** K@ptan'ın Seyir Defteri **

Kaptan

Mecra Yazarı
Bir üniversite hocası talebelerini imtihan etmiş ve aynı konu hakkında Gazzâlî ve İbni Teymiyye’den alıntıladığı iki pasajı değerlendirmelerini istemiş.

Selefîliğin yaygın olduğu bir coğrafyada gerçekleşen bu imtihanda, öğrenciler İbni Teymiyye’nin görüşlerinin ne kadar da isâbetli olduğunu uzun uzun yazarlarken Gazzâlî’nin hatalarını da tek tek sıralamışlar.

Ne ki neticeler açıklandığında öğrenciler tam bir hayal kırıklığına uğramış. Hoca durumu izah etmiş: “İbni Teymiyye’nin zannederek ne kadar doğru olduğunu uzun uzadıya anlattığınız sözler gerçekte Gazzâlî’ye aitti. Hatalarını bir bir saydığınız kişi ise aslında İbni Teymiyye idi. İsimleri yer değiştirmiştim.”

Bir arkadaşımın anlattığı bu ibretamiz hâdise, genel bir insanî ârızayı en yalın hâliyle gözler önüne sermesi bakımından şâyân-ı dikkattir. İnsanlar ne söylendiğinden ziyâde kimin söylediğine bakarlar. Sözün ne dediği nasıl dendiğinin ardında kalıverir çok kere…

Çokluk öze bakmaktansa kabukla meşgûl olur. Nitekim markalar, etiketler kaliteden bîhaber genel halk kitlesi içindir. İşi bilen adamlarsa markayla değil malın kendisiyle ilgilenir. Pazarda durum bu olduğu gibi, fikir ve inanç dünyasında da vaziyet bundan farklı değildir. Zira düşünmeyi becerebilmek büyük nisbette doğuştan gelen bir kâbiliyet değil, tâlim ve terbiye ile ele geçen bir mahârettir ki; bu yüzden külfetli ve zahmetli ve yine bu yüzden biraz sıkıcı ve sevimsiz ve yine bu yüzden pek az kişinin yapmayı tercih ettiği bir uğraştır.

Bu sebeple insanlar çoğu kez bilerek inanmaktansa inanarak bilme yolunu tercih ederler. Doğru, onlar doğru olduğunu düşündükleri için doğrudur; gerçekten düşünüp de doğruyu bulduklarından ötürü değil… Bu, herhangi bir coğrafya veya zamana has bir durum değil, tarih boyunca bütün insan topluluklarının umumî ve müşterek bir vasfıdır.

Kaptan

Mecra Yazarı
söyle izah edeyim :)

önce inandim.
dünya'ya gelen herkes gibi ben de mevcut "gercekle" dünya'ya gözlerimi actigimdan önce inandim.
delikanlilik zamanlarim inisli cikisli zikzaklar cizerek gecti, kah günahlarla, pismanliklarla kah tevbeyle.
sonra biraz büyüdüm, bilgimi artiracak, imanimi destekleyecek cook kirli sular ictim. bir süre böyle idare ettim.
daha sonra kirli suyun bünyemi hasta ettigini fark ettim ve suyun temiz olanini aramaya basladim ve hamd olsun buldum diye düsünüyorum. ne mutlu onu bulana

Kaptan

Mecra Yazarı
12805966_818717074906721_2850815128782468681_n.jpg

Çelişki gibi duruyor ama değil. Çok okuyunca/bilince aslında az bildiğini, bildiklerinin okyanusta bir damla olduğunu fark ediyorsun. Cahillerin/okumayanların kendilerini bilgili sanması, cesareti, kabalığı, taassubu bundandır. Okumayıp bir hiç olduğunu görmeyişindendir...

alinti

adams77

Kanalizasyoncu
söyle izah edeyim :)

önce inandim.
dünya'ya gelen herkes gibi ben de mevcut "gercekle" dünya'ya gözlerimi actigimdan önce inandim.
delikanlilik zamanlarim inisli cikisli zikzaklar cizerek gecti, kah günahlarla, pismanliklarla kah tevbeyle.
sonra biraz büyüdüm, bilgimi artiracak, imanimi destekleyecek cook kirli sular ictim. bir süre böyle idare ettim.
daha sonra kirli suyun bünyemi hasta ettigini fark ettim ve suyun temiz olanini aramaya basladim ve hamd olsun buldum diye düsünüyorum. ne mutlu onu bulana

Batıni mi olcan kaptan :)

Kaptan

Mecra Yazarı
Asch Deneyi Testi
Asch deneyi 1953′de yayımlanan insanın karar verme sürecinde, çevresinin etkisinin ne denli önemli olduğunu anlamaya çalışan deneydir. Deneyi polonyalı sosyal psikolog Solomon Asch tarafından yürütmüştür.

