kadına verilen değer ve islam

kebîkec

İhvan Forum Üye
yok ya yasakcı zihniyet benim okuduğum doğru ben bilirim uyandırmayın milleti zihniyeti taşıyan taş kafa insanlar var olduğu müddetce gerçek kızılacak karalanacak silinecek yazılar fikirler resimler var ken hiçte hak etmeyen düşüncelere fikirlere zincir vuruluyor böyle bir hadisin olmayacağını bunun peygamber efendimiz sav me ancak iftira edebileceğini
müminlere yakışmıyan bir hakaret olarak görülmesi gerektiğini düşünmesi vede anlatması gereken guya eytimci geç,inen fakat eytilmemiş zavallı kişilerin biraz yetkiyle şunu kaldırdım bunu sildim fiyakası hiç doğru değil kınıyorum

Usta sapla samanı birbirine karıştırmamak gerek. Hadis olmadığını iddia etmek başka birşey, Buharide ve Müsnedde geçtiğini söyleyip HaBis-i Şerif demek başka bir şeydir. Hadis külliyati içerisinde zayıf hadis bulunma ihtimali vardır ama hadislere hakaret etme davranışı İslam kültüründe yoktur.

Hakaret etmeden itirazınız neye ise buyrun yazın.

Yahayy

Kıdemli Üye
biz emir ve nehiylere teslimiyet ile bakarız, adem a.s 'a koskoca cennette serbest bir şekilde herşeyden faydalanabileceği söylenmiş, sadece bir ağaca yaklaşması yasaklanmış, adem a.s ma düşen, o ağaca yaklaşmamaktır, neden yaklaşmıyorum aceba? yaklaşsam ne olur? gibi düşünmeye başladığında, ağaca yaklaşır ve cennetten kovulur! yasaksa yasaktır kardeşim! hadisin sahihliğini bilmiyorum!aklen red etmem!benim namazım önünden geçmemin namazı bozması benim zoruma gitmiyor, kendimi eşek ile de kıyaslanmış hissetmiyorum, emir emirdir! ancak hüküm olarak önünde sütre varsa geçilebilir sütre yoksa engellemen gerekir, yada gerekmez sütre yeterlidir geçene günahtır şeklinde değişik hükümler mevcut kişi zannı galibince , yada kabul ettiği mezhebe göre birini tercih eder!

Çok iyi anlaşılıyor ne dediğiniz hiç merak etmeyiniz.

Yahayy

Kıdemli Üye
yok ya yasakcı zihniyet benim okuduğum doğru ben bilirim uyandırmayın milleti zihniyeti taşıyan taş kafa insanlar var olduğu müddetce gerçek kızılacak karalanacak silinecek yazılar fikirler resimler var ken hiçte hak etmeyen düşüncelere fikirlere zincir vuruluyor böyle bir hadisin olmayacağını bunun peygamber efendimiz sav me ancak iftira edebileceğini
müminlere yakışmıyan bir hakaret olarak görülmesi gerektiğini düşünmesi vede anlatması gereken guya eytimci geç,inen fakat eytilmemiş zavallı kişilerin biraz yetkiyle şunu kaldırdım bunu sildim fiyakası hiç doğru değil kınıyorum

Ustam altındaki Habis ifadesini kaldırıp sadece metnini verseydin daha iyiydi, tahrik edici olmak yerine kendi açından yanlışı gösterir mahiyette gözükürdü hiç olmazsa.
Ben veriyim metni.

"Namaz kılanın önünden eşek, domuz, köpek ve kadın geçerse namazı bozulur" Buhari 8/102 Hanbel 4/86

@leylinur bacımız hiç de kendini eşek, domuzla bir tutulmuş hissetmemişmiş bir hikmet olabilirmiş akılla bunlar açıklanmaz-mış diyor ve kendince
güya peygamberi savunuyor, @lafons7275 arkadaşımız da hah işte müslüman kadın tavrı diye desteği basıyor hemen :D
Deseler ki, kadın şehvet unsurudur, adamın düşüncesinde fitne oluşturma etkisi olabilir o yüzden böyle bir nakil olabilir gibi bir savunma yapsalar hadi diyeceğiz
ama yaptıkları savunmaya bakar mısın?

