kadına verilen değer ve islam

ömerusta

Kıdemli Üye
Fotoğrafın altında Hadis Külliyatına Hakaret edildiği için fotoğrafı kaldırdım. muallim08

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
fzaxav.jpg

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
daha geniş ve doğru bilgiler için...
https://www.facebook.com/WomenandShariah/?fref=ts
12075033_875281992563831_5382761808362994762_n.jpg

Çocukluklarından itibaren beri kadınlar sevilmelidir... Peygamberimiz (sav) kadınlardan nefret edilmesini yasaklamış ve şöyle buyurmuştur:

“Kadınlardan nefret etmeyin, onlar asalet ve şeref kaynağıdır. “

Ve onlara yaşlandıklarında anne, eş, teyze, büyükanne olarak hayatın bütün safhasında saygı duyun ve onurlandırın... Günümüzün aksine bu kadınları erkeklerden ayrıcalıklı kılar.

Bugün kadınlara adaletsizce davranılmasını ve erkeklerin kadınlardan üstün tutulmasını yasaklayan İslam’ın öğretilerinin ve kurallarının aksine toplumda yaygın olan davranış erkeklerin kadınlardan üstün görülmesidir. İbn-i Abbas’ın rivayet ettiği hadiste Peygamberimiz (sav )şöyle buyurmuştur:

“Çocuklarınıza hediye verirken eşit davranın. Eğer (benim) birisine üstünlük vermem söz konusu olsaydı kadınlara (kız çocuklarına) üstünlük verirdim (ve onlara daha fazla hediye verirdim.)”

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
İlk mesajdaki hadis hakkında yazmanız gerekirken onlar var ama bunlar da var mı demek istiyor sunuz? Doğru böyle bulunuyormuş?

İlk mesajdaki hadise şehriniz ne ola ki, yalan mı bu Buhari Hadisi?

Used Tapatalk
biz emir ve nehiylere teslimiyet ile bakarız, adem a.s 'a koskoca cennette serbest bir şekilde herşeyden faydalanabileceği söylenmiş, sadece bir ağaca yaklaşması yasaklanmış, adem a.s ma düşen, o ağaca yaklaşmamaktır, neden yaklaşmıyorum aceba? yaklaşsam ne olur? gibi düşünmeye başladığında, ağaca yaklaşır ve cennetten kovulur! yasaksa yasaktır kardeşim! hadisin sahihliğini bilmiyorum!aklen red etmem!benim namazım önünden geçmemin namazı bozması benim zoruma gitmiyor, kendimi eşek ile de kıyaslanmış hissetmiyorum, emir emirdir! ancak hüküm olarak önünde sütre varsa geçilebilir sütre yoksa engellemen gerekir, yada gerekmez sütre yeterlidir geçene günahtır şeklinde değişik hükümler mevcut kişi zannı galibince , yada kabul ettiği mezhebe göre birini tercih eder!

lafons7275

Kıdemli Üye
yasaksa yasaktır kardeşim! hadisin sahihliğini bilmiyorum! aklen red etmem! benim namazım önünden geçmemin namazı bozması benim zoruma gitmiyor, kendimi eşek ile de kıyaslanmış hissetmiyorum, emir emirdir!!

Senin göğsünü İslama açan Rabbime hamdolsun. İşte teslimiyet...

Allah, her kimi doğruya erdirmek isterse, onun göğsünü İslâm’a açar. Kimi de saptırmak isterse, onun da göğsünü göğe çıkıyormuşçasına daraltır, sıkar. Allah, inanmayanlara azap (ve sıkıntıyı) işte böyle verir.

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
1743567_783741855051179_3990589596499248052_n.jpg

Kadınlar Siyasetle İlgilenebilirler mi?

Batı toplumu Müslüman kadınları genelde güçsüz ve bastırılmış kadınlar olarak betimler. Onlar İslam’ın kadınlara İslami kıyafet giymeyi ve kocalarına itaat etmeyi emretmesinden dolayı kadınların kendilerini otomatik olarak ifade edemeyecek kadar beyinsiz olduklarına inandıklarından dolayı bu kanıya varmışlardır.

Ancak, İslam’ın vakıası bu değildir. İslam Devleti altında kadınlar sosyal, ekonomik ya da politik olsun her konuda başarılıdırlar. Müslüman kadınlar; söylediklerine toplumda erkeklerinki kadar değer verilen aktif politikacılardır. Ömer (ra)’ın; mehre sınırlandırma getirmek istemesi bu duruma örnek olarak verilebilir.

Bir gün Ömer bin Hattab; hutbesinde mehri sınırlandırmak istemiştir ancak onun bu teşebbüsüne bir kadın hemen Kur’an’dan bir ayetle itiraz eder:
“Eğer bir eşi bırakıp da yerine diğer bir eş almak isterseniz, öncekine yüklerle mehir vermiş de bulunsanız, ondan bir şey geri almayın.”(Nisa 20) Hz. Ömer minbere geri döner ve sözlerini geri alır ve derki “kadın doğru, Ömer yanlıştır.” Kim ne kadar mal isterse o kadar verin (İbn Hâcer el-Askalanî Fethu'l Barî 9:167.
Bu olay Batı’nın Müslüman kadınla ilgili olan yanlış algısını da bariz bir şekilde çürütmektedir. Daha da önemlisi bu; İslam toplumunda Müslüman kadının sözlerine değer verildiğini ve takdir edildiğini göstermektedir. Ayrıca, bu kadınların herhangi bir erkeğin önünde konuşamaz algısını da ortadan kaldırmaktadır.
https://www.facebook.com/KdKdnKollari/?fref=ts

adams77

Kanalizasyoncu
Foruma agnostiklerden sonra ateistlerde mi dadandı, forum bayağı ilgi çekiyor desenize?

