Kürt Sorunu Nasıl Çözülür ? | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!
Altın Burada

Kürt Sorunu Nasıl Çözülür ?

Kürt Sorunu Nasıl Çözülür ?

• Kullanılan toplam oy
    14

TakVa

Ordinaryus
İhvan Üyesi
Demokratikleşerek

efruz

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Demokratikleşerek ama bu herkese göre başka sanırım.herkesin kendine göre bir Demokrasisi var.

KFK

Yeni Üye
İhvan Üyesi
Statükoyu ve statükocuları çökerterek şıkkını da eklemenizi rica ediyorum.Tohumu eken onlar,her gün sulayan onlar.Onlar gitsin bu fitneyi kardeşçe yok ederiz biz.

(Ayrıca anketi açan arkadaşa da teşekkürler.)

Rodî

Üye
İhvan Üyesi
Güzel bîr konu..

Kart-Kurttan, Kürt yokturdan ''Kürt sorunu nasıl çözülür'' bîlîncîne varmamız sorunun çözümünün yakın olması açısından oldukça sevîndîrîcî..

Keşke bu soruyu 30 yıl önce de sorabîlseydîk..

Şimdî îster îstemez însan sormadan edemîyor; 40 bîn canımız neden ödü dîye?

Sorunun çzöümüne gelîrsek;

Kürt sorunu Kürt ulusunu bütünüyle (değerlerî, tarîhî, sembollerî ve îradelerîyle) tanıdığımız anda çözülür..

Kürt kimliğinî resmîyette (kağıt üzerinde) tanıdığımız an ne Kürt sorunu kalır ne de Pkk...

Sevîyelî tartışmak koşuluyla tartışmamızı genîşletebîlîriz..

Saygıyla her şey...!!

cahid

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Hiçbiri.. Kürdü , Türkü , Lazı , Çerkezi , Arabıyla İslamlaşarak çözülür... Herkese din kardeşi gözüyle bakıldığı vakit meselenin tüm tarafları taraflıktan çıkmış olacak ve ortada sorun kalmayacaktır zaten.. Velev ki bir İslam devleti teşekkül etse hiçbir etnik unsura özel muamelede bulunmaz.. Hepsine din temelinde eşit mesafede yaklaşır.. Üstünlük hangisinden olursa olsun takva sahibi olandadır...

Rodî

Üye
İhvan Üyesi
Hiçbiri.. Kürdü , Türkü , Lazı , Çerkezi , Arabıyla İslamlaşarak çözülür... .
Mevcut koşullarda sorunu ''İslamlaşarak'' çözmeye kalkışmak sorunun çözümsüzlüğüne katkı sağlamaktan öteye gîtmez..

Kürt kavmî dîğer kavimlerle eşît statüye geldiklerî anda İslamî bîr model devreye girer..

Ancak mevcut şartlarda ''ümmetçilik'' Türk, Arap, Fars mîllîyetçîlîğini/ırkçılığını (ulusçuluğu da denîlebîlîr) güçlendirmekten öteye gitmemektedîr..

Saygıyla....

cahid

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
İslamın hüküm sürdüğü bir ülke şuan yeryüzünde yoktur.. Olsa idi zaten bu tür problemler hiçbir vakitte olmayacaktı.. Önce meseleye sağdan soldan aşırma kanunlarla v.s. ile çözüm bulup sonra İslamlaşalım demek de bir tür kavmiyetçiliktir.. İslam hâkim olduğu vakit zaten tüm meseleler kendiliğinden çözülecektir.. İslam devletlerinde devletin resmi bir dili vardı yazışmalarda kullanılan bunun haricinde halkın konuştuğu diller vardı.. Böyle bir durum İnşaallah teşekkül ederse yine aynı şekilde olacaktır farklı bir tasavvur ayrışma demektir..

Rodî

Üye
İhvan Üyesi
İslamın hüküm sürdüğü bir ülke şuan yeryüzünde yoktur.. Olsa idi zaten bu tür problemler hiçbir vakitte olmayacaktı....
Wesselam...

O zaman şunu da rahatlıkla söyleyebîrîz:

İslam dînînde ''ulus devlet'' (de) yoktur..

Bu durumda îkî çözüm/yol çıkıyor karşımıza..

Ya kendî ulus devletîmîzî yıkıp (Türk, Arap Fars ve tüm devletler) Kürtlerle eşît şartlarda yaşayacağız.. (Devletsîz bir şekilde ya da tek ortak (İslamî nîzamda) bir statüde)..

