Kanaat önderleri ve İslam alimleri hakkında...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Seni biraz anlıyorum.
Kafan biraz hurafelerle dolmuş, onun için İslamoğlu'nu sevmiyorsun.
Harun reşit Allah'ın haram kıldığı bir canı almakla peygamberi sevmişmi oluyor?
Harıun Reşit in sevgisini sorgulamıyorum haşa.
Ama bir kişi "ben kabak sevmiyorum" dese şer'an katli vacip mi oluyor?
Haber uydurma. Veyahut şeriatle uyuşmuyor. Bir şeyi anlatayım derken şer'an ,fıkhen bir kaç çam devirmiş oluyorsun. Uzatacak değilim.

"3 muhammed" kitabı kitablığımda mevcut. Okudum efendimizi rencide edici en ufak bir şey yoktur.
Hadis eleştirisi yapılmıştır. Bu eleştiriler tarih boyunca yapılmıştır. O kitabı okuyunca bizzat hz Aişe (ra.) tarafından, muhari ve müslim tarafından bir çok eleştirel ilim görüşleri vardır. Şifa-i Şerifte hatalar olabilir. Bu şifa nın değerini küçültmez. Ama ya bilmeden Allah rasülüne yalan hadis uyduluyorsa?
O kitabı oku. Bizzat hz Aişe (ra) eleştirileri var. Her neyse zaten kabul etmiyrosun.

Ama derimki ; hangi tarikat ve şeyhe bağlıysan bir sor bakalım yaptıkların doğru mu acaba?
Hiç bir gerçek islam alimi yaraların kaşınıp islam kardeşliğinin zarar görmesiine musade etmez

Ne yapalım biz mazlumu yeterince savunamasakta yardımcıları Allah'tır. Zaten İslamoğlu'da Allah'a havale etmekte..
Hesabnı sen vereceksin. Ben elimden geldiğince karşıyım.
Selam ve muhabbetle kal.

hiçbir kitapta kabak sevmiyorum diyenin katli vacip olmaz ama BİRAZ düşünsen bulursun diye düşünüyorum,hani peygamber efendimizin sevdiğini sevmiyorum demek ne oluyor bunu BİRAZ düşün istersen..Merak etme mürşidim başımda elhamdülillah daha dün duasını aldım çok şükür..hazreti AİŞE radiyallahu teala anha annemizin nesi varmışta eleştiriyor ? dinimizin 3de 2sini O Aişe annemizden aldık kendisi tabi musa carullahlardan alıyor dini kaynaklarını neyse diyecek birşeyim yok ne benim fikrim değişecek ne de sizin elhamdülillah şu sitede bana hurafe yutturacak adam yok bu kdar da iddaalıyım kim varsa gelsin.

ıtri

Üye

hiçbir kitapta kabak sevmiyorum diyenin katli vacip olmaz ama BİRAZ düşünsen bulursun diye düşünüyorum,hani peygamber efendimizin sevdiğini sevmiyorum demek ne oluyor bunu BİRAZ düşün istersen..Merak etme mürşidim başımda elhamdülillah daha dün duasını aldım çok şükür..hazreti AİŞE radiyallahu teala anha annemizin nesi varmışta eleştiriyor ? dinimizin 3de 2sini O Aişe annemizden aldık kendisi tabi musa carullahlardan alıyor dini kaynaklarını neyse diyecek birşeyim yok ne benim fikrim değişecek ne de sizin elhamdülillah şu sitede bana hurafe yutturacak adam yok bu kdar da iddaalıyım kim varsa gelsin.

Yutmuşsun bir tanesini işte daha ne?
birde yanlış anlıyorsun okuduğunu. Hz Aişe 'yi eleştiriyor demedim ki.
Hz Aişe bazı hadis kabul edilen haberleri eleştiriyor dedim.
O kitabı okursan bir çok örnek var. Ama tabi okumazsın .
Şeyhinden dua al tabi ama benm dediğim bir sor ve mümkünse şeyhin ismini vererek paylaş burada. Bende istifade edeyim.
Dediğin gibi fikrini değiştirmeye çalışmıyorum. Sadece bir kardeşin olarak yanlış yapıyorsun deyip ahireti hatırlattım o kadar.
Selamla..

ıtri

Üye
Ayrıca;
Müslümanım diyen bir kişiyi öldüren sahabeye "içini açıp baktınmı?" ikazı fevkalede önemlidir.
Bu olayda yerine koyarsak;
O adam acaba peygamberimiz sevdiği içinmi sevmiyor, yoksa gerçekten mi kabağı sevmiyor?
Bu o adama sorularak bilinebilir.
Adam gerçekten kabağı sevmiyor ama peygamberi de seviyorsa öldüren kişi ne olacak?
Ayete göre "masum birini öldüren bütün insanlığı öldürmüş gibidir."
Fıkıh zahire göre hüküm verir, niyete göre değil..