Peki bakıyoruz Aişe Ra böyle mi demiş bu nakli duyunca...

“Âişe’nin yanında namazı bozan şeylerden köpek, eşek ve kadın zikredildiğinde şöyle demişti:
Bizi eşek ve köpekle bir tutmakla ne kötü bir iş yaptınız! Yemin olsun ben bilirim ki, Resulullah namaz kılarken onunla kıblesi arasında yatmış olurdum da, secde etmek istediğimde ayaklarıma dokunurdu, ben de onları çekerdim.”(Buhari, Salât 108; Müslim, Salât 269-271; Ebu Davud, Salât, 111; Nesâi, Kıble, 10)

Ne oldu şimdi, demek mü'minlerin annesi, ilim deryası Aişe sizin gibi bakmamış bu rivayete uydurdunuz damgası yapıştırıvermiş.
Ne oldu şimdi Aişe hadis inkarcısı mı oldu? @leylinur , @Büşra , @lafons7275 , ve bana sürekli hadis inkarcısı diyen @abdullah birisi ...

Hiç çelişki bulamıyoruz ya biz bu nakillerde, tabii canım, bu çelişki değil rahmet.

Kadınlarla ilgili rivayetler sanki bununla bitiyor da...

"Kadının Aklı ve dini eksiktir"
"Cehennemin ekseriyeti kadınlardandır"
"Kadınlar arasında iyi kadın ancak yüz karga içindeki bir tek alaca karga gibidir.
"Kadın erkeğin irinle dolu vücudunu diliyle temizlese hakkını ödeyemez"
"Kocası kendisinden razı olarak ölen kadın cennete gider" vs, vs sürüne bereket...

Bunların hepsi Buhari ve kütüb-ü sitte hadisidir..

Lütfen cevaplarınızı alalım, net cevap verene kadar alıntılayacağım bu mesajı.

adams77

Kanalizasyoncu
Ustam altındaki Habis ifadesini kaldırıp sadece metnini verseydin daha iyiydi, tahrik edici olmak yerine kendi açından yanlışı gösterir mahiyette gözükürdü hiç olmazsa.
Ben veriyim metni.

"Namaz kılanın önünden eşek, domuz, köpek ve kadın geçerse namazı bozulur" Buhari 8/102 Hanbel 4/86

@leylinur bacımız hiç de kendini eşek, domuzla bir tutulmuş hissetmemişmiş bir hikmet olabilirmiş akılla bunlar açıklanmaz-mış diyor ve kendince
güya peygamberi savunuyor, @lafons7275 arkadaşımız da hah işte müslüman kadın tavrı diye desteği basıyor hemen :D
Deseler ki, kadın şehvet unsurudur, adamın düşüncesinde fitne oluşturma etkisi olabilir o yüzden böyle bir nakil olabilir gibi bir savunma yapsalar hadi diyeceğiz

“Âişe’nin yanında namazı bozan şeylerden köpek, eşek ve kadın zikredildiğinde şöyle demişti:
Bizi eşek ve köpekle bir tutmakla ne kötü bir iş yaptınız! Yemin olsun ben bilirim ki, Resulullah namaz kılarken onunla kıblesi arasında yatmış olurdum da, secde etmek istediğimde ayaklarıma dokunurdu, ben de onları çekerdim.”(Buhari, Salât 108; Müslim, Salât 269-271; Ebu Davud, Salât, 111; Nesâi, Kıble, 10)

Ne oldu şimdi, demek mü'minlerin annesi, ilim deryası Aişe sizin gibi bakmamış bu rivayete uydurdunuz damgası yapıştırıvermiş.
Ne oldu şimdi Aişe hadis inkarcısı mı oldu? @leylinur , @Büşra , @lafons7275 , ve bana sürekli hadis inkarcısı diyen @abdullah birisi ...

Hiç çelişki bulamıyoruz ya biz bu nakillerde, tabii canım, bu çelişki değil rahmet.

"Kadınlar arasında iyi kadın ancak yüz karga içindeki bir tek alaca karga gibidir.
"Kocası kendisinden razı olarak ölen kadın cennete gider" vs, vs sürüne bereket...