Ya da mevcut durumda kendimizde olanları Kürtler îçînde îsteyebîleceğîz.. (Kürtleri ulus olarak kabul edîb tüm evrensel ulusal haklarını tanıyacağız..)

Hangîsî???

cahid

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Ulus devlet diye bir kavram yok İslamda.. Şer'i hukukta İslam nizamı vardır ve insanlar iki kısma ayrılırlar.. Müslim ve Gayri Müslim diye.. Müslim olan hangi kavimden olursa olsun aynı haklara diğeri de aynı şekilde gayri müslim hukukuna tabiidir.. Arab'a farklı , Türk'e farklı , Kürd'e farklı değildir.. İçlerinden müslüman olanlar o hukuk ve düzene göre yaşamak zorundadır, içlerinden gayri müslim olanlar da gayri müslimlere dair hukuka tabiidir..

KFK

Yeni Üye
İhvan Üyesi
cahid'in gösterdiği istikamet doğrudur.Bahsettiğimiz şeyler farklı değil.Statüko ve statükocu temizlendiğinde buluşacağımız nokta elbette islamdır.

ummuhan

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Osmanlı usulü....

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
İhvan Üyesi
Hiçbiri.. Kürdü , Türkü , Lazı , Çerkezi , Arabıyla İslamlaşarak çözülür... Herkese din kardeşi gözüyle bakıldığı vakit meselenin tüm tarafları taraflıktan çıkmış olacak ve ortada sorun kalmayacaktır zaten.. Velev ki bir İslam devleti teşekkül etse hiçbir etnik unsura özel muamelede bulunmaz.. Hepsine din temelinde eşit mesafede yaklaşır.. Üstünlük hangisinden olursa olsun takva sahibi olandadır...
Maşallah herkes cahid kardeşim gibi olaya yaklaşırsa kürt sorunu diye bir sorunda kalmamış olur...Günümüzde kürtlere nerdeyse dinden çıkmış gözüyle bakılıp tüm kürtleri aynı kefeye koymaktan geri durmuyor insanımız... Tabiri caizse bir zamanlar Amerikanın zencilere yaptığı ayrımı bizim müslümanımız kürtlere yapıyor oldu...Arkadaşlar öncelikle şunu ayırd edelim...Kürt olmak ayrı bir kavramdır...Kürtçü olmak ap ayrı bir kavramdır...

ummuhan

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Maşallah herkes cahid kardeşim gibi olaya yaklaşırsa kürt sorunu diye bir sorunda kalmamış olur...Günümüzde kürtlere nerdeyse dinden çıkmış gözüyle bakılıp tüm kürtleri aynı kefeye koymaktan geri durmuyor insanımız... Tabiri caizse bir zamanlar Amerikanın zencilere yaptığı ayrımı bizim müslümanımız kürtlere yapıyor oldu...Arkadaşlar öncelikle şunu ayırd edelim...Kürt olmak ayrı bir kavramdır...Kürtçü olmak ap ayrı bir kavramdır...

Hangi kürt köle gibi çalıştırılıyor, ya da türklerin girdiği lokantalardan otobüslerden atılıyor..... ben hiç görmedim....

meseleye yaklaşırken böyle amerikanın zencilere yaptığı yapılıyor tarzı ile yaklaşım bile olayı çözmemeye yönelik bir harekettir... Bu ülkede kürtler var, kürt sorunu var deniyor ise o zaman diğer olanlara da bir bakmalı mesela lazlar var laz sorunu da var mı? ya da çerkezler var çerkez sorunu da var mı, ve ya arnavutlar var..... o var bu var.... hiç biri değil de neden kürt sorunu diye bir sorunu var deniyor üzerinde düşünülmeli....

