kask sisteminin teminetı kira sutopaj vergisi kanunu

naib45

Paylaşımcı
Web sitesi
www.facebook.com
sa bu başlıkla bi konu acmak istedim kendihakımızı koruma savunma bilincimizi tartışmak istedim arkadaşlar bu konuyla ilgili bilgilerinizi düşüncelerinizi yazmanızı rica ediyorum malum mart ayındayız evvelki gün bi muhasebeciyle konuyu konuştumda özal zamanından bu güne gelmiş gecmiş siyasetcilere millet vekillerine karşı kinim nefretim depreşti böyle bikonu acıp toplum bilincini yükseltmek istiyorum secimlerde geliyo tartışalım yazışalım bu kask sisteminin kırılmasına katkıda bulunalımi.

Yahayy

Kıdemli Üye
Stopaj sisteminde haksızlık olarak gördüğünüz husus nedir, paylaşır mısınız?

Darul_Beka

Profesör
sa bu başlıkla bi konu acmak istedim kendihakımızı koruma savunma bilincimizi tartışmak istedim arkadaşlar bu konuyla ilgili bilgilerinizi düşüncelerinizi yazmanızı rica ediyorum malum mart ayındayız evvelki gün bi muhasebeciyle konuyu konuştumda özal zamanından bu güne gelmiş gecmiş siyasetcilere millet vekillerine karşı kinim nefretim depreşti böyle bikonu acıp toplum bilincini yükseltmek istiyorum secimlerde geliyo tartışalım yazışalım bu kask sisteminin kırılmasına katkıda bulunalımi.
derdinizi bir anlayabilsek neden olmasın

Kaçak

Yeni
Stopaj iyi bir şey değil ...
stopajlı fatura kesmek beni geriyor ...
paramıda eksik alıyorum ..,
stopaj soygundır , stopaja stop ...

Kaçak

Yeni
Ekmek alırken ne ödüyoruz biz ?

Yahayy

Kıdemli Üye
Stopaj iyi bir şey değil ...
stopajlı fatura kesmek beni geriyor ...
paramıda eksik alıyorum ..,
stopaj soygundır , stopaja stop ...

Etme bacanak tutma bacanak, stopaj Serbest Meslek Erbabının kalkanı olmasa o parayı çatır çatır 2-5-8-11 + 3'de ödersin.
Şimdi Muhasebecilere düşmansın o zaman kanlı bıçaklı olursun.

naib45

Paylaşımcı
Web sitesi
www.facebook.com
Kira sözleşmelerinde verginin konumu
08.10.2007 / Veysi Seviğ / Yorum
Kira sözleşmelerinde yapılacak stopaja ilişkin çok soru geldiğinden, bugün daha önce
yazdığım bir konuyu tekrar ele alacağım.
Kira ilişkisi, kira gelirini elde eden açısından elde edilen kazanca bağlı olarak vergisel
yükümlülükler doğurur. Bu gelir elde eden açısından, elde edenin hukuki statüsüne göre gelir
vergisinin veya kurumlar vergisinin doğumuna yol açar. Gelir vergisi açısından ise ticari veya
zirai kazancın yahut gayrimenkul sermaye iradının doğumuna sebebiyet verebilir.
Kira ilişkisi, bazen kiracıya da bazı vergisel yükümlülükler yükler. Bunlar, kiracının vergi
sorumlusu statüsünde stopaj yapma yükümlülüğü ve/veya katma değer vergisinin üstlenilmesi
şeklinde karşımıza çıkar.
Stopaj yükümlülüğü
Gelir Vergisi Kanunu'nun 94. maddesi, kamu idare ve müesseselerini, iktisadi kamu
müesseselerini, sair kurumları, ticaret şirketlerini, iş ortaklıklarını, dernekleri, vakıfları,
dernek ve vakıfların iktisadi işletmelerini, kooperatifleri, yatırım fonu yönetenleri, gerçek
gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı ile zirai kazançlarını
bilanço veya zırai işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçileri, hesaben veya nakden
yaptıkları kira ödemelerinden istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben yüzde 20
oranında stopaj yapmaya mecbur kılmıştır.
Ödenen kira bedeline stopajın nasıl uygulanacağı sorusunun yanıtı ise, vergi hukukunda değil,
taraflar arasındaki kira sözleşmesi ile oluşan özel hukuk ilişkisindedir. Bir başka anlatımla
Taraflar kira sözleşmesinde kararlaştırılan tutarın brüt tutar olduğunu vurgulamışlarsa, bu
tutar üzerinden stopajın hesaplanması, başka deyişle bu tutardan verginin kesilmesi ve
bakiyenin kiraya verene ödenmesi gerekmektedir.
Buna karşılık taraflar sözleşmede kira bedelinin net olduğunu kararlaştırmışlar ve/veya
stopajın kararlaştırılan kira bedelinin dışında kiracı tarafından ayrıca karşılanacağını
belirtmişlerse, kiracının önce bu tutarı brütleştirmesi ve bu brüt tutar üzerinden stopaj yapması
gerekmektedir. Örneğin taraflar sözleşmede kira bedelini aylık net 1.000 YTL
kararlaştırmışlarsa, kesinti tutarının hesabında bu tutarın brütü olan 1.250 YTL’nin esas
alınması gerekmektedir.
Taraflar arasındaki kira sözleşmesinden, kararlaştırılan kira bedelinin net mi, yoksa brüt mü
olduğunun anlaşılamadığı hallerde, kararlaştırılan bedelin brüt olduğunun kabulü
gerekmektedir. Bu kabulün sonucu ise, stopajın kararlaştırılan bedelin içinden kesileceği ve
kiraya verene kalanın ödeneceğidir.

