Kadir Gecesi

zeynephanne

Aşka Meftûn…
x1pvnzjdbbvj2jdvmwluau2cfaf8rk.jpg

KADİR GECESİ

Kur'ân-ı Kerim'in inmeye başladığı Ramazan ayı'nın yirmi yedinci gecesi İslâm'da en kutsal ve faziletli gece Kadir gecesidir Kadir gecesi, içerisinde Kadir gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlıdır Kur'ân-ı Kerim de bu gecenin faziletini belirten müstakil bir sûre vardır Bu sûrede yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor:

"Doğrusu biz Kur'ân'ı Kadir gecesinde indirmişizdir Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir " (Kadir sûresi, 97/ 1-5)

Bu sûrenin inişi hakkında değişik rivâyetler vardır Bunlardan biri şöyledir:
Bir kere Rasûlüllah (sas) Ashab-ı Kirâma İsrailoğullarından birinin, silahını kuşanarak Allah yolunda bin sene cihad ettiğini bildirmişti Ashabın buna hayret etmeleri üzerine Cenabı Hak bu Kadir sûresini indirmiştir (Tecrîd-Sarîh Tercemesi, VI, 313)

Bu geceye Kadir gecesi denilmesi şeref ve kıymetinden dolayıdır Çünkü:
a) Kur'ân-ı Kerim bu gecede inmeye başlamıştır
b) Bu gecedeki ibadet, içerisinde Kadir gecesi bulunmayan bin ayda yapılan ibadetten daha faziletlidir
c) Gelecek bir seneye kadar cereyan edecek olan her türlü hadiseler Allah Teâlâ'nın ezelî kaza ve takdiri ile ilgili meleklere bu gece bildirilir (Tecrîdi Sarih Tercemesi, VI, 312)
d) Bu gecede yeryüzüne Cebrail ve çok sayıda melek iner
e) Bu gece tanyerinin ağarmasına kadar esenliktir, her türlü kötülükten uzaktır Yeryüzüne inen melekler uğradıkları her mü'mine selam verirler

Kadir gecesinin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemekle beraber genellikle Ramazan'ın yirmi yedinci gecesinde olduğu tercih edilmiştir Hz Peygamber (sas) bunun kesinlikle hangi gece olduğunu belirtmemiş, ancak; "Siz Kadir gecesini Ramazan'ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız" (Buhârî, Leyletü'l-Kadir, 3; Müslim, Sıyam, 216) buyurmuştur

Zir b Hubeyş diyor ki, Übey b Ka'b'a sordum: Kardeşin Abdullah b Mes'ud: "Yıl boyunca ibadet eden Kadir gecesine isabet eder" diyor, dedim

Übey b Ka'b dedi ki: "Allah İbn Mes'ud'a rahmet eylesin O, insanların Kadir gecesine güvenmemelerini istemiştir Yoksa Kadir gecesinin, Ramazanda, Ramazanın da son on günü içerisinde yirmi yedinci gecesinde olduğunu biliyordu" dedi

"- Bunu neye dayanarak söylüyorsun, Ey Ebü'l-Münzir (Übey b Ka'b'ın lakabı)" dedim Übey;

"- Ben bunu Rasûlüllah (sas)'in bize haber vermiş olduğu alametle söylüyorum ki, o da, "o gün güneş şuasız olarak doğar" dedi (Müslim, Sıyam, 220)

İslâm kaynaklarında belirtildiğine göre Allah Teâlâ bir takım hikmetlere dayanarak Kadir gecesini ve onun dışında daha bazı şeyleri de gizli tutmuştur Bunlar:

Cuma günü içerisinde duanın kabul olacağı saat; beş vakit içerisinde Salât-ı vusta; ilâhî isimler içerisinde İsm-i Azam; bütün taatlar ve ibadetler içerisinde rızay-ı ilâhî; zaman içerisinde kıyamet ve hayat içerisinde ölümdür Bunların gizli tutulmasından maksat mü'minlerin uyanık, dikkatli ve devamlı Allah'a ibadet ve taat içerisinde olmalar] sağlamaktır Mü'minler bu geceyi gaflet içerisinde geçirmemeli, ibadet ve taatle değerlendirmelidir Ebû Hüreyre (ra)'ın rivâyet etmiş olduğu hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (sas) şöyle buyurmuştur:

"Kim Kadir gecesini, faziletine inanarak ve alacağı sevabı Allah'tan bekleyerek ibadet ve taatla geçirirse geçmiş günahları bağışlanır" (Buhârî, Kadir, 1)

Kadir gecesinde neler yapılabilir:

Kadir gecesini, namaz kılarak, Kur'ân-ı Kerim okuyarak, tevbe, istiğfâr ederek ve dua yaparak değerlendirmeli

Üzerinde namaz borcu olanların nafile namazı kılmadan önce hiç değilse beş vakit kaza namazı kılmaları daha faziletlidir Kazası yoksa nafile kılar