Kaptan

Mecra Yazarı
Korkmayın.
Cesur olun.

Zihninizi temizlemede, kalbinizi yenilemede, inançlarınızı gözden geçirmede, sahih bir iman peşinde koşmada, Allah’ı daha çok sevmede cesur olun.

spesifik

آزادی قید و بند
Hayırdır yau üyeler kendi adlarıyla konu açmaya başlamış
seyir defteri de güzel
ama seyrederken merhametli oluver azıcık olur mu Kaptan
ses bozuk dinleyemedim
Günaydınlar ...

lafons7275

Kıdemli Üye
Korkmayın.
Cesur olun.

Zihninizi temizlemede, kalbinizi yenilemede, inançlarınızı gözden geçirmede, sahih bir iman peşinde koşmada, Allah’ı daha çok sevmede cesur olun.

Şu yazdıklarına bakıyorum sonra da avatarına yüklediğin resme bakıyorum. Anladın sen onu...

Kaptan

Mecra Yazarı
Ahmed Kalkan çocuğunu okula yolluyor ve bunun şirk olmadığını savunuyor, hanzala şirktir diyor.

herkes birsey der
ölcümüz degil bunlar

birileri göre pozisyonlarimizi belirlemiyoruz
hangisi hakka uygun ona bakiyoruz

cocuklari okula göndermek bizatihi küfür degildir
masum da degildir

lafons7275

Kıdemli Üye
herkes birsey der
ölcümüz degil bunlar

birileri göre pozisyonlarimizi belirlemiyoruz
hangisi hakka uygun ona bakiyoruz

cocuklari okula göndermek bizatihi küfür degildir
masum da degildir

ebu hanzalayı kendi itikadi çevresi de artık aşırı tekfirci olmakla suçluyor.

ALI25

Kıdemli Üye
Bir üniversite hocası talebelerini imtihan etmiş ve aynı konu hakkında Gazzâlî ve İbni Teymiyye’den alıntıladığı iki pasajı değerlendirmelerini istemiş.Selefîliğin yaygın olduğu bir coğrafyada gerçekleşen bu imtihanda,öğrenciler İbni Teymiyye’nin görüşlerinin ne kadar da isâbetli olduğunu uzun uzun yazarlarken Gazzâlî’nin hatalarını da tek tek sıralamışlar.
Bu hoca da kimse buna ibni teymiyyeci diyeyim o kadar daha ikisinin arasindaki farki da bilmiyorsa ne diyeyim sözde üniversite hocasiymis.

Bunlari birbiriyle kiyas etmek tepe ile dag misali olur bunlar arasindaki fark olarak ibni teymiyye allame ise imam gazali meselede muctehid olur veya buna söyle diyebilirim Imam gazali ibni teymiyyeden daha alim dir.

Hocam diye dedigim zat demis idi ibni teymiyye ve ibni kayyim bunlarin eserleri bereketsiz diye ve dikkat edersek bunlarin bilen de odur ki osmanli medreselerinden kitablar ders kitabi olarak da okutulmamis neden acaba ve bunlar bir selefi akim olurlar daha cok kere buda böyledir.

Imam gazalinin yazdiklari bunlarin yazmis olduklarina bakar ve bir de mukayese edersek bunlar gibi selef seklinde yazmamis ve bunlar gibi de cok kere ifrata da kendisi kacmamistir.

Imam gazali hatalarini tek tek ele alip siralamissa bunlarda nerde ve de neyle ilgili meselelede buda güne bir soru isareti olarak merak konusudur.

Ve suda var bir ilave yapayim bunuda Imam gazali ibni teymiyye kadar da tenkid edilmek(edilmemis) olsun ondan böyle bir sey de söz konusu degildir.