kask sisteminin teminetı kira sutopaj vergisi kanunu

adams77

Kanalizasyoncu
Kitaptan bana vergi ayetlerini getirbilirmisin?

adams77

Kanalizasyoncu
Şartı kendin koyuyorsun? Buyur ayet getir.

adams77

Kanalizasyoncu
Kardeş verimli bir tartışma ve bu tartışmadan sonuç almak istiyorsan biraz dikkatli olmalısın.

O zaman Allah 'ın kitabı terk edilmiş öyle mi? Ve sen bundan rahatsız değilsin ve islam devleti ve vergi diyebiliyorsun peki devleti hangi kitap ile kuracaksın insanların elleri ile yazdıkları sonra vergi isteyecen nasıl?

Önce kitaba vakıf olman gerekmez mi?

Darul_Beka

Profesör
Kardeş verimli bir tartışma ve bu tartışmadan sonuç almak istiyorsan biraz dikkatli olmalısın.

O zaman Allah 'ın kitabı terk edilmiş öyle mi? Ve sen bundan rahatsız değilsin ve islam devleti ve vergi diyebiliyorsun peki devleti hangi kitap ile kuracaksın insanların elleri ile yazdıkları sonra vergi isteyecen nasıl?

Önce kitaba vakıf olman gerekmez mi?

hocam ben islami konularda edebiyat yapmayı ima yapmayı sevmem sözü direk söylerim aynı şeyi de senden beklerim

naib45

Paylaşımcı
Web sitesi
www.facebook.com
Hiç bir zaman kira geliri mükellefi olmuyor derken eksik bilgilendiriyorsunuz sanırım.
27000 TL işyeri başına değil,
bir Gelir vergisi mükellefinin bir yıl içinde elde ettiği gelirin toplanması usulune göre
Ticari Kazanç Serbest Meslek Kazancı, Vergiye tabi Menkul Kıymet kazançları dahil edildikten sonra toplamda üst matrahtır.
Yani her halükarda herkes artan oranlı gelir vergisi tarifesine tabi'dir.
Üst sınır %35, bu oranın çok daha acımasız olduğu gelişmiş ülkeler mevcut.
İngiltere örneğin tam bir vergi cenneti.
Bazı yanlış çıkarımlarınız var gibi.

hicbirzaman vergi mükellefi olmuyo derke 10 tane kirada işyeri ölsada gercekte 50000 lira geliride olsa vergi mükellefi olmuyo demek istedim cünkü 50000 lira genel olarak resmiyette 6000 lira olarak gözüküyo.
100 tane kirada işyeri olan vergi mükellefi oluyo ama nasıl oluyo 500 000 geliri varsa 50000 ile 100 000 lira arasında bi gelir gösteriyo onun üzerinden ödüyo oda.

Yahayy

Kıdemli Üye
hicbirzaman vergi mükellefi olmuyo derke 10 tane kirada işyeri ölsada gercekte 50000 lira geliride olsa vergi mükellefi olmuyo demek istedim cünkü 50000 lira genel olarak resmiyette 6000 lira olarak gözüküyo.
100 tane kirada işyeri olan vergi mükellefi oluyo ama nasıl oluyo 500 000 geliri varsa 50000 ile 100 000 lira arasında bi gelir gösteriyo onun üzerinden ödüyo oda.

Anladım ama bunun stopajla nasıl bir bağlantısı var, işyeri kiralarından çok bu mesken kiralarında yapılıyor.
İşyeri kiralarında daha az düşük beyan, çünkü vergi yükü zaten kiracıda kaldığı için mülk sahiplerinin büyük kısmı tam stopaj diye tutturuyor. Yani mesken stopaj söz konusu olmayan, kiralarında kaçırma rakamı çok daha büyük.

Ayrıca vergi kaçırma fiili, kiralara varana kadar ohooo, bu söylediğiniz tipik bir vergi kaçırma fiili, stopajla bir alakası yok.
10 liralık mala 5 lira fatura kesen mükellef de aynı fiili işlemiş oluyor zaten.

naib45

Paylaşımcı
Web sitesi
www.facebook.com
Anladım ama bunun stopajla nasıl bir bağlantısı var, işyeri kiralarından çok bu mesken kiralarında yapılıyor.
İşyeri kiralarında daha az düşük beyan, çünkü vergi yükü zaten kiracıda kaldığı için mülk sahiplerinin büyük kısmı tam stopaj diye tutturuyor. Yani mesken stopaj söz konusu olmayan, kiralarında kaçırma rakamı çok daha büyük.

Ayrıca vergi kaçırma fiili, kiralara varana kadar ohooo, bu söylediğiniz tipik bir vergi kaçırma fiili, stopajla bir alakası yok.
10 liralık mala 5 lira fatura kesen mükellef de aynı fiili işlemiş oluyor zaten.

ben verki kacırma fiilini sorgulayıp eleştirmiyomki o zaten kanunlara göre suc karşılıgıvar
ben kazancı elde edenin kazancının vergisini başkasının ödemekle mükellef tutan kanunu eleştiriyom budurumun sonuclarını tartışıyom.
tam sutopaj diye tutturan malsahibininde tıllık geliri 27000 lirayı gecmiyenler.
yılık geliri 12000 lira olan askari ücretliye vergi ödeme demiyo karektersiz vekiller.