Yutmuşsun bir tanesini işte daha ne?
birde yanlış anlıyorsun okuduğunu. Hz Aişe 'yi eleştiriyor demedim ki.
Hz Aişe bazı hadis kabul edilen haberleri eleştiriyor dedim.
O kitabı okursan bir çok örnek var. Ama tabi okumazsın .
Şeyhinden dua al tabi ama benm dediğim bir sor ve mümkünse şeyhin ismini vererek paylaş burada. Bende istifade edeyim.
Dediğin gibi fikrini değiştirmeye çalışmıyorum. Sadece bir kardeşin olarak yanlış yapıyorsun deyip ahireti hatırlattım o kadar.
Selamla..

Bizzat hz Aişe (ra) eleştirileri var dedin normalde türkçe bi cümlede böyle dersen o kişiyi eleştirmek demek bence..mürşidimin ismini vermem şu halde ama Cübbeli ahmet hocayı severim mürşidim degil kendisi bunu da söyleyeyim çıkıpta şeyhi cübbeli ama cübbeli şeyh meyh deil demeyin :D:D ahiret var bizim de derdimiz ahiret,peygamber efendimizin şefaati için bu tür adamlara karşı bu dediklerin yanlış diyoruz işte..

Enes

İhvan Forum Üye
İhvan Forum'da kanaat önderleri ve islam alimleri hakkında yazılan mesajlarda uslub en azından saygılı olmalı.

Kimse bir başkasının kanaat önderi hakkında yaftalamalada, küçük düşüren nitelendirmelerde bulunamaz.

ıtri

Üye
Değerli kardeşlerim daha önce bu açıklamayı yazma niyetine girdim ama olayların yatışması üzerine vazgeçtim... Ama forumumuzda yeşertilmeye çalışılan bir fitne tohumu görünce tekrardan bu açıklamayı yapmak şart oldu...

Sevgili kardeşlerim internette bir tayfa var bu tayfa kendi doğrularından başka hiçbir doğruyu kabul etmez cevap verseniz cevabınızı görmezden gelir ve olayı profesyonelce başka mecralara çeker ve aklınızı bulandırmaya çalışır...

Bu tayfa ekser islam alimlerini beğenmezler. onların söylemek istediklerini derinlemesine düşünmek yerine yüzeysel ve kıt akılları ile yorumlamaya çalışırlar...

Bizim foruma geçen ay dadanan bir kaç kişiden sonra bu ay da SIRK_DOKTORU nicki ile (belkide aynı kişi ya da değil ama aynı düğme ile yönetildiği apaçık belli) bir şahısı muğlak gelmiş ve hemen islam büyüklerine laf etmeye başlamıştır...

Bu şahıs " Rİsale-İ Nur'lardakİ Tezat Ve YanliŞliklar " başlıklı bir konu açmış hemen ardından kendisine anlaşılır bir dille bu iddialarını cevaplandıran Oflaz nickli kardeşimizi görmezden gelerek iddialarını devam ettirmiş ve Oflaz nickli kardeşimin yazdıklarını yok saymıştır...

Bu kişinin şahsında islami önderlere saldıran tüm uhuvvet düşmanlarına sesleniyorum

BURASI İHVAN FORUM İDDİALARINIZ BURADA KABAK TADI VERİR TEMCİT PİLAVI GİBİ ISITILIP ISITILIP ÖNÜMÜZE SUNDUĞUNUZ ŞEY ARTIK TADI BIRAK ZEHİRLEYİCİ BOYUTA ULAŞTI...

işkembeden bulunduğunuz yerden klavye delikanlılığı yaparak ömrünü esarette hapislerde işkencelerle geçiren bir insana laf atmanız kolay...

Nikolay Nikolayeviç e haykıran üstad ın yerinde siz olsaydınız kısa donunuza ederdiniz (üyeler kusura bakmasın) istiklal mahkemesinin penceresinde bir taraftan darağacında sallanan insanları göstererek size de "sen de şeriat istemişsin" deselerdi "yaşasın laiklik derdiniz"

sorarım size siz kimsiniz kim besliyor sizi kimden emir alıyorsunuz...

kim olursanız olun... İSLAM KARDEŞLİĞİ amacımızın önüne geçemeyecek güneşimizin altında kar gibi eriyeceksiniz...

münafık ve mürtedlerle uğraşmak sizin ipinizi tutanların işine gelmez...

