KABE SULAR ALTINDA (dikkat!!!)

aHuZaR

Can kayıp can firarda
load60221.jpg

load60225.jpg

load60227.jpg

load60229.jpg

load60231.jpg

load60232.jpg

load60235.jpg

load60240.jpg

load60243.jpg

load60245.jpg

aHuZaR

Can kayıp can firarda
load60300.jpg

load60257.jpg

KABEYİ HİÇ BÖYLE GÖRMEMİŞSİNİZDİR…

KABE'DE SEL-1970'lerin sonlarına kadar, Kabe'de sık sık sel baskınları yaşandı. Kabe'nin bulunduğu alan çevresine göre çukur olduğu için yağmur yağdığında etrafındaki dağlardan gelen sel suları bu alanı dolduruyordu.

HACER-ÜL ESVED BİLE KIRILDI-1974 yılında Kabe-i Şerif yağmur sebebiyle Hecer-ül Esved taşına kadar sular altında kaldı.En güçlü sel 1941 yılında yaşandı.Bu baskında Hacer-ül Esved taşından bir parçanın koptuğu söylenir.

YÜZEN BİR YAPI GİBİ-1941 ve 1974 yıllarındaki sel baskınlarında Kabe havuzun içinde yüzen bir yapı gibi göründü.

EN TATLI İBADET-Sel baskınlarında Kabe'nin içi kadar çevresinde de su birikintileri oluştu. İbadet etmeye gelen Müslümanlar zor anlar yaşadıysa da zorluklara rağmen ibadet etmenin tadını çıkardı...

ARABALAR BİLE YÜZDÜ!-1941'deki sel baskını o kadar güçlüydü ki arabalar bile su üzerinde yüzdü. Yağmurun hemen ardından çekilmiş bu fotoğraf, insanların şaşkın bakışlarını yansıtıyor...

EN ESKİ MABED- İnsanlığın en eski mabetlerinden, Müslümanların kıblesi Kabe, tarih boyunca hem insanların hem de doğa olaylarının tehdine karşı hep korunarak bu günlere kadar ayakta kaldı.

YÜZEREK TAVAF-Safa ve Merve arasında say yapanlar görünüyor. Bu koridor boyunca 7 kez yürümek gerekiyor ve toplam katedilen mesafe yaklaşık 3.5 km. Normal koşullarda en az 1 saat sürüyor. Su içinde ise oldukça zor.

YÜZME VE İBADET MOLASI-Sel baskınında yüzerek tavaf yapmaya çalışan ve ibadete ara verip Kabe'nin duvarlarında dinlenen Müslümanlar...

MOLA VAKTİ-En güçlü selin yaşandığı 1941 yılı... Bir çarşamba günü yağan yağmur Kabe'yi sular içinde bırak. Kabe’nin önünde tavaf yaparken mola verenler gözüküyor

GeCeM

Üye
Bende iLkes gördümmm :blink:

TşKLeR aHuZaR

Hanne

Doçent
Kabenin sular altında kaldığını okumuştum ancak resimlerini görmemiştim gerçekten çok ilginç geldi bana .:blink: Böyle bir halde nasıl tavaf olur, nasıl say yapılır ? Ahuzar Allah razı olsun .Kopyaladım hakkını helal et kardeşim.

aHuZaR

Can kayıp can firarda
Acaba neden öyle olmuş.. o rezil Sudi yönetiminin yüzünen olabilirmi...

oraya giden insanlardan edinilen kazanci kabeye harcamazlarsa alt yapiyi yeterince saglam olmasa olacagi budur
yönetimin hatasi oldugu kesindir
gerekli önlem alimamistir
su an hz peygamberin evinin önündeki seyyar saticilari ve
evin halini görünce baska sey gelmiyor aklina insanin:(
düsünün bu kutsal emenetler hindistanda olsa
almanyada olsa
amerikada olsa bu haldemi olurdu?
biz müslüman ülkeler adam olmayiz
degerlerimizin degerini bilmedigimiz sürece:(

manifesto

Yasaklı
biz müslüman ülkeler adam olmayiz
:)
Bu kadar karamsar olma..
Sudiler o dönem Kabenin etrafında Otel yapmakla meşgul oldukları için kabeyi butür afetlere karşı koruyacak önlemler almak gibi bir düşünceleri yokdu..
Ama bir musibet bin nasihate bedeldir..Şimdi Kabe bu tür afetlere karşı önlem alınmış durumda..
Ama yüzerek tavaf etmek acaba daha mı faziletli onu düşünmeye başladım:)

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
yüzerek tavaf etmek acaba daha mı faziletli onu düşünmeye başladım

bende yüzerek boğulmadan tavaf etmek isterdim keşke bi kere daha olsa da ben de yaşasam o duyguyu...........:uzgunum[1]:

ORHANCAN

Ordinaryus
çok Ilginç Resimler Gerçekten..

ben De Ilk Kez Gördüm...

inşaallah Kabe Ve çevresi Bu Sellerden Zarar Görmemiştir...

**

seyyah_1

Asistan
allah razı olsun gormediğimiz yerde yolculuk bi baska...

Hudalfa

Asistan
suud-i arabastan lübnana yapılacak yardımda başı çekiyorumuş. 1/5 milyar dolarla.. ilginç değilmi? :D Allah razı olsun ne diyelim..