kabir(mezar) taşlarına fotoğraf, bayrak, dini bir logo yapmak caiz midir?

ibrahimi

Has Uşak
İhvan Üyesi
Katılım
19 Haz 2006
Mesajlar
23,464
Puanları
0
Yaş
32
kabir(mezar) taşlarına fotoğraf, bayrak, dini bir logo yapmak caiz midir?

İslâm dini, hayatında olduğu gibi ölümünde de insana gereken değeri vermiş, saygıyı göstermiş ve öldüğü andan itibaren ona yapılacak muameleyi de belirlemiştir. Bu itibarla İslâm dini, kabir ve kabristanın düzenli ve tertipli yapılmasını, temiz tutulmasını ve yeşillendirilmesini, hayatta bulunan insanların ölülere karşı bir vefa borcu olarak görür.

Ancak kabirlerin yükseltilmesi, üzerine kubbeli binalar yapılması, taşına övücü veya kaderden şikayet edici sözler yazılması yasaklanmıştır. Buna karşılık, bir-iki karış yükseltilmesi, israfa kaçmadan ve tevhid inancına zarar vermeyecek şekilde yapılmasında bir sakınca yoktur.

Fakat mezar taşına vefat edenin insanın fotoğrafını koymak, logo yapıştırmak, bayrak asmak, tab etmek dinen doğru değildir. Hatta İbn ağabeydîn, kabir taşına âyet, şiir ve ölüyü öven yazıların yazılmasının mekruh olduğunu ifade eder. (bk. Reddü'l-muhtar, 11/237-238)

Müslümanlara ait kabristan son derece sade, tabiî ve mütevâzi olmalı; mezar yapımında da basit ve ucuz malzeme kullanılmalıdır. Mezar için yapılan harcamaların ölü ve diri için hiçbir yararı bulunmadığından, büyük paralar sarf ederek mezar yaptırmak israftır. İsraf ise dinimizde haramdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet Editör

kaynak : Sorularla İslamiyet | Mermer, seramik gibi mezarlarımızda bulunan kabir taşlarına fotoğraf, bayrak, dini bir logo yapmak caiz midir?
 
Üst