Kadınlarda örtünme konusu

spesifik

آزادی قید و بند

Konuyu yeni gördüm.. Dün okuyanın bu konuda ki düşüncesini dinleyecektim tamamını dinleyemedim...

Başörtülerini yakalarının üzerine örtsünler tabiri var diye hatırlıyorum...
Humur kavramı kullanılmış humur Arabistan da tepeden tırnağa bütün vucudu kapatan çarşafa verilen isim..
Biz çarşafı önce pardesü geniş eşarba çevirdik şimdi etek döpiyesten de çıktı bonbon şekerine döndü...

Sanırım bu yorum kafi...

spesifik

آزادی قید و بند
Okuyan'ın şu tespiti çok güzeldi...

Haram lokma yiyenin hayası kaybolur...

DADAS

Yeni
Nur Suresi 31. ayet ve Ahzab suresi 59. ayette gayet açıkça ifade ediliyor. Ama bazı zındık ilahiyatçılar, örtünmenin saçı-başı içermediğini sadece göğüsleri kapsadığı söylerler. Dedim ya tam bir zındıklık.

ayLBR2.png
MP0l4M.png
z23E1R.png

oYjzWQ.png

7Vq8nP.png

Mugalata

Kıdemli Üye
cevap veren tek hanım üye büşra oldu. kendisine teşekkürler. dadaş mahlaslı üye de kuran'daki iki ayeti vermiş. ona da teşekkürler. ancak o ayetlerin tefsirlerinden yine de tam olarak başın örtülmesi gibi bir anlam çıkmıyor galiba. farklı kişilerin tefsirlerinden kimilerinde o şekilde yorumlanmamış.

http://www.kuranmeali.org/24/nur_suresi/31.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

http://www.kuranmeali.org/33/ahzab_suresi/59.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

neyse... asıl sormak istediğim hususu net olarak anlatamamışım galiba. ben asıl şunu sormak istemiştim: o ayetlerden kadınların dışarıda başlarını örtmeleri anlamı çıksa bile, "saçının tek bir telinin bile görünmemesi"nden söz edilmiyor. yani başını örterek çıksa bile, saçının tek bir telini bile saklayacak kadar katı bir örtünme (yani bizdeki tesettür) anlamı çıkmıyor.

bu nedenle mesela iran'da kadınlar başlarını (isteyerek veya mecburen) örterek dışarı çıkıyorlar ama o örtünün altından saçları kısmen görünebiliyor.

yani saç telinde bir özellik olmadığına göre, bizdeki bu aşırı katı uygulama bence hayattan kopuk bir ideolojik yaklaşım örneği oluyor.

şeriatle yönetilme iddiasındaki iran'da bile bu katılık yokken bizdeki bu şekilci katılığın ideolojik tavır olmak dışında bir açıklamasını göremiyorum.

evet, özellikle hanım üyelerden görüşlerini rica ediyorum.

spesifik

آزادی قید و بند
Katılık ile alakası yok biz müslümanlar emirlere teslim olmayı severiz.
Tesettür kadını korur, önceden tesettürlü bayanlar tacize uğramazdı şimdi uğruyorlar çünkü
tesettürün içi boşaldı... Ayette geçen humur kelimesinin açılımı tepeden tırnağa..
Ayette korunma esas alınmış, kendisini muhafaza etmeyen örtünme nakıs oluyor yani..

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Sizin açıklamanıza göre asıl "örtü" hali, kişinin Kur'an hassasiyetine uygun, ahlakı, edebi, hayası, namusu ve iffeti...

Kadın iç dekor olarak, öz ve kalp olarak örtünememiş ise bu bağlamda,

Bunun da anlamının olmadığını söylüyorsunuz...

O zaman bu hassasiyet içersinde olmayan kadınların ve erkeklerin örtüleri, dekordan öteye hiçbir anlam taşımıyor.

Geçen akşam, yatsı namazı sonrası eve yürürken, caddeden mahalle arasına yöneldiğimde, karşımda bir araba belirdi onun kenarından yürümeye devam ederken, gözüm arabanın içersine ilişti aniden olan bir şey,

Baktım feraceli, tesettürlü bir kadınla ve yine tesettürlü, feraceli bir erkek, sarmaş dolaş olmuşlar birbirlerinden istifade ediyorlardı...

Tesettüre ne taraftan bakacağıma şaşırdım doğrusu...

NOT

Bu halde eylemleri gördüğümüzde "kalp" neden kadını yargılıyor onu da bana bir anlatın... Ben de önce kadını ve sonra da erkeği eleştirdim...

