Kablolardan Kurtulacak mıyız? | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Kablolardan Kurtulacak mıyız?

Meryem

Komplike
İhvan Üyesi
Katılım
6 Tem 2006
Mesajlar
15,309
Puanları
113
Yaş
34
Elektronik cihzlarımızı artık istediğimiz her yere götürebilsek de şarj etmek için yine de kablolara bağımlıyız. Ancak, yakın zaman içinde bu durum tamamen değişebilir.

Taşınabilir elektronik cihazların
kullanımının yaygınlaşmasının en önemli nedenlerinden biri de bu cihazları adlarından da anlaşılacağı gibi, istediğiniz yere götürebilmeniz.

Bu cihazları taşınabilir kılan şey ise kablo ile bir yere bağlı olmadan çalışabilmeleri. Ancak yine de henüz tamamen kablosuz bir dünyada yaşamıyoruz.

Hemen hemen tüm elektronik cihazlar yavaş yavaş kablosuz hale gelirken, bunların bu şekle gelmesini sağlayan pilleri şarj etmek için kablolara mecburuz.

Aslına bakılacak olursa, kablolara tam olarak da mecbur olduğumuz söylenemez, piyasada bazı telefon modelleri için geliştirilmiş kablosuz şarj aletleri bulunsa da bunlar çok yaygın ve verimli değiller.


Kablosuz şarj aletlerinin sayısı birkaç yıl içinde büyük ölçüde artabilir


Büyük Artış Bekleniyor

Ancak bu durumun yakın bir gelecekte değişmesi bekleniyor. Dünyaca ünlü araştırma şirketi iSuppli'nin yaptığı son çalışma kablosuz şarj cihazlarının yakında büyük bir atılım yapacağını söylüyor.

Yapılan araştırmada, kablosuz şarj edilen cihazların sayısının önümüzdeki birkaç yıl içerisinde 65 kat artacağı tahmin ediliyor. 2014 yılına gelindiğinde yaklaşık 230 milyon adet kablosuz olarak şarj edilebilen elektronik cihazın piyasada olacağı belirtiliyor.

iSuppli'nin tahminleri tutarsa, önümüzdeki birkaç yıl içinde şarj aletlerinin yaşattığı kablo kalabalığından kurtulmuş olabiliriz. Ancak yine de, cihazları kablo kullanmadan şarj edecek aletlerin de kablo ile elektrik hattına bağlanması gerektiğini unutmamak gerek.


Kaynak
 

cicek demeti

Sükut
İhvan Üyesi
Katılım
7 Ocak 2011
Mesajlar
11,683
Puanları
0
cok guzel olurda daha neler cikacak bakalim olmeden su gozler neler gorecek inseAllah hayirlisini goruruz...:) tesekkurler :)
 
Üst