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
İhvan Üyesi
Hangi kürt köle gibi çalıştırılıyor, ya da türklerin girdiği lokantalardan otobüslerden atılıyor..... ben hiç görmedim....

meseleye yaklaşırken böyle amerikanın zencilere yaptığı yapılıyor tarzı ile yaklaşım bile olayı çözmemeye yönelik bir harekettir... Bu ülkede kürtler var, kürt sorunu var deniyor ise o zaman diğer olanlara da bir bakmalı mesela lazlar var laz sorunu da var mı? ya da çerkezler var çerkez sorunu da var mı, ve ya arnavutlar var..... o var bu var.... hiç biri değil de neden kürt sorunu diye bir sorunu var deniyor üzerinde düşünülmeli....
Yazdıklarımla bana yönelttiğiniz bu soru arasında bir bağlantı kuramadım doğrusu...Çünkü hepimiz neden böyle bir sorunun olduğunu idraki içerisinde bu konuda fikir teatisinde bulunuyoruz...Ki zaten ben pkk'nın yaptığını savunmuyorum...Siz bana öyle bir soru yöneltmişsinizki direk beni zan altında bırakmışsınız...
Amerikan zenci örneği size doğru gelir yada doğru gelmez saygı duyarım ama benim söylediğim sadece bir teşbih ve teşbihte hata olmaz...

isocan42

Asistan
İhvan Üyesi
şu güzel düşünce " nerde bizim haklarımııııııız, dostluk, barış kardeşliiik, hak hukuk guguk...." diyenlere çooook sağlam bir kapaktır.

beyni kavminin rahatı dışında başka bişeye basmayan moloztaşlar insanlığın en büyük düşmanıdır. en büyük kötülük bu kafatasçılardan, izmlerin kölesi olmuş bu çokbilmişlerin elinden gelir. dünya artık tüm kavmiyetçilerden kurtulmalıdır.

ha şimdi birileri suçlarsa beni faşistlikle şunu söylerim ben de:

ben Allah'ın yarattığı milletlerden birine tabiyim başka bişey değil.
benim en önemli özelliğim müslüman olmamdır.
bizler Allah'ın kullarıyız.

tekrardan islam kardeşliğini savunan herkese selam olsun.

saygılar...

Mahpeyker

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Yazdıklarımla bana yönelttiğiniz bu soru arasında bir bağlantı kuramadım doğrusu...Çünkü hepimiz neden böyle bir sorunun olduğunu idraki içerisinde bu konuda fikir teatisinde bulunuyoruz...Ki zaten ben pkk'nın yaptığını savunmuyorum...Siz bana öyle bir soru yöneltmişsinizki direk beni zan altında bırakmışsınız...
Amerikan zenci örneği size doğru gelir yada doğru gelmez saygı duyarım ama benim söylediğim sadece bir teşbih ve teşbihte hata olmaz...

sayın yitik lale ,
ilk mesajınızda siz kürt-türk sorununu ,amerikalıların zencilere yaptıkları şeylerle kıyaslamışsınız .bu kıyas doğru değil ama çünki amerikalılar yıllarca zencilere hayvan muamelesi yapmışlardır .kürtlere ,zencilere yapılan hiç bir şey yapılmıyor .sorun var evet ve bu sorun daha fazla kan dökmeden daha fazla ana yüreği yanmadan iç kargaşaya mahal vermeden çözülmesi gerekir .nasıl çözüleceği CAHİD , UMMUHAN ve İSOCAN ihvanlarım çok güzel ifade etmişler .bende katılıyorum bunların yorumlarına

saygılarımla

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
İhvan Üyesi
Cahid kardeşimin fikrine bende sonuna kadar katılıyorum...Ama bakın güzel kardeşim orda sadece bir teşbih yapmakla birlikte Amerikan Zenci temsilini vermemdeki kasıt şudur:Günümüzde ehli imanın en dindarı bile ırkçılık yapabiliyor...Amerikalıların yaptığıda ırkçılıktır, türk insanımızın yaptığıda ırkçılıkdır...Elbette kürtler aynı muameleyi görmüyorlar ve ben asla böyle bir iddiada bulunmadım ama bir dışlanmanında söz konusu olduğu bir gerçektir...En basitinden arkadaşın birine ben kürdüm dediğimde aaa sen hiç kürtlere benzemiyosun gibi bir muameleyle karşılaşmak bile bunun ap açık bir göstergesidir...Tekrarlıyorum şunu ayırt etmekte fayda var...Kürt olmak ayrıdır,kürtçü olup masum insanları katletmek,onları katledenleri destelemek ap ayrıdır...İnşallah bu sefer anlatabilmişimdir...Hayırla kalın...

manifesto

Yasaklı
İhvan Üyesi
Terör sorunu ile Kürt sorunu farklı
Terör sorununu hiçbir reform yada adım sıfırlayamaz,çünkü terörün farklı amaçları var

Ancak Kürt sorununda temel beklentiler ve hak ihlalleri giderilirse asgariye indirilir

