Jean-Jacques Rousseau'dan alıntılar.

Enes

İhvan Forum Üye
1193

İnsan özgürlüğünün istediği şeyi yapmakta olduğuna değil istemediği şeyi yapmamakta olduğuna inanmışımdır her zaman.

Jean-Jacques Rousseau, Leo Damrosch

Yeğenimin müsaadesiyle ilk mesaja russo biyografisi ekledim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Enes

İhvan Forum Üye
"Ailede babanın çocuklarına olan sevgisi onlara gösterdiği özeni karşılar; devletteyse, devlet başkanının kendi halkına beslemediği bu sevginin yerini hükmetmek zevki alır."

Jean-Jacques Rousseau

Toplum Sözleşmesi, Jean-Jacques Rousseau

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
"Ailede babanın çocuklarına olan sevgisi onlara gösterdiği özeni karşılar; devletteyse, devlet başkanının kendi halkına beslemediği bu sevginin yerini hükmetmek zevki alır."

Jean-Jacques Rousseau

Batılıların devlet anlayışında “baba” keyfiyyeti vardır. Buna karşın İslâm medeniyetinde ilginç bir nitelik var! Hulefa-i Raşidin döneminde baba ve anne keyfiyyeti tek bünyede toplanmış. Sonra bu iki keyfiyyet “saray” ve “tekke” olarak birbirinden ayrılmış. Saray daha çok babayı, tekke ise anneyi temsil etmiş.

Mesela dört halifenin dördü de halkın ekonomik durumu neyse o seviyede yaşamışlar. Hz. Ömer'in “bu bal şerbeti bütün Müslümanların sofrasında olmadan bana bunu içmek haramdır” demesi buna işaret. Anne gibi, çocukları aç iken kendi kursağından geçmiyor. Başka bir örnek Hz. Ali'nin komutan olarak bir seferde hasta haliyle sahabeye hamur yuğurarak ekmek yapmasıdır. Buna benzer çok örnekler var... Lakin Hz. Muaviye'den sonra bir şey değişiyor. İmam kelimesi malum “üm” kökünden türetilmiş bir kelime, “üm” Arapça'da “anne” demek...

Bu değişimin, bu ayrışmanın olması gerektiğine inanıyorum. Kader perspektifinde tahakkuk eden bu gibi hadiseleri fitne oluşturmak yerine hikmetini anlamaya çalışmak lazım. Zira bir erkek birden fazla kadınla nikahlanabilir. Eğer bir devlette halkın nüfusu artmışsa, farklı toplumsal sınıflar oluşmuşsa, ve birden fazla uygarlıkların üzerine oturmuşsanız artık tek anneyle olmaz bu iş. Baba tek olacak, anneler ise her katmana ve coğrafyaya serpiştirilmiş olacak. Bu iki keyfiyyetin tek bünyede olmayıp ayrışmasının hikmetini fakir buna bağlıyor. Allah her şeyin doğrusunu bilendir.

Admin

Administrator
Yönetici
Her türlü adalet Allah'tan gelir; adaletin kaynağı yalnız odur.

Ama biz adaleti bu kadar yüksekten almasını bilseydik, ne hükümete ihtiyacımız olurdu, ne de yasalara.

Sayfa 34 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 21.Basım

Madem konu Rousseau'dan açıldı tam yatakta uyku hazırlığı yaparken dinlemelik bir sesli kitap paylaşayım

spesifik

آزادی قید و بند
Her türlü adalet Allah'tan gelir; adaletin kaynağı yalnız odur.

Ama biz adaleti bu kadar yüksekten almasını bilseydik, ne hükümete ihtiyacımız olurdu, ne de yasalara.

Sayfa 34 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 21.Basım

Madem konu Rousseau'dan açıldı tam yatakta uyku hazırlığı yaparken dinlemelik bir sesli kitap paylaşayım

Bu sesli kitaplar çıktı okuma bozuldu
Kitaba d/okunmak lazım
Bu video 4 saat yahu
Uykuya dalış süreniz 4 saat mi yani
My god

Admin

Administrator
Yönetici
Bu sesli kitaplar çıktı okuma bozuldu
Kitaba d/okunmak lazım
Bu video 4 saat yahu
Uykuya dalış süreniz 4 saat mi yani
My god

Günde 10 dakika olsa 24 günde biter de ben de hiç devamını getiremedim

Hür Fikir

Paylaşımcı
rosseu fikri olgunluğa sahip olduktan sonra ve felsfenin derin dünyasına kapılmayacak kadar tecrübe kazandıktan sonra okunması gereken ciddi idea adamı

Enes

İhvan Forum Üye
Kıyamet borusu çaldığında ben elimde bu kitapla yüce yaratıcı karşısına çıkacağım. Ey Tanrım insanları etrafıma topla itiraflarımı dinlesinler. Utanılacak davranışlarım karşısında inleyip, sefilliğim karşısında kızıp beni kınasınlar. Ardından içlerinden birisi cesaret edebilirse ''ben bu adamdan daha iyiyim'' desin.

Jean-Jacques Rousseau, Leo Damrosch

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Babası 1705 - 1711 yılları arasında İstanbul'da padişahın saatçisi olarak Osmanlı sarayında hizmet vermiş.

Sonrasında dünyayı geziyor.

Yok arkadaş, ben şunu anladım: Büyük düşünür olmanın yolu gezip görmekten geçiyor. 25 yaşına kadar ilim okyacak, alt yapıyı hazırlayacaksın. Sonra dünyayı gezerek bu alt yapıyı irfana dönüştüreceksin. 40 yaşından sonra hikmet üretmeye başlayacaksın. Sistem bu abi.

Son düzenleme:

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
“İnsanın özgürlüğü istediği her şeyi yapabilmesinde değil, istemediği hiçbir şeyi yapmak zorunda olmamasındadır.” Jean-Jacques Rousseau

Enes

İhvan Forum Üye
“Bütün kötü ruhluluk zayıflıktan gelir. Çocuk yalnızca zayıf olduğu için yaramazdır; onu güçlendirin iyi olacaktır; her şeyi yapabilseydik hiç yanlış yapmazdık.”

Emile, Jean-Jacques Rousseau

Enes

İhvan Forum Üye
Kendimi tamamen ruhumla konuşma zevkine bırakayım. O ruh ki, İnsanların elimden alamayacakları tek şeydir.

Yalnız Gezenin Düşleri, Jean-Jacques Rousseau