karpuz kabugu yemegi

cicek demeti

Sükut
karpuz kabugu nu ince ince biraz uzun kucuk kesip kurutun yaz dan...sonra kisin haslayin ve sogan ;biber salca ayni yesil fasulye gibi pisirin..ama az acisi belli olsun..cok nefis biz her yaz yapariz bunu ve kisin yeriz..ve buradiki insanlar bile begendi..ama alayci sekilde biraz tabiki karpuz kabugunadami kaldin diye...ama ben aldirmam rabbimin nimetidir hersey...

afiyet olsun....kacakkkkkkk bunu kesin yapppp...:eek:leyo:

bize has olan bir yemek yani koyumuze he he he

cicek demeti

Sükut
icini yedikten sonra kacak yazin yemiyormusun..tabiki kabugu taze olanindan yapilacak bu tarif :)

şirine

Doçent
ayy çok değişik bişey valla yaz olsa hemencik yaptırırdım anneme ama şansına küss =)

cicek demeti

Sükut
yeminle soyliyeyyim hayraniyim bu yemegin :) ama sunuda belirteyim damak tadi farkil olan kardesler olabilir tabilki begenir yada begenmez ama saglikli guzel degisik bir tarif...eski dedelerimizden kalma bir tarif ..

K

Kaçak

Guest
Yok ben karpuz içi tarifi alayım ...
Karpuz dışı hiç ilgimi çekmedi bugune kadar ...
Şöyel sulu sulu ...

cicek demeti

Sükut
o zaman cig ye direk sulu sulu ye kacakkk kardesim

karpuz.jpg

ORHANCAN

Ordinaryus

bu güzel yemekle karpuzun kabukları da değerlenmiş olur....

israf edilmeden ve çöpe gitmekten kurtulur ve insaniyet mertebesine doğru yola çıkar inşaallah..

cicek demeti

Sükut

bu güzel yemekle karpuzun kabukları da değerlenmiş olur....

israf edilmeden ve çöpe gitmekten kurtulur ve insaniyet mertebesine doğru yola çıkar inşaallah..

evet can kardesim eskiler bir kucuk bir seyi bile degerlendir ve israf etmezlermis..zaten bu yemekte eskilerden kalma bir yemek...tesekkurlerimi sunarim..

YagmuR

Üye
Web sitesi
www.gencislam.com
Alper hocam yazın yediğiniz karpuzun kabuklarını ince uzun uzun ( kuru fasulye yemeğinde ki gibi üncelik ve uzunluk ülçüsünde :) ) kesip kurutuyormuşuz, güneş ışığında veya böyle açık bir ortam da sanırım ki ev içinde sağlıklı bir şekilde kuruyacağını sanmıyorum
kurumuş kabukları kış geldiğinde, yağda önce ince doğranmış soğan ve salçayı kavurduktan sonra bu kabukları da biraz kavrup su ekleyip pişiriyoruz, tuz ekliyoruz tabi birde,
benim anladığım böyle ki zaten yemeklerin ana fikri hep aynıdır soğanı salçayı kavur yemeği ekle suyunu tuzunu ekle pişir :)

cicek demeti

Sükut
Alper hocam yazın yediğiniz karpuzun kabuklarını ince uzun uzun ( kuru fasulye yemeğinde ki gibi üncelik ve uzunluk ülçüsünde :) ) kesip kurutuyormuşuz, güneş ışığında veya böyle açık bir ortam da sanırım ki ev içinde sağlıklı bir şekilde kuruyacağını sanmıyorum
kurumuş kabukları kış geldiğinde, yağda önce ince doğranmış soğan ve salçayı kavurduktan sonra bu kabukları da biraz kavrup su ekleyip pişiriyoruz, tuz ekliyoruz tabi birde,
benim anladığım böyle ki zaten yemeklerin ana fikri hep aynıdır soğanı salçayı kavur yemeği ekle suyunu tuzunu ekle pişir :)

yesil fasulyeyyi nasil npisiriliyorsa oyle pisiyor misal olarak...ama once duduklude haslanacak ama cunku kuru oldusu icin birazda az sert oldugu iscin...ince ince kesilip ne uzun ne kisa 3 cm gibi guneste kurutulacak..ama dikkat edin gunes.yakmasin az gunes gorup golgedede kuruyabilir..cok gunes yakiyor cunku ...ayni bilinen usul pisiriliyor...afiyet olsun...

edepyolu

Fe Eyne Tezhebun
güzel bir tarife benziyor çiçek demeti teşekkürler...
bu yaz kabuklar çöpe gitmiycek inş denemekte fayda var :)

uykusuz

Kıdemli Üye
inşallah denicem:) kurutmaya başlamam lazım en yakın zamanda:)

ArZu

GülenAy
Web sitesi
www.arzuzum.blogcu.com
reçelini duymuştum çokda güzel oluyormuş...
merak ettim doğrusu yapacağım...birde nasıl uzun ve ince kesiyorsunuz resim olarak eklerseniz bizde ona göre kesip kurutalım çiçek demeti..

bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıptır...
yeni şeyler öğrenmek güzel...paylaşımın için teşekkürler çiçek demeti...