Ayşe 'den rivayet edilen, kadınlarla ilgili hadisler daha sahih diyoladı.

savunmaları çok zayıf çooook

lafons7275

Kıdemli Üye
Nisa (4) / 34 –Erkekler, kadınlar üzerinde hâkim dururlar, çünkü bir kere Allah birini diğerinden üstün yaratmış ve bir de erkekler mallarından harcamaktadırlar. Bunun için iyi kadınlar, itaatkârdırlar. Allah’ın korumasını emrettiği şeyleri, kocalarının yokluğunda da korurlar. Serkeşlik etmelerinden endişe ettiğiniz kadınlara gelince; önce kendilerine nasihat edin, sonra yataklarında yalnız bırakın, yine dinlemezlerse dövün.

Nisa (4) / 3Eğer, (velisi olduğunuz) yetim kızlar (ile evlenip onlar) hakkında adaletsizlik etmekten korkarsanız, (onları değil), size helâl olan (başka) kadınlardan ikişer, üçer, dörder olmak üzere nikahlayın. Eğer (o kadınlar arasında da) adaletli davranmayacağınızdan korkarsanız o taktirde bir tane alın veya sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin. Bu, adaletten ayrılmamanız için daha uygundur.

Bir zevcenin yerine başka bir zevce almak istemişseniz onlardan birine yükler dolusu mal vermiş olsanız da o maldan hiçbir şeyi geri almayın. İftira ederek, açık bir günah işleyerek mi geri alacaksınız onu? Nisa / 20

Boşanmış kadınların kendi başlarına üç âdet ve temizlenme süresi beklerler. Eğer Allah'a ve âhiret gününe inanmakta iseler, Allah'ın onların rahimlerinde yarattığını saklamaları kendilerine helal olmaz. Kocaları, bu süre içinde herhangi bir şekilde barışmak isterlerse eşlerini geri almaya herkesten daha çok hak sahibidirler. Kadıınlar, örfe uygun biçimde, sorumluluklarına benzer hakları da vardır. Erkeklerin kadınlar üzerinde bir derece farkı vardır. Allah Azîz'dir, Hakîm'dir. Bakara / 228

Ali İmran 14. Kadınlara, oğullara, altın ve gümüşten oluşturulmuş yığınlara, salma atlara, davarlara ve ekinlere tutkunlukların sevgisi, insanlar için süslenip püslenmiştir. Tüm bunlar geçici-iğreti hayatın nimetidir/metasıdır. Allah'a gelince, varılacak yerin en güzeli onun yanındadır.

lafons7275

Kıdemli Üye
AHZAB SURESİ…28. Ey Peygamber, eşlerine şöyle söyle: "Eğer şu iğreti dünya hayatını ve onun süsünü istiyorsanız, haydi gelin size boşanma bedellerinizi vereyim de sizi güzellikle serbest bırakayım.

TAHRİM SURESi 5..

Ey peygamber'in eşleri! Eğer siz ikiniz Allah'a tövbe ederseniz, ne iyi. Çünkü kalpleriniz kaydı. Eğer Peygamber'e karşı birbirinize arka çıkarsanız bilin ki Allah onun yardımcısıdır, Cebrail de, salih mü'minler de. Bunlardan sonra melekler de ona arka çıkarlar. Eğer o sizi boşarsa Rabbi ona, sizden daha hayırlı, müslüman, inanan, sebatla itaat eden, tövbe eden, ibadet eden, oruç tutan, dul ve bakire eşler verebilir.

lafons7275

Kıdemli Üye
Diyanet İşleri: Ey Muhammed! Bunlardan (hanımlarından) dilediğini geri bırakırsın, dilediğini yanına alırsın. Uzak durduklarından dilediklerini yanına almanda da sana bir günah yoktur. Bu onların gözlerinin aydın olması, üzülmemeleri ve hepsinin de kendilerine verdiğine razı olmaları için daha uygundur. Allah, kalplerinizdekini bilir. Allah, hakkıyla bilendir, halîmdir. (Hemen cezalandırmaz, mühlet verir.)

kebîkec

İhvan Forum Üye
Ben veriyim metni.