Süfyan-ı Sevrî: "Kadir gecesi dua ve istiğfar etmek namazdan sevimlidir Kur'ân okuyup sonra dua etmek daha güzeldir" (Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 313) demiştir

Hz Aişe validemiz demiştir ki; Rasûlüllah (sas)'e:

"- Ey Allah'ın Rasûlü! Kadir gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim?" diye sordum Rasûlüllah (sas):

"- Allahümme inneke afüvvün tühıbbü'l-afve fa'fu annî: Allah'ım sen çok affedicisin, affi seversin, beni affet" diye dua et, buyurdu (Tecrîd-i Sarih Tercemesi, VI, 314)
Bu gecenin öyle bir anı vardır ki o anda yapılan ibadet ve dualar mutlaka makbul olur Bu önemli anı yakalamak için gecenin bütününü tevbe ve istiğfar ile geçirmek gerekir Bu da kişinin imanını tazeler Gecenin bütününü ibadetle geçiremeyenler en azından teravihten sonra bir miktar oturup dua etmelidirler

ummuhan

Kıdemli Üye
Cübbeli Ahmed hocaya göre 19. geceydi...

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
Dün gece olduğuna eminmisiniz...?
Allah razı olsun kardeşim istifadeye medar bir paylaşım...
Ama biz son on günü ibadetle geçirmek yerine gaflet uykusunda uyanmamakta direniyoruz maalesef... :(

zeynephanne

Aşka Meftûn…
hepimizden razı olsun Mevlam Yitik Lale kardeşim..
bence son on gün içerisinde her gece olabilir ümidiyle yaşamamız lazım..
ama aynı sorunu hepimiz yaşıyoruz,gaflet uykusundan uyanmamakta direniyoruz.daha fazla şey yapabilecekken yapmıyoruz malesef..
önerisi olan var ise uygulayalım hep birlikte inşaAlllah..
mesela kalan her gün 500 salavat çekebiliriz..yapacağımız ibadetlerin dışında tabikii bu.en azından boynumuza borç gibi olur.ne dersiniz?

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
Güzel bir öneri kardeşim ama iştirak eden olurmu bilmem...
Çünkü bir hatmi zar zor bitirebildik...Herkesin günlük ibadetleride var mutlaka ama keşke en azından bu son on gün içerisinde bir hatim daha yapılabilseydi...

korakademik

Ordinaryus
program tertip edilecekse
bence son on gün mümkünse itifakafa

olmadı yine her gece bir süre iftar açmak ve teravih arası bile olsa bir araya gelip grup halinde ibadet ile meşgul olmak
tek başına besmele çekmek yerine
grup halinde çekmenin şevki bir başka oluyor.

zeynephanne

Aşka Meftûn…
ben kendi iştirakimle başlayayım o zaman:)
bugün de dahil olmak üzere günlük 500 salavat-ı şerife ve 500 tevbe estağfirullah..
belli bir sayı olunca kendimi sorumlu hissediyorum ve yerine getiriyorum Allah'ın izniyle..öteki türlü bahanem çok oluyor,yapamıyorum..
nasiplenmek isteyen buyursun..ayrıca önerisi olan da..net başında geçirdiğimiz saatleri kısıtlarsak bir hatim daha indirebiliriz diye de düşünüyorum..

zeynephanne

Aşka Meftûn…
korakademik kardeşim;itikafa girelim diye bir başlık vardı ve ben onu okumuştum.ama farklı bir şey yapamadım malesef..sanırım somut önerilere ihtiyacım var en azından kendi adıma.sanki birilerine söz vermem gerekiyor bişeyleri yapmam için.öteki türlü araya türlü malayani şeyleri sığdırabilme acizliğine sahibim..malesefff

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
program tertip edilecekse
bence son on gün mümkünse itifakafa

olmadı yine her gece bir süre iftar açmak ve teravih arası bile olsa bir araya gelip grup halinde ibadet ile meşgul olmak
tek başına besmele çekmek yerine
grup halinde çekmenin şevki bir başka oluyor.

Kesinlikle haklısınız...İnsanın tek başına teravih kılıpta ibadet etmesi cidden zor oluyor...Grup halinde yapılan ibadetler insanı daha bi şevklendiriyor...Onun için imkanı olan kardeşlerimize her zaman elinizdeki nimetin değerini bilin derim....Rabbim elbet birgün banada o nimeti tattırır... :(

ben kendi iştirakimle başlayayım o zaman:)
bugün de dahil olmak üzere günlük 500 salavat-ı şerife ve 500 tevbe estağfirullah..
belli bir sayı olunca kendimi sorumlu hissediyorum ve yerine getiriyorum Allah'ın izniyle..öteki türlü bahanem çok oluyor,yapamıyorum..
nasiplenmek isteyen buyursun..ayrıca önerisi olan da..net başında geçirdiğimiz saatleri kısıtlarsak bir hatim daha indirebiliriz diye de düşünüyorum..

