Kafkaslarda Yeni Dönem

cahid

Kıdemli Üye
Katılım
18 Ağu 2009
Mesajlar
5,973
Tepkime puanı
1,400
Puanları
113
Konum
Muamma...!
resim.php

Kafkaslarda devam eden özgürlük mücadelesinde önemli gelişmeler yaşanıyor.

Uzun yıllardır Kafkasya Mücadelesinin liderliğini yürüten Dokko Umarov sağlık sorunları nedeniyle görevi Yardımcısı Aslambek Vadalov'a devretti.

Umarov kararını, cihadın başına daha enerjik ve genç insanlar geçmeli diye ifade ederken sağlık sorunları ile bu görevi bırakmak durumunda kaldığını ifade etti.

Kafkasya özgürlük mücadelesinin tüm cephe komutanı ve mücahidlerinin Komutan Aslanbek'e tabi olmasını isteyen Dokko Ömerov 2006 yılından beri bu görevi sürdürmekteydi.

Aslanbek Kimdir?

Kafkas mücahitleri emiri Dokko nun sağlık sorunları ile görevi devrettiği komutan Aslambek İşgalin başladığı ilk günden bu yana direniş saflarında yer alan en eski komutanlardandır.

Emir Aslambek Vadalov İşhoy-yurt köyünde doğmuş ve üniversite mezunu Çeçen mücahitlerdendir. Kendisi 1987 yılında Grozni inşaat mühendisliği fakültesini bitirmiştir.

Birinci savaştan itibaren tanınmış komutanlar ile beraber olmuştur. Şeyh Fethi Komutan Hattab ve yakın arkadaşı efsanevi komutan Şamil Basayev ile çok sayıda operasyona katılmıştır.

Gudermes bölge emirliği sonrasında Abdulhalim Sadullayev tarafından doğu cephesi emiri şehit Komutan Hayrullahın yardımcılığı görevine getirilmişti. Hayrullah ın şehadeti sonrası Emir Dokko tarafından Doğu cephesi genel emirliğine atanmıştı. Kısa bir süre öncede Emir Dokko tarafından Kafkas mücahitleri genel emir yardımcılığına getirien Aslambek Dokko nun sağlık sorunları sebebi ile Kafkasya mücahitleri emirliği görevine getirilmiştir.

Aslambek Rus işgalcileri ve kuklaları tarafından en korkulu komutanlar listesinde bulunmaktadır. Mücahitler arasında Çeçen kaplanı olarak anılmaktadır.

Aslambek cephe emirliği görevinde 12 den fazla olmak üzere yara almıştır. Çok çalışkan ve cesur kimliği ile savaş tekniğini oldukça iyi bilmektedir.

Yeni görevinde Emir Aslambek e başarılar dilerken, Emir Dokko nun sağlığına kavuşması için Allah a dua ederiz.

isra haber
 
Üst