Jancker ATAK 2 Helikopter Projesi...

elbiss

Ordinaryus
Projenin Başına neden JANCKER ismini verdiğimi soracak olursanız...?

Sevdiğim güzel bir Alman Futbolcunun (Carsten Jancker)
ismi olsun istedim..Hem Helikoptere ve Projeye daha ayrı bir hava katıyordu..

Hem bu vesile ile Başarılı Futbolcuyu da hatırlamış oluruz istedim..

Aslında genel manada hiç aklıma gelmeyen hiç düşünmediğim bir PROJE detay durumuydu....Ufak bir söyleşi ile yazıları yazmaya başlamıştım...sonrasında yorgun olduğum için yazıları görsele aktaramadığımı dile getirmiştim ama söyleşimiz sayın @Ebu Computer ile devam edince bu yazdıklarımı Görsele çevirmem gerektiğini düşündüm...

Ve bununla ilgili GİF bölümünde görsel çalışmaları yapıp hazır resimler üzerinden oynamalar ve düzenlemeler yaparken tesadüfen önüme resimler arasında ATAK geldi o anda bir yıldırım çaktı ben bu sistemi ve anlattıklarımı neden ATAK a uygulamayayım dedim ve devamında Bu projeyi sunmak çıktı...

GİF konusunda bu projeyi bahsedip anlatırken aslında konuyu açmak istemedim halende istemiyorum ama konular kaybolmasın derli olsun hemde Ebu Computer kardeşimize SELAM larımı iletmek için ayrıca açmak istedim...

Bahsi geçen söyleşimiz aşağıdaki uçak projesinin aşamaları ile ilgiliydi....

V-22_Osprey_tiltrotor_aircraft.jpg

işte bu söyleşiden ilerlerken ATAK 2 kendiliğinden anlık geldi... :9 Normalde pek savaş uçaklarını sevmem ama geldi o anda paylaştım konu ve yazı akışı içerisinde şimdi derli dursun diye yazıları düzenleyerek sunmak istedim...Proje olur olmaz bilemem ama bende herşey FREEE :) tüm haklar sizlerin olsun :)

Yazıları yeniden yazmadan kopyala yapıştır yaptım :) sadece sistemi ek olarak anlatmak istiyorum...

atak-t-129_281991.jpg

po8pbz.jpg

Mağlum odur ki Türkiye de ki YENİ üretim olan YERLİ ATAK Helikopter Projesini hemen hemen bilmeyen yoktur diye düşünüyorum yukarıdaki resimde YERLİ ATAK a ait bir resim eğer yanlış almadıysam :) herneyse ben şimdi bu YERLİ MAKİNEYİ yukarıdaki UÇAĞIN mantığı ile bütünleştirip dizayn edip düzenlemek istiyorum....

Benim için bu YERLİ ATAK hızlı birer HELİKOPTER değilmi....

Evet der gibisiniz :)

O zaman ben buna bir pervane daha eklersem içine jet motor gömülmüş olanlardan nasıl olur ?...

Harika olur değil mi?..

Evet harika olur dediğinizi duyar gibiyim :)...

İşin Şovunu biraz geçeyim normalde yazılara güzellik katsın diye yaptım yoksa hiç ŞOV la işim olmaz...

konuya dönmem gerekirse....

Ben Yukarıdaki UÇAĞIN mantığını yapabilmem için bu ATAK helikopteri büyütmem gerktiğini düşündüm....ancak bu şekilde ivme ve hız ve değer katabilirdim...

işte bu mantıkla yola çıktım....

ve 2 ATAK Helikopteri birleştirip parçaları yeniden dizayn edip küçültüp monteledikten sonra Böylel ikle ATAK a ÇİFT pervane ve içine gömülmüş bir ÇİFT JET MOTOR kazandırmış olduğumu farkettim bu montelemeleri 30 dk lık bir uğraşı içinde devamında kısa bir düşünce aşaması ile yaptıktan sonra ortaya güzel bir YENİ NESİL TEKNOLOJİ ürün çıktı diye düşünüyorum ki...

