Kamusal Alanda Başörtüsü Yasak Değil

cahid

Kıdemli Üye
20478.jpg

'Kamusal alanda türban' konusunda yargı son sözünü söyledi...

'Kamusal alanda türban' konusunda yargı son sözünü söyledi ve 'evet' dedi.

Tartışma, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünissa Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın Çankaya Köşkü'ne türbanla girmesiyle başlamıştı. Soruşturmada verilen takipsizlik kararına yapılan itiraz reddedildi.

Kararı Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz verdi.

Şikayetçi Sultan Atıcı, Hayrünissa Gül ve emine Erdoğan'ın "Türkiye Anayasası'na, Türk Ceza Kanunu'na, İnkılap Kanunlarına ve Anayasa Mahkemesi kararlarına aykırı hareket ettiğini" iddia etmişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan soruşturma sonucunda takipsizlik kararı verilmişti.

Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi, takipsizlik kararına yapılan itirazı değerlendirdi ve reddetti.

Gerekçe olarak da, şikayetçi Sultan Atıcı'nın "doğrudan suçtan zarar görmemesini" gösterdi.

Bu kararla birlikte, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık Resmi Konutu gibi alanlarda türban giymenin suç olmadığı kesinleşmiş oldu.

aktifhaber

fakiri

Kıdemli Üye
Değil uydurulmuş bir alan olan kamusal aklanda, hiçbir yerde, hiçbir şekilde başörtüsü diye bir yasak yoktur. Vare diyen yasağın zikredildiği ilgişli kanunu veya maddesini göstersin. Asla gösteremzeler. Çünkü, böçyle bir kanun yada kanun maddesi yoktur. Şu halde yasak nasıl oluyor ? Yasağı uygulayanlar düpedüz suç işlemektedirler. >Maalesef adalet görevlilerimiz bu konunun üzerine ne yzak ki, Ergenekon kadar gitmiyorlar. Çünkü, yasak keyfi uygulanıyor. Anayasa mahkemesinin bir yorumu ve kararı ile yasak uygulamnıyor. Oysa, kanunlarda zikredilmeyen bir yasağı hiç kimse koyamaz ve uygulayamaz. Demokraislerde kanun kouyucu meric meclistir. Türk işi demokrasi işte bu kadar olur !

bakış

Kıdemli Üye
Sn iksir dediğiniz eski kanunlara göredir.Evet örtü bundan bikaç sene önce resmen yasak değildi.

Hükümetin çıkardığı tasarıyı,chp anayasa mahkemesine götürerek bozmuş ve başörtüsü anayasal suç haline gelmiştir.
Yasaların anası olduğu için yurt çapında emsal teşkil ediyor.başörtüsü resmen yasaktır,resmen....

fakiri

Kıdemli Üye
Sn iksir dediğiniz eski kanunlara göredir.Evet örtü bundan bikaç sene önce resmen yasak değildi.

Hükümetin çıkardığı tasarıyı,chp anayasa mahkemesine götürerek bozmuş ve başörtüsü anayasal suç haline gelmiştir.
Yasaların anası olduğu için yurt çapında emsal teşkil ediyor.başörtüsü resmen yasaktır,resmen....

Kanun göster kanun ! Anayasa Mahkemesinin kararları kanun değildir beyim !

bakış

Kıdemli Üye
Sn iksir,akp ve mhp 5735 sayılı anayasa kanunun değişikliği için uzlaştılr ve kanunu geçirdiler.Daha sonra chp anayasa mahkemesine,iptal ve yürürlüğü durdurma kararları aldırdı.

ve başörtüsü resmi anlamda yasak oldu.

fakiri

Kıdemli Üye
Sn iksir,akp ve mhp 5735 sayılı anayasa kanunun değişikliği için uzlaştılr ve kanunu geçirdiler.Daha sonra chp anayasa mahkemesine,iptal ve yürürlüğü durdurma kararları aldırdı.

ve başörtüsü resmi anlamda yasak oldu.

AKP ve MHP'nin yaptığı bu iş baştan yanlıştı arkadaş ! Çünkü, yasalarımızda başörtüsü yasağı diye bir şey yokken böyle bir yasağı kaldırmaya teşebbüs etmek ve bunun için kanun çıkarmak hangi aklın eseri olabilir ? Olmayan bir yasağı kaldırmaya çalışırsanız bu yasak varmış gibi, işleme tabi tutulursunuz ! Yani, hem bu partilerin teşebbüsü hem de Anayasa Mahkemesinin bu kanunu iptali yok hükmündedir.

bakış

Kıdemli Üye
AKP ve MHP'nin yaptığı bu iş baştan yanlıştı arkadaş ! Çünkü, yasalarımızda başörtüsü yasağı diye bir şey yokken böyle bir yasağı kaldırmaya teşebbüs etmek ve bunun için kanun çıkarmak hangi aklın eseri olabilir ? Olmayan bir yasağı kaldırmaya çalışırsanız bu yasak varmış gibi, işleme tabi tutulursunuz ! Yani, hem bu partilerin teşebbüsü hem de Anayasa Mahkemesinin bu kanunu iptali yok hükmündedir.
bak burda haklısın işte değil anayasa,kanun hükmünde kararname ile yapılabiliyorken ,tecrübesiz yöneticilerimizi sayesinde örtü sorunu bu hale geldi.
Anayasada din ve vicdan hürriyeti,hiç kimse yüksek eğitim'den mahrum bırakılamaz kanunları eksenli bir kanun hükmünde kararname işi ne güzelde çözerdi.