Hadisi Hz. Aişe eleştirmiştir. Bakış açısına göre de haklı olabilir. Sıkıntı orada değil. Sıkıntı bindiği dalı kestiğini fark etmemekte. Sıkıntı cin olmadan adam çarpmaya kalkmakta. Hadisi hadisle nakz ederken zaman ve kasıt ( hedef kitle) dan uzak anlamaya veya anlamsızlaştırmaya çalışmakta. Hz. Aişenin rivayet ettiği hadis ile bu hadisi eleştirdiği dönem acaba aynı mı ? Öncelik sonralık varsa hangisi daha önce ? Hakikaten domuz önünden geçerken namaz kılan biri olabilir mi ? Kadının dini eksik değil mi ? Örneğin erkekler bir ayda kaç rekat namaz kılıyor, bayanlar kaç vakit ? Erkekler Ramazanda kaç gün oruç tutuyor bayanlar kaç gün ?

abdullah birisi

Kıdemli Üye
daha, kaba yerini yıkamaktan acizlerin, Hadis i Şeriflerin, meallerini, şerhlerini okumadan, buraya aktarıp, çelişki varmış gibi göstermeleri, zihin yapılarının, ne kadar islam dışı olduğunun en bariz göstergesidir...

Yahayy

Kıdemli Üye
Hadisi Hz. Aişe eleştirmiştir. Bakış açısına göre de haklı olabilir. Sıkıntı orada değil. Sıkıntı bindiği dalı kestiğini fark etmemekte. Sıkıntı cin olmadan adam çarpmaya kalkmakta. Hadisi hadisle nakz ederken zaman ve kasıt ( hedef kitle) dan uzak anlamaya veya anlamsızlaştırmaya çalışmakta. Hz. Aişenin rivayet ettiği hadis ile bu hadisi eleştirdiği dönem acaba aynı mı ? Öncelik sonralık varsa hangisi daha önce ? Hakikaten domuz önünden geçerken namaz kılan biri olabilir mi ? Kadının dini eksik değil mi ? Örneğin erkekler bir ayda kaç rekat namaz kılıyor, bayanlar kaç vakit ? Erkekler Ramazanda kaç gün oruç tutuyor bayanlar kaç gün ?

Eeee Yani?
Sonuç, Buharinin sahih senetli dediği, bunu peygamber söylemiştir dediği bir hadise Aişe anamız bildiğin uydurmayın yaftasını yapıştırmış,
söylediğiniz safsatafa ben peygamberin önünde yatardım öyle namaz kılardı demiş, insanların akıllarıyla dalga geçilmemeli çoban dahi olsa...
Hadisi hadisle naksetmek falan, aynı dönemdeler miydi derken? ne dönemi, biri peygamber biri de onun fıkhın neredeyse yarısının dayandırıldığı zevci Aişe....

çelebiler

Kıdemli Üye
Foruma agnostiklerden sonra ateistlerde mi dadandı, forum bayağı ilgi çekiyor desenize?

fakat ben foruma yeni gelen birini göremedim? Helede ateist :)

nerede da göremiyorum?

Yahu bi agnostiğimiz yok muydu?
Aslında ehli sünnet olan bir agnostikti.
Kendine agnostik ismini alınca agnostik olacağını zanneden bizi de kendi gibi zanneden saf bir kardeşti yazık ehli sünnet midir halen acaba?
Eminim sakalı ve cüppesi ile gezmeye devam ediyordur.

LG-D682TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yahayy

Kıdemli Üye
daha, kaba yerini yıkamaktan acizlerin, Hadis i Şeriflerin, meallerini, şerhlerini okumadan, buraya aktarıp, çelişki varmış gibi göstermeleri, zihin yapılarının, ne kadar islam dışı olduğunun en bariz göstergesidir...

Buyur sen aktar kaba etini yıkama uzmanı hacı abi...

Ne demiş Aişe Ra bu hadis hakkında buyur getir şerhini okuyalım, aydınlat bizi.. söylediğinin anlaşılmayan neyi var da şerh edilecekse görelim.