BUNDAN SONRA BU FORUMDA İMAM RABBANİ- BEDİÜZZAMAN - MAHMUT USTAOSMANOĞLU - FETHULLAH GÜLEN - ALİ HAYDAR EFENDİ - SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN- MEHMED ZAHİT KOTKU - GÖNENLİ MEHMET EFENDİ - ALİ RAMAZAN DİNÇ EFENDİ - VE AKLIMA ŞUAN İSİMLERİ GELMEYEN HERHANGİ BİR İSLAM ALİMİNE SATAŞAN LAF ATAN ONUN HİZMETLERİNİN ZERRESİ KADAR HİZMET ETMEDEN OTURDUĞU YERDEN DELİKANLILIK YAPAN UYARI ALMADAN BANLANACAK VE SİTEDEN UZAKLAŞTIRILACAKTIR...

Köpek ağzı değdi diye deniz suyu kirlenmez-ya...

KARDEŞLİĞİMİZE ZARAR VERİCİ MESAJLARINIZA ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ...

İSTER SİYASİ OLSUN İSTER BAŞKA BİR AMAÇ İÇİN OLSUN BU ŞAHISLARIN AYAKLARI ALTINDA TOZ OLAMAYAN EHLİYETSİZ İNSANLARIN FİKİRLERİ BİZİM GÖZÜMÜZ DE TOZ TANESİ KADAR DEĞERLİ DEĞİLDİR...

İHVAN FORUM BUDUR...

BEĞENMEYEN ÇEKİP GİDER... BU YÖNDEKİ MESAJ ATANLARI YÖNETİME BİLDİRMENİZİ RİCA EDERİM... YÖNETİCİ ARKADAŞLARIMDAN DA BU GİBİ YARASALARA SÖZ HAKKI VERMEMELERİNİ RİCA EDİYORUM...

SAYGILARIMLA...

Katılıyor ve uygulanmasını istiyorum. Bir çoğu zaten tartışılmıyor da F.gülen çok tartışılıyor.
Bir tane bile kitabı olmayan kişilerin yüzlerce vaaz ve kitabları olan alime laf etmeleri sinirime dokunuyor.
Ama meydanda asla boş değil.

agbi

Yasaklı
aLi Nickli Üyeden Alıntı
Değerli kardeşlerim daha önce bu açıklamayı yazma niyetine girdim ama olayların yatışması üzerine vazgeçtim... Ama forumumuzda yeşertilmeye çalışılan bir fitne tohumu görünce tekrardan bu açıklamayı yapmak şart oldu...

Sevgili kardeşlerim internette bir tayfa var bu tayfa kendi doğrularından başka hiçbir doğruyu kabul etmez cevap verseniz cevabınızı görmezden gelir ve olayı profesyonelce başka mecralara çeker ve aklınızı bulandırmaya çalışır...

Bu tayfa ekser islam alimlerini beğenmezler. onların söylemek istediklerini derinlemesine düşünmek yerine yüzeysel ve kıt akılları ile yorumlamaya çalışırlar...

Bizim foruma geçen ay dadanan bir kaç kişiden sonra bu ay da SIRK_DOKTORU nicki ile (belkide aynı kişi ya da değil ama aynı düğme ile yönetildiği apaçık belli) bir şahısı muğlak gelmiş ve hemen islam büyüklerine laf etmeye başlamıştır...

Bu şahıs " Rİsale-İ Nur'lardakİ Tezat Ve YanliŞliklar " başlıklı bir konu açmış hemen ardından kendisine anlaşılır bir dille bu iddialarını cevaplandıran Oflaz nickli kardeşimizi görmezden gelerek iddialarını devam ettirmiş ve Oflaz nickli kardeşimin yazdıklarını yok saymıştır...

Bu kişinin şahsında islami önderlere saldıran tüm uhuvvet düşmanlarına sesleniyorum

BURASI İHVAN FORUM İDDİALARINIZ BURADA KABAK TADI VERİR TEMCİT PİLAVI GİBİ ISITILIP ISITILIP ÖNÜMÜZE SUNDUĞUNUZ ŞEY ARTIK TADI BIRAK ZEHİRLEYİCİ BOYUTA ULAŞTI...

işkembeden bulunduğunuz yerden klavye delikanlılığı yaparak ömrünü esarette hapislerde işkencelerle geçiren bir insana laf atmanız kolay...

Nikolay Nikolayeviç e haykıran üstad ın yerinde siz olsaydınız kısa donunuza ederdiniz (üyeler kusura bakmasın) istiklal mahkemesinin penceresinde bir taraftan darağacında sallanan insanları göstererek size de "sen de şeriat istemişsin" deselerdi "yaşasın laiklik derdiniz"
sorarım size siz kimsiniz kim besliyor sizi kimden emir alıyorsunuz...
kim olursanız olun... İSLAM KARDEŞLİĞİ amacımızın önüne geçemeyecek güneşimizin altında kar gibi eriyeceksiniz...

münafık ve mürtedlerle uğraşmak sizin ipinizi tutanların işine gelmez...

