadınkuytu sayılabilecek bir yerde erkeğiyle beraber dolaşıyor gecenin bir vaktidiyarbakırda.Neyse ofis gevran da üşürken bir esnaftan salep istiyorum fakat bozukparamın olmadığını söylüyorum.Olsun diyor.Olur mu abi olsun? Sonra verirsindiyor.Ben bir daha gelemeyebilirim uzaklara gideceğim.Yinede olsun al diyor.Abidiyorum bu sahneyi organize etmiyorsunuz değil mi? Anlamıyor tabi.Neysekiceplerimi iyice kontrol edince buluyorum adının Mustafa Güneş olduğunu öğrendiğimabinin.Güzel niyeti ve tebessümlü yüzüne karşı ben de karşılıkla Allah’a emanetediyorum birbirimizi diyerek…Bir eve giriliyor sanayi mahallesinde bir adamhayır benim ihtiyacım yok diyor ve abilere teşekkür edip komşusunun daha ihtiyaçsahibi olduğunu aslında ona yardım edilmesinin daha doğru olacağınısöylüyor.Bugün bütün Diyarbakır anlaşmış gibi.Diyarbakır doğunun güzelliklerinibağrında saklamışken misafir olmak ayrı bir insanlık dersi verir adama.Diyarbakırda 34 ve 06 plakalı arabalara çok sık rastlıyoruz sebebini sorduğumuzdaözellikle şehirler arası dolaşırken çevirmeye takılmamak için bu yolunseçildiğini öğreniyoruz.Yani Diyarbakırlısanız baştan mimlendinizdemektir.Sokaklarda hiç üniformalı polis yahut asker olmayışı ayrı bir dikkatçekiyor…

lafzen

Asistan
Afrikadan mektuplar…

“Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla…”

Canım kardeşim habersiz gidişime üzülme sakın.Ben kabilemegeri döndüm.Burada daha mutlu olduğumu düşünüyorum.Biliyorsun: sorgulayarak “şukainatı,güneş,ay,yıldız ve diğer gezegenleri yaradanın tek bir olması gerektiğifikrine ulaşmış ve kabilemle kavgalı olarak ayrılmıştım.Daha sonra islam vehıristiyanlıkla tanıştım.İslamı seçmiş ve osefana çölünün kuzeyinde barafabeldesindeki şehit borske camiinin imamı şahitliğinde iman etmiştim.Daha sonra tanıştığımbir kısım dostlar Şiilik ve sunnilikten bahsettiler ve benden bir seçim yapmamgerektiğini söylediler.Ben araştırmalarım sonucu sunniliği seçtim.Gönlümkıpırkıpır Allah’ım sana sonsuz şükür…Derken başka coğrafyalara gittimbazılarında bana hangi tarikat yahut cemaatten olduğumu sordular.Bir fırkadışında herkesin cehennemlik olduğunu söyleyenleride duydum.Artık anlıyorumbazı şeyleri ve seni…Senin sussuşlarını ve utanarak kaçan küçük bir kız çocuğugibi inen göz yaşlarını…Ben çölüme dönüyorum dostum.Öğrendiğim gibi“taşıyamayacağım yükü almadan” belkide kaçıyorum.Bazı günler çölde cehennemsıcakları yaşarken suyla buluşuyorum.Allah bizi yakmak için mazeret arasa buçöl bize yeterdi suya ne gerek…

Biliyorum yine bir ayrılık yeni bir ayrılık…Yine bir bölünmeyeni bir bölünme…

Allah’a emanet ol kardeşin hefrsen…

lafzen

Asistan
-bir taarruz denemesi-

Nasılbaşlanır heç bilmem…

Heç birşeyi olmayan şu “insan”ın…

Benim

Oysa bune kibirdi.

Hiçbirşey heç benim olmadı

Zatenhiçbir şey “ben”in olamazmış anladı.

İnsanaldandı diyor.

