Kanuni'yi rahmetle anıyor, Reyting avcılarını kınıyoruz!

asilyeşil

Paylaşımcı
5 Ocak 2011 tarihinde Show TV ‘de yayımlanmaya başlayacak olan

“Muhteşem Yüzyıl” adlı dizinin dönen fragmanlardan anladığımıza göre konu olarak

Kanuni Sultan Süleyman ele alınmıştır.

Ancak Hükümdarlığı boyunca ortaya koyduğu adalet, kanun ve nizama

duyulan hayranlık sebebiyle "Kanuni",

yine kendisinden korkup hayranlık duyan batı medeniyetinde ise

"Muhteşem" lakabı ile anılacak kadar tarihe iz bırakmış,

46 yıl dünyaya hükmetmiş bir padişahın,

entelektüel kişiliğine, seferlerine, zaferlerine, muhteşem liderliğine,

insanlık tarihinin medeniyet seviyesini nasıl yükselttiğine değinileceği yerde

Merhum Padişahımız sadece harem ve kadın düşküolarak gösterilmiş,

daha da ileri gidilerek

devşirme bir kadının elinde nasıl madara olduğu vurgusu yakıştırılmış olduğunu

esefle kınayarak görüyoruz.

Bu yaklaşım ecdadımıza tarihimize son derece çirkin bir iftira

ve çok büyük bir haksızlıktır.

Sultan Süleyman ki Osmanlı tarihinin en muhteşem döneminin Cihan Padişahıdır.

Bir sözü ile yürekleri hoplatmış,

kilometrelerce ötedeki ahlaksızlıkları bir mektupla durdurmuş,

3 kıtayı kuşatmış, 7 düvele hükmetmiştir.

Devr aldığı vatan topraklarını iki kat büyütmüş ,

yalnızca Müslüman halklarının değil, hristiyan halkların da sevgi ve bağlılığını kazanmış,

sahibinden izinsiz bağdan üzüm koparan askeri seferden men edecek

bir adalet duygusunun sahibi

İslam halifelerinin yetmiş beşincisi

3500 şiirlik divanı olan mümtaz özel bir şahsiyettir.

Tüm bu tarihi gerçekler ışığında

Merhum Padişahımızı gururla şerefle yad etmek dururken,

reyting uğruna yapılan bu haksızlıktan ve terbiyesizlikten

son derece rahatsızız.

Binaenaleyh değerlerimizle, geçmişimizle, ecdadımızla alay eden,

onları şehvet düşkünü, sapkın olarak gösteren, mahremlerine dil uzatan

söz konusu dizi filmin yayına girmesini istemiyoruz.

Yayıncılarını yapımcılarını senaristlerini kınıyoruz.

Bu dizideki mahrem sahneler düzeltilene ya da

yayından kaldırılana kadar

Show TV’yi kumandalarımızın hafızalarından siliyoruz.

Tepkilerimizi iletebileceğimiz adresler:

Show Tv. Tel : +90 212 355 01 01
Show Tv. Fax: +90 212 280 63 02
Show Tv. E-mail : [email protected]

asilyeşil

Paylaşımcı
yukarıdaki açıklayıcı metni tanıdığımız tanımadığımız herkese gönderirken, RÜTÜK ve Show Tvye gönderebileceğimiz özet alternatif metin;

=== === ===

Hükümdarlığı boyunca ortaya koyduğu adalet, kanun ve nizama duyulan hayranlık sebebiyle ‘Kanuni’, yine kendisinden korkup hayranlık duyan batı medeniyetinde ise “Muhteşem” lakabı ile anılacak kadar tarihe iz bırakmış, kilometrelerce ötedeki ahlaksızlıkları bir mektupla durdurmuş, 3 kıtayı kuşatmış, 7 düvele hükmetmiş, İslam halifelerinin yetmiş beşincisi olan merhum Padişahımızın;
Entelektüel kişiliğine, seferlerine, zaferlerine, insanlığın medeniyet seviyesini nasıl yükselttiğine değinileceği yerde, reyting uğruna ve halkımızın milli manevi yozlaştırılması amaçlanarak;
Değerlerimizle, geçmişimizle, ecdadımızla alay eden, onları şehvet düşkünü, sapkın olarak gösteren, mahremlerine dil uzatan “Muhteşem Yüzyıl” adlı dizi filmin yayına girmesini istemiyoruz!
Bu sebeple RTÜK’ü görev çağırırken söz konusu dizi filmin yayıncı,yapımcı ve senaristlerini de milli ve manevi kültürümüzle alay etme gafletinden dönmeye davet ediyoruz.