BUNDAN SONRA BU FORUMDA İMAM RABBANİ- BEDİÜZZAMAN - MAHMUT USTAOSMANOĞLU - FETHULLAH GÜLEN - ALİ HAYDAR EFENDİ - SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN- MEHMED ZAHİT KOTKU - GÖNENLİ MEHMET EFENDİ - ALİ RAMAZAN DİNÇ EFENDİ - VE AKLIMA ŞUAN İSİMLERİ GELMEYEN HERHANGİ BİR İSLAM ALİMİNE SATAŞAN LAF ATAN ONUN HİZMETLERİNİN ZERRESİ KADAR HİZMET ETMEDEN OTURDUĞU YERDEN DELİKANLILIK YAPAN UYARI ALMADAN BANLANACAK VE SİTEDEN UZAKLAŞTIRILACAKTIR...

Köpek ağzı değdi diye deniz suyu kirlenmez-ya...

KARDEŞLİĞİMİZE ZARAR VERİCİ MESAJLARINIZA ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ...

İSTER SİYASİ OLSUN İSTER BAŞKA BİR AMAÇ İÇİN OLSUN BU ŞAHISLARIN AYAKLARI ALTINDA TOZ OLAMAYAN EHLİYETSİZ İNSANLARIN FİKİRLERİ BİZİM GÖZÜMÜZ DE TOZ TANESİ KADAR DEĞERLİ DEĞİLDİR...

İHVAN FORUM BUDUR...

BEĞENMEYEN ÇEKİP GİDER... BU YÖNDEKİ MESAJ ATANLARI YÖNETİME BİLDİRMENİZİ RİCA EDERİM... YÖNETİCİ ARKADAŞLARIMDAN DA BU GİBİ YARASALARA SÖZ HAKKI VERMEMELERİNİ RİCA EDİYORUM...

SAYGILARIMLA..

ALLAH cc razı olsun devamlılığı duam olsun
.

İşte bu

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
aLi kardesim bu yaziyi samimiyetle ele almissin. Ama ehli sünnet hassasiyetini kenara koymamak sarttir.

Kişilerle degil Fikirlerle mücadele ehli sünnete muhalifse elestirilmesine mani olmak ehli sünnet yolunun yolcusuna aykırı davranış olur!
Yukarıda isimleri sayılan zatlardan F.Gülenin Dinler arası diyalog düşünceleri ehli sünnete aykiri ifadelere sahiptir . Diger ismi sayilan alimlerimiz baş tacımızdır o alimlere kötü laf edenin alnini karislarim. Ayrica F.Güleni diyalog ve siyasi noktadaki duruslari haricinde kendisine baska elestirimiz yoktur.
Bu diyalog fitnesinin elestirilmesine mani olmak ehli sünnet hassasiyetinden uzak davranis olur!

Keza bu elestirileri biz kendi basimiza degil Ehli sünnet alimlerimizin reddiyelerini paylasarak yapiyoruz. (Bu ifademi bir daha okuyunuz)

Bu mavili ifadeler eger yönetime aitse yazdigim ifadeleri tekrar gözden gecirip düsünürlerse ehli sünnet hassasiyetine umulur ki sagduyulu yaklasim gösterilir.

Herzaman dedigim gibi küfür, hakaret, aşağılama ve T.C yasalarina aykiri yorum ve elestirilere engel olunulmamalidir diye kac defa yazdim. İnsanlari bu kadar bastırırsanız ters teper, herkes kafasindaki düsüncelerini edep cercevesince degerlendirebilmelidir.

Yönetimin bilerek asilsiz uydurma ve provakasyon amacli kasitli konu paylasan provakatörleri forumdan uzak tutmalidir. Sürekli kisisel satasmali konular acan forum gürescileri forumdan uzak tutulmalidir.
Son olarak ise tabi bu düşüncelerimizin ehil bir yönetimle başarılması gerekiyor.İnsaAllah huzur ve kalite saglanir.
Ves'selam

Hikem

Kıdemli Üye
Karikatüre etmeden, şahsiyete ilişmeden , ilmi ölçüler muvacehesinde , meşhur olan zevatın dahi eleştirilmesini agbi gibi zatların içine sindirmesi gerekir...islam tarihi tenkidlerin ne kadar düzeyli yapıldığının ve hoş görüldüğünün örnekleriyle doludur..Bak benim adamımı eleştirdi diye yönetime jurnallik yapmak, keza yönetimin de yazıyı okumadan ,falan şahsın ismi geçti diye jurnali desteklemesi düşünülemez...Böyle bir anlayışı kesinlikle kabul etmem..vesselamun aleykum.