O zaman bende aynı şekilde 500 salavat-ı şerife, 500 tevbe estağfirullah,bir yasin-i şerif ve bunun yanında gül efşan kardeşim başta olmak üzere iştirak eden kardeşlerimizede dua edelim...:)
Hatim konusuna gelincede arkadaşlarımızın alacağından emin olsaydım hemen başlardım hatime en azından pazar gününe kadar bir hatim indirmiş olurduk...

korakademik

Ordinaryus
lale ablacığım,
dediklerinizi yine grup halinde yapmaya çalışın
komşularınızı araştırın. zor olmasa gerek.
zor olsa ne olucak.
vesile olduğunuz da zaten misli ile ödüllendirileceksiniz.
hatta bu mesajımı da okuduktan sonra vesileye ben bile ortakolurum:D

cemaat tarikat filan denilence insanlar ürperiyor normal karşılayalım ama
Allah rızası
Efendimiz için dediniz mi
en fasıkı bile duruyor...

bu işin nasıl yapılacağ konusunda da pek çok metod var.

zeynephanne

Aşka Meftûn…
dualarımız müşterek olsun yitik lalecim.. ben de senin gibi ibadetleri yalnız yapmak zorunda olanlardanım:(
grup halinde çekilen salavatlardan besmelelerin şevkinden yoksun olsam da burdaki hatimlerden ve organize edilmiş ibadetlerden inanılmaz huzur duyuyorum..vesile olan hepinizden iki cihanda da razı olsun Yaradan..
ayırca ikinci bir hatim yapabilsek gerçekten muazzam olur..bir de keşke şöyle ibadet etmekten hiç boş vaktimiz kalmasa da net e gece 22:00-23:00 da ancak girebilsek..bir selam verip tekrar ibadetlerimize koşsak ne iyi olurdu..

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
lale ablacığım,
dediklerinizi yine grup halinde yapmaya çalışın
komşularınızı araştırın. zor olmasa gerek.
zor olsa ne olucak.
vesile olduğunuz da zaten misli ile ödüllendirileceksiniz.
hatta bu mesajımı da okuduktan sonra vesileye ben bile ortakolurum:D

cemaat tarikat filan denilence insanlar ürperiyor normal karşılayalım ama
Allah rızası
Efendimiz için dediniz mi
en fasıkı bile duruyor...

bu işin nasıl yapılacağ konusunda da pek çok metod var.

Haklısınız zor olmasa gerek ama gelin görünki içinde bulunulan şartlar zor kılıyor...Cemaat tarikat denilince ürpebilecek insanların bulunduğu bir ortamda yaşamıyorum...Çünkü bulunduğum ortamın çoğunluğu gerçek cemaatin ve tarikatın ne olduğunun idrakinde olan insanlar değil...Rabbim cümlemizi iyi etsin belkide cemaat sevabına ben layık değilimdir bilemeyiz...

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
dualarımız müşterek olsun yitik lalecim.. ben de senin gibi ibadetleri yalnız yapmak zorunda olanlardanım:(
grup halinde çekilen salavatlardan besmelelerin şevkinden yoksun olsam da burdaki hatimlerden ve organize edilmiş ibadetlerden inanılmaz huzur duyuyorum..vesile olan hepinizden iki cihanda da razı olsun Yaradan..
ayırca ikinci bir hatim yapabilsek gerçekten muazzam olur..bir de keşke şöyle ibadet etmekten hiç boş vaktimiz kalmasa da net e gece 22:00-23:00 da ancak girebilsek..bir selam verip tekrar ibadetlerimize koşsak ne iyi olurdu..

:(:(:(

korakademik

Ordinaryus
Haklısınız zor olmasa gerek ama gelin görünki içinde bulunulan şartlar zor kılıyor...Cemaat tarikat denilince ürpebilecek insanların bulunduğu bir ortamda yaşamıyorum...Çünkü bulunduğum ortamın çoğunluğu gerçek cemaatin ve tarikatın ne olduğunun idrakinde olan insanlar değil...Rabbim cümlemizi iyi etsin belkide cemaat sevabına ben layık değilimdir bilemeyiz...

yapıcak basit bir eylem var.
komşularınız arasında birini gözünüze kestirin.
gözünüze giren kimse yoksa
bir hacet veya teheccüd namazı bol niyaz ki zaten gece kalkıyorsunuz birkaç dakika önce kalkın reca da bulunun...

sonrası ise basit
bir anımı anlatayım isterseniz daha iyi anlatabilirim sanırım..