Yahayy

Kıdemli Üye
ben verki kacırma fiilini sorgulayıp eleştirmiyomki o zaten kanunlara göre suc karşılıgıvar
ben kazancı elde edenin kazancının vergisini başkasının ödemekle mükellef tutan kanunu eleştiriyom budurumun sonuclarını tartışıyom.
tam sutopaj diye tutturan malsahibininde tıllık geliri 27000 lirayı gecmiyenler.
yılık geliri 12000 lira olan askari ücretliye vergi ödeme demiyo karektersiz vekiller.

Ücretli'de stopaj yapılmıyor mu?
Anlamadım ben gerçekten ne demek istediğinizi.
27000 'TL ye kadar beyanname verilmemesinin nedeni, bilakis tam tersine
mülk sahibine devletin iade yapması sonucu doğduğundan yapılmıyor.

naib45

Paylaşımcı
Web sitesi
www.facebook.com
Ücretli'de stopaj yapılmıyor mu?
Anlamadım ben gerçekten ne demek istediğinizi.
27000 'TL ye kadar beyanname verilmemesinin nedeni, bilakis tam tersine
mülk sahibine devletin iade yapması sonucu doğduğundan yapılmıyor.

vergiyi kazancı elde eden öder kazancı mal sahibi elde ediyo vergiyi kiracı ödüyo malsahibi zengin milletvekileride osınıfta yer alıyo .
askari ücretli fakir sınıfta yer alıyo onun icin olar 12000 liraya vergi ödüyo kacırma şansıda yok.
mal sahipleri ise 27000 omadan kazancı vergi mükellefi biledegil 27000 binlirayı gecersede kiracının ödedigi onun vergisinden düşülüyo zaten .

kiracıda fakir sınıfta yer alıyo zaten parası olsa mal sahibi olucak stopaj diye bi derdi olmucak.

Yahayy

Kıdemli Üye
Kardeş, stopaj olmazsa bu vergi yükü mülk sahibinde kalırsa zaten mülk sahibi bunu kiraya ekler.
Ayrıca ücretli'deki Stopajı'da işveren ödüyor, sen ayrıca şu kadar stopaj kesiyorum diyen işveren mi var.
Stopaj vergilendirmenin temel konusu değil, sadece erken tahsili ve tahsilinin garantiye alınmasını sağlayan bir method.
Yoksa vergilendirmenin temel konusu değil.

naib45

Paylaşımcı
Web sitesi
www.facebook.com
kira stopaj vergisi zaten vergi konusundan cok kask siteminin teminatı

malsahibi kendi gelir vergisini nası kiraya eklicek o onun kazancının vergisi olucak ozaman kiracıyı niye ilgilendirsin.
devleti yönetenler karektersizligi bırakıp vergiyi kazanandan tahsiletsin gercek mükellef olan götürüp maliyeye ödesin o zaman kıracıda kirasını doru bildirir kacak önlenir
ister erken tahsil etsin aşter gec tahsil etsin başkasının vergisini başkasına ödetme zülmünü bıraksın devlet .
ben niye başkasının kazancının vergisinin ödemesiyle hesabı kitabıyla ugraşıyımki
vamı dünyanın herangi bi yerinde böyle bi uygulama

Yahayy

Kıdemli Üye
kira stopaj vergisi zaten vergi konusundan cok kask siteminin teminatı

malsahibi kendi gelir vergisini nası kiraya eklicek o onun kazancının vergisi olucak ozaman kiracıyı niye ilgilendirsin.
devleti yönetenler karektersizligi bırakıp vergiyi kazanandan tahsiletsin gercek mükellef olan götürüp maliyeye ödesin o zaman kıracıda kirasını doru bildirir kacak önlenir
ister erken tahsil etsin aşter gec tahsil etsin başkasının vergisini başkasına ödetme zülmünü bıraksın devlet .
ben niye başkasının kazancının vergisinin ödemesiyle hesabı kitabıyla ugraşıyımki
vamı dünyanın herangi bi yerinde böyle bi uygulama

:) dünyanın başka bir yerinde var mı mı?
Bizim kendimize ait bir vergi sistemimiz filan olduğunu mu düşünüyorsun.
Tabi Stopaj'dan Kdv'ye, Ötv'ye kadar farklı ülkelerden bize geçen sistemler.
Sen stopajı tam olarak anlamamışsın.
Mülk sahibi eğer kiracı stopaj yapıp ödemez ise, stopaj kadar bedeli kiraya ekleme yoluna gider.
Çünkü kiracının stopaj olarak ödediği tutar aslında mülk sahibine aittir, normalde kira tutarına dahildir,
ama sistem mülk sahibine değil, devlete mülk sahibi adına ödeyeceksin diyor.
Stopaj Mülk sahibinin vergisidir, kiracının değil.
Sistemi baştan incelemeniz gerek.
Mülk sahibinin toplamda ödeyeceği vergiden stopaj yıl sonunda mahsup edilir, fark varsa yine öder,
yoksa iade alır.

