İyiliğe Çağıran Topluluk

Kurtuluş26

Profesör
Web sitesi
islamikonular.weebly.com
İyiliğe Çağıran Topluluk

Hazreti ALLAH Celle Celalühu Ayeti kermesinde buyuruyor ki,
Sizden iyiliğe çağıran güzel şeyleri emreden kötü şeylerden sakındıran bir topluluk oluşsun. İşte gerçek kurtuluşa erenler onlardır. (Ali imran;104.ayet)

Hayatım böyle bir topluluğu aramakla geçti. Hz. ALLAH’a şükür o güzel insanlar ile tanışmayı buluşmayı nasip etti toplulukta edindiğim bilgileri, Hz. ALLAH’ın verdiği azim ile sayfalara döktüm gayem vefat ettiğimde evlatlarıma nasihat olarak kalsın. Bu içimden gelerek yazdığım yazıların okunması benim ölümümü beklememeliydi.
Bunların neşredilmesi ve okunması gerekiyordu. İşte tam bu aleti ruhiye içinde iken, internette ki siteler aklıma geldi fakat bu yaşlı halim ile kendimi bilgisayarın başında oturmaya hiç yakıştırmamıştım. Ayrıca bu işleri yapmak içinde bilgi sahibi olmak gerekiyordu.
Biz ise bu işlerden hiç anlamıyorduk. Ancak çocuklarım ilgileniyorlar onlardan görüyordum.
Onlara danıştım tabii ki neden olmasın biz yardımcı oluruz dediler. O günün gecesi yatağıma yatarken Ya Rabbi ne güzel olur yazılar internet sitesinde okunsa bana duyurduğun bana yaşattığın halleri ve senin emirlerin duyursam ben de senin rızanı alsam Ya Rabbi. Bu işlerinden hiç anlamıyorum, diye kalbimden geçirdim.

O gece mana Âleminde görüyorum, bir kişinin gözlerini temizliyorlar ve o kişiye dikkat ettiğim zaman kendim olduğunu görüyorum.
Uyandığım zaman rüyayı tabir ediyorum ve anlıyorum ki, Hz. ALLAH(c.c) bu işler için gözlerimi açtı. Bu işler için evvela bir bilgisayar gerekiyordu. Bu cihazların ticaretini yapan çok sevdiğim bir dostum vardı ona gittim durumu anlattım. Kalktı dükkânında bulunanların en hızlısı olan bilgisayarı getirdi önüme koydu ve sen böyle hayırlı bir işe kalkmışsın ben sana bunu hediye ediyorum dua et yeter dedi.
Bu durumu da görünce Hz. ALLAH’ın bu işe destek olduğunu iyice anlamıştım. Tam bu coşkuyu yaşarken Telekom’dan mektup geldi yazıda diyordu ki, Siz bizim çok eski müşterimizsiniz size en ucuz tarifeden internet bağlayabiliriz. Ve internet bağlandı bize site aramak kaldı.

Netice olarak bizde; İnsanları iyiliğe çağıran İslami forum sitelerinde siz muhterem kardeşlerim ile tanışmış oldum.
Gönlümden gelen sesleri sizlere yazıyorum.
İlk başladığımda biraz yazı ve imla hatalarım oldu şimdi de oluyor İnşaALLAH daha ileride bu hataları da düzeltiriz. Kusurlar örtmek ile yok olur. Sizde bizim bazı kusurlarımızı örtüverin.

Kendim işçi emeklisiyim hayatımızın bu son demlerinde hayırlı çalışma olarak bu işi seçtik Hz. ALLAH’ta nasip etti. İnşaALLAH böyle hayırlı işler ile hayatımızı sürdürür böylece Ahirete göçeriz.
Gayemiz imanı zayıf olan kardeşlerimizin kalbinde iman nurunu harekete geçirmek kendi bilgimi de arttırmak.
Hz. ALLAH(c.c) yapmayı nasip ettiği bu ulvi çalışmayı kabul ve makbul eylesin İnşaALLAH.

Vel Hamdü Lillâhi Rabbil Âlemin.

ALLAHümme Salli Alâ Seyyidina Ve Nebiyyina Muhammedin Ve Alâ Ali Muhammed,

Kalpteniman.
http://kalpteniman2.weebly.com/304yili287e-ccedila287305ran-topluluk2.html

fakiri

Kıdemli Üye
Kardeş, şimdilik buradaki topluluk bu iyiliğe çağırma nasıl bir şeydir pek bilmiyorlar ! Bu sebeple çağırma genellikle futbol maçları ve çay-kahve muhabbetleriyle sınırlı kalıyor !:)

adams77

Kanalizasyoncu
Bir çağrıda sen yap öğrenek

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Kendisini müslüman olarak tanımlayan her erkek ve kadın "iyiliğe" çağırır...

Aksi sözkonusu olmaz zaten...

Lakin, İslami Devlet, ilimce ve bilgice donanımlı kişileri "özel" görevlendirebilir tebliğ için... Bu bir zarurettir aynı zamanda...

fakiri

Kıdemli Üye
Kendisini müslüman olarak tanımlayan her erkek ve kadın "iyiliğe" çağırır...
Aksi sözkonusu olmaz zaten...
Lakin, İslami Devlet, ilimce ve bilgice donanımlı kişileri "özel" görevlendirebilir tebliğ için... Bu bir zarurettir aynı zamanda...

Yani, münafıklar, fasıklar, bozuk itikad sahipleri hepsi buhar olup uçtular !
Herkes melek kesildi !!!
Kafaya ve anlayışa bak nargile tüttür !