bölgemdeki ağbim bana bir görev verdi hepimize...
oo ne kolay dedim hemen anında planımı yaptım kimlerle görüşücem zaten dar da olsa bir çevremiz vardır mutlaka...
gece hepimiz birbirimizi telefonlarla uyararak kalktık teheccüdlerimiz, cevşen vb. niyazlarımızı bulunduk
ricada bulunacağım insanlara tek tek dua ettim hiçbiri hayır demesin (bu duaların çok faydasını görmüşümdür)

ertesi sabahı işe gittim heyecan fır fır ama kendime güvenim :( tam bu iş tamam
ee ne de olsa gece birşeyler yaptık:) çocukça işte hala çocukluktan kurtulayamıyorum Allah affetsin şimdi düşünüyorum da ne densizlik yapmışım
5 kişiyle görüşmeyi hedefliyordum.
tokatları tek tek yedim:(
hiçbirinden evet cevabını alamadım, halbuki ben onların her dediğine evet diyordum nasıl olur hayır derler bana...
ama çok şükür Rabbim tefekkür nimetini bahşetmiş
hatamı anladım çok çabuk...
ben hizmet etmiyorum
ettiriliyorum...
herşey Allah'tan hayır da şer de
tövbe ettiğim an...
biri geldi konuşmadığım (haftalar önce bana hayır diyen) biri
bak istediğini yaptım demez mi?

anlatamadım ama kısa bir not: dua ettiğim 5 kişi de hamdolsun bize katıldı ve görevlerini layıkıyla yapıyor

dualarla ilgili olarak 23. söz ü okumanızı tavsiye ederim...
nerede hata yaptığımı ordan öğrendim.

ha gayret
cemaatleşelim
burası sanal burda hep beraber ne yaparsaka yapalım
reel de birbirimizini sıkıntılarıyla ilgilenemiyorsak
cemaat olamayız

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
Korakademik abi ve ummuhan ablacım önerilerinizi dikkate alıcam inşallah...:)
Ummuhan ablam zaten Allaha şükür benim örgütleşen cemaatlerle işim olmaz...:)
Ama keşke meramımı anlatabilsem sizlere...

zeynephanne

Aşka Meftûn…
söz vermek işe yarıyor gerçekten:)
günlük 500 salavat+500 tövbe estağfirullah+1 yasin-i şerif..
çok değil ama bunlara bir de gönülden yapılan dua ve ibadetler eklenirse balından yenmez..
nefsine yenilip de vaktini tüketenlere tavsiye..her geceyi Kadir bilelim inşaAllah..