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
Karikatüre etmeden, şahsiyete ilişmeden , ilmi ölçüler muvacehesinde , meşhur olan zevatın dahi eleştirilmesini agbi gibi zatların içine sindirmesi gerekir...islam tarihi tenkidlerin ne kadar düzeyli yapıldığının ve hoş görüldüğünün örnekleriyle doludur..Bak benim adamımı eleştirdi diye yönetime jurnallik yapmak, keza yönetimin de yazıyı okumadan ,falan şahsın ismi geçti diye jurnali desteklemesi düşünülemez...Böyle bir anlayışı kesinlikle kabul etmem..vesselamun aleykum.

imzamı atarım:flw

agbi

Yasaklı
CINBIZ la alınan bir cümle NEGATİV düşünce ile olursa MUTLAK dediğiniz doğrudur.

EĞER BİR CÜMLEYİ yazının tümü ile değerlendirirsek FARKI ANLAM lar çıkar.

2,3 dk lık bir görüntü TAMAMİ ile YANLIŞ YORUMLARA seyredenleri götürebilir.

BENİM İDDİAM da budur

Çok şahid olduk Sanal ortamlarda bu şekilde münazaralara.

BANA F.GÜLEN in ehli sünnete muhalif Tüm konuşmasını veya Tüm yazısını getirin ANINDA YAŞAMIM DAN silerim

YALNIZ Örnek bugün ALLAH kelimesinin eş anlamlı türkçe dahil ARAPÇA haricinde hiç br dilde KARŞILIĞI yoktur Türkçe de karşılığı TANRI dır.

Diğer anlamda F.Gülen için bana bu iddiada bulunacak kişi sonuna kadar o dediğin arkasında olmalı ve İSPAT etmeli yarım bırakırsa ben ona DÜŞÜNCE KORKAĞI , İFTİRACI , YAFTALAMA cı derim.Buda böyle biline.

veya

herneyse

BEDİÜZZAMAN - MAHMUT USTAOSMANOĞLU - FETHULLAH GÜLEN - ALİ HAYDAR EFENDİ - SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN- MEHMED ZAHİT KOTKU - GÖNENLİ MEHMET EFENDİ - ALİ RAMAZAN DİNÇ EFENDİ ve Toplumca kabul edilmiş Liderleri KİMSE İMAN yönünden İSLAM açısından değerlendiremez yorumlayamaz ÖZELLİKLE BU FORUM da

BUDA BENİM GENEL DÜŞÜNCEM diğer anlamda RUHUM dur.

@aLi ye bir teklifimi daha iletiyorum.

Cübbeli Hoca , Karaman Hoca , Şahin Hoca ve şuan isimleri aklıma gelmeyen SOSYAL DEYİM le Lider harici hocaları tenkit edeceksen o zaman aynı şekilde TÜM DEDİKLERİ ile tenkit edelim.Örnek Yalnızca Cübbeli veya Karaman Hoca veya Şahin Hoca için tek konu açalım o konuda HARİCİ mesajlarıda silelim.

Bazı Hocalar dediklerini daha sonra yanlış iletilmiş diye beyenatlarınıda görüyoruz ama sanki beyan etmemiş gibi aynı suçlamalar devam ediyor.

agbi

Yasaklı

agbi gibi zatların içine sindirmesi gerekir...

Kabulumdür

Fakat tümden dediğim gibi Bir Cümle veya Bir kaç dakikalık görüntü ile değil VEDE KONU DIŞINA ÇIKMADAN.Size çok teklifte bulundum TÜMDEN istişare edelim diye.

Peki siz kabul edermisiniz.

Getirin bir eleştirinizi Bir cümle ile değil ama TÜMDEN buyrun münazara edelim.

Örnek F.Gülen in Papa ya yazdığı mektup tan başlıyalım isterseniz.

Enes

İhvan Forum Üye

1- Karikatüre etmeden şahsiyete ilişmeden, ilmi ölçüler içerisinde meşhur olan zatların eleştirilmesi sindirilmelidir.
demişsiniz..

Peygamberler harici hiçbir kulun "ismet" sıfatına sahip olmadığını biz de biliyoruz. İsteğiniz çok "mantıklı" ve sıradan geliyor ancak bir müctehidi fikren tenkid etmek için iyi bir müctehid-alim olmak gerekmez mi?

Örneğin kalkıp efendi hazretleri için üç-beş kitap okumuş don fanila bilgisyar karşısına geçen kişinin eleştirmesinin hududu nedir?

"ağzı olan" konuşuyora ek olarak "klavyesi olan yazıyor"

İnternette maşallah alim kaynıyor...

Bir kısmı "bilerek" sırf provakasyon olsun diye forum forum dolaşan tipler.

Bir kısmı "at gözlüklü" kendi doğrularını yaratılmış en üstün doğrular addeden sabit fikirli "örümcek" kafalar...

Bir kısmı kendi davasında samimi görünmek adına Ehli Sünnete ve Ehli Tarik'e çamur atmayı misyon edinmiş kimseler.

