Kadin,erkeĞe EŞİtmİdİr.

• Konbuyu başlatan KOCAYUSUF-1
  • Başlangıç tarihi

KADIN,ERKEĞE EŞİTMİDİR?

• Kullanılan toplam oy
    39

serair

Asistan
eveti işaretleyerek kadının değerini düşüreceğini sanıyor olmanız oldukça ilginç geldi bana...
Haklısınız...
Hoşuma gitmeyen yorumlar olunca verdiğim bir cevap oldu.

Genelde ben bu cevabı anlayışsız erkeklerle,kadının değerini düşürdüğünün farkında omayan feministlere veririm.Feministlere kadınla erkeği eşit tutarak feminizmin kadının asıl değerini düşürdüğünü anlatmak için...Anlayışşız erkeklerede kendilerini her ne sanıyorlar ise öyle olmadıklarını bildirmek için.

kadın ya da erkek fark etmez her birinin kendine göre ayrı ayrı fıtratları vardır. o nedenle eşitliğin olmadığı bir defa buradan aşikar, ortaya çıkıyor. diğer sebeplerine bakmaya lüzum görmüyorum.

eşitlik konusu kulluk görevimizle alakalandırılabilir... her iki tarafta aynı ölçüde kendi fıtratlarına göre düzenlenmiş olan sistemde üzerine düşen görevi yapmak zorundadır. bu konu dışında eşitlik kavramında birleşmeye çalışmak bana biraz abes geliyor.
Aynen katılıyorum.

erkek üzerine düşen vazife dolayısıyla kadından daha üstünmüş gibi görünsede, ikisinin vazifeside ağırdır ve farklı konularda (hayatın işleyişiyle alakalı) imtihan edilmektedirler.
Üstün kelimesinin bir çok anlamı vardır ve farklı şekillerde algılanabilir.

Ben hiç bir zaman sınıf farkı ve değeri anlamında bir üstünlük görmedim ama bir erkeğinin her yönden (Bilgi,eğitim,düşünce,kuvvete değinmeye zaten hiç gerek yok o belli,koruma kollama,anlayış) üstün,üstün derken yani yetenek anlamında bir üstünlükdür bu ki olması bence kadın gibi kadın için gurur verici bir duygudur ve kadın gibi kadın bilirki öyle bir erkeği olursa prensesler gibi yaşayacaktır.

birini diğerine üstün kılmaktan ziyade, birini diğeriyle hayatın ortak alanlarında görevlerinin ne olduğu ve ne ölçüde buna uyulduğu tartışılmalıdır...

kısacası herkesin istidadına göre hayatta bir takım sorumlulukları vardır.bunları üstünlük veya değersizlik gibi algılamaktan ziyade bize verilen değeri görmeye çalışalım derim...
Katılıyorum...

Üstünlük,sınıf yada değer ölçütü olarak algılanmamalı...
Ki kadından değerlisi varmı:)...Bizim için çarpışmaya hazır asker bütün erkekler:)...Sağolsunlar,varolsunlar...

(Allah korusun bütün Mehmetçiklerimizi...)

grozny

Doçent
"Eğer insanların bir başka insana secde etmesi gerekseydi, kadınların kocalarına etmesini emrederdim. Ve hiç bir kadında Efendisinin rızasını almadan cennete giremez.

Bu hadis uydurmadır.Cennete ancak Allah rızası ile girilir.Secde de yalnız Allaha yapılır.Evet hadiste erkeğe secde etmesi emredilmiyor ama kocanın özellikleri belirtilmeden saygı ve itaat secdeye nisbet ediliyor bu hadis olamaz.
Şartlı olarak (marufta) anaya babaya itaat ve saygı dense anlaşılabilirdi.Çünkü bir insan üzerinde en büyük hak sahibi ana babadır.Onların hakkı ödenmez.

Mü'minlerin imanca en olgunu, ahlak itibariyle en güzel olanıdır.
Sizin hayırlınız, kadınları için hayırlı olanlarınızdır"

"Sizin hayırlınız, aile fertlerine hayırlı olanınızdır. Ben ehlime,
aileme hayırlı olmada sizin en hayırlınızım"

- Ey Allahın Resulü, kadının hayırlı olanı hangisidir? diye
sorulmuştu. Resul-i Ekrem efendimiz buyurdular ki:- Kocası yüzüne
baksa onu memnun eden, bir şey emretse itaat eden, nefsinde, malında,
hoşlanmayacağı bir işle, kocasına karşı gelmeyendir.Asık suratlı,
geçimsiz ve her zaman tartışmaya yol açan bir kadın, hayır getirmez.
Hz. Lokman oğluna şöyle öğüt vermiştir: "Oğlum! Kötü, huysuz kadından
sakın. O seni vaktinden evvel kocatır." İnsanın en çok takdir edilecek
yönü, göze hoş görünen cihetleri değil, gönlün seveceği taraflarıdır.
Bu sebeple bir kadında en fazla takdir edilecek meziyyet iffet, haya
ve güzel huydur..