Evet hemde en güvendiği bir sesten…

Bundanötesi boştu…

Karnımaağrı saplandı acıyla

Fakedilenbir varlık oldu “canım”…

Acıyla

Hiçfarkedilmeyen bir varlık.

Acısıylakıvranıp durduğu…

Beyhudeyere ve göğe…

Nefes alnefes ver.

Yapılabilentek şey oldu.

Farkedilmeninboşunalığını anlaması

Uzunsürmedi hayır hem çok kısa hem

Çoksessiz bir anda…

Anlaşılan“şey” oldu.

Boş vekof bir dünyanın ortasında

Bakışlardaymışmeğer eğrilik

Bilemedimnasıl bakılır

Bilemedimyalan bir dünya kurup buna bağlanmayı…

İstemedimde…

Bir”hakikat” arzum olmalıymış meğer

Olmayanbir “şey” e arzum…

Yeryüzününüstünde çırılçıplak

Yalnızbırakılan insan…

Çırılçıplakbırakılan sen

Senin biramacın olmalıymış.

Kurgulanmışbir amaç…

Yahutdurma sende dene…

Güzelbakan güzel görürmüş

Hayatındanlezzet alırmış kimileri

Farkındaolmadıkları şey’den…

Tiksineceksenhemen hiç durmadan hemen

Yüzümegülerken arkamı döndüğümde

Hançerleyen“sen”…

Nasıldesem mesela bende bir dünya kursam en kurmacasından, bende başlasam eleştiriyedesem iktidar şöyle yaptı böyle yaptı.Ne yaptı ne yapmadı çok önemli olsa benimiçinde.Yine insanlar ölse…Sokakta caddede göçebe hayat tarzından kalma olsagerek kadınların kızların ellerinde bavullarını (çantaymış meğer) taşıyarakdolaştıklarını eleştirsem en önemli meselem olsa… model roller sunsalarcaddelerde sokaklarda bana bak bunun gibi ol bunun gibi giyin bunun gibi davrandeseler…Ben edemediğim binlerce küfürler etsem stadlarda…Çalışsam çabalasam götüremdiğimmallar yığsam…Bir makama ulaşsam bir mekana…benimde bir sürü güzel uğraşımolsa…

Allah’ım

Edemediğimküfürden

Çıkamadığımbu “ev” den

Varlığımaverdiğin değerden…

Allah’ımbir kediyi bana dost etseydin

Yollasaydımşu zindanıma

Bütünşefkat hislerim ve diğer bütün duygularımı tatmin etseydim üzerinde.

Bir günbir köpek gelip

Boynundanısırsaydı

Onualsaydım ellerime

Ellerimdedostum

Hadinefes al nefes ver

Hayırveremeyecekken…

Öldüğündeonu bir çöp tenekesine atsam

Şimdi nekadar aşalık bir insansam

Birkediyi,balığı,kuşu,köpeği

Kullansamve atsam…

Dostumadosta yaraşır şekilde davranmadan…

Sonraölen bir kedi değil

İnsanlığımolsa…

Namazkılsam yine

Oruçtutsam…

Sevabasevap demesem

Biridursa kapısında cennetin

Görmezliktengelse bütün hainlikleri

Görmeliktengetirse…

Mümkündür

İnsanımben…

İslam buyalancı

İnsanın…

Müthişbir hakikat var

Varlığın

Allah’ım

Her şeyerağmen şu

Hayattagüldüren,ağlatan,unutturan…

Verda

Gales
-bir taarruz denemesi-

Nasılbaşlanır heç bilmem…

Heç birşeyi olmayan şu “insan”ın…

Benim

Oysa bune kibirdi.

Hiçbirşey heç benim olmadı

Zatenhiçbir şey “ben”in olamazmış anladı.

İnsanaldandı diyor.