Bir kısmı kendi yolunu en doğru yol sayıp başka bir yola çakıl taşı döşenmesini dahi sindiremeyen sabit fikirliler.

Bunlara ek olarak;

Gerçekten ilmi olan, kendi eğitimi ve yaşam çevresi sayesinde bir görüşü kendine şiat edinen ve inandığı gerçekleri haykıran insanlar da var.

ANCAK

İlmi olan, muteber sayılacak kimse olan bir kişi zaten ŞAHISLAR ile değil zihniyetler ve yanlışlar üzerinden konuşur.

daha iki gün önce agbi'ye "kişilerle uğraşmayı bırak" diyen benim. herkes şahit.

Sözü diyalog meselesine getirmişsiniz;

İhvan Forum'da "diyalog" ile ilgili tam 8630 konu var. sanırım bu rakam bile aşağıda yazaklarım için yeterli bir destektir. (DİYALOG KONULARININ TÜMÜ İÇİN TIKLAYINIZ)

İhvan Forum'da Milli görüş için de Dinler arası diyalog hareketi için de isteyen istediği kadar tenkidde bulunabilir.

Tarzlara, ana fikirlere ve kendi fikrine göre yanlışlara karşıtlık yapabilir (-ki yapmış da)

Ancak;

Diyalog konusunu kendine basamak edip arkadan Fethullah Gülen hocaefendi için "siyonist, amerikan uşağı" gibi ifadeler kullanan ardından da "tekfir" derecesinde hakaretler savuran bir kişi bizden hoşgörü bekleyemez. Beklemesin.

Örneğin; tarikatler ve tasavvuf hakkında eleştiri dolu mesajlar yazılabilir ki yazılmıştır da ancak ardından bu konuları basamak edip tasavvuf ve islam büyüklerini "şirk" ile itham eden de bizden "özgürlük" naraları beklemesin.

Biz diyoruz ki;

Akıl ve mantık çerçevesinde ilmi olarak herkes tartışsın. hakaret etmesin, aşağılayıcı mesajlar yazmasın, konuları basamak edip bir kesim başka bir kesimin kanaat önderine çakmaya kalkışmasın.

Tekfir etme sevdalısı bir güruh var.

Kendi yolundan başka bir yolu "bidat" diye nitelendirmekten imtina etmeyen zavallı bir güruh var.

Fethullah Gülen'in tek kitabını okumadan meseleler üzerinden direkt şahsiyeti aşağılayan bir güruh var.

İmam Rabbani hazretlerini dahi diline dolayan, Üstad Bediüzzaman hazretlerini güya "risale-i nurlardaki çelişkiler" adı altında yerin dibine sokmaya çalışan bir güruh var.

İFTİRADA ve KARALAMADA sınır tanımayan had bilmez bir güruh var.

Bizim derdimiz bunlarla...

Bediüzzaman hazretlerinin yürüdüğü yoldaki çakıl taşı kadar islam'a hizmet etmeyen don fanilalı klavye mücahitlerine hoşgörü yok.

Herhangi bir islam alimine sataşmaya geçit yok!

AMMA

Evreneşoğlu, Oktar ve benzeri "naylon" hocaları bize islam alimi diye yutturmaya çalışan tefrikacılara da geçiş yok!

Hikem

Kıdemli Üye
1- Karikatüre etmeden şahsiyete ilişmeden, ilmi ölçüler içerisinde meşhur olan zatların eleştirilmesi sindirilmelidir.
demişsiniz..

Peygamberler harici hiçbir kulun "ismet" sıfatına sahip olmadığını biz de biliyoruz. İsteğiniz çok "mantıklı" ve sıradan geliyor ancak bir müctehidi fikren tenkid etmek için iyi bir müctehid-alim olmak gerekmez mi? ''

bir kere ''meşhur zatlar'' deyişimizden, nasıl ''müctehidler''i kasdettiğimizi çıkardınız, anlaşılır bir husus değil..

Saniyen bahsedilen ilmi tenkidleri, eleştirileri, ''klavye '' şövalyeleriyle ilşkilendirmekte, doğru değildir...benim ne demek istediğim açıktır...Siz işin suistimaliyle konuyu cevablamaya çalışıyorsunuz..Bunlar benim bahsettiğim meseleyle alakasız şeylerdir..Madem meseleyi böyle ortaya koyuyorsunuz, işi sulandıranlarla, ilmi ölçüyü esas tutanlarıda ayırt edecek seviyeyi tutturmak size havaledir..

Salisen diyalog meselesine gelince...dyalog konusunda memleketimizde olsun hariçte olsun önemli sayıda ulemamız, ilmi tenkidlerde bulunmaktalar..Bu işin Türkiye ayağında Fethullah Efendinin olması, bu tenkidleri görmemeize veya burada paylaşmamıza engel olur mu? Evet olur derseniz bu bağnazlıktır..

