Kablosuz İletişimde Devrim: CleanAir

Meryem

Komplike
İhvan Üyesi
Katılım
6 Tem 2006
Mesajlar
15,309
Puanları
113
Yaş
32
Cisco'nun geliştirdiği yeni akıllı spektrum teknolojisi CleanAir, kızılötesi radyo dalgaları ile çakışmanın önüne geçerek kritik görevler üstlenen kablosuz ağları daha güvenilir kılıyor.

Gün geçtikçe daha çok çalışanın mobil olmasıyla birlikte kablosuz ağların başarılı performans sergilemesi zorunluluğu da artıyor. Cisco'nun ABD'de 600'ün üzerindeki şirket ile yaptırdığı araştırmaya katılanların yüzde 78'i kablosuz ağların operasyonlarını sürdürmede kritik bir önem taşıdığını belirtiyor.

Araştırmaya katılanlar ayrıca kablosuz ağların performansına yönelik yaşanan en büyük problemin çakışmalar olduğuna dikkat çekiyor. Sektörde bir ilk olan Cisco'nun yeni CleanAir teknolojisi, kablosuz ağlarda yaşanabilecek bu çakışmaların önüne geçiyor.

Patentli CleanAir Application-Specific Integrated Circuit (ASIC) olarak adlandırılan 'uygulamaya özel entegre devre' ile erişim noktalarını birleştiren bu çözüm, kablosuz çakışmaların etkisini saptayıp sınıflandırıyor ve azaltıyor.

Cisco Aironet 3500, sektördeki donanım bazlı spektrum ayarlayabilme özelliğine sahip olan tek erişim noktası.

Kablosuz telefonlardan, kablosuz video kameralara, mikrodalga fırınlardan Bluetooth'lu cihazlara kadar 20'nin üzerindeki farklı çakışma kaynağını kesin olarak saptayıp sınıflandırabilen CleanAir teknolojisi, kablosuz sinyali çakışmadan etkilenmeyen spektruma kaydırarak 30 saniye gibi kısa bir süre içerisinde çözüm sağlıyor.

CleanAir teknolojisine sahip olan Cisco Aironet 3500, sektördeki donanım bazlı spektrum ayarlayabilme özelliğine sahip olan tek erişim noktası. Cisco Unified Wireless Network yazılımının yeni duyurulan 7.0 versiyonu, Cisco Wireless Control System, 3300 serisi Mobility Service Engine ve tüm Cisco kablosuz denetleyicilere CleanAir teknolojisinin özelliklerini entegre edebilmeye imkan tanıyor.


Kaynak
 
Üst