Kalb ve beden uyumlu olmalı

bulut_bey79

Kıdemli Üye
Web sitesi
3422unitedstates.spaces.live.com
Selmân-ı Fârîsî hazretleri bir gün bir deve yükü nafaka satın almıştı. Bunu görenler sordular: “Yâ Selmân bu kadar nafakayı ne yapacaksın. Bunu bitirecek kadar ömrün olduğunu biliyor musun?” Selmân hazretleri şöyle cevap verdi:
“Nefis nafakasını aldığı zaman insan rahat olur. Ondan sonra nafaka ve başka bir şey düşünmeden Allahü teâlânın zikri ile meşgûl olabilir. İnsan nafakası tamam olunca, ibâdetler ve vesveselerden emin olur.”
Selmân-ı Fârîsî yaşlı hâline rağmen, her zaman ilim öğrenirdi. Bunun sebebini sorduklarında da buyurdu ki: “İlim çoktur fakat ömür kısadır. O hâlde önce dinde zarûrî lâzım olan ilimleri öğren! Kalb ile bedenin hâli kör ve topal bir kimsenin hâli gibidir. Kör, bir ağacın altına gider, fakat onda meyve olduğunu göremez. Topal, ağaçtaki meyveyi görür fakat alamaz. İlahi ni’metleri kalb bilmeli, inanmalı, beden de onunla âmil olmalı ki âhiretteki sonsuz ni’metlere kavuşmak nasip olsun.”
Çok ağlamasının sebebini sorduklarında şöyle cevap verdi:
“Üç şey beni devamlı ağlatır: Birincisi, Resûl aleyhisselâmın vefatı. Bu ayrılığa dayanamadım ve durmadan ağlıyorum. İkincisi, kabirden kalktığım zaman halim ne olur, onu bilmediğim için ağlıyorum Üçüncüsü, Allahü teâlâ beni hesaba çektiği zaman Cennetlik miyim, Cehennemlik miyim bilemiyorum. O zaman halim ne olur, bilemiyorum, onun için ağlıyorum.”
Sad bin Ebi Vakkas hazretleri, Resulullaha sordu: “Ya Resulallah! Dua buyur da, Allahü teâlâ, benim her duamı kabul etsin!” Cevabında buyurdular ki:
“Duanın kabul olması için, helal lokma yiyiniz! Çok kimse vardır ki, yedikleri ve giydikleri haramdır. Sonra ellerini kaldırıp dua ederler. Böyle dua, nasıl kabul olunur?”
Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
“On liralık elbisenin, bir lirası haram olsa, o elbise ile kılınan namazlar kabul olmaz.”
“Helal kazanmak için yorulup, evine dönen kimse, günahsız olarak yatar. Allahü teâlânın sevdiği kimse olarak kalkar.”

Hikmetler
Mehmet Oruç