Bu konuda 8630 onu olması diyalogla ilgili meselenin önem derecesine bir halel getirmez..Zira diyalog çalışmaları el'an devam ettiğine göre , konu güncelliğini koruyor demektir..o halde
bu konuyla ilgili eleştiriler de devam edecek demektir.....''konu fethullah Efendiye dayanıyor, binaenaleyh, diyalog konusunda, yazılar engellenir'' diye bir yönetim tavrı varsa bunu bilmek hakkımızdır..vesselam..

Enes

İhvan Forum Üye
demişsiniz..

Peygamberler harici hiçbir kulun "ismet" sıfatına sahip olmadığını biz de biliyoruz. İsteğiniz çok "mantıklı" ve sıradan geliyor ancak bir müctehidi fikren tenkid etmek için iyi bir müctehid-alim olmak gerekmez mi? ''

bir kere ''meşhur zatlar'' deyişimizden, nasıl ''müctehidler''i kasdettiğimizi çıkardınız, anlaşılır bir husus değil..

Saniyen bahsedilen ilmi tenkidleri, eleştirileri, ''klavye '' şövalyeleriyle ilşkilendirmekte, doğru değildir...benim ne demek istediğim açıktır...Siz işin suistimaliyle konuyu cevablamaya çalışıyorsunuz..Bunlar benim bahsettiğim meseleyle alakasız şeylerdir..Madem meseleyi böyle ortaya koyuyorsunuz, işi sulandıranlarla, ilmi ölçüyü esas tutanlarıda ayırt edecek seviyeyi tutturmak size havaledir..

Salisen diyalog meselesine gelince...dyalog konusunda memleketimizde olsun hariçte olsun önemli sayıda ulemamız, ilmi tenkidlerde bulunmaktalar..Bu işin Türkiye ayağında Fethullah Efendinin olması, bu tenkidleri görmemeize veya burada paylaşmamıza engel olur mu? Evet olur derseniz bu bağnazlıktır..

Bu konuda 8630 onu olması diyalogla ilgili meselenin önem derecesine bir halel getirmez..Zira diyalog çalışmaları el'an devam ettiğine göre , konu güncelliğini koruyor demektir..o halde
bu konuyla ilgili eleştiriler de devam edecek demektir.....''konu fethullah Efendiye dayanıyor, binaenaleyh, diyalog konusunda, yazılar engellenir'' diye bir yönetim tavrı varsa bunu bilmek hakkımızdır..vesselam..

konuyu anlamak istediğiniz gibi anlamışsınız ittiba.

Öncelikle "meşhur zatlar" dan benim "kanaat önderleri ve islam alimleri" ni anlamış olmam konunun başlığı ile ilgilidir. İctihad eden yahut etmeyen tüm islam alimlerine "müctehid" genellemesi yapmak yanlış olabilir. geçelim...

ben size "diyalog" konusunu konuşamazsınız falan demiyorum.

diyorum ki "ihvan forum da diyalog konusu konuşuluyor ve hatta bu doğrultuda 8630 adet konu açılmış"

yani konuşuluyor ve konuşulmaya devam da edeblir.

Biz bundan rahatsızlık duymuyoruz zira hareketin neferi de sahibi de bağnazı da karşıtı da değiliz.

Yönetim olarak hepsine aynı yerden bakmak mecburiyetindeniz.

İlk mesajınızda yazdığınız "şahıslara ilişmeden" sözünüze şimdi de muhalefet etme noktasına gelmişsiniz.

diyoruz ki "tamam buyrun gelin istediğiniz fikri ve düşünceyi tartışmaya açın ancak fikrin ve mücadelenin başlatıcılarının şahıslarına hakaret etmeyin, küfretmeyin"

bu kadar basit.

Konu kime dokunursa dokunsun bizim için fark etmez ancak dokundurma şekli fikri tartışmayı aşıp hakarete ve küfre ve hatta tekfire vardığında işin rengi değişir.

hacifersat

Doçent
selam ,

bu konuda bir kaç kelamde ben edeyim.

1. her alim , kaant önderi eleştirilir. tarih bunun şahididir.

mesela imam buhari , imam azamı çok kere tenkid etmiştir. fahreddun-i razi de imam buhari gibi imam azamı çok kere tenkid etmiştir. eserlerini okuyanlar bilir. lakin bu imam-ı azamın azamlığını zeval getirmez. ben bir risale-i nur talebesi olarak diyorum ki Üstad Bediüzzamn Said Nurside eleştirilir. Ölçüsü Kur'an ve Hadistir.
Kur'an ve Sünnette tartışma yöntemi ve adabı ibn kayyım ın eserini tavsiye ederim.

2. birine göre yol gösteren olan diğerine göre saptıran olabilir.