=== === ===

manifesto

Yasaklı
Henüz izlemedik ama kartel medyası kahramanlıklara değil hareme ülgi duyacaktır.
Kendilerine yakışanı yapmışlar bundan önce olduğu gibi

Ira

Paylaşımcı
"Show TV’yi kumandalarımızın hafızalarından siliyoruz."

iffet ikbal

Asistan
Kanuni'nin içki içtiği, harem hayatını cinsellikten ibaret gösteren dizi çarpık bilgilerle dolu.
Kanuni Sultan Süleyman'ın hayatından kesitler sunma iddiasıyla çekilen Show TV'nin yeni dizisi Muhteşem Yüzyıl, Osmanlı Devleti'ni kendi zihinlerinde oluşturdukları 'harem'den ibaret sananların çarpık tarih anlayışını bir kez daha gözler önüne serdi. 5 Ocak'ta yayına girecek dizinin tanıtımları bile Osmanlı'nın yanlış aksettirildiği tartışmaların alevlendirdi. Tanıtımlar, senarist Meral Okay'ın ömrü savaş meydanlarında geçen Kanuni Sultan Süleyman'ın adaletini ve Avrupa'yı dize getiren kahramanlıklarını bir kenara bırakıp diğer kötü örneklerde olduğu gibi 'harem' safsatasına sığındığını ortaya koydu.
İVEDİK KAFALI ADAMLARIN İŞİ
Cihan padişahı Kanuni'nin zaferlerini görmezden gelen Muhteşem Yüzyıl fragmanlarında, Kanuni ile ilgili gerçekdışı bilgiler de ön plana çıkarılıyor. Fragmanlarda, Hürrem Sultan, işkenceler altında Kanuni'ye zorla eş yaptırılıyor. Kanuni'yi kadın düşkünü olarak gösteren dizi, padişah için toplanan kızların hamamda toplanması ve padişah için birbirleriyle "havlet yarışında" olduğu da yansıtılıyor. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Sinema Direktörü Yusuf Kaplan, dizinin daha önce kendilerine destek almak amacıyla başvurduğunu ancak "rezalet" nedeniyle bu talebi kabul etmediklerini dile getirdi. Kaplan, "Bu senaryoyu yazanlar sömürge kafalı, Recep İvedik zihniyetli adamlardan başkası değil" dedi. Tarihçi Yazar Ali Satan ise "Bu batının algısıdır. Oryantalist yaklaşım" diye tepkisini koydu.
GAY SAHNESİ BİLE VAR
Kanuni kitabının yazarı Tarihçi Okay Tiryakioğlu, "Son zamanlarda Türk dizlerinin yurt dışında satılıyor olması bunda etkili oldu. Kar amacı güdüyor. Çok şaşırmadım. İzleyici gerekli cezayı verecektir. Gay sahnesi bile var dizide böyle saçmalık olmaz. Kanuni asla içki içmiyordu. Bu koca yalan. Ömrünü Allah için adamış bir kişidir Kanuni... Diziye izleyicinin ilgi göstermeyeceğine inanıyorum" dedi. Tarihçi Mustafa Armağan da Kanuni'nin içki içtiği sahneyle ilgili şu yorumu yaptı: "Kanuni'nin içki içtiğini ilk Halil İnancık yazmıştı. Ama o nereden buldu bilgiyi bilmiyorum. Kanuni içki yasaklayan bir padişahtır. Yazdığı mektuplardan da anlıyoruz ki inançlı bir mü'mindir."
Gerçekler çarpıtılmış
Yapımcılığını Timur Savcı'nın üstlendiği dizide, 10. padişah Kanuni Sultan Süleyman'ın sözde hayatı anlatılıyor. Show TV ekranlarında seyirciyle buluşacak olan dizide, Kanuni'yi Halit Ergenç canlandırırken, Valide Sultan'ı ise dominant anne karakteriyle Haziran Gecesi, Aşk-ı Memnu gibi dizilerde oynayan Nebahat Çehre oynuyor. 5 Ocak'ta yayınlanacak dizi için hazırlanan dört ayrı fragman da internette yayınlanmaya başlandı. Eleştirmenler reytingi adına popüler oyuncuların dizi için toplatıldığını ve aynı kaygıyla, tarihi gerçeklerin çarpıtılarak senaryonun çok tartışılacak hale getirildiğine vurgu yapıyor.
Dizinin internet sitesine yağan tepkiler:
# Ümit Ölmez: "Dizide oynayan çeken ve de bütün emeği olen herkesi kınıyorum"
# Bahattin:"Avrupalılar ve içimizdeki dönmeler kendi iğrenç egolarını bu şanlı devletin üzerinde tatmin etmeye çalışmışlardır.bir sürü uydurma kitap ve görsel çizmişlerdìr...
# Yavuz: "Abdestsiz yere basmayan ecdat nasıl böyle şuursuzca tanıtılır, içki ve kadına düşkün olsalardı 700 sene dünyaya nam salar viyana kapılarına mı dayanırlardı yoksa helak olur giderler miydi....."

ibrahimi

Has Uşak
Gerçeği yansıtmayan tarih çalışmalarını,ecdadımızı karalamaya çalışanları esefle kınıyoruz.Bu rezilliğin önüne geçilmesini istiyoruz.