z£LaL

Börtecine
Ramazanın Bağrında Bir Kutlu Gece: Kadir Gecesi
Kadr: “Kudret, değer, şan, şeref, mertebe, takdir, bir şeyin diğerine uygunluğu, aynı ölçüde olması” anlamlarına gelir. Kadir gecesi ise içerisinde Kur’an’ın indirildiği mübarek gecedir.
Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de Kadir gecesinin önemini belirten 5 ayetten meydana gelen müstakil bir sure vardır. Bu surenin ismi Kadir suresidir. Bu sure Mekke’de Abese suresinden sonra inmiştir.
Yüce Allah, Kur’an’ın bu mübarek gecede indirildiğini değişik ayetlerde şöyle ifade etmektedir: “Biz o (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik.” (Kadir, 1), “Ha, Mim. Apaçık olan Kitaba andolsun ki, Biz onu, mübarek bir gecede indirdik. Doğrusu Biz, insanları uyarmaktayız. Katımızdan bir buyrukla, her hikmetli işe o gecede hükmedilir. Doğrusu Biz öteden beri peygamber göndermekteyiz.” (Duhan, 1-5) “Ramazan ayı ki, insanlara yol gösterici, doğruyu ve yanlışı birbirinden ayırdedip açıklayıcı olarak Kur’an o ayda indirilmiştir.” (Bakara, 185)
Bu gece Allah katında çok değerli bir gecedir. Bu gecenin önemi ve fazileti nereden kaynaklanmaktadır?
Yüce Allah, bu gecenin öneminin nereden kaynaklandığını bizlere Kadir suresinde şöyle açıklamaktadır: “Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin?” Yüce Allah, bu soruyla bu gecenin önemini vurguluyor. Sonra Kadir gecesinin faziletini üç madde ile şöyle açıklıyor:
Birincisi, Kur’an-ı Kerim bu gece inmeye başlamıştır.
İkincisi; “Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır.” Bin ay, yaklaşık olarak 84 yıl eder. İşte bu gece yapılan ibadet, âdeta içinde Kadir gecesi olmayan seksen dört yıl ibadet etmek kadar sevaptır.
Üçüncüsü; “Melekler ve Ruh, o gece Rablerinin izniyle her iş için iner de iner.” Bu ayette meleklerin ve Ruh’un Rablerinin izniyle yeryüzüne inecekleri belirtilmektedir. Ayetteki Ruh’tan kasıt, Cebrâil’dir. “Tan yeri ağarıncaya kadar o gece selamettir.” Yani o gece melekler müminlere selâm verirler. Çünkü melekler, gecenin başından itibaren ta tan yeri ağarıncaya dek grup grup inerler.
Peki Kadir gecesi hangi gecedir?
Yüce Allah, Ramazan ayının hangi gecesinin Kadir gecesi olduğunu kesin olarak bildirmemiştir. Bunun birçok hikmeti vardır. Bunlardan birisi; Müslümanların Ramazan ayının her gecesini Kadir gecesiymiş gibi ibadetle geçirmeleri suretiyle daha fazla sevap kazanmalarını sağlamaktır.
Kadir gecesinin hangi gece olduğu hakkında Peygamber (s.a.s.)’den çeşitli rivayetler vardır. Bunların birinde Hz. Peygamber; “Kadir gecesini ramazanın son on gecesinde arayın” buyurmuştur. Bundan dolayı Hz. Peygamber (s.a.s.) ramazanın son on gününde i’tikafa girerler ve aile efradına da bunu tavsiye ederlerdi.
Kadir gecesinin hangi gece olduğu hususunda Peygamber (s.a.s.)’den çok çeşitli rivayetler geldiği için Kadir gecesinin hangi gece olduğu hususunda İslâm âlimleri ihtilaf etmişlerdir.
Bazıları, 17. gece, bazıları son on gün içindeki tek geceler, 21-23-25-27-29. geceler olabileceğini söylemişlerdir.
İslâm âlimlerinin çoğu, Hz. Peygamber’den “Kadir gecesinin 27. gece olduğu” hususunda gelen rivayetin daha doğru olduğunda ittifak etmişlerdir. Dolayısıyla İslâm’ın ilk devirlerinden beri ramazanın 27. gecesi Kadir Gecesi olarak kutlanmaktadır.
İbn Abbas da Kadir gecesinin 27. gece olduğunu söylemiştir.
Bu geceyi nasıl ihya etmeli, bu gecede neler yapmalıyız?
İçerisinde Kur’an’ın inmeye başlamasıyla insanlığı zulmetten nura, sapkınlıktan hidayete, düşmanlıktan kardeşliğe götüren en büyük dünya inkılâbının bu gece vukubulduğunu düşünerek, bu geceyi, huzur ve huşu’ ile Kur’an okuyarak, dua ederek, yapmış olduğumuz günahlarımıza pişman olup, bol bol tövbe ve istiğfar ederek, üzerimize kazaya kalmış namazlarımızı kılarak geçirmeye gayret etmeliyiz.
Hz. Peygamber (s.a.s.), “İbadet için en iyi gece Kadir gecesidir. En korkunç gece de Kabirde kalınan gecedir. En güzel gecede, en korkunç gece için amel edene müjdeler olsun.”, “Kim inanarak ve Allah rızası için Kadir gecesinde kalkar (namaz kılar, ibadet ederse) onun geçmiş günahları affedilir.” buyurmaktadır.

Kimya_ı Saadet

Ordinaryus

Kadir Gecesi
Necati Alodalı
2004 - Kasim, Sayı: 225, Sayfa: 008

Çok nurludur bu gece
Uğurludur bu gece
Bin aydan daha derin
Hayırlıdır bu gece
Melekler yere iner,
Arza bir huzur siner
Kadir gecesi
Allah:
Bütün kulları dener

Cenabı Hakkın her günü ve gecesi mübarek olmakla birlikte müminlerin özel önem verdiği ve o gün ile geceleri daha iyi değerlendirmeye çalıştığı kandiller vardır. Kandil geceleri; Leyle-i Regaip, Mevlid Gecesi, Kadir Gecesi, Miraç Gecesi ve Berat Kandili geceleridir. Bütün İslam âleminin mukaddes saydığı, takdis ve tebcil eylediği bu gecelerin niçin önemli olduklarını, neden İslam dünyasının dört bir yanında derin bir huşu ve hürmetle karşılandığını ve bu gecelere niçin kandil gecesi denildiğini birer cümle ile açıklayalım.

Leyle-i Regaip:Hz. Amine’nin Hz.Muhammet (s.a.v)’e hamile kaldığı gecedir ki Recep ayının ilk Cuma gecesidir.
Mevlid Gecesi: Peygamber Efendimizin dünyayı teşrif ettikleri Rebiu’l-evvel ayının 12. Gecesidir.
Berat Gecesi: Hz. Muhammed (s.a.v)’e peygamberliğinin bildirildiği ve insanların bir yıllık dünya işlerinin düzenlendiği bu gece Şaban ayının onbeşinci gecesidir.
Miraç Gecesi: Hz.Muhammed (s.a.v)’in Rabbin huzuruna çıktığı ve beş vakit namazın farz olduğu Recep ayının 27’sine rastlayan gecedir.
Kadir Gecesi: Kur’an-ı Kerimin indirildiği ve bin aydan daha hayırlı olan gecedir. Cenabı Allah’ın bizleri sağlık, sıhhat ve afiyetle daha nicelerine kavuşturmasını dilediğimiz bu gece Ramazan ayının 26. gününü 27. gününe bağlayan gecesidir.

