Kanada'nın Müslüman gençleri!

  • Konbuyu başlatan Kaçak
  • Başlangıç tarihi
K

Kaçak

Guest
Kanadalı Genç MüslümanlarBatı’nın içinde var olmaya çalışan, dahası İslam’ın güzelliklerini oradaki insanlara da ulaştırmaya çalışan genç arkadaşlar var. Kanada’da yaşayan genç kardeşlerimiz birlikte hareket etmek amacıyla güzel çalışmalar ortaya koyuyorlar.
Avrupa’da yaşayan Müslüman gençlerin “neler yaptığı, gündemlerinde neler olduğuna” dair yaptığım bir araştırma esnasında tanıma fırsatı buldum Kanada’nın ‘Genç Müslümanlar’ını. Bu tanışıklık hiçbir zaman yüz yüze olamadı maalesef; fakat bir internet sitesinin bu denli verimli kullanıldığına ilk defa bu kardeşlerim sayesinde şahit oldum.

21535.jpg


İlk etapta Kanada ve Kuzey Amerika’daki genç kardeşlerimize ulaşmayı hedefleyen bu çalışma, sosyal proje üretme noktasında biz Türkiyeli kardeşlerinin ufkunu açacak işlere imza atıyor. İlgimi çeken bu faaliyetleri konuşmak ve daha detaylı bilgi edinmek amacıyla; e-postayı aracı kılarak bağlantı kurmaya çalıştım Kanadalı kardeşlerimle. İnternet sitelerini bu denli aktif kullanmalarına karşın, bağlantı kurmada biraz sıkıntı çeksem de, kendileri bu dönem ciddi bir yoğunluk içerisinde olduklarını belirterek özürlerini beyan ettiler. Neticede çalışmaları hakkında gelecek aylarda detaylı bir röportaj da yapacağım inşallah.


Çok fonksiyonlu internet sitesi
Bu kardeşlerimiz sosyal sorumluluk anlamında çok farklı çalışmalara imza atıyorlar kendi bölgelerinde. Tüm bu çalışmalarında merkez olarak İngilizce yayın yapan ‘internet siteleri’ni kullanıyorlar. Bu yönüyle de çalışma, enteresan bir deneyim olarak karşımızda duruyor. Bunun avantajı olarak (kimi zaman da dezavantaj), dışarıdan bu siteyi takip eden kişiler, yapılan tüm faaliyetlerden haberdar olma imkânı yakalıyorlar. Sitenin takip oranı ise azımsanmayacak kadar yüksek: Hedeflenen ‘ayda 1 milyon hit’ rakamına neredeyse ulaşılmış durumda. Ayrıca, ‘Cuma Nasihatleri’ adlı e-posta grubuna da yaklaşık 100,000 civarında insanın kayıtlı olduğu aktarılıyor. Kısacası; genç yaşta neler yapılabileceğini göstermeleri açısından güzel bir örnek sergiliyor Kanadalı Genç Müslümanlar. Değerlendirirken basit bir kültürel faaliyet olarak değil de toplumsal bir proje bağlamında önlerine hedefler koymuş olan gençlerin heyecan dolu çabaları olarak görmek; bizim alacağımız dersler açısından da önem arz etmektedir.


21536.jpg
Kimdir bu Kanadalı Genç Müslümanlar
Bu kardeşlerimiz, ‘Hakkımızda’ bölümünde şu ifadelere yer veriyorlar kendileri ile ilgili:
“Genç Müslümanlar, Kanada’daki Müslüman gençlik için çalışmalar yürüten İslami bir organizasyondur. Amacımız, İslam’ın mesajını bir bütün olarak, tüm Kanadalılarla paylaşmaktır -ki böylece bu mesajı daha iyi anlama ve takdirle karşılama imkânı yakalayabilirler-. Bu noktada şu üç şeyi başarmayı ümit ediyoruz:
1. İslam’a davet
2. Eğitim ve Gelişme
3. Toplumsal faaliyet ve aktiviteler


21537.jpg


Cuma nasihatleri
Sitenin üst kısmındaki bölümlendirmeleri, sol taraftan başlayarak taradığımızda karşımıza ilk olarak “Cuma Nasihatleri” çıkıyor.
Üç kısımdan oluşuyor Cuma Nasihatleri: Öncelikle yaklaşık 4-5 ayetin tefsiri babında bir hatırlatmada bulunuluyor. Örneğin, son yayınlanan Cuma Nasihatleri’nde Fecr Suresi’nin ilk 5 ayeti Ebu’l Ala El-Mevdudi’nin ‘Kur’an’ı Anlamaya Doğru’ adlı tefsirinden alıntılanarak istifademize sunulmuş.
İkinci kısım ise; Rasulullah(s.a.v.)’ın hayatını konu alıyor. Onun örnekliğini tekrar gündemimize yerleştirmek açısından şahane bir çalışma… Bu bölüm ile ilgili, son olarak; Zilhicce’nin son 10 gününün faziletine dair bir çalışma önümüze sunulmuş.
Üçüncü ve son kısımda ise, hikmetli hatırlatmalara yer veriliyor. Son nasihatlerin bu bölümünde de İbn-i Kayyim El-Cevziyye’nin bir hatırlatması dikkatimize sunulmuş.
İngilizce bilen veya öğrenmeye çalışan tüm kardeşlerimize duyurulur. Bu güzel çalışmaya üye olmanız durumunda her Cuma günü, ruhunuzun arınmasına vesile olacaktır diye düşünüyorum.