Bu sistemde Sabit kol sağa sola hareket edebiliyor devamında küçülmüş helikopter dengesine göre uyarlanmış pervane ve jet motorlar ile kabiliyet kazandırmış oluyoruz....devamında pervanelerin yatay-dikey veçapraz çalışma sistem modülüde işleyişide mantığıda aynı olsun istedim değiştirmedim....beğenirmisiniz bilemem ama YENİLİK isteyenlere farklı bir bakış açısı sunabilir kanaatindeyim.....

İki ATAK ı birleştirip ortaya umarım güzel verimli hızı daha yüksek bir YENİ NESİL ürün çıkmıştır diye umut ediyorum....YENİLK herzaman isteyene vardır Yeter ki YENİLİK için Emek Çaba ve Gayret sunulsun gerisi gelir....Gerçi Savaş uçaklarını hiç sevmem ama hazır paylaştım devamını YAZAYIM istedim....

SİSTEM ANLATIMI...

Görebildiğim kadarıyla sistem düz bir düzenekte fakat bu düz bir düzenek sağa ve sola dönerek hareket olanağı sağlayabiliyor işte bu düzeneğin sağa ve sola dönmesi oldukça önemli güzeldi ...bunu koparmak istemedim fakat sistemin açılır ve kapanır olması hoşuma giden bir durum olmadığı gibi bence külfet ve maliyet isteyen ekstra enerji yükü yakıtı anlamında diye düşünüyordum ve açılır kapanmasını sisteme dahil etmek istemedim... :)

Vayy canına büyümüşüzde sistemi beğenmiyoruz da çıkartıp yeni birşey ekledik hehe :)

işin espirisi bir tarafa ...

sistemdeki pervaneleri ve motorları helikoptere göre ufaltıp düzenlek çok önemli diye düşünüyorum...

Sistemdeki en önemli ve güzel olan özellik ise...

Pervanelerin altına gömülmüş güzel bir JET MOTOR tasarımı olmasıydı gerçek manada harika güzel bir dizayn....

bu sistem o kadar güzel dizayn edilmiş ki...

Sistemi yakından görmesemde hissetmem sistemi yaşayabilmem gerekiyordu...

Sistemin çalışma mantığı genel anlamda..

Sistem yukarı yani dikey pozisyona geldiğinde pervaneler çalışıyor jet motorlar kapanıyor olmasıydı...

Sistem çapraz duruma geldiğinde ise sistemde hem pervane hemde jet motor çalışıyor olmasıydı..

Sistemin çapraz pozisyonda olması oldukça özel ve güzel bir dizayn...

çünkü sistemin dikey ve yatay pozisyona geçişleri için sistem çaprazda tutulup belli hızı arttırılıp denge durumu ve ivmesini sağlandıktan sonra jet motorun yada pervene hızının yavaş yavaş anlık düşüyor olmasıydı...

sistem yatay pozisyona geçtiğinde ise perveneler kapanıyor yani duruyor jet motorlar çalışıyor...

yani sistem dikey haldeyken HELİKOPTER...
sistem yatay haldeyken UÇAK oluyordu...
sistem çapraz haldeyken ise....hem helikopter hemde uçak oluyordu :) dememi sanmayın çünkü bu konumdayken performans alamazsınız bu sadece arada viteste geçiş için kullanılan bir geçiş süreci....

bu süreç belli zaman ile kısa sürede kendini tamamlıyor olması sistemi güzel ve harika kılan yan...

Valla gerçek manada bu sistemi bulan sunan DİZAYNER arkadaşı canı gönülden kutlar Başarılarının Devamını dilerim...

Oldukça hoşuma giden güzel bir sistem açık söylemem gerekirse ....hayattan öğrenilecek her insan adına daha çok şey var....nede olsa öğrenmekte sınır yokmuş....