Bu geceler, çok önemli olaylara ve yıldönümlerine rastlayan geceler olduğundan bunlara “Kandil Geceleri” denilmektedir.

Müminler için bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen Kadir gecesini Kur’an-ı Kerim’deki Kadir Sûresi’nin ve bu konuyla ilgili hadisi şerifin mealleriyle bu gecenin önemini açıklayacak, bu gecenin nasıl tespit ve tayin edileceğini, bu gecenin faziletini, bu geceyi nasıl ihya edeceğimizi ve bu gece yapacağımız ibadetleri sırasıyla açıklayacağız.

Kadir suresinde Allah (c.c) :
“İnna enzelnahü fi leyleti’l kadr” “Muhakkak Biz O’nu (Kur’an-ı Kerim’i) Kadir Gecesinde indirdik.
(Ya Ekreme’r Rüsul): “vema edrake ma leyletü’l-kadr” Kadir Gecesi nedir bilir misin?
“Leyletü’l-Kadri hayrun min elfi şehr” Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlıdır.
“Tenezzelü’l-melaiketü ver-rûhu fiha bi-izni Rabbihim min külli emr” Melekler ve Cebrail Rab’lerinin izni ile her bir “emr” için (0 sene takdir edilen her iş için) peyder pey o gece inerler.Buradaki “Ruh” kelimesi Cebrail (a.s)’ı ifade etmektedir. Kur’an-ı Kerim’de Cebrail (a. s.)’dan Nahl Sûresi’nde “Ruhu’l-Kuds”, Şuara Sûresi’nde de “Rûhu’l Emin” olarak bahsedilmektedir.
“Selamün hiye hatta metlaı’l-fecr” O gece fecrin doğuşuna kadar selamettir.

Bu surede Kur’an-ı Kerim’in nazil olduğu geceye Leyle-i Kadir denildiği gibi, Sure-i Duhan’da da“İnna enzelnahü fi leyletin mübareketin” “Biz O’nu mübarek bir gecede indirdik” buyrularak Kadir Gecesinin diğer ismi ile “Leyle-i Mübareke” olduğu çeşitli müfessirlerce ifade edilmektedir.

Kur’an-ı Kerim Peygamberimiz (s.a.v.)’e 23 senede nazil olduğu halde neden Rabbimizin “Biz O’nu Kadir Gecesinde indirdik” buyurduğu hususunda zihinlerimize bir soru belirebilir. Bu konuda müfessirler iki görüş üzerinde birleşmektedir. Bunlar: “O’nun inzaline Kadir Gecesinde başladık” manası verilmesi ile Kur’an-ı Kerimin, toptan “Levh-i Mahfuz”dan dünya semasındaki “Beyt-i İzzet”e Kadir Gecesinde indirildiği, orada Cebrail (a.s.)’ın “Sefere” adı verilen meleklere yazdırdığı ve Efendimize peyder pey indirdiği rivayetidir ve bu rivayet daha ağırlık kazanmaktadır. İlk inen ayet ile son inen ayet arasında geçen zaman 23 senedir.

Kadir ne demektir?
Kadir kelimesine çeşitli manalar verilmiştir. İbni Abbas (r.a) bu konuda der ki; “Bir sene içinde olacak şeylerden rızk, yağmur, hayat, ölüm ve hatta haccedecek hacıya varıncaya kadar, ana kitap olan Levh-i Mahfuz’dan, bu gecede yazılır.” İşte bunun için Kadir kelimesine “hüküm”manası verilmiştir.

Kadir; şan, şeref ve azamet manalarına da gelir. O gece ibadet ve taatla vakit geçirenlerin kadri büyük, sevap ve ecri pek çoktur. Çünkü o gece, şerefli bir kitap, şerefli bir Peygambere ve şerefli bir ümmete naziI olmaya başlamış, melekler o gece yeryüzüne inmişler ve Cenabı Hak o gecede her türlü hayrını, bereket ve mağfiretini biz kullarına lütuf buyurmuşlardır.

Kadir Gecesi, kendisinde Kadir Gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlıdır. Hatta zamanın bütün aylarından daha hayırlıdır. Bu ayet de bu manada gelmiştir. Çünkü Araplar bin rakamını bir şeyin son hududunu ifade için kullanırlar. Bu manada onlardan bazısı bin sene (yani, bütün zaman boyunca) yaşamayı arzu eder.

