Kalbinde boşluk olmayan başkalarının noksanını,ayıbını araştırmaz...

Gülçehre

Asistan
Katılım
1 Tem 2006
Mesajlar
858
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Yaş
35
Konum
...Malatya...
Şeyh Sadi_i Şirazi anlatıyor.Çocukken gece ibadetine heveslenir namaz kılar.Allah'a dua edermiş.Bir gün herkesin uyuduğu saatlerde Kur'an okuyorken uyanık olan babasına:

_Neden geceyi uykuyla geçiriyor,kalkıp iki rekat namaz kılmıyorlar? demiş.Babası:

_Uyanık kalıp başkalarını çekiştireceğine keşke sende uyusaydın,diye çıkışmış...

Başkalarının küçük iyiliklerini büyük,kendi büyük hayırlarını küçük görmek fazilettir.Ve insan başkasının büyük hatasını küçük ,kendi küçük hatasını büyük görmelidir.Kalbinde boşluk olmayan başkalarının noksanını,ayıbını araştırmaz...
 

dostluk

Kıdemli Üye
Katılım
18 Haz 2007
Mesajlar
5,663
Tepkime puanı
304
Puanları
0
Yaş
50
Konum
istanbul
Cenabı Allah:
«Gâfillerden olmayınız» buyuruyor. Bunun manası çok geniş: Ey müminler! Sen uyanıp evvela hiç kimseye bakmadan kendi nefsine bak. Bir kimse kalabalık bir mecliste uyanarak dese ki “bunlar uyku halinde ama setr-i avretleri açılmış.” İptidâ sen kendine bir bak bakalım “acaba benim de açıldı mı kapandı mı?” diye bir de kendine nazar et bakalım..! Onun için, gafletten uyanan kimse ilk olarak "Bende görülecek avret yeri var mı?" diyerek kendisine bakar. Setrül avret vâciptir. Peki, bu elbiseyi giymekle başkalarına karşı setr-i avret yapmışız. Lakin Cenabı Hakk’ın nazarında, Resulullah’ın nazarında setredilecek hallerimiz varsa ki, onlar manen avret sayılır. Ayıplarımız ve noksanlarımızda onlar: “Peki, insanlara karşı sen setr-i avretle bulundun. Cenabı Hakk’a nasılsın? Cenabı Hakk’tan seni setretmesini isteyeceğin ne kadar ayıbın vardır?” derse.. İşte gafletten uyanan kimseler derhal kendi nefsinin bu ayıplarına gözü takılır: «Vay o benim nefsim ne kadar çirkinmiş, ne kadar çirkin işlere hücum ediyormuş, ne kadar uygunsuz işleri plânlayıp duruyormuş! (Uyuma!) Düşünüp durduğumuz vakitte, ne kadar uygunsuz, çirkin ve kötü işleri plânlayıp duruyor, bizim nefsimiz» diye, uyandığı anında ilk ona bakar. Evet, Allah’a karşı ve Resûlullaha salavatullahi ve selâmuhû aleyhim karşı, setr-i avretimizi tamamlamak lâzım. Uyanan kimse, onun için başkasına bakamaz. Başkasına bakan gâfildir çünkü ayıptan kurtulamamıştır ki başkasının ayıbına baksın. Sende ayıp kalmadı mı? Bunu söyleyebilecek adam var mı?


Şeyh Nazım'ın 1974'te Akbaba'da yaptığı sohbetten:
 
Üst