İşin özü...

İnsanlık olarak...

Hayat Devam Ediyor..

İnsanlık olarak Umutlarımız

İnsanlık olarak Din Dil Irk ayırmadan Barış ve Sevgi dolu Nice Güzel Seneleri hep birlikte bir ve bütün halde yaşayabiliriz İnşallah...

Böyle.

elbiss

Ordinaryus
V-22_Osprey_tiltrotor_aircraft.jpg

Bahsi geçen bu yukarıdaki uçağın dizaynıda Balina dan esinlenmiş gibi geldi bana..(bilmem bana öyle gözüktü belki yanlış detay görmüşümdür) ...Dikkat ederseniz uçağın kıvrımlarına balinayı rahatlıkla görebilirsiniz...esinlenme oradan gelmiş olasa gerek ...(Konu gerçi uçak değil ama arada konu açılmışken hazır aklımdayken onuda bahsetmek istedim)

Aşağıdaki resim uçağa göre bulabildiğin en uygun resim gibiydi sadece gösterme amaçlı sunmak istedim..

mavi-balina-ve-insan.bmp

Böylesi.

elbiss

Ordinaryus
Usta yaw senin tasarım ile ABD nin yaptığı arasında çok fark var.

Senin tasarımın daha geniş olması gerekir.

İç hacmi daha geniş olmalı.

Bu haliyle pek işlevsel değil gibi.

http://www.businessinsider.com.au/v-22-osprey-features-in-pictures-2014-4

Birde sizinki uçar mı ?

Ben Uçak yapmadım ki Helikopter yaptım :) kaldı ki ben tek bir ATAK ile birleştirmedim ki :) denge için 2 atak ı birleştirdim ve parça elementlerin boyutlarını helikoptere göre ufalttım buna pervane ve jet motor üniteleride dahil...Bunları yazılar yazdığımı ifade ettiğimi sanıyorum...

Ahh Ebu azıcık oku lütfen :(

Hayatımda iddalı biri olmasaydım bugün buı projemi sunmazdım demek oluyor ki uçacağına garanti verdiğim bir proje :)..

Baştan umutsuz ve niyetsiz olmak kaybetmenin neticeleridir...

Başarı ancak inanmak ve devamlı başarısızlığa rağmen denemek ile gelir bence ta bi..

Böyle.

elbiss

Ordinaryus
Yakın Süreç içerisinde YENİ BİR 2 HELİKOPTER MODELLEME PROJESİ ile sizleri tekrardan rahatsız edicem :)....

ABD nin kullandığı sistem çok hoşuma gitti ve bana değişik bir MODEL sistem tasarlamama İLHAM verdi diyebilirim ......Sadece gördüğüm sistem ile bana 2 Tane daha YENİ HELİKOPTER MODEL tasarlamama katkı vereceği kanaatindeyim....

Kullanılan sistem çok hoşuma gitti ama bu sistem üzerinde yeni MODELLER de benim dokunuşlarımın da olması gerektiğini düşündüm çünkü sistemi uzaktan hissederken :) bana sunduklarındaki eksiklerini işlemem gerekiyordu...

yani işin özü ...

Size yakın süreçte 2 tane daha HELİKOPTER MODELLEMESİ sunmayı düşünüyorum...

Modellemelerin 1 tanesini zihnimde gözlerimin önünde parçalarını tek tek birleştirdim tek eksiğim Helikopter kalıbının şekli ile ilgili....aslında bunuda dizaynladım zihnimde fakat 2 kalıp var gözlerimin önünde hangisi diye karar veremedim biraz düşünmem ve ortaya en iyisini sunmam benim için çok önemli....sistemi önce ben beğenmeliyim.....başkasınının beğenip begenmemesi benim için önemli değil...benim beğenmediğim bir ürünü istemem...

kalıp benim için çok önemli çünkü tüm dizayn kalıp a göre şekilleneceği için dizayn a oldukça değer katıyor...