su damlası

Asistan
her ne kadar böyle bir kanun olmasa da biz bunu biliyor ve dava açıyor olsak da ben başörtülü alınmıyorum,okuyamıyorum.Bu yasağın en başta demokrasiye hatta laikliğe bile aykırı olduğunu herkes zaten biliyor.Ancak onların yasaları bir put:işlerine gelince yüceltiyorlar işlerine gelince yutuyorlar ve bunu yine yasa(putları) adına yaptıklarını söylüyorlar.

Ben yaptım oldu diyorlar yani...

yasa filan olmasa da bize bir dayatma uygulamaya çalışıyorlar fakat daha acı olan insanlarımız bunu çok çabuk sindiriyorlar.Şu an bunun sızısını çeken insan az...Elhamdülillah ki var ancak diğerleerine oranla çok az...Ah keşke kendi gücümüzün farkına varabilsek...

selam ile...
yaralı olduğum bir konu olduğu için daha fazla bir şey yazmayacağım....Ama lütfen hiç bir zulme karşı TEPKİSİZ KALMAYIN...(herkes dahil)

bakış

Kıdemli Üye
Ah keşke kendi gücümüzün farkına varabilsek...
kendi gücümüzün farkına varmak!En büyük zaafımız budur.

vakti zamanında atatürk üniversitesi rektörü başörtüsü yasağını hortlatır.Bakarki hiç ses seda yok.Ağzından şu tarihi laf çıkar.
"Böyle ses çıkmayacağını bilseydim yasağı 4 sene önceden başlatırdım"

gerçekten bizler çok pısırıkve korkağız,akp dönemindede bu tür eylemler bitti nerdeyse.Artık mücadele değil,teslimiyet var.Nerde o 80 ve 90'lı yıllardaki başörtüsü mücadelesi

su damlası

Asistan
işte o nedenle Allah da bize nasip etmiyor...
Bu bir sorun olarak bile görülmüyor ne yazık ki!

hopteq

Asistan
Eğer AKP gerçekten orduyu temizliyorsa ve eğer anayasa değişikliğini samimi işler için yapıyorsa, anayasa mahkemesinin yapısının değişmesiyle bu başörtüsü sorunu ortadan kalkacaktır. AKP nin mecliste milletvekili olarak, sokaktaysa seçmen sayısı olarak bunu yapmaya gücü vardır. çünkü bilindiği gibi bu ülkede başörtüsü yasağını sorun gören 2-3 parti tabanı var. niyet ciddi olduktan sonra birleşilip çözülür. Ama önemli olan NİYET, inşallah AKP nin niyeti hayırlıdır...

ummuhan

Kıdemli Üye
Eğer AKP gerçekten orduyu temizliyorsa ve eğer anayasa değişikliğini samimi işler için yapıyorsa, anayasa mahkemesinin yapısının değişmesiyle bu başörtüsü sorunu ortadan kalkacaktır. AKP nin mecliste milletvekili olarak, sokaktaysa seçmen sayısı olarak bunu yapmaya gücü vardır. çünkü bilindiği gibi bu ülkede başörtüsü yasağını sorun gören 2-3 parti tabanı var. niyet ciddi olduktan sonra birleşilip çözülür. Ama önemli olan NİYET, inşallah AKP nin niyeti hayırlıdır...

Yukarıdaki dilek ve duaların samimiyetini aşağıdaki imza taşa çalıyor :)

ummuhan

Kıdemli Üye
kendi gücümüzün farkına varmak!En büyük zaafımız budur.

vakti zamanında atatürk üniversitesi rektörü başörtüsü yasağını hortlatır.Bakarki hiç ses seda yok.Ağzından şu tarihi laf çıkar.
"Böyle ses çıkmayacağını bilseydim yasağı 4 sene önceden başlatırdım"

gerçekten bizler çok pısırıkve korkağız,akp dönemindede bu tür eylemler bitti nerdeyse.Artık mücadele değil,teslimiyet var.Nerde o 80 ve 90'lı yıllardaki başörtüsü mücadelesi

EEEEEEEEE seksenli doksanlı yıllarda bizim konuşmaktan çok okuyan nesilimiz zamanıydı.... durmadan okur araştırır bilgilrnir eyleme dökerdik..... şimdiki nesilden hız ve eylem anlamında sms den başka maharet ve icraat gören var mı? Ben görmedim :(

(geçen akşam İstanbul erkek lisesinden sonra sabancı üniversitesinden mezun mastırını başarıyla bititren birinin laf arasında geçince duyduğu MAO sözüne maoda kim? diye cevap vermiş.... İmdiiiiii bu adam proposor olsa ne yazar??? )