naib45

Paylaşımcı
Web sitesi
www.facebook.com
:) dünyanın başka bir yerinde var mı mı?
Bizim kendimize ait bir vergi sistemimiz filan olduğunu mu düşünüyorsun.
Tabi Stopaj'dan Kdv'ye, Ötv'ye kadar farklı ülkelerden bize geçen sistemler.
Sen stopajı tam olarak anlamamışsın.
Mülk sahibi eğer kiracı stopaj yapıp ödemez ise, stopaj kadar bedeli kiraya ekleme yoluna gider.
Çünkü kiracının stopaj olarak ödediği tutar aslında mülk sahibine aittir, normalde kira tutarına dahildir,
ama sistem mülk sahibine değil, devlete mülk sahibi adına ödeyeceksin diyor.
Stopaj Mülk sahibinin vergisidir, kiracının değil.
Sistemi baştan incelemeniz gerek.
Mülk sahibinin toplamda ödeyeceği vergiden stopaj yıl sonunda mahsup edilir, fark varsa yine öder,
yoksa iade alır.

kdv ötv başka konu
1mal dahibi stopaşı kiraya ekler diyosun devlat niye mal sahibinin işni yapıyo mal sahibi eklesin devlet yönetenlerin amacı neki kanunu böyle yapmışlar.
2 malsahibi ödedigin vergi benim cebime girmiyo o beni ilgilendirmez diyo arada fakir kiracının anası belleniyo.

fakir fakilini zenginde zenginlini gelecek nesillere miras bırakmaya devam ediyo kask sistemi işliyo.
önümüzde secimlervar miletvekilleri bilmem neremizi öpmeye gelicekler bu konuyu gündeme getirip suratlarına tükürelimde bu kanunu güzeltsinler gegiştirsinler diyorum ben.

Yahayy

Kıdemli Üye
kdv ötv başka konu
1mal dahibi stopaşı kiraya ekler diyosun devlat niye mal sahibinin işni yapıyo mal sahibi eklesin devlet yönetenlerin amacı neki kanunu böyle yapmışlar.
2 malsahibi ödedigin vergi benim cebime girmiyo o beni ilgilendirmez diyo arada fakir kiracının anası belleniyo.

fakir fakilini zenginde zenginlini gelecek nesillere miras bırakmaya devam ediyo kask sistemi işliyo.
önümüzde secimlervar miletvekilleri bilmem neremizi öpmeye gelicekler bu konuyu gündeme getirip suratlarına tükürelimde bu kanunu güzeltsinler gegiştirsinler diyorum ben.

1) Şöyle ekler, çünkü Mülk sahibi stopaj olmazsa alt sınır olmadan vergilendirilir, haliyle her mülk sahibi elde ettiği kiradan %15-35 arası vergilendirmeye tabi tutulur, stopaj da mahsup edemeyeceğine göre.
Kiracı kardeş sen önümüzdeki sene devlete ödeyeceğin stopajı bana ödeyeceksin der, çünkü sen ödüyordun ben vergimden düşüyordum, artık ödemiyorsun ben vergi ödüyorum onun için artık stopaj kadar bana vergi ödeyeceksin der, demek zorunda,
aksi takdirde kiradan %20 indirim yapmış demektir.

2) Mal sahibinin öyle demesi cehaletini gösteriyor, eğer o stopaj yapılmazsa, devlet stopaj kadar parayı mal sahibinden alacaktır,
dolayısıyla bununla karşı karşıya kalacağını bilen mal sahibi net kirasını muhafaza etmek için bile kiraya %20 eklemek zorunda.

Stopajın amacı, mülk sahibinin ödeyeceği GMSİ vergisini bir buçuk yıl sonra tahsil etmek yerine, erkenden stoplayarak almaktır.

Dünyanın hemen hemen tüm vergi sistemlerinde stopaj vardır.
Gelişmiş ülkelerin hemen hemen tamamında oran olarak bizden fazladır.
%25 ile 35 arasında stopaj oranları var.
Fransa’da 33, Amerika, İtalya’da %30, İspanya %24,75
Tüm dünyayı incelemek istersen de,
Withholding Tax Rates diye aratırsan denetmi şirketlerinin araştırma listelerini bulabilirsin nette.

naib45

Paylaşımcı
Web sitesi
www.facebook.com
bizdeki gibi kiracımı ödüyo parayı maliyeye yoksa geliri elde edenmi ödüyo maliyeye parayı fani mal sahibimi.

Kaçak

Yeni
Kiracı neden stopaj ödüyor ?
Kazanan ben değilim ki ?