---)))

Mugalata

Kıdemli Üye
Katılık ile alakası yok biz müslümanlar emirlere teslim olmayı severiz.
Tesettür kadını korur, önceden tesettürlü bayanlar tacize uğramazdı şimdi uğruyorlar çünkü
tesettürün içi boşaldı... Ayette geçen humur kelimesinin açılımı tepeden tırnağa..
Ayette korunma esas alınmış, kendisini muhafaza etmeyen örtünme nakıs oluyor yani..

peki diyelim ki yolda giderken kucağınızdaki küçük çocuğunuz eliyle başınızdaki örtüyü biraz açtı ve saçınızın çok küçük bir kısmı göründü. başınız yine örtülü ama çocuğunuzun o hamlesi sırasında birkaç saç teli dışarıya çıktı. kendinizi utanmış hisseder misiniz?

yani o ayetler başın örtülmesi hakkın bile olsa bundan saçın görünmemesinin kastedildiğini neye dayanarak anlamalıyız? "saç" lafı hiç bir yerde geçmemiş.

mesela saçsız bir kadın (kemoterapi nedeniyle dökülmüş olabilir) da başını dışarıda örtmeli midir? eğer öyleyse sebebi saç değil demek ki.

bu soruları sizlere sorarken amacım sizin emirlere teslim olmanıza engel olmak değil, o emirlerin sebepleri üzerine yoğunlaşmak.

Mugalata

Kıdemli Üye
Sizin açıklamanıza göre asıl "örtü" hali, kişinin Kur'an hassasiyetine uygun, ahlakı, edebi, hayası, namusu ve iffeti...

Kadın iç dekor olarak, öz ve kalp olarak örtünememiş ise bu bağlamda,

Bunun da anlamının olmadığını söylüyorsunuz...

O zaman bu hassasiyet içersinde olmayan kadınların ve erkeklerin örtüleri, dekordan öteye hiçbir anlam taşımıyor.

Geçen akşam, yatsı namazı sonrası eve yürürken, caddeden mahalle arasına yöneldiğimde, karşımda bir araba belirdi onun kenarından yürümeye devam ederken, gözüm arabanın içersine ilişti aniden olan bir şey,

Baktım feraceli, tesettürlü bir kadınla ve yine tesettürlü, feraceli bir erkek, sarmaş dolaş olmuşlar birbirlerinden istifade ediyorlardı...

Tesettüre ne taraftan bakacağıma şaşırdım doğrusu...

NOT

Bu halde eylemleri gördüğümüzde "kalp" neden kadını yargılıyor onu da bana bir anlatın... Ben de önce kadını ve sonra da erkeği eleştirdim...

---)))

işte bizlere yüklenmiş algı ve bilinç nedeniyle böyle oluyor bu. kadın da olsak, erkek de olsak, içgüdüsel olarak önce kadını eleştiriyor, suçluyor veya kınıyoruz. oysa o işi ikisi birlikte yapabilir.

kesinlikle dediğiniz gibi, kuran'ın asıl, iç ahlakı, edebi, hayâyı, namusu, iffeti özendirdiğini, önemsediğini düşünüyorum. dış görüntü sadece şekildir.

tabii ki o görüntüye de dikkat edilmeli ama abartarak, şekli esas hâline getirerek hareket edilmemeli.

spesifik

آزادی قید و بند
Çocuk yerine rüzgarda savurup eşarbı açabiliyor ,bunlar zaruri durumlar
Utanırım çünkü mahrem olarak görüyorum, ama elimde olmadığı için sorumlu değilim..
kemoterapi gören bayan kapatıyor zaten Türkan SAYLAN dan biliyorsunuz...
İfade baş olarak geçiyor , hadisler de bütün kadınların karga sürüsü gibi göründüğü rivayet edilir..
İmam Azam el ve yüzü dışında setretmeli der.. Oysa el kapalı olsa daha iyi çünkü esnaf avucunuzun içine para verirken teninize dokunabiliyor...

Mugalata

Kıdemli Üye
Utanırım çünkü mahrem olarak görüyorum, ama elimde olmadığı için sorumlu değilim..
kemoterapi gören bayan kapatıyor zaten Türkan SAYLAN dan biliyorsunuz...
İfade baş olarak geçiyor , hadisler de bütün kadınların karga sürüsü gibi göründüğü rivayet edilir..
İmam Azam el ve yüzü dışında setretmeli der.. Oysa el kapalı olsa daha iyi çünkü esnaf avucunuzun içine para verirken teninize dokunabiliyor...

yani saçın görünmesinden utanırsın? oysa bir iki tane saç telinin uyarma açısından etkisi yok. "bastırılmış kadınlık ve kışkırtılmış erkeklik" kültürünün hakim olduğu toplumumuzda saçın görünmesinden de tahrik olan erkekler vardır elbette ama bir iki tane saç telinden de tahrik olan çıkar mı, bilmem artık. :)

kemoterapi gören hanımların örtünüp örtünmemesi gerekliliği soruma cevap vermedin aslında. dine göre örtünmeli mi onlar da? eğer evetse, o zaman saçların değil, başın saklanması gerektiği anlamı açıkça ortaya çıkar.