1-Anadilde eğitim (ilköğretim)
2-Kürt dilinde neşriyat
3-Yerel yönetimler reformu
4-Bölgede ki kürtçe olan isimlerin iadesi
5-Kürtçe ve Türkçe eğitim veren üniversiteler
6-Siyasi af
7-Yeni anayasa ve kürtlerin de bu anayasa ile varlıklarını tanıma veya en azından inkar etmeme
8-Türk milleti dayatmasını terk etme,ulus devlet baskısından uzaklaşma..
bunun gibi adımlar kürt sorununu asgariye indirebilir
Bunların gerçekleşmesi ise daha fazla demokrasi demek

AynAlı

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
laz ben türk değilim demiyorki, çerkezde demiyor, hatta araplar bile türküm diyor.sadece kürtler asimilasyona,yok olmaya,yozlaşmaya hayır diyor. kürt meselesi kürt düşmanlığı bitince çözülür, hoşgörü ile, varlığı kabul etmeyle,saygı ileçözülür..

Mahpeyker

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Terör sorunu ile Kürt sorunu farklı
Terör sorununu hiçbir reform yada adım sıfırlayamaz,çünkü terörün farklı amaçları var

Ancak Kürt sorununda temel beklentiler ve hak ihlalleri giderilirse asgariye indirilir

1-Anadilde eğitim (ilköğretim)
2-Kürt dilinde neşriyat
3-Yerel yönetimler reformu
4-Bölgede ki kürtçe olan isimlerin iadesi
5-Kürtçe ve Türkçe eğitim veren üniversiteler
6-Siyasi af
7-Yeni anayasa ve kürtlerin de bu anayasa ile varlıklarını tanıma veya en azından inkar etmeme
8-Türk milleti dayatmasını terk etme,ulus devlet baskısından uzaklaşma..
bunun gibi adımlar kürt sorununu asgariye indirebilir
Bunların gerçekleşmesi ise daha fazla demokrasi demek

ben anlamıyorum neden kürtce resmi dil olarak kabul edildiği zaman veya okullarda kürtce eğitim verildiği zaman sorun azalsın ki ? bu çok mantıksız .oldu o zaman türkiyede yaşayan bütün milletler ayaklansın " kendi dilimizde öğretim vs olsun " desin .
kardeşim vatanın birliği ,dirliği nerde kalır o zaman ? bir vatanda bir bayrak bir resmi dil olur .haa bu başka milletlerin haklarını savunmamak mı demek ? elbet de hayır .vatan içinde huzuru ve asayişi temkin etmek en büyük devlet politikasıdır .her milletin hakkı gözetilmelidir .
tek çare ne biliyormusunuz ? doğuya faydalı yatırımlar yapmak .yurt dışından hayvan ithal edildi .neymiş " et fiyatları ucuzlasın" .yahu ucuzladı mı ? bu politika işe yaradımı ? hayır .duyduğuma göre doğunun hayvanı çok lezzetli olurmuş .sebep hiç şüphesiz temiz ve güzel doğasındandır sanırım .neden bu et konusu doğuda ki hayvancılardan hayvan alarak çözülmeye çalışılmıyor ?
neden doğuya yatırım yapmıyor devlet ? neden yatırımı desteklemiyor ? neden eğitim ve sağlık hizmeti devlet tarafından muntazam bir şekilde sağlanmıyor ? batı almanya ile doğu almanya birleştiğinde çok büyük bir fark vardı .hem ekonomi hemde gelişim yönden .ama almanya ne yaptı kendi parasını ,arabasını herşeyini götürdü orda ki insanların parası ile ,arabası ile takas yaptı .karlı mı çıktı sanki alman devleti ? hayır . işte doğuyu kalkındırmanında tek çaresi budur .maddi ve manevi destek .kürtlerde çerkezlerde lazlarda araplarda aynı bayrağın altında yaşadığı sürece bir millet bir vatan olmak zorundadır .ırkcılık olmadan ,karşılıklı haklar hukuklar gözetilerekten .
velhasıl tek çare doğuyu kalkındırmaktır .yoksa sen kürtsün okul eğitimin kürtce olması senin hakkın " vs bunlar sadece devletin ve milletin birliğini bozar .
siyasi af demişsiniz buda çok farklı anlaşılabilir .Öcalan ve terör örgütleri için mi af istiyorsunuz ?