Evet hemde en güvendiği bir sesten…

Bundanötesi boştu…

Karnımaağrı saplandı acıyla

Fakedilenbir varlık oldu “canım”…

Acıyla

Hiçfarkedilmeyen bir varlık.

Acısıylakıvranıp durduğu…

Beyhudeyere ve göğe…

Nefes alnefes ver.

Yapılabilentek şey oldu.

Farkedilmeninboşunalığını anlaması

Uzunsürmedi hayır hem çok kısa hem

Çoksessiz bir anda…

Anlaşılan“şey” oldu.

Boş vekof bir dünyanın ortasında

Bakışlardaymışmeğer eğrilik

Bilemedimnasıl bakılır

Bilemedimyalan bir dünya kurup buna bağlanmayı…

İstemedimde…

Bir”hakikat” arzum olmalıymış meğer

Olmayanbir “şey” e arzum…

Yeryüzününüstünde çırılçıplak

Yalnızbırakılan insan…

Çırılçıplakbırakılan sen

Senin biramacın olmalıymış.

Kurgulanmışbir amaç…

Yahutdurma sende dene…

Güzelbakan güzel görürmüş

Hayatındanlezzet alırmış kimileri

Farkındaolmadıkları şey’den…

Tiksineceksenhemen hiç durmadan hemen

Yüzümegülerken arkamı döndüğümde

Hançerleyen“sen”…

Nasıldesem mesela bende bir dünya kursam en kurmacasından, bende başlasam eleştiriyedesem iktidar şöyle yaptı böyle yaptı.Ne yaptı ne yapmadı çok önemli olsa benimiçinde.Yine insanlar ölse…Sokakta caddede göçebe hayat tarzından kalma olsagerek kadınların kızların ellerinde bavullarını (çantaymış meğer) taşıyarakdolaştıklarını eleştirsem en önemli meselem olsa… model roller sunsalarcaddelerde sokaklarda bana bak bunun gibi ol bunun gibi giyin bunun gibi davrandeseler…Ben edemediğim binlerce küfürler etsem stadlarda…Çalışsam çabalasam götüremdiğimmallar yığsam…Bir makama ulaşsam bir mekana…benimde bir sürü güzel uğraşımolsa…

Allah’ım

Edemediğimküfürden

Çıkamadığımbu “ev” den

Varlığımaverdiğin değerden…

Allah’ımbir kediyi bana dost etseydin

Yollasaydımşu zindanıma

Bütünşefkat hislerim ve diğer bütün duygularımı tatmin etseydim üzerinde.

Bir günbir köpek gelip

Boynundanısırsaydı

Onualsaydım ellerime

Ellerimdedostum

Hadinefes al nefes ver

Hayırveremeyecekken…

Öldüğündeonu bir çöp tenekesine atsam

Şimdi nekadar aşalık bir insansam

Birkediyi,balığı,kuşu,köpeği

Kullansamve atsam…

Dostumadosta yaraşır şekilde davranmadan…

Sonraölen bir kedi değil

İnsanlığımolsa…

Namazkılsam yine

Oruçtutsam…

Sevabasevap demesem

Biridursa kapısında cennetin

Görmezliktengelse bütün hainlikleri

Görmeliktengetirse…

Mümkündür

İnsanımben…

İslam buyalancı

İnsanın…

Müthişbir hakikat var

Varlığın

Allah’ım

Her şeyerağmen şu

Hayattagüldüren,ağlatan,unutturan…

çok güzel bir yazı teşekkürler..
size mi ait diye sorsam..?
bide alttan yedinci satırda yazan "islam buyalancı" sözünde bir yanlışlık var mı..?

lafzen

Asistan
Ben de teşekkür ederim.
evet bana ait yani arada ki kimi sözler anlaşılacağı gibi çeşitli şey lere atıflar var tırnak içine alınmalıydı belki ama kontrol edecek ve dikkatli olacak durumda değildim...Sonuç olarak...
Her insanın içinde bir islam var.Kimi zaman bu islam gerçek islam olmayabiliyor...Mesela aklıma ben,toplumumuz ve malkomX geliyor.Hacca gidene gerçek müslümanlarla tanışana kadar inandığı islam gerçek islam değil.İnanılan Allah aynı Allah olmuyor gibi...Yani bir Allah ırkçılık yapamazsın diyorken diğeri hayır sen ırk olarak daha üstünsün diyor...Uzattım biliyorum...