Bu gece her semadan ve Sidre-i Münteha’dan Cebrail (a.s) da ortalarında olduğu halde melekler yeryüzüne inerler ve fecrin doğuşuna-şafak sökünceye kadar, o geceyi ibadetle ihya eden müminleri selamlar ve dualarının kabulü için amin derler. Allah’ı zikirle meşgul olan herkese salat ve selam getirirler. Bu geceyi ihya edenler:

“Kadir gecesi, iman ederek ve mutlaka bağışlanacağını ümit ederek ibadet edenlerin geçmiş günahları bağışlanır”1 Hadisi şerifi ile müjdelenirler.

“Bu gecenin kadrini bil, kadri bul, gece gündüz Allah de.. 365 gününü O’na ibadet ve taatla geçirsen yine de O’na şükrünü tam eda edemezsin. Allah-u Teâlâ’nın rızasını kazanmaya çalış, O’nun men ettiklerinden kaç ki işte o zaman kadre erersin. Rasulullah (s.a.v.) Efendimizi sev, öyle ki; canından, malından, evlat ve Iyâlinden fazla seveceksin.

İçinde bulunduğumuz Ramazanın belki de son Ramazanımız olacağını unutmayalım.”

Leyle-i Kadir, öyle mübarek bir gecedir ki, bu ümmete hassaten bahşolunan nimetlerin en yücesidir. Kul olarak bizlere verilen bütün nimetlerin kadr-u kıymetini bilip, yaratılış gayemize uygun Cenab-ı Hakk’ı ibadet-ü taatta kusur eylememek, küfran-ı nimette bulunmamak gerekir.

Kadir gecesinin tayini ve tespitini nasıl yaparız?
Bu konu üzerinde ulemanın ihtilafı bulunmaktadır. Bu konuda Hz. Aişe (r.a) den gelen rivayetlerde: “Ramazan-ı şerifin son on günü girdiği zaman Peygamber (s.a.v) Allah’a ibadette daha ciddi ve daha gayretli olur, gecenin tamamını ihya eder ve ehlini de uyandırırdı.”2buyrulmaktadır.

Hz.Muaviye (r.a) de Peygamber (s.a.v)in şöyle buyurduklarını rivayet eder: “Ley!e-i Kadir (Ramazanın) 27. Gecesidir.”3

Tirmizi’de rivayet edilen hadisi şeriflerde “Kadir gecesini siz Ramazanın son 10 gününde arayınız”ve,“Kadir gecesini siz Ramazanın son 10 gününde ve gecelerinde arayınız.”4 buyrulmaktadır. Bu geceler 21, 23, 25, 27 ve 29. gecelerdir.

Ancak, burada şu soru aklımıza gelebilir. Acaba, Kadir gecesi niçin gizlenmiştir, bunun hikmeti nedir?

Cenabı Hakk’ın, bu mübarek geceyi Ramazan içinde, Ramazan’ın son 10 gününde veya başka günlerinde gizlemesi büyük hikmetlere bağlıdır. Ta ki, müminler, o geceyi idrak etmek için Ramazan ayının bütün gecelerini ibadet ve taatla geçirmeye gayret etsinler.

Onun için hayatımızın her gecesini Kadir bilip onu ihya etmeli, onun feyiz ve bereketinden ecir ve nasibimizi almalıyız.

Kadir gecesinin faziletinden de bahsetmek gerekir ki bu hususta hiçbir şey olmasaydı da sadece;“Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Onda bütün melekler ve Cebrail (a.s) yeryüzüne inerler.”mealindeki ayet-i kerimeler ile, sahihi Buhari ve Müslim’de geçen;

“Kim iman edip inanarak ve sevabını (Allah’tan) bekleyerek Kadir gecesini ihya ederse, geçmiş günahları mağfiret olunur.”5mealindeki hadis-i şerif varit olsaydı, Kadir gecesinin faziletini ifade için kafi gelirdi. Fakat, ayet ve hadisler bu kadarla kalmamaktadır. Bu gecenin fazileti önce de ifade ettiğimiz gibi Duhan Suresi’nde de belirtilmekte, ayrıca müteaddit hadis-i şeriflerde de bu gecenin üstünlüğü bildirilmektedir:

“Size Ramazan ayı gelmiştir. 0 mübarek bir aydır. Allah, O’nun orucunu sizlere farz kılmıştır. Onda semanın bütün kapıları açılır.”6 diğer bir rivayette “Cennetin kapıları açılır” buyurulur.

Kadir gecesi, semavatın kapısı fecrin doğuşuna kadar açıktır. Yapılan her dua kabul edilir, reddolunmaz.

Yine Peygamberimiz (s.a.v) Efendimiz’den rivayet edildiğine göre Kadir gecesi’nde yeryüzüne dört büyük sancak indirilir Bu sancaklar, Liva-il Hamd, Liva-i Rahmet, Liva-i Mağfiret ve Liva-i Kerametsancaklarıdır. Her sancakla birlikte yetmiş bin melek de yeryüzüne iner, her sancağın üzerinde“Lâ ilahe illallah, Muhammed’ün Rasûlullah” yazılıdır. Kadir gecesinde her bir Müslüman’a Cenab-ı Hakk’ın yetmiş selamı tebliğ olunur.