Kalıp konusunda eğer değiştirmezem şöyle bir ip ucu verebilirim.....yukarıda ki Helikopter kalıptan çok çok bağımsız olacak çünkü Fark için FARKINDALIK olmazsa olmazımdır...

Öyle.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Bende bu konu üzerinden devam edeyim.

Şöyle bir helikopter geliştirmişler.

774cf065gw1efqwqbb5e4j20zk0k0q9q.jpg

Burada mantık nedir desek helikopterin hareket kabiliyetini arttırmak olabilir.

Ne kadar hafif olursa o kadar hızlı olur.

Selam ve dua ile...

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Birde Sikorsky S97 var.

En arkaya pervane takmışlar enteresan.

its_here_welcome.jpg

elbiss

Ordinaryus
RV3Ngo.jpg

Yukarıdaki Balina ile Uçağın birbiri ile ne kadar örtüştüğünü size yakından sunabilmem için üzerlerine numaralar sundum....Dizayner oldukça harika tasarlamış...Tebrik ederim....

Size tekrardan sunup göstermemin sebebi ise

Detay hatların ne kadar ince narin ve özenli sunumlanıp gerçeğe uygun tasarlandığı....ama hiç aklıma gelmezdi koca Balinanın uçacağını valla helal olsun tasarlayanın ELİNE SAĞLIK...

Böylesi.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Bu garip şeyde hayalet helikopter.

Muhtemelen açılı yüzeyi nedeni ile radarlara yakalanmıyor.

1500x814_16086_Ghost_Recon_Future_Soldier_Helico_2d_helicopter_military_picture_image_digital_art.jpg

elbiss

Ordinaryus
Birde Sikorsky S97 var.

En arkaya pervane takmışlar enteresan.

its_here_welcome.jpg

Kuyruk kanat kısmını ters yatırmışlar arka kısmada pervane montelemişler...gayet güzel daha fazla sürat için oldukça iyi zaten taktik alanda ne kadar dayanıklı ve süratli araçların varsa o kadar iyisin demektir..

Benim yeni tasarlyacağım bundan daha farklı..

elbiss

Ordinaryus
Bende bu konu üzerinden devam edeyim.

Şöyle bir helikopter geliştirmişler.

774cf065gw1efqwqbb5e4j20zk0k0q9q.jpg

Burada mantık nedir desek helikopterin hareket kabiliyetini arttırmak olabilir.

Ne kadar hafif olursa o kadar hızlı olur.

Selam ve dua ile...

Ağırlık yapacak bir çok şeyi atmışlar daha fazla hız adına oldukça ilginç güzel bir tasarım...yalnız pilot kısmı bu haliyle güvenlikli değil bu haline kurşun geçirmez cam ve kapı işlenirse bence ileride daha verimli olabilir kanaatindeyim.

elbiss

Ordinaryus
Bu garip şeyde hayalet helikopter.

Muhtemelen açılı yüzeyi nedeni ile radarlara yakalanmıyor.

1500x814_16086_Ghost_Recon_Future_Soldier_Helico_2d_helicopter_military_picture_image_digital_art.jpg

Bu kadar Ağır materyal Helikopterlerin Taktik alanda ne kadar başarı sağlayacağı bilinmez....Genel manada hızlı ve süratli uçaklara denk geldiğinde karşılarında ne kadar direnebilir bilemem...

ama bu Helikopterin ağır ve dayanıklı olması radara yakalanmaması bana Kara harekatlarında oluşan terörist gruplara karşı daha etkin kullanılabilinir diye düşünüyorum yoksa genel manada hava savaşlarında bu ağır helikopterleri pek başarılı göremiyorum bana göre ta bi..

