Kadınlarda örtünme konusu

spesifik

آزادی قید و بند
e, işte ben de bunu diyorum zaten! böyle demiyor muyum?

Yok böyle anlamadım...
Arabistanda beyaz kadınları kaçırıyorlarmış oraya hacca gidenlerin bir kısmı yüzünü örtmek durumunda kalıyor
Bazı alimlere göre yüz örtülmeli , ben bu görüşü beğeniyorum.. Ama Türkiye de bunu uygulayamayız
tarihte çarşaf kötüye kullanıldığı için kaldırılmış ,erkekler kılık değiştiriyormuş... Bu da doğru değil..

örtünme ayrı tesettür ayrı bu arada.. Farz olan tesettür... Şekli müteşabih.. Etek döpiyes olmadığı şehre göre kesin... Köyde durum daha farklı..Yöresel kıyafetlerin bazıları şehir kızlarının giydiklerinden daha evla..

spesifik

آزادی قید و بند
Üçüncü Hüküm: Açılması Haram Olan Ziynet Nedir?

«...Ziynetlerini açmasınlar...» âyeti kadınların yabancı erkekler kar*şısında fitneye sebebiyet vermemek için ziynetlerini açmalarının haram olduğuna delalet eder.
Ziynet aslında, kadının giydiği elbise, takındığı süs eşyası ve kullan*dığı makyaj malzemesidir. Zira ziynet iki çeşittir. Birisi yaratılıştan olan ziynet, diğeri kazanılan ziynettir. Yaratılıştan olan ziynet, kadının teninin, boy ve endamının ve yüzünün güzelliğine denir. Her ne kadar bazı alimler yaratılıştan olan güzelliğin ziynet olmadığını iddia etmişlerse de kadının asıl ziynetinin yaratılıştan olan güzelliği olduğu açıktır. Bu yüzden Allahu taala, «Başörtülerini yakalarının üstünü (kapayacak surette) koysunlar.» buyurmuştur. Allahu taala bu âyetle kadınların saç, göğüs gibi azalarının örtülmesini emretmektedir, öyleyse bu âyet, «ziynet»ten kastın yaratılıştan olan güzellikler olduğuna da delalet etmektedir.

Açıktır ki, elbise, küpe, gerdanlık gibi ziynetlere kadının vücudundan ayrı olarak bakılması haram değildir. Haram olan, kadın vücuduna takıldıktan sonra onlara bakmaktır. Kadına takılan ziynete bakmak haram olursa tabiatıyla ziynetin takıldığı uzva bakmak da haramdır.

İbni Mes'ud (ra)'a göre kazanılan ziynet, «Kadının dıştan giydiği güzel ve cazip elbiseler.» Mücahid'e göre, «Elbise, küpe, gerdanlık, sürme ve kına.»dır. [17] Said bin Cübeyr (ra) ise el ve yüzün de sayılanlar gibi zahir ziynetlerden olduğu görüşündedir. Fakihlerin bu husustaki görüşlerini yu*karıda açıklamıştık.
İbni Atlyye bu hususta şunları söyler: «Benim anladığıma göre âyet, kadınlara ziynet denilen herşeyi erkeklere açmaktan mutlaka kaçınmaları*nı emretmektedir. Ancak zaruret hallerinde örtülmesi mahzurlu olan yüz ve el gibi azaların açılmasında bir mahzur yoktur.» [18]

http://www.tahavi.com/tesettur/001.html

Çok uzun vaktiniz olduğunda incelersiniz dilerseniz tabi...
Yüz Açmak bidattir diyor üstelik ...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Sen hiç çarşaflı bir kadına salça olmaya çalışan bir erkek gördün mü?

Çarşaflı hanımlar siyah gözleriyle ve beyaz yüzleriyle çarşaf içersinde çok daha çekici olabiliyorlar...

Bir de şunu söyliyeyim,

Kadınların tamamen çarşaflı olduğunu düşünün,

O zaman kenarda, köşede, parkta, sahilde, kafelerde erkeklerle salça olan çarşaflıları göreceksin...

Ve görüyorum da...

Tek tük de olsa çarşaflı kızlarla tirpi saçlı erkekler sarmaş dolaş bir şekilde görmek mümkün...

Sakın şunu yanlış anlamayın,

Çarşaf'a asla birşey demiyorum,

Çarşaf günah işlemez asla ama içindeki işler...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Kim ne derse desin, kadınlarla erkekler çok iç içe olmamalı ve birbirlerini daim görecek ortamlardan uzak olmalı erkekler ve kadınlar, çünkü, birbirlerini görme hadisesi, sıklığı ne derece çok olursa o derece de gözler, bakışlar, yüzler ve yönler karşı karşıya geliyor... Birbirlerine bakar hale geliyor...

Bu bakışlar ve birbirlerine çevrilen yüzler, göz göze gelme hadisesi, arzu ve istekle, bilerek ve teammüden olmuyor,

Erkeklerle kadınların mütemadiyen iç içe olmasından mütevellit olan hadiseler bunlar istemeyerek ve anlık...

Ama bir iki kez olsa sorun değil, bu "anlık"lar 20 kez, 50 kez olunca "anlık" saatlere çıkabiliyor ve balışlarda farklı bir hal alıyor,

Erkekde de kadında da aynı şeyler hakim oluyor...

Allahü Teala gözlerine perde çeken kullarından eylesin bizleri...

Mugalata

Kıdemli Üye
Birbirinizle alay ediyorsunuzKonuyu başka mecraya çekerek bazılarını haklı çıkardınız...
kimi, hangi konuda haklı çıkardık? lafons müdahil olup saçma da olsa bir şeyler yazınca ona cevap vermemek ayıp olmaz mı? :)böyle durumlarda ne yapmalıyım? görmezden mi geleyim?