Kadir Gecesinin önemini, faziletini, bu gecenin tayin ve tespitini yaptıktan sonra bu gecenin nasıl ihya edilmesi gerektiğini izah edelim.

Kadir gecesini ihyâ için başta Peygamber Efendimizde büyük bir gayret görülmektedir. Rasulullah bilhassa Ramazanın son 10 gününde gecelerin tamamını ihya etmiş ve aile efradını da uyararak onların da bu ulvi gecenin feyiz ve bereketinden faydalanmalarını istemiştir.

Sahabe-i Kiram da aynı gayretin içinde idiler. Sık sık, Peygamberimiz (s.a.v)’den Kadir gecesinin ne zamana rastladığını sorup, Resulü Ekrem’in tavsiyelerine uyarak bu gecenin feyiz ve bereketinden faydalanıyorlardı. Daha sonra gelenler de diğer zamanlara nispetle Kadir gecesinde ibadet ve taatlarında bambaşka bir canlılık görülmekteydi. Ramazan ayının son on gününün tek gecelerinde Kadir gecesini ele geçirmek ümidiyle uyanık müminler bu geceleri değerlendiriyorlar, hiç olmazsa kaza ve tesbih namazı kılmayı ihmal etmiyorlardı.

Bu mübarek gecede bol bol dua etmek sünnettir. Çünkü Hz. Aişe validemiz “Ya Rasûlullah ! Ben Kadir Gecesine rastlarsam o geceye mahsus bir dua var mıdır ki, ben Allah Teâlâ’ya o dua ile yalvarayım, o gece ben ne söyleyeyim?” dedi. Peygamberimiz (s.a.v) de buyurdular:

-“Ya Aişe, o geceye erersen sen şöyle dua et: ”

Allahümme inneke afüvvün, tühıbbü’l-afve, fa’fü anni (Allah’ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni affeyle)”7

Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in bizzat talim buyurduğu bu duaya Kuran’ı Kerim’de ve Hadisi Şeriflerde geçen dualarla devam etmek sünnet olduğu gibi namaz ve diğer ibadetler için de gayret göstermek sünnettir. Ramazan aylarında Cebrail (a.s.) Peygamberimiz (s.a.v)’e gelerek Kuran’ı Kerim okurlar, Peygamberimiz (s.a.v) de Cebrail’e okuyarak nazil olan ayeti kerimeleri murakabe süzgecinden geçirilmiş olurdu. Bu bakımdan Ramazan ayında bilhassa Kadir gecesinde en fazla yapılacak amellerden biri, belki de en faziletlisi tefekkürle Kuran’ı Kerim okumaktır.Onun için bilhassa Ramazan aylarında bizzat Kuran’ı Kerim okumak ve okunan mukabeleleri dinlemek sünnettir.

Bu gecelerde kaza namazı olanların borçlarını ödeme gayreti içinde olmaları daha münasiptir. Böylece hem borçlarını ödemiş olurlar; hem de geceyi ihya etmiş olurlar.

Bu gecenin feyiz ve bereketi sebebiyle kırgınlıklara, dargınlıklara son verilmelidir. Akrabalar ziyaret edilmeli, kimsesiz, yoksul ve fakirlere yardım eli uzatılmalıdır.

Bu gece, Cenabı Hakkın rahmet deryasının taştığı ve yeryüzüne ulaştığı bir gecedir. Fakat her insan kendi çalışması ve bu geceyi ihya etmesi ölçüsünde bu ilahi rahmetten hissesini alır. Bu gece için hiçbir gayret göstermeyen bir kimsenin ise elbette bu geceden nasibi yoktur. Gafiller, Hakkı ancak gökte ararlar; müminler Cenab-ı Hakk’ın her yerde hâzır ve nâzır olduğunu, görünen ve görünmeyen, bilinen ve bilinmeyen her yerde âlemlerin Rabbi olduğunu bilirler, O’nu gönüllerde arar ve bulurlar ve kadre ererler.

Ya Rabbi, bizleri tekrar tekrar Leyle-i Kadir’e erenlerden eyle.
Ya Rabbi, ahir ve akıbetimizi hayreyle! Varda ve darda, sevinçte ve kederde Allah diyenlerden eyle! Bizleri senden, Kuran’dan, onu tebliğ eden Resûlünün ve sevdiklerinin yolundan ayırma! Amin.

Dipnotlar: 1) Buhari-Fazlu Leyletil Kadr. 2) Buhari, Müslim. 3) Buhari, Müslim, Ahmet İbni Hanbel. 4) Tirmizi. 5) Buhari, Müslim. 6) Ahmed İbni Hanbel-İsmail İbni İbrahim’den. 7) Tirmizi- Da’avat, İbni Mace-Dua.