Mesela birine göre f. Gülen mehdi veya büyük bir alim olabilir. diğerine göre saptırıcı bir alim olabilir. bunun ölçüsü ise yaptıkları söylediklerinin kur'an ve hadisle tartışılmasıdır.

3. Delilleri ortaya koymadan hakikat ortaya çıkmaz. biz bir kişi hakkında ne kadar desekki bu zatın her dediği haktır. Kur'an ve hadise vurmadan hakikat ortaya çıkmaz. Yani bir alimin fikrini eleştirmeden hakikate erişemezsiniz. mesela ibn teymiyeye göre ibn arabinin vahdeti vucudu bir sapmadır . tasavvuf ehlinin ekserisine görede ibn teymiye saptırandır!!!

4. kelime-i tevhidi ikrar eden biri için kat'i bir delil olmadan münafık , kafir gibi terimelrin kullanılması kesinlikle hoş görülecek bir durum değil. Malsef bunu bir çok forum üyesi yapıyor. bu noktada belki bir reforma gidilebilir. Hatta bunu bir çok ilim ehlide yapıyor.

5. bence başta diyalog konularına kısıtlama kopnulmamalı. ama hakaret, tekfir , tehdit uslub hatası gibi hatalar yapılmamalı ve konuda bu sebepten kapatılmamalı. kötü sözler editlenebilir. uyarı verilebilir ama konu kapatılmamalı.

çünkü siz her ne kadar forum sahipleri iseniz , forumu forum yapanlar ise üyelerdir. yani sizin haklarınız kadatr biz üyelerin emekleri var !!! bir yazı yazmak için bilgi , emek , vakit ve elektrik harcıyoruz. bu haklar delet yapılacak kadar ucuz değil.

selam ve dua ile.

fakiri

Kıdemli Üye
Efendim, bu konuda gereksiz yere kimse kimseyi üzmesin derim. Çünkü, bizler beşeriz ve şaşarız... Bizler şaştığımız gibi,kanaat önderleri ve herkese göre değişen ilim sahipleri de şaşar ! Herkese göre diyorum çünkü, günümüzde ve geçmişte nice isimelr var ki, onları bazıları alim kabul eder; bazıları ise İslâm dairesinde bile kabul etmez! Bu durumda "burada ölçü ne olmaldıır ?" sorusu gündeme gelir. Ölçü Kuran, sünnet ve Asahb-ı Kiram, 4 büyük mezheb imamı müçtehidler ve İslâm'ın diğer abide şahsiyetleri olmalıdır. Bu ölçü uygulanmadıktan sonra foruma girip üye olan herhangi birisi gelir der ki; "Aziz Nesin kanaat önderidir. Bu adam hakkında olumsuz konuşulamaz !" Nitekim, forumda halen üye olan bazı eşhas'ın Abdulaziz Bayındır'ı, Yaşar Nuri Öztürk'ü savunmaları bu tür birilerine örnektir. Şeri Şerife ve İslâmın herhangi bir kuralına - kaidesine aykırı davrananların -kim olusa olsun- yanlışları anlatılmalıdır. Esasen bu müslümanların kardeşlik hukuku gereğince gereklidir de... Forum Yönetiminin bu konuda kendi doğrularını esas alarak bir yaptırım uygulaması bence doğru değildir.
Acizane kanaatlerimizi bu şekilde ifade ederek ve böylelikle bizim de çorbada bir tuzumuz olsun dedim.

Enes

İhvan Forum Üye
Şartlanmış arkadaşlara anlatamıyorum.

Biz eleştiri olmasın demiyoruz.

Ancak "eleştiri" görünümlü "hakaret" ve aşağılamaya izin vermeyeceğiz.

bu kadar basit...

Ebu Kasım

Asistan
büyük alimlerin belli şahıslar için ehl-isünnete aykırı görüşlerine reddiye çalışmaları var bunları paylaşmaktamı yasak?
aLi efendinin sözüne göre alimi eleştiren alim seviyesinde olmalı katılıyorum.................

bencede önüne gelen allamelik taslamasın diye bu görüşü doğru buluyorum ama ehl-isünnet alimlerinin ehl-isünneti savunan reddiye çalışmalarını nakil etmek yasaklanmamalı
çünkü alime alim tenkit-reddiye verirse hem aLi efendinin niyeti hasıl olur hemde allamelik taslanmasının önüne geçilmiş olur

orta yolun bulunması iyi olur

fulya

Üye
Selamun Aleyküm cümleten hayırlı akşamlar ihvanlar ...
ALLAHU EKBER.!!!
yeni girmemle bir arbede içinde kendimi bulmam bir oldu...

Ben yalnız bu sayfayı gerçek manada İHVAN camisı olabileceğini düşünerek katılma kararı almıştım ve umarım yanılmamışımdır ,,,
Afedersiniz ama paylaşamadığınız sözmü ??? kırılan dostlukmu???

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...