Hüzün Seli

. . .
Web sitesi
huzundusumu.blogcu.com

Muhteşem Yüzyıl adlı dizide Kanuni Sultan Süleyman alemci bir insan gibi yansıtılmaktadır.. Ve bu durum gerçekleri yansıtmadığı gibi ecdadımıza da büyük bir hakarettir.. Arkadaşlar lütfen duyarsız kalmayalım dizilerin halini biliyorsunuz.. Bir Osmanlı kaldı kirletmedikleri Onuda kirlettirmeyelim.. Lütfenn... Arkadaşlarınıza Öneriniz Tüm herkese duyurmaya çalışalım.. 5 Ocak ta Show Tv binası önüne Mehter Takımımızla hep beraber gidelim... Ve RTÜK ü de arayalım lütfen.. Rtük Şikayet Hattı: 0312 444 1178

Yer :
Show Tv Binası Önünde... Yapı Kredi Plaza E Blok 1. Levent İstanbul

Zaman :
12 Ocak Çarşamba · 19:30 - 22:30

Konuyla ilgili Facebook'taki etkinlik linki...

http://www.facebook.com/#!/event.php?eid=186047444740203

MECZUP

Profesör
Aslında televizyonların evde baş köşede olması bile "hata" Kurtulmak lazım bu televizyon illetinden ... :(

MECZUP

Profesör
Sile sile kanal kalmadı :) :)

Evet yeni slagonumuz Show tv izleme, izlettirme... !

Bakalım daha neler çıkaracaklar, Rabbim fırsat vermesin inşAllah...

asilyeşil

Paylaşımcı
muhteşem yüzyıl adlı dizinizi ecdadımızı şehvet düşkünü gösterdiği için protesto ediyorum, show tv'yi kumandamın hafızasından da siliyorum , bir çok kişiye de sildiriyorum..ve binlere varıyor bu kişiler!

....................

dedim..
oh be ancak rahatladım..size de tavsiye ederim..

showtv: 0212 3550101

iffet ikbal

Asistan
bende isim ve aradığım yeri söyledikten sonra,

tarimizi anlatan bir filmin yayına gireceğii duyd uğumda heyecanlanmıştım...geçmişte izlediğim ''kuruluş''tarzı bir film izleyeceğimi umuyordum.

oysa edindiğim ön bilgi durumun bu şekilde olmadığını gösteriyor.şeref duyduğumuz tarihimize ve kültürümüze uygun olmayan bu filmi protesto edeceğim.harcanan para ve emeğin boşa gideceğini belirttim.
telefondaki bayan ; isterseniz ilk bölümünü izleyin,ondan sonra tepkilerinizi belirtin.bu şekilde önyargı olmuyor mu ? dediğinde izlememe kararı almıştım ama bir kısmnıı izleyip tepkimi o zaman belirtebileceğimi söyledim.

bulut_bey79

Kıdemli Üye
Web sitesi
3422unitedstates.spaces.live.com
ECDADINIZA KÜFÜR EDiLMESiNi iSTEMiYORSANIZ RTÜK'e SiKAYETLERiNiZi BiLDiRiN

Son zamanlarda artan ve bilhassa Aydin Dogan'in sahip oldugu ve TV Kanallari ve Show TV Ahlak yapimiza aykiri Dizi ve Filmlerle ve simdide Show TV'de bunlarin yanina eklenince Ecdadimiza iftira itham ve hakaret ve küfürdolu güya bir yapit( Muhteşem Yüzyıl dizisi ) ile gündeme oturmustur.Eger Ecdadinizin Küfür edilmesini istemiyorsaniz lütfen alttaki Sikayet formunu doldurun,birlikten kuvvet dogar.
ŞİKAYET İÇİN TIKLAYIN

YagmuR

Üye
Web sitesi
www.gencislam.com
Rabbim selamet versin nefse uyup izleme gafletinden korusun...

Duyarlılığınız ve bilgilendirmeler için teşekkür ediyorum,

Sayın bulut_bey, konunuzu birleştirdim...

Mahpeyker

Kıdemli Üye
bu sinir bozucu şeylere kökten çözüm ,
evinden çıkarıp atmaktır bazıların deccal
diye tanımladığı o şeyi
pek bir huzurlu oluyor ev ,onsuz :)