naib45

Paylaşımcı
Web sitesi
www.facebook.com
sa arkadaşlar verginin mükellefi mal sahibi maliyeye ödemekle yükümlü olan kiracı kiracı ödemek zorunda oldugu icin 5000 binlira kira ödüyosa 500 ilra bildiyo .
gelirvergisi kanun una göre malsahibinin kira geliri 27000 binlirayı gecerse gelir vergisine tabi oluyo .
bu konunun bilincinde olmıyan bi kısım vatandaşı kandırma amacındaki siyasetcı askari ücretten vergi alınmasın diye bagrıyo ama bukonuyla alakalı glgını cıkarmıyo.
o siyasilerin kirada kactane iş yerleri var acaba.
bu kanun cıktıgı zaman bi milet vekilinin 180 tane kirada dükkanı oldugu söylenmişti .
büyük cogunlugunun kitada işyerleri olduguna inanıyorum.
bu şartlar altında adamların kira geliri hicbirzaman 27000 lirayı gecmiyoki mükellef olsunlar.
onlar istifliyo calışanlar fakirler ödüyo.

bukanunla alakalı daha bir cok hakkaniyete uygun omıyan mevzuvar ara yazıcam.

kask sistemi zenginler zemginliklerini fakirlerde fakirliklerin gelicek nesillere miras olarak bırakması demektir.

Darul_Beka

Profesör
vergi hangi ülkede yok ki kira gelirin varsa vergisini ödeyeceksin

adams77

Kanalizasyoncu
Vallahi bundan 6 sene öncesi olsaydı oturup tartışabilirdim lakin bunlar yanımızda götüreceğimiz bilgiler değil insanların elleri ile yazdıkları silinip tekrar yazılabilecek değişken değişebilen evrensel olmayan adaletten uzak eşitlikten uzak yazılar.

İnsanların acilen Allah 'ın yasa ve kanunlarına göz dikmesi ve üzerinde düşünüp tartışması gerekiyor.

Darul_Beka

Profesör
Vallahi bundan 6 sene öncesi olsaydı oturup tartışabilirdim lakin bunlar yanımızda götüreceğimiz bilgiler değil insanların elleri ile yazdıkları silinip tekrar yazılabilecek değişken değişebilen evrensel olmayan adaletten uzak eşitlikten uzak yazılar.

İnsanların acilen Allah 'ın yasa ve kanunlarına göz dikmesi ve üzerinde düşünüp tartışması gerekiyor.

aynen öyle de islami devlet de olsan mecburen vergi alacak vergisiz devlet yaşayamaz

adams77

Kanalizasyoncu
Dünya 'ya devleti yaşatmaya gelmedik ki! Biz Allah 'ın kullarıyız.

naib45

Paylaşımcı
Web sitesi
www.facebook.com
vergi hangi ülkede yok ki kira gelirin varsa vergisini ödeyeceksin

aynen öyle kira gelirin varsa vergisini de ödüceksin askari ücretlinin ödedigi gibi
eger kendi kira gelirinin vergisini kiracıya ödeticek şekilde kanun yapan bi millet vekiliysen bukanunun degişmesi icin bi kanun teklifi vermemiş millet vekilleri en hafif tabirle karektersizdir.

Darul_Beka

Profesör
aynen öyle kira gelirin varsa vergisini de ödüceksin askari ücretlinin ödedigi gibi
eger kendi kira gelirinin vergisini kiracıya ödeticek şekilde kanun yapan bi millet vekiliysen bukanunun degişmesi icin bi kanun teklifi vermemiş millet vekilleri en hafif tabirle karektersizdir.

bu devletin suçu değil ki uyanık gayrimenkul sahibinin zülmü

Yahayy

Kıdemli Üye
sa arkadaşlar verginin mükellefi mal sahibi maliyeye ödemekle yükümlü olan kiracı kiracı ödemek zorunda oldugu icin 5000 binlira kira ödüyosa 500 ilra bildiyo .
gelirvergisi kanun una göre malsahibinin kira geliri 27000 binlirayı gecerse gelir vergisine tabi oluyo .
bu konunun bilincinde olmıyan bi kısım vatandaşı kandırma amacındaki siyasetcı askari ücretten vergi alınmasın diye bagrıyo ama bukonuyla alakalı glgını cıkarmıyo.
o siyasilerin kirada kactane iş yerleri var acaba.
bu kanun cıktıgı zaman bi milet vekilinin 180 tane kirada dükkanı oldugu söylenmişti .
büyük cogunlugunun kitada işyerleri olduguna inanıyorum.
bu şartlar altında adamların kira geliri hicbirzaman 27000 lirayı gecmiyoki mükellef olsunlar.
onlar istifliyo calışanlar fakirler ödüyo.

bukanunla alakalı daha bir cok hakkaniyete uygun omıyan mevzuvar ara yazıcam.

kask sistemi zenginler zemginliklerini fakirlerde fakirliklerin gelicek nesillere miras olarak bırakması demektir.

Hiç bir zaman kira geliri mükellefi olmuyor derken eksik bilgilendiriyorsunuz sanırım.
27000 TL işyeri başına değil,
bir Gelir vergisi mükellefinin bir yıl içinde elde ettiği gelirin toplanması usulune göre
Ticari Kazanç Serbest Meslek Kazancı, Vergiye tabi Menkul Kıymet kazançları dahil edildikten sonra toplamda üst matrahtır.
Yani her halükarda herkes artan oranlı gelir vergisi tarifesine tabi'dir.
Üst sınır %35, bu oranın çok daha acımasız olduğu gelişmiş ülkeler mevcut.
İngiltere örneğin tam bir vergi cenneti.
Bazı yanlış çıkarımlarınız var gibi.

adams77

Kanalizasyoncu
Allah 'a kulluk islami devletten geçmez.