Kadın erkeğe eşit değilse erkek de kadına eşit değildir.

Aşk_(ın)

Asistan
Tabiki eşit değildir !!!

Her zaman erkek bir adım öndedir , kadın eğilmesini ve itaat etmesini çok iyi bilmeli ve Susmalıdır !!!

Ama asıl üstünlük , çoğu yerde ifade edildiği üzere , kesinlikle Takva ' da dır !!!

Ve öylede olmalıdır !!!

Sevgiyle

ALLAH yar ,

serair

Asistan
Tabiki eşit değildir !!!

Her zaman erkek bir adım öndedir , kadın eğilmesini ve itaat etmesini çok iyi bilmeli ve Susmalıdır !!!

Ama asıl üstünlük , çoğu yerde ifade edildiği üzere , kesinlikle Takva ' da dır !!!

Ve öylede olmalıdır !!!

Sevgiyle

ALLAH yar ,

Emanetten üstünü,emanetten değerlisi varmıdır?Heleki bu emanet Allah'ın erkeğe verdiği bir emanet ise ondan üstünü,ondan değerlisi olabilirmi?
Kadın nedir?Allah'ın erkeğe emaneti değilmi?
O zaman..?

(Sanırım siz kadının askeri,koruması,dileklerini karşılayıcı olduğunuzu,onu korumak ve hoşnut etmek için o mayınlara basmasın diye biradım önden gitmeyi ima etmiştiniz(!)...)

Aşk_(ın)

Asistan
Öyle tabiki !!!

Bende bir emanetim çünki !!! ;)

Ama eşimin hep benden bir adım önde olmasını istedim , çevremdeki bir çok insan gibi o bana değil , öyle akıllı olsunki , ben ona itaat edeyim diledim !!!

Diledim ve Rabb ' imde kabul etti ELHAMDÜLİLLAH ...

Başta öyle değildi ama , yada ben öyle sanıyordum , şimdilerde tüm idare onun ellerinde ,,,

Bende ona hizmetçi , elimden gelen her ne şekil ve surette , sevgiyle ve muhabbetle,

Ama bir tek AŞK konusunda , yüreğim artık çok uzaklarda !!!

AŞK ' a ait yollarda ...

ALLAH yar ,,,

İbrahim Tevhidi

Profesör
Web sitesi
www.rebeze.com
İslama göre kadın ve erkek, bir çift ayakkabı gibidir...

Belki görünüşlerinde farklılık yönlerinde farklılık vardır, ama birbirine eştir...

İbrahim Tevhidi

Profesör
Web sitesi
www.rebeze.com
sondak2.gif
Kadın: Modern çağın "Kandıralısı" mı?
sondak2.gif
Şaşırtanlar – Şaşırtmayanlar

necmettin

Üye
erkek üstündür
3 adım önden yürümelidir
ama bir gözüde arkada olmalıdır
güvensizliği yüzünden

erkek üstündür
4 hanım almalı
ama onları eve kapatmalı
iktidar gücünü dışarıda anlatmasın diye

erkek üstündür
hanımını çalıştırmamalı
ama para isteyen hanımını dövmeli
fiziki gücünü göstermek için

ahevrenah

Profesör
erkek üstündür
3 adım önden yürümelidir
ama bir gözüde arkada olmalıdır
güvensizliği yüzünden

erkek üstündür
4 hanım almalı
ama onları eve kapatmalı
iktidar gücünü dışarıda anlatmasın diye

erkek üstündür
hanımını çalıştırmamalı
ama para isteyen hanımını dövmeli
fiziki gücünü göstermek için

ssenden de başkası beklenmez kardeşim

fakiri

Kıdemli Üye
Böyle bir soru baştan yanlıştır. Çünkü, yaratıkalr adalet ve hukuk önünde birbirlerine karşı bir üstünlükleri yoktur ve eşit muamemle görürler. Ancak, yaratılış itibariyle herkes biliyor ki, erkekler kadınlara oranla fizik ve kaba kuvvet olarak güçlü yaratılmışalrdır. Buna mukabil "anne" olan kadınların analık hamiyet ve harislikleri erkeklerde asla bulunmaz. Yani, her iki cinsin de üstün olduğu taraflar mevcuttur. Hâl böyle olunca yuakrıdaki sorunun anlamsızlığı kendiliğinden ortaya çıkmış olur.

:lac:

ahevrenah

Profesör
bunları ben sizde gözlemliyorum

:eek:fftp:küçük kardeş şu forumda bir tek sana ısınmadı kanım..... yazdığın her şey islama dine hakka hakikata muhaliflik bence... şu forumda bulunmanın tek amacı da bu herhalde... yanlışsam Allah affetsin ama hiç samimiyetine inanmadım şimdiye kadar... işin gücün muhalefet.... yaşından bile emin değilim.... yaşın doğruysa şayet yaşadıklarına karşın çok önyargılısın.... bu derece önyargılı olmanı gerektirecek kadar çok bile yaşamamışsın... Allah hidayet versin...