KADINLAR 14 Âl-i İmran

keşke

Üye
KADINLAR 14 Âl-i İmran
14- Kadınlara, oğullara, kantar kantar altın ve gümüşlere, besili atlara, havyanlara ve ekinlere karşı duyulan aşırı istek, insanlara süslü gösterildi. Oysa bunlar, sadece dünya hayatının geçici malıdır. Varılacak güzel yer ise Allah katındadır.
İnsanlara, arzuladıkları, kadın, oğul, kantar kantar altın ve gümüş, görenlerin
hoşuna gider mükemmel güzelliklere sahip besili ve nişanlı atlar, deve sığır, koyun gibi havyanlar ve ekinler güzel gösterildi. Bu sayılanlar, dünya hayatında hoşa giden geçimliklerdir. Allanın katında ise, takva sahipleri için, gidilecek güzel yerler vardır.
Hadisi şerif
Peygamber efendimiz (s.a.v.) de bu hususta şöyle buyurmaktadır:
"Ben, benden sonra erkekler için kadınlardan daha zararlı bir fitne bırak-madım
[59] Yine Resulullah (s.a.v.) kadınlara hitaber şöyle buyurmuştur:
"Ben, akh ve dini eksik olan siz kadınlardan, kararlı bir erkeğin aklını daha çok çelen bir varlık görmedim." Kadınlar:
Ey Allanın Resulü, dinimizin ve aklımızın eksikliği nedir? diye sordular. Resulullah buna cevaben buyurdu ki:
Bir kadının şahitliği bir erkeğin şahitliğinin yarısı değilmi dir." (Bir erkeğin şahitliği yerine iki kadının şahitliği gerekmiyor mu)? Kadınlar dediler ki:
- Evet. "Resulullah da buyurdu ki:
- İşte bu, kadının aklının eksikliğindendir. "Ve tekrar sordu:"
- Kadın, hayız halindeyken namazını ve orcunu bırakmaz mı? Dediler ki:
- Evet. Resulullah bunun üzerine de buyurdu ki:
- "İşte bu da onun dininin eksikliğindendir.
[60]
Oğulların ve malların da insanlar için bir imtihan vesilesi olduğunu şu âyet-i kerime de ifade etmektedir: "Bilin ki mallarınız ve oğullarınız sizin için ancak bir imtihandır
Şiir
Arasıra beni benden alan
Kadın karşılğında şeytana satan
Şeytana uymuş vidne kadınlardan
Sığınalım yardım dileğelim allahdan