Böyle.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Ağırlık yapacak bir çok şeyi atmışlar daha fazla hız adına oldukça ilginç güzel bir tasarım...yalnız pilot kısmı bu haliyle güvenlikli değil bu haline kurşun geçirmez cam ve kapı işlenirse bence ileride daha verimli olabilir kanaatindeyim.

http://kotaku.com/chinese-newspaper-confuses-the-japanese-military-with-509258501

http://www.defenceturk.com/index.php?PHPSESSID=f6366c4bb20459b769fcafb751a2e8a8&topic=5649.0;wap2

Yorumlar mevcut.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Sanıyorum bu helikopter prototip.

Yani daha havada uçanı yok.

fuujin_attack_helicopter_renders_2_by_meganerid-d64o9g3.jpg

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Şu da prototip bir model ama bana pek mantıklı gelmedi.

Hexplane-Heavy-Lift-Concept.jpg

elbiss

Ordinaryus
18ogj7sqfki78jpg.jpg

18ogho04rtc8jjpg.jpg

Bu Helikopter neyden tasarlanıp esinlenmiş biliyormusun ?...bu detayı görebildin mi bilemiyorum...

ama söylemem gerekirse....

Model Maket Helikopterlerden esinlenerek tasarlanan bir Helikopter olarak görüyorum...Model Helkopterler daha iyi uçsun diye hafif olarak tasarlanırlar daha iyi bir kabiliyet ve manevra için helikopter tasarımı oldukça güzel ama DAYANIKLILIĞI olmayan uçan bir araç Taktik alanda bana ne kadar fayda sağlayabilir...

Denilir ki...

Taktik alandan ziyade Müdahale için Piyade güvenliği için öncü birlik olarak kullanılır olabilir derim Helikopterin dayanıklılığının az olduğunu nereden çıkardın dersen valla hafif Helikopterler için ağırlığı az mukavemetler seçersin....ki istediğin bir manevraya ve hıza kavuşabilirsin eğer sisteme ağırlık yüklersen ekstra başka katkıların olması gerek...

Helikopter güzel tasarlanmış...

Şuan bu resim ile yeni bir DETAY gördüm PİLOT kısmı yukarıda açık gözüküyor ya....

o bölmeye dikkatli bak o bölmeye pilot oturunca yukarıdan üst yandan aşağıya otomatik inecek bir kapı tasarlanmış..oldukça güvenlikli yeni nesil hoş bir dizayn.....helikopterin kapanır halide en üstte gözüküyor...

Böylesi..

elbiss

Ordinaryus
Şu da prototip bir model ama bana pek mantıklı gelmedi.

Hexplane-Heavy-Lift-Concept.jpg

Ağır kargo ve nakliyatı için tasarlanmış....çok fazla yakıt ve enerji harcar kaldı ki katedeceği mesafeyi daha fazla sürede kateder....her pervane hız olduğu kadarıyla sisteme eklenmiş birer yük göreceksin...sisteme eklenmiş her pervane birer yük ise o sistemi dengede tutmak için karşılıklı kollar eklemen gerekiyor ki işte esas ağırlığıda denge için verilen ekstra yükler sağlıyor...

Oldukça fazla mühimmat taşır ama bu araç ı yukarıda korumak için en az 4 adet F35 koruma eşliği yapması gerekir....Kaldı ki bu araç yukarıda süratli olamazsa yukarıda radar a yakalnırsa Mühimmatlar güme gider....Tasarıma çok yük bindirilmiş....yeniden düzenlenirse daha iyi olabilir kanaatindeyim ..

Böyle.

elbiss

Ordinaryus
Sanıyorum bu helikopter prototip.

Yani daha havada uçanı yok.

fuujin_attack_helicopter_renders_2_by_meganerid-d64o9g3.jpg

Yukarıda yazdım ama yine yazmam gerekirse...

Bu dizayn oldukça hoşuma gitti kullanılabilinir özellikle TÜRKİYE nin Sorunlu bölgelerinde oldukça manevra sağlayabilir...