"karga sürüsü" benzetmesi de kadınlar için pek hoş değil. saçları döküldüğü için kapanan kadın estetik nedenle kapanıyor. aynı nedenle aslında hiç bir kadının karga sürüsü içinde yer almak isteyeceğine inanmam.

allah'ın da bunu istediğini sanmam.

elin de kapalı olması görüşün bana yeni bir kapı araladı. demek ki imam azam'ın döneminde sorun olmayan ve bu nedenle onun düşünmediği bir husus, şimdi sorun hâline gelmiş. demek ki ellerin kazayla da olsa teması o zaman sorun değilmiş. ama şimdinin daha da mutaassıplaşmış ve katılaşmış düşüncesine göre sorun oluyor.

bu da iyi bir şey değil tabii.

spesifik

آزادی قید و بند
Mugalata tacizden yola çıkalım istersen...
Tacize yol açan kapanma şekli tesettür değildir..
Mesele iki tel saç değil, duygunun bastırılması hiç değil ..
Duygu fıtrattan var olan bir olgu emrin nakıslığı vuku bulduğu için..
Neden duyguya mana yüklüyorsun ki...
Tesettürde asliyet kadını koruması... Allah bu korumanın şeklini belirlemiş
NEDEN aramayacaksınız teslim olacaksınız...

Mugalata

Kıdemli Üye
Mugalata tacizden yola çıkalım istersen...
Tacize yol açan kapanma şekli tesettür değildir..
Mesele iki tel saç değil, duygunun bastırılması hiç değil ..
Duygu fıtrattan var olan bir olgu emrin nakıslığı vuku bulduğu için..
Neden duyguya mana yüklüyorsun ki...
Tesettürde asliyet kadını koruması... Allah bu korumanın şeklini belirlemiş
NEDEN aramayacaksınız teslim olacaksınız...

neden aramadan teslim olursan, neye teslim olduğunu da bilemezsin ki.

neye teslim olacaksın?.. bunu bilmen için nedenini de bilmen gerekmez mi?

tacize yol açan şey, kapanma şekli midir? yoksa tacizcinin kötü niyeti midir veya onun yaşadığı, yetiştiği ortam mıdır?

yani tacizci, kadının dışa çıkmış birkaç saç telini görünce bu işe niyetlenmez. ama şu da var:

alışkanlıklara aykırı bir görüntü insan aklına farklı düşünceler düşürebilir. mesela plajda herkes mayoludur ve kimsenin dikkatini çekmez. ama sokakta mayolu birisi dikkat çeker ve yadırganır.

başı açık bir kadın, bütün kadınların başlarının kapalı olduğu bir yerde dikkat çeker. mesela afganistan'da, bizdeki gibi tesettürlü bir kadın bile dikkat çeker. ünki orada kadınlar burkaya hapsedilmiştir.

peçe... kadını hapseden bir hücre gibidir. tepeden tırnağa kapanması ifadesi böyle yorumlanınca ortaya kadının gözlerinin bile kapanmasına yol açan bir görüntü çıkmış.

Mugalata

Kıdemli Üye
ama başkalarını zoruyla veya baskısıyla öyle yapanlara saygım yok. isterse açılsın, isterse kapansın.

kendi iradesiyle örtünen biri, başkalarının baskısıyla açılan birinden daha değerlidir, benim için.

öfff ne cümle kurdum ama!.. :)

spesifik

آزادی قید و بند
Gereksiz mesaj yazmayın lütfen

Mugalata neden zorla kapatıldığımızı düşünüyorsun
Kendi adıma zorla kapanmadım zorla açılmaya çalışıldım ama hamdolsun onda da başarılı olamadılar...

fakiri

Kıdemli Üye
Kendi adıma zorla kapanmadım zorla açılmaya çalışıldım ama hamdolsun onda da başarılı olamadılar...

Eğer siz yönetim olarak gereksiz konu açılmasını önleyebilseniz gereksiz mesajların zaten otomatikman önüne geçmiş olacaksınız !

Sorum şu:
Bu konu akla ve fikre ziyan bir konu değil mi?

Mugalata

Kıdemli Üye

büşra, ben böyle bir şey demedim!

benim dediklerimi böyle anlamanı şaşkınlık ve hayalkırıklığıyla karşıladım.

ben ne zaman senin zorla kapatıldığını yazdım?

spesifik

آزادی قید و بند
peçe... kadını hapseden bir hücre gibidir. tepeden tırnağa kapanması ifadesi böyle yorumlanınca ortaya kadının gözlerinin bile kapanmasına yol açan bir görüntü çıkmış.

Burada peçe ifadesi kullanmışsın
Önceki mesajlarında da böyle bir ima sezinledim
Eğer yanıldıysam özür dilerim
Ama yanlış yaşayan insanları ve düşünceleri İslam'a mal etmeyelim İslam da zorlama yok zaten...

Mugalata

Kıdemli Üye

Burada peçe ifadesi kullanmışsın
Önceki mesajlarında da böyle bir ima sezinledim
Eğer yanıldıysam özür dilerim
Ama yanlış yaşayan insanları ve düşünceleri İslam'a mal etmeyelim İslam da zorlama yok zaten...

e, işte ben de bunu diyorum zaten! böyle demiyor muyum?

spesifik

آزادی قید و بند
Haklısın dede tahammülsüzlüğün içinde tahammülü oynuyoruz...