Kanuni Viyana'yi neden alamadi ?

melde

helina_roje
Kanuni Sultan Süleyman'in 1529 yilinin mayis ayinda 75 bin kisilik büyük bir
ordu ile Viyana'ya sefere çiktigini, O yilin son 10 yilin en yagisli yazini
yasadigini, Kanuni'nin çamura saplanan toplarini geride biraktigini, Viyana
önlerinede bu kosullar nedeniyle bes ayda ancak vardigini, ordusunun
yiprandigini, Bu arada Viyanalilara takviye geldigini ve hazirliklarini
tamamladiklarini, asker sayilarini iki katina çikardiklarini, Bu aksilikler
olmasa Kanuninin büyük olasilikla Viyana'yi almis olacagini ve tarihin
degisecegini, Biliyor muydunuz

AdımcA

Akşam ... Yine Akşam ...
Walla Kanuni ye sormak lazım! :O

senekhudu

Üye
kardesler osmanlı o kadar cok toprak katmıs ki bırakalım gerisi kafirlerde kalsın.ama bu dsünce anti düsünce biliyorum ama yinede sacmalayayım dedim.alanı bos buldum.:D:D:D

Ebuserdar

Üye
kesin almak istese idi mutlaka alırdı.Bu Viyanayı almada Osmanlılar biraz ihmalkar davranmışlar.

ÇiLe-i AşK

Asistan
kesinlikle "Osmanlı bu konuda ihmalkar davranmıstır" yakıstırmasını kabul etmiyorum!!! helede Kanuni gibi sanlı bir padisahın böyle ufacık bir cümle yazarken bile iyi düsünmeli tarihi iyi arastırıp en güvenilir kisilerden ögrenmeli sonra ozamanda ki sartlar altında düsünmeli ve acaba osartlarda biz olsak ne durumda olurduk diye kendimize sorup sonra konusmalı böyle önyargılı bir sekilde atıp tutmak yersiz ve dikkate almaya deger degildir hatta Ecdadımızı karalama cabasıdır size birsey demiyorum belki bugüne kadar okullarda anlatılanların etkisiyle yazdınız kendi düsünceleriniz degildir ama bu zamana kadar güvenilir oldugunu düsündügüm ancak inceden inceye karalama cabası icinde olan okadar cok yazar var ki...
insAllah bundan böyle ecdadımızla ilgili konusurken önyargı icinde olmadan iyice arastırdıktan sonra konusalım slm ve dua ile

billev04

Üye
bende sahra-yağmur'a katılıyorum.Değerlendirmeleri günümüz koşullarıyla yaparsak hatalı davranırız.Böyle büyük padişahların zekası tartışılmaz.Ama kısmette işin diğer önemli tarafı.Allah öyle olmasını isteseydi kesin olurdu diye düşünüyorum.