Fakat bu Modellemede biraz Yöre ve Şartlarına göre MODERNİZE yapılması ve değiştirimesi gerekiyor....Yani Bu Helikopteri TÜRKİYE alsa kesinlikle BÖLGE Şartlarına göre MODERNİZE den geçirmesi daha donanımlı ve dayanıklı halde Taktik alana sunması gerekir diye düşünüyorum şahsi fikrim ta bi..

Böyle.

elbiss

Ordinaryus
Biz görürmüyüz bilemem ama YENİ NESİL görebilir belkide...çok öncelerden beridir söylüyorum halen dile getiriyorum...

İNSANLIK yeni yüzyıl eşiğinin geçişinde SANCILAR yaşıyor bu her yüzyıl geçişlerinde olağan bir durum Her yüzyıl geçişlerinde eski olan birşey kayboluyor yerine yeni şeyler alıyor...

İşte İNSANLIK öyle bir zaman akışı yaşayacak ki AKILLI EVLER...AKILLI ARAÇLAR ...AKILLI UÇAKLAR....AKILLI SEYAHATLER...VB....

gibi elementleri görecekler...Bu süreç akışı ve geçişi sancılı ve çoğu zamanda acılı olmuş....umarım bu sefer olmaz...

İşin özü benim deyimimle bir çok noktada değişiklik göreceğiniz YENİ YÜZYIL da

Benim tanımladığım bir isim var o isimin adıda...

ROBOTIC ÇAĞ....

Biz görürmüyüz bilemem ama bu ÇAĞ dünyada Yaşanacak bir çok alanda..Ne zaman olur orasını ben bilemem...

Şöyle bir kısa örnek vereyim size..

zamanında ilk araç çıktığında oo muhteşem bundan iyisi yok dediler :) sonrasında kurmalı araçlardan ziyade motorlu araçlar çıkınca oo bu çok iyi bundan iyisi yok dediler :) ama insanlar yine yanıldı çünkü yaratıcımız her zaman daha iyisini insanlığa veriyordu....sonrasında sonrasında derken günümüzde elektirikli araçlara kadar üretildi...

şimdide insanlar diyor...

elektirikli araçlar çok iyi bundan daha iyisi olamaz diye :)...

Bende diyorum ki...

Geleceğin yollarına artık ASFALT gerekmiyor MANYETİK yollar ile ARAÇLAR AKILLI olacak böylelikle ARAÇLARINIZI UYUYARAK bile kullanabilir olacaksınız :) Güldüm şaka gibi belki ama GERÇEK ŞAKA yapmaz ..

ARAÇLARINIZDA ROBO KİTLER olacak ona gideceğiniz yerin adresini vereceksiniz oda MANYETİK YOLDA Sizin belirlediğiniz adrese UYDU dan alacağı yol ve harita ile sizi götürecek benzin bitmesine yakın sizi uyarak sizi en yakın benzinciye ugrayıp ugramayacağını soracak siz benzinciye girerseniz yada elektirik şarz eden yere işlem tamamlandıktan sonra yola harita devam edeceksiniz isterseniz MANUEL de aracı kullanabilir olacaksınzı size kalmış olacak....Bu anlatım bir HAYAL gibi ama Unutmayalım ki Hayaller Dünyada Hep gerçeğin kendisi olmuştur...

İşin özü...

Bizim ömrümüz görmeye yeter mi bilemem ama sakın şunu demeyin hiçbir alanda....Bu çok iyi bundan iyisi olamazdı diye....:)

olur ondan da daha iyisi olur DÜNYA BİR YARIŞ VE OYUN ALANIDIR bu alanda sizden de iyi gelen olur ve sizi geçende o yüzden HEP ÇALIŞIP ÜRETMEK var....Çalışan ÜRETEN kazanır...

o yüzden ben gelecek ÇAĞA

ROBOTIC ÇAĞ

İsmini verdim..Günün birinde Elbiss dediydi dersiniz o gün ben varmıyımdır dünyada bilemem :)

Öyle..

Böyle.