Kadir gecesi,ibadeti ve fazileti

Alper...

MarmaranınKralı
Katılım
10 Eki 2006
Mesajlar
9,574
Tepkime puanı
452
Puanları
0
Konum
İsLamBol
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
KADİR GECESİ,İBADETİ VE FAZİLETİ

Bismillah.Elhamdülillah.Evveli rahmet,ortası mağfiret,sonu cehennemden azad ayı olan Ramazan-ı şerif çıkmadan Rabbimiz biz günahkar ama iman etmiş kullarını affetsin inşaAllah.

Ramazan-ı şerif ayının başlamasıyla maddi rahmetin yağdığı görülmüştür.İstanbul da uzun bir zaman diliminden sonra tekrar yağmurlar yağmaya başladı.İnancım odur ki;nasıl yağmurlar başladı yağmaya,aynı şekilde Ramazanın faziletleri de üzerimize yağıyor.Yeter ki biz kıymetini bilelim ve sevap hanemize yazdıralım.Bir taraftan yazdırıp da bir taraftan da sevap transferi yapmayalım.sevap transferi, alan kişi için güzel bir şey,bedavaya yani zahmetsizce bir sevap kazanmak.Fakat veren için çok acı,çünkü ibadeti yap,mesela oruç tut,teravih kıl,hatim indir sonra bir gıybet,hooop gıybetini ettiğin adama transfer et sevabı.....

Bu ay içerisinde "leyle-i kadir " diye ifade edilen kadir gecesi vardır.Ayet ile sabittir.İnkarı kafirliğe götürür.Bin aydan hayırlı bir gece .O gece Cebrail ve melekler yeryüzüne inerler.Fecre kadar dururlar.İşin garibi bu kadir gecesi hangi gece belli değildir.Ramazan-ı şerifin 27. gecesi biraz ağır basmakla beraber, hadislerde bildirildiği üzere Ramazan- şerifin herhangi bir gecesi olabilir.Her yıl yer değiştirir. Yakalayıp,ihya edene ne mutlu ki; 80 küsur yıl ibadet etmiş gibi sevap alır.

Niçin kadir gecesi gizlenmiştir?Cenab-ı hak kullar amellerine güvenmesinler diye kadir gecesini onlara bildirmedi.Kullar onu gerekirse senenin her gecesinde arasın diye... Yani başka deyişle ibadetten kopmayın sabır ve namazla Allaha dua etsinler için. Allah büyüktür.Zalimi de zulmunü de biliyor ve yakın bir zamanda hesabını soracak diyerek her geceyi ibadetle geçirmemiz için gizlenmiştir.İnşaallah sonu hayırlı olacaktır.Allahın izniyle..

Bu kadir gecesini hayırlı kılan hususlardan bazıları şunlardır;
1-Kur'an'ı kerim bu gecede indirilmeye başlandı
2-Bu gecede ibadetin ( içerisinde kadir gecesi olmayan) bin aydan hayırlı olması
3- Meleklerin ve ruhun (cebrail ) yeryüzüne inmesi
4-Bu gece fecir vaktine kadar selamettir...

Kadir gecesi oldu mu melekler yeryüzüne inip,o gece uyanık olup ibadet ve taat eden ümmeti muhammedi ziyeret eder,selam verir ve musafaha ederler.Dualarına da amin derler.

Allahu teala bu gece,biz kullarına rahmetiyle nazar edip.Ümmeti muhammedi af ve mağfiret eder.(inşaallah bizlerde onlardan oluruz) ancak şu dört sınıf hariç;
1- Devamlı içki içen
2-Ana babasına isyan eden
3-Sıla-i rahmi kesen
4-Kardeşine kin tutup,üç günden fazla dargın olan( inşaallah bunlar arasında değilizdir.)

Kadir gecesini ibadetle geçirmek ve kaçırmak istemeyenlerden bazıları senenin bütün gecesini kadir bilip,ihya etmektedir.Tabi ki bunların kadir gecesine denk gelmesi gerekir,şüphe yoktur. Kimi de Ramazan- şerifin her gecesini kadir bilip ihya eder.Kimi, hadislerde ki geceleri kadir bilip ihya eder.Kimide tembellik yapıp hiçbir geceyi ihya etmez.İnşaallah bizler kadir gecesine ulaşır, o geceyi ihya eder ve sevaplarına faziletlerine nail oluruz.

İmam şirani hazretleri kadir gecesinin kaçıncı gece olduğunu Ramazan-ı şerif ayının girişine göre şöyle tespit etmiştir.

*pazar günü girerse;28 i 29 a bağlayan gece
*pazartesi günü girerse;20 ti 21 e bağlayan gece
*salı günü girerse;26 yı 27 ye bağlayan gece
*çarşamba günü girerse;18 i 19 a bağlayan gece
*perşembe günügirerse;24 ü 25 e bağlayan gece
*cuma günü girerse;16 yı 17 ye bağlayan gece
*cumartesi günü girerse;22 yi 23 e bağlayan gece

İmam şirani hazretleri otuz sene bu usule göre kadir gecesiyle müşerref olmuşlardır.

KADİR GECESİNDE İBADET

4 rekat kadir gecesi namazı kılınır.

1.rekatte ;1 fatiha 3 kadir
2.rekatte ;1 fatiha 3 ihlas
3.rekatte ;1 fatiha 3 kadir
4.rekatte ;1 fatiha 3 ihlas okunur. namazdan sonra;

*1 defa ;"allahu ekber allahu ekber,la ilahe illallahu vallahu ekber, allahu ekber velillahil hamd"
*100 defa;elem neşrah leke....suresi
*100 defa kadir suresi
*100 defa " allahumme inneke afuvvün kerimun tuhibbül afve fafü anni" ve sonra dua edilir.mümkünse 1 tesbih namazı kılınabilir.

Hazreti ayşe radıyallahu anhumdan rivayet edilen bir hadis-i şerifte peygamberimiz sallallahu aleyhi vessellem buyuruyorlar ki;"Allahumme inneke afuvvin kerimun tuhibbul afve fafü anni" duasını okuyun(kadir gecesinde) 3, 5, 7 veya daha fazla da olabilir.

Son olarak da kadir gecesinin alameti nedir? sorusuna cevap vereyim.Bu konuyla ilgili bir hadis-i şeriflerinde peygamberimiz sallallahu aleyhi vessellem buyuruyor ki;" o gece gökyüzü parlak ve bulutsuz olur.Hava ne soğuk ne de sıcak, latif olur.O gecenin sabahında güneş soluk ziyasız olarak doğar."

22 Eylül 2007
10 Ramazan 1428
Cumartesi
Alper...
 

Alper...

MarmaranınKralı
Katılım
10 Eki 2006
Mesajlar
9,574
Tepkime puanı
452
Puanları
0
Konum
İsLamBol
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
peygamberimiz sallallahu aleyhi vessellem buyuruyor ki;" o gece gökyüzü parlak ve bulutsuz olur.Hava ne soğuk ne de sıcak, latif olur.O gecenin sabahında güneş soluk ziyasız olarak doğar."
 
Üst