K. Mısıroğlu'na göre Cemaleddin Efganî

hirahos

Kıdemli Üye
Tabii ki ehli bid'at, ehli bid'ati savunacak. Ehli Sünnet de ehli Sünneti... Forum modu İsmail de bu taifedenmiş, onu da öğrenmiş olduk. Ahmet, Verda, Büşra ve İsmail. Forum sahibi Enes, nur cemaatinden, biliyoruz. Erdem'i merak ediyorum. Yönetici tercihleri Erdem'in olabilir.

Nurcuların Afgani'yi sevdiklerini de biliyoruz. Bu forumda Afganiyi kendisinden dinlediğimiz nurcular oldu.

Afgani sevgisine bir misal, Bakınız:

Milat Gazetesi yazarı Zehra Türkmen, "Cemaleddin Afgani, Said Nursi gibi önemli düşünürlerin yetişmesine katkısı bulunmuş biridir" dedi.

BEDİÜZZAMAN'IN DİLİNDEN AFGANİ

Bediüzzaman Said Nursi Afgani’yi İttihad-ı İslam meselesinde selefim diye tanımlayarak “siyasette muktesit meslek”i ondan öğrendiğini belirtmiştir.

"Sultan Selim’e biat etmişim. Onun ittihad-ı İslâmdaki fikrini kabul ettim. Zira, o vilâyat-ı şarkiyeyi ikaz etti. Onlar da ona bîat ettiler. Şimdiki şarklılar, o zamanki şarklılardır. Bu meselede seleflerim, Şeyh Cemaleddîn-i Efganî, allâmelerden Mısır müftüsü merhum Muhammed Abduh, müfrit âlimlerden Ali Suâvi, Hoca Tahsin ve ittihad-ı İslâmı hedef tutan Namık Kemal ve Sultan Selim’dir." (Tarihçe-i Hayat)

"İnkılâptan on altı sene evvel, Mardin cihetlerinde, beni hakka irşad eden bir zâta rast geldim. Siyasetteki muktesit mesleği bana gösterdi." (Münazarat)

http://www.risalehaber.com/afgani-said-nursiye-katkida-bulundu-168115h.htm

hirahos

Kıdemli Üye
Muhatablarmızın "ilmî" ve "mantıkî" seviyesi işte budur.

Meftun'inki seviye ifade eder, üslubun çukuru da var:

İslamoğlu:

Cemaleddin afganiden ve mirasından özür dileyiniz, onun adını ağzınıza almadan önce ağzınızı yıkayın, onu seviyesizce eleştirenler onun tuvalet kağıdı bile olamazlar.

hirahos

Kıdemli Üye
İngiltere'nin Mısır sömürge Valisi Lord Cromer'in söylediği şu söz ibretliktir:

"Kuşkusuz İslami reformist hareketin geleceği Şeyh Muhammed Abduh'un çizdiği yolda ümit vaat ediyor. Ve o yolun yolcuları Avrupa'nın her türlü yardım ve teşviklerine layıktırlar." (M. Muhammed Hüseyin, Modernizmin İslam Dünyasına Girişi, 91-92)

Ahter

Kıdemli Üye
Kapanan Halidiye forumdan hunbek isimli bir forum üyesinden almış, arşive atmışım:

hunbek:

Sebilürreşad'ın káğıdı ve parasının nereden/kimlerden geldiği ortada. Bunu öğrendik... Peki...

Bu derginin düşünce ideoloğu kimdi: Cemaleddin Efgani... Cemaleddin Efgani

Said Nursi, Mehmet Akif, Eşref Edip, Şemsettin Günaltay, Said Halim Paşa gibi dergi yazarları en çok ondan etkilendi. Cemaleddin Efgani ve öğrencisi Muhammed Abduh'un makaleleri Sebilürreşad'da sık sık yer aldı. Ama nedense "Doğu'nun Çırpınan Şahini" Efgani ve öğrencisinin gizli kimlikleri bu yayınlarında pek geçmedi...

Oysa...

Cemaleddin Efgani masondu!

Kahire'deki Şarkın Yıldızı Locası'na 7 Temmuz 1868'de girmişti.

Numarası 1355 idi.

"Mısır'da kurulan mason localarının başına Cemaleddin Efgani ve ondan sonra Muhammed Abduh getirildi. Bunlar Müslümanlar arasında masonluğun yayılmasına çok yardım ettiler." (Yahudilik ve Masonluk s. 350)

Muhammed Abduh "Efgani'nin talebesi Abduh gibilerin kimler tarafından destek gördüğüne dair zamanında İngiltere'nin Mısır sömürge Valisi Lord Cromer'in söylediği şu söz ibretliktir: "Kuşkusuz İslami reformist hareketin geleceği Şeyh Muhammed Abduh'un çizdiği yolda ümit vaat ediyor. Ve o yolun yolcuları Avrupa'nın her türlü yardım ve teşviklerine layıktırlar." (M. Muhammed Hüseyin, Modernizmin İslam Dünyasına Girişi, 91-92)

Şeyhülislam Mustafa Sabri Efendi de, Abduh ile ilgili şunları söyledi: "Üstadı Efgani vasıtasıyla, masonluğu Ezher'e idhal (sokan) eden odur." (M. Sabri Efendi, Mevkıfu'l-Akl ve'l-ilm ve'l-Alem, Beyrut 1314, c. I s. 133)"

Tarihte sürpriz çok!

Cemil Meriç "Umrandan Uygarlığa" kitabında şöyle yazdı:

"Zavallı Türk intelijansiyası! Kimlerin peşinden gitmemiş. Düşmanları dost, dostları düşman olarak tanımış. Peygamber'in adını anmaya cesaret edemeyen bir Efgani'yi Peygamber kadar saygıya layık görmüş." (Soner YALÇIN)

Üstad Bediüzzamanın efganiden etkilenmesi ispata muhtaç bir sözdür ve mesnedsizdir.Üstadın sözlerine dikkat edilecek olursa , ittihadı islam meselesinde selefim demiştir.Yoksa şu islami meselede üstad , efganiden etkilenmiştir, diye bir yazı göstermek mümkün değildir.

hirahos

Kıdemli Üye
Bu sözünü yeni duydum @Ahter... Sen ne dersin?

Kanaatimiz, Said Nursi merhum Afgani ve Abduh'u yeterince tanımamış ya da araştırmamış ve bunların iç yüzünü görememiş. Zuhüldür, iyi niyetli bir yanılmadır. Tıpkı Abdulhamid Han Hz.lerinin dehasını, maneviyatını ve hizmetini göremediği gibi.. Hüsn-i zan ediyoruz.

Mehmet Akif hakkında ise aynı hüsn-i zannımız yok maalesef. Mehmet Akif de Afgani ve Abduh'u semaya çıkaranlardan... ve de Abdulhamid Han Hz.lerine nefret ile hakaret edenlerden. Midesi bulanırmış. Ölünce görmüştür midesi neden bulanıyor?...