Yahayy

Kıdemli Üye
AHZAB SURESİ…28. Ey Peygamber, eşlerine şöyle söyle: "Eğer şu iğreti dünya hayatını ve onun süsünü istiyorsanız, haydi gelin size boşanma bedellerinizi vereyim de sizi güzellikle serbest bırakayım.

TAHRİM SURESi 5..

Ey peygamber'in eşleri! Eğer siz ikiniz Allah'a tövbe ederseniz, ne iyi. Çünkü kalpleriniz kaydı. Eğer Peygamber'e karşı birbirinize arka çıkarsanız bilin ki Allah onun yardımcısıdır, Cebrail de, salih mü'minler de. Bunlardan sonra melekler de ona arka çıkarlar. Eğer o sizi boşarsa Rabbi ona, sizden daha hayırlı, müslüman, inanan, sebatla itaat eden, tövbe eden, ibadet eden, oruç tutan, dul ve bakire eşler verebilir.

Ne diyosun güzel kardeşim sen kıvrım kıvrım, ne yani Aişe anamız bu lafıyla cürüm işlemiş, sen de peygamberin boşama tehdidi var mı diyosun ne diyosun?
Ne alaksı var konuştuğumuz konuyla senin yazdıklarının? İz'an , vicdan ölçüsü içinde kendini yalanlamadan bir çözüm üretemedin, peygamberle eşini ayırmaya mı karar verdin,
ne yani Aişe peygambere A.S'a iftira mı attı, boşanmayı mı haketti :D

FeSubhanallah ya hu, daha ne kıvranmalar göstereceksin bize!

çelebiler

Kıdemli Üye
Ben veriyim metni.

Takva,takvaa insanın aklını alıyorlar ondan sonra bu saçmalıkları kabul etmeyi takva diye yutturuyorlar.

Resul ne demiş?

Ve elçi dedi ki: "Rabbim gerçekten benim kavmim, bu Kur´an´ı terk edilmiş (bir Kitap) olarak bıraktılar." (Furkân 25:30)

Size gelip çatan her musibet ellerinizin kazandığı yüzündendir. Allah birçoklarını da affediyor. (Şûrâ 42:30)

kitâbün enzelnâhü ileyke mübârakül liyeddebberû âyâtihî veliyetezekkera ülü-l'elbâb. (Sâd 38:29)

Yahayy

Kıdemli Üye
yalan söyleyenler için, ayet getirsem, ne yaparsın aceb....

Bırak takiyeyi Hacı abi, ben Hadisi şeriflerin hepsine iman ettim, çünkü önümdeler olan şeye nasıl yok diyeceğim, hepsi var.
Şimdi sen konuyu aç hele, biz mi yanlış anladık, yoksa çevirilerde mi bi hata var, neymiş aslı konunun, merak içerisindeyiz.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Bırak takiyeyi Hacı abi, ben Hadisi şeriflerin hepsine iman ettim, çünkü önümdeler olan şeye nasıl yok diyeceğim, hepsi var.
Şimdi sen konuyu aç hele, biz mi yanlış anladık, yoksa çevirilerde mi bi hata var, neymiş aslı konunun, merak içerisindeyiz.

iman ehli olduğuna inansa idim, hiç üşenmezdim...anlayacağın, şu an içini umutsuz vakasın....

çelebiler

Kıdemli Üye
Selam

Eksik bilgi...

Kadın değil ''hayızlı kadın'', köpek değil ''kara köpek'', bozulur değil ''kesilir''...(Hadis(ler)in orijinal metininde bu şekildedir )

Bunlar ve başka rivayetlerde ismi geçenler'den yayılan enerji namazdaki enerjiyi/enerji akışını keser.Tepeden aldığınız enerji ile bağınızı koparır.Bunun etkisinin olmamasının uzaklığı başka bir rivayette geçen ''taş atımlık'' mesafesidir.

Durum hayvan veya kişinin sahsı ile alakalı olmayıp yaydığı enerji ile alakalıdır...

Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.

Selametle...

Hay aklınla bin yaşa günümüz tabiriyle elektirik alamadık yani degil mi?

Süper