Verda

Gales
Ben de teşekkür ederim.
evet bana ait yani arada ki kimi sözler anlaşılacağı gibi çeşitli şey lere atıflar var tırnak içine alınmalıydı belki ama kontrol edecek ve dikkatli olacak durumda değildim...Sonuç olarak...
Her insanın içinde bir islam var.Kimi zaman bu islam gerçek islam olmayabiliyor...Mesela aklıma ben,toplumumuz ve malkomX geliyor.Hacca gidene gerçek müslümanlarla tanışana kadar inandığı islam gerçek islam değil.İnanılan Allah aynı Allah olmuyor gibi...Yani bir Allah ırkçılık yapamazsın diyorken diğeri hayır sen ırk olarak daha üstünsün diyor...Uzattım biliyorum...

Anladım, açıklamanız için teşekkür ederim..
izniniz olursa yazıyı paylaşmak isterim..?
belirteceğiniz herhangi bir isim var mı yoksa lafzen olarak mı kaynak göstereyim..?
uzattım biliyorum..=)

lafzen

Asistan
İletişim cagı

Henüz karşılaşmalarına 50 adım var.Birbirlerinden habersizce 49,48... şimdi bir adım sonra karşı karşıya.Biri Selamun Aleyküm dedi ve iki adım daha attı.Öteki ters istikamette yürürken Aleyküm selam dedi oda 2 yahut 3 adım attı.Biri diğerine nasılsın dediğinde 6. adımını atıyordu.Öteki de bir okadar atmış ve iyi olduğunu belirtmişti.Öteki de nezaketen hatır sorduğunda 9. adımını atıyordu.Yaklaşık 18 adımlık bir farktan nasıl bir cevap aldığını bile duymamıştır sanırım :) Çok hızlı yaşamanın genç ölememenin sırları olsa gerek bunlar, artık böyle...

lafzen

Asistan
BU KONUN SON YAZISI

Hanzala benim en güzel kahramanım.Hep bir hakikat arayışı...Herne kadar aynı gemide olsakta ki bu bir idiadır.Farklı bölümlerde olduğumuzkesin.Birimiz karayı görürken ötekimiz kendi baktığı yerden burada bir karanınvarlığı görünmemektedir diye not düşer.İkiside doğru söylüyordur.Şurada en çokyıkıcı olanın hanzala’nın hakikatsız bir adam oluşudur.Oysa hiçte öylegözükmezdi.Türk filmlerinin sık kullanılan bir sözüdür ya : “biz ayrıdünyaların insanlarıyız” yine de aynı dünyada döner durur bir bilinmezegideriz.Hanzala sizin dünyanıza rahatsızlık verecek değildir.Derslerine bak,işinegücüne… hanzala sen inşallah bir gün bir hakikate kavuşursun.Öyle kaç kere öylekaç ayrılık. Altı yıl bir arada durup biriyle bir çay bile içememek : )Beraberce en aptalca şeye gülememek.Varsa yoksa grup içi siyaset… Grubunuzlasize mutluluklar dilemek.Bunu en içten duygularla yapar hanzala.Bu dünyadagüzellikleri hakeden kimseler olduğunuz hakikatı bellidir.Bir süre daha sadeceokuyucu sonrada hepten yoluma … Dedimya hanzala benim en sevdiğim kahramanımhikayemize bir çeki düzen verip belkide yeniden yazmak. =) el-cevap : “derinsular var…”
*Bu bir sondur.