fakat ben foruma yeni gelen birini göremedim? Helede ateist :)

nerede da göremiyorum?

kebîkec

İhvan Forum Üye
Bir hadisle hocalık olmaz hemşerim. Bütün varyantlarını masanın üstüne koyar tahlilini yaparsınız. Beceremiyorsanız bilenlere bırakırsınız işi. Değilse elinize yüzünüze bulaştırmayın derim.

spesifik

آزادی قید و بند
Lütfen vakıaları konunun dışına çıkarmadan değerlendirelim
gereksiz mesajlar silindi...

adams77

Kanalizasyoncu
1743567_783741855051179_3990589596499248052_n.jpg

Kadınlar Siyasetle İlgilenebilirler mi?

Batı toplumu Müslüman kadınları genelde güçsüz ve bastırılmış kadınlar olarak betimler. Onlar İslam’ın kadınlara İslami kıyafet giymeyi ve kocalarına itaat etmeyi emretmesinden dolayı kadınların kendilerini otomatik olarak ifade edemeyecek kadar beyinsiz olduklarına inandıklarından dolayı bu kanıya varmışlardır.

Ancak, İslam’ın vakıası bu değildir. İslam Devleti altında kadınlar sosyal, ekonomik ya da politik olsun her konuda başarılıdırlar. Müslüman kadınlar; söylediklerine toplumda erkeklerinki kadar değer verilen aktif politikacılardır. Ömer (ra)’ın; mehre sınırlandırma getirmek istemesi bu duruma örnek olarak verilebilir.

Bir gün Ömer bin Hattab; hutbesinde mehri sınırlandırmak istemiştir ancak onun bu teşebbüsüne bir kadın hemen Kur’an’dan bir ayetle itiraz eder:
“Eğer bir eşi bırakıp da yerine diğer bir eş almak isterseniz, öncekine yüklerle mehir vermiş de bulunsanız, ondan bir şey geri almayın.”(Nisa 20) Hz. Ömer minbere geri döner ve sözlerini geri alır ve derki “kadın doğru, Ömer yanlıştır.” Kim ne kadar mal isterse o kadar verin (İbn Hâcer el-Askalanî Fethu'l Barî 9:167.
Bu olay Batı’nın Müslüman kadınla ilgili olan yanlış algısını da bariz bir şekilde çürütmektedir. Daha da önemlisi bu; İslam toplumunda Müslüman kadının sözlerine değer verildiğini ve takdir edildiğini göstermektedir. Ayrıca, bu kadınların herhangi bir erkeğin önünde konuşamaz algısını da ortadan kaldırmaktadır.
https://www.facebook.com/KdKdnKollari/?fref=ts

ömer yanlış yapabiliyor ise ebu bekr 'de yapabilir mi?

kebîkec

İhvan Forum Üye
İnsan değil misin hata edersin.:)

adams77

Kanalizasyoncu
Yok ben marslıyım, henüz dünyaya adapte olup insan moduna geçemedim.

kebîkec

İhvan Forum Üye
Yok ben marslıyım, henüz dünyaya adapte olup insan moduna geçemedim.

O daha kötü.O zaman anlamadan insanların işlerine karışıyorsun.

Biz senin işine karışıyor muyuz.

Burdan gidersin marsa, karşına çıkar bir arsa.Arsada bir yapı yapıda da bir kapı. Üzerinde bir halka o halkayı çalka. Görürsün bir yaba aha sana bir baba. Tut elinden gülümse kadına verilen değeri en iyi o anlatır.

adams77

Kanalizasyoncu
O daha kötü.O zaman anlamadan insanların işlerine karışıyorsun.

Biz senin işine karışıyor muyuz.

Burdan gidersin marsa, karşına çıkar bir arsa.Arsada bir yapı yapıda da bir kapı. Üzerinde bir halka o halkayı çalka. Görürsün bir yaba aha sana bir baba. Tut elinden gülümse kadına verilen değeri en iyi o anlatır.

karışıyorsunuz tabi

mars 'ta su var dediniz şimdi dünyalılar bizim ora gelip suyu şişelerse birde bizden ücret isterse nolcak he nolcak bizim halimiz. Bende önden tedbir alıyorum ki. Bize gelirseniz en azında şu paradan arınmış olarak gelirsiniz belkim.

sizde kaynaklar bitti bitiyor :)

ömerusta

Kıdemli Üye
yok ya yasakcı zihniyet benim okuduğum doğru ben bilirim uyandırmayın milleti zihniyeti taşıyan taş kafa insanlar var olduğu müddetce gerçek kızılacak karalanacak silinecek yazılar fikirler resimler var ken hiçte hak etmeyen düşüncelere fikirlere zincir vuruluyor böyle bir hadisin olmayacağını bunun peygamber efendimiz sav me ancak iftira edebileceğini
müminlere yakışmıyan bir hakaret olarak görülmesi gerektiğini düşünmesi vede anlatması gereken guya eytimci geç,inen fakat eytilmemiş zavallı kişilerin biraz yetkiyle şunu kaldırdım bunu sildim fiyakası hiç doğru değil kınıyorum