Kaynaklar

Bu kısım da üç bölümden oluşmaktadır:
1. Broşürler
2. Çalışma Grupları
3. Video/CD Sunumu
Aslına bakarsanız, bu kaynaklar pratik çalışmaların çabası olarak ortaya çıkmışlar. Örneğin, çalışma grupları; ihtiyaç duyulan bir dersin organize edilmesi sonucunda bir nevi ‘atölye çalışması’ halinde şekil bulmuş zamanla.
Öte yandan, video ve CD sunumunda; Kanada gibi bir toplum içerisinde yaşayan Müslüman gençlerin en fazla karşılaşacakları sorunlar, doğrudan gündeme getirilerek bunlara çözümler üretmek hedefleniyor. Ve böylece, doğrudan pratiğe yönelik olan çalışmalar, başka insanların bu çalışmalara katılmaları bereketini de beraberinde getiriyor.
Broşürler ise; başlı başına bir emek…
Bu broşürler, her ne kadar Kanada toplumu için hazırlanmış olsa da, bugün Türkiyeli gençlerin de karşılaştığı başlıca sorunları gündemleştirmesi ve kullanılan dil itibariyle, sahip olduğu etkileyiciliği dolayısıyla, Türkçeye kazandırılmayı fazlasıyla hak ediyor. Nitekim Sakarya’da faaliyet gösteren Diriliş Saati Dergisi, böyle bir çabanın neticesinde, bu broşürlerin altı tanesini Türkçeye çevirerek genç nesle ulaştırmış durumda.

Makaleler, online kütüphane ve aktiviteler

Aslında daha anlatacak çok şey var site hakkında. Ama hepsini anlatırsak, bu sefer okuyucularımızın merakını ortadan kaldırmış olabiliriz.
O sebeple son olarak; Kanadalı Genç Müslümanların sitesinde Mevdudi’den, Seyyid Kutup’tan tutun da Hürrem Murad’a, İsmail Faruki’ye kadar birçok âlimin makale ve kitaplarını İngilizce olarak bulmanız mümkün…
Kanadalı genç kardeşlerimizin bu çalışması sadece teorik bir mail birlikteliğinden ibaret değil… Aktiviteler bölümüne baktığınızda bunu çok daha iyi anlayacaksınız. Bu aktivitelerde bir yandan Irak, Filistin gibi coğrafyalarımız gündeme gelirken, diğer yandan ‘Kan bağışı’, ‘Sokaklardaki Yoksulları Doyurmak’, ‘Parkları ve Çevreyi Temizlemek’ gibi konular aktif bir şekilde gündemleştiriliyor. Örneğin, Pakistan’daki sel felaketini de es geçmemiş kardeşlerimiz; Kanada çapında ciddi bir yardım projesine imza atmışlar.

Niye bu denli önemli?

Peki, bunca sayfa ayırarak bu kardeşlerimizden bahsetmek neden bu derece önemli bizim için? Öncelikle kardeşlik hukukunun gereği olarak başka coğrafyalardaki genç kardeşlerimizden bahsetmek boynumuzun borcudur…
Bunun yanı sıra, sosyal proje üretme noktasında özgüven ve cesaretlerini ortaya koyarak çapı geniş çalışmalara imza atan kardeşlerimiz, bizlere ilham kaynağı olmaktadır. Zira salt teorik bir çalışmadan değil; sokağın en ücra köşesine kadar gitmeyi ve İslam’ın mesajını ulaştırmayı kendilerine hedef edinmiş gençlerin pratik örnekliklerinden bahsediyoruz. Bu yönüyle de örnek alınması gereken bir ekiptir Kanadalı Genç Müslümanlar.
Son olarak da; bu sitenin ve grubun tanınması Türkiye’den Kanada’ya okumaya giden genç kardeşlerimizin sayısının arttığı bu dönemde önem kazanıyor. Gurbet ellerde kendileri ile aynı düşüncelere sahip insanları bulmakta zorlanan kardeşlerimizi bildiğim için, böyle bir çalışmaya dâhil olmanın kendileri açısından fazlasıyla faydalı ve bereketli olacağını düşünüyorum.
Ziyaret etmek ve irtibata geçmek isteyenler için; Kanadalı Genç Müslümanlar Organizasyonu’nun sitesi:

http://web.youngmuslims.ca/
 
Üst