çağatay

Kısıtlı Erişim
fakri bu forumusen getiryorsun galiba.kimse başlıkta açmıyor.

fakiri

Kıdemli Üye
Selam

Allah size rahmet etsin.Beni güldürüyorsunuz...Allah'ta sizi güldürsün...

Bizim güldürmemiz sizi kurtaramaz ! Müslümanların hepsini Allahımız güldürürse kurtulabilirler... Biz yaptığınız duaya kendinizi de katmalıydınız !

fakiri

Kıdemli Üye
Selam
Gerçekten söylenilenler doğru okunup anlaşılsa....
Ahhhh Rabb'im....Her şey doğru ve yerinde....
Esma tecelli ediyor.Ol'uş....
Yaw arkadaş ! Bırak bu maniplasyonarı ve ayakları !
Açık ve dürüst ol! Böyle olursan yanlış bir yolda olsan bile dürüst ve doğru davrandığın için takdir edilirsin... Ama, sadece kendinin anladığı kuş diliyle yazarsan birisi kalkar "bana küfrediyor" der ve o da sana küfreder !
Umarım yazdıklarımı yeteri kadar açık buluyor ve anlamakta güçlük çekmiyorsundur !

fakiri

Kıdemli Üye
Selam
Bak ne güzel cevap veriyorsun.İki sorunun da cevabı böylece verilmiş oldu....
Nasıl mı? bak şimdi....
Ben bunları yazdığım süreden şimdiki yazdığım süreye kadar devam ediyor.Ve bundan önceki mesajı paylaşımım ile şimdiki farklı zamanlarda,ama yazışmalarımız devam ediyor.Senin anlayacağın şekliyle 23 yıl daha tamamlanmadı birazdan konuşma/yazışmaya devam edeceğimiz için bu süreç devam ediyor ta ki bitinceye /tamamlanıncaya kadar.

Şimdi benden sonraki topluluk bu durumla alakalı araştırma yaptığında bu süreci ve söyleniş zamanının dikkate almaz ise süreci doğru anlamaz.Toptan yaklaşır ise yorumunda isabet edemez.Aynı Alak suresinin ilk 5 ayatı indiğinde daha diğerleri yokken bu ayatı anlamak için o anki zamandan bakmayıp şimdiki zamandan bakarak o süreci anlamaya çalışanların durumuna düşer...

Bunu biraz daha farklı bir tarafını gösterecek olursak ;

Peygamber (as) dan farklı rivayetler geliyor.Örneğin;

''Amellerin en faziletlisi namaz kılmaktır''

''Amellerin en faziletlisi anne babaya iyiliktir''

''Amellerin en faziletlisi cihaddır'' vb.

Birbirlerine ters gibi görünen bu sözlerin söyleniş zamanlarına ve kasıtlarına ortamlarına baktığımızda farklı bir sahne ortaya çıkıyor.Gelen birisinin öncelik sıkıntısı ''namaz'' iken diğerinin ki ''anne babaya asi olması'' diğerin ki ise ''cehd etmemesi''...

Buradan yola çıkarak kastedilen süreç öne alındığında sözlerin ortamlarını ve zamanının dikkate alındığında sorun çözülür iken/tezatlığın olmadığı görülür iken bundan bağımsı hareket eden kişiler bunların tezatlık barındırdığını söyleyerek rivayetleri reddediyor.Aynı durum inen ayatların hatmedilmesi ile de alakalıdır.Rivayetlerde hatmedilmesi süreçleri/süre olarak farklı farklıdır...

Artık umarım anlaşılmıştır....

Bu arada biraz daha fazla gülmüş oldum...''Azı dişlerim görüldü....'' Bak bu rivayet ne zaman gerçekleşmiş zamana dikkat....

Selametle...

Hayır anlaşılmadı beyim !
Çünkü, sizde düşündüğünüzü anlaşılır biçimde nakledebilme özrü var !
Bir defa o bahsettiğin “Amellerin en faziletlisi…” konusunda kim tezad var dedi ki ? Bizden böyle bir şey duydun mu? Ha, tezad gibi görünüyor diyenler olabilir ! Onlara da bilenler izah eder. Ama, senin delilsiz eklediğin bilgilerin izahını biz halâ bekliyoruz !

adams77

Kanalizasyoncu
Hayır anlaşılmadı beyim !
Çünkü, sizde düşündüğünüzü anlaşılır biçimde nakledebilme özrü var !
Bir defa o bahsettiğin “Amellerin en faziletlisi…” konusunda kim tezad var dedi ki ? Bizden böyle bir şey duydun mu? Ha, tezad gibi görünüyor diyenler olabilir ! Onlara da bilenler izah eder. Ama, senin delilsiz eklediğin bilgilerin izahını biz halâ bekliyoruz !

Ben gayet güzel anladım :) demek dede sende bir sorun var. Arif olan ilk iletide anlardı.

lafons7275

Kıdemli Üye
Resulullah (s.a.v.) buyuruyor ki:

“Ahir zamanda ümmetimden öyle kimseler türeyecekler ki: Ne sizin, ne de babanızın duymadıkları şeyleri, din ile ilgisi olmadığı halde, dindenmiş gibi söyleyeceklerdir. Onlardan şiddetle kaçınınız”

adams77

Kanalizasyoncu
Selam

Halife'lik ile alakalı aklıma geldi aslında buraya da bağlantı kurulabilir değil mi?

Beşer-İnsan-Adem sürecini yaşayan varlık 6. günde yaratıldı.Yani ''ahir zaman'' da...Ahir zaman'ın da kendi içeriisnde /6. gün'ün içinde bir ahir zaman...

Öyle mi adams?

Şuan 7. gün artık şükür eden şükrüne erer nankörlük edenleri 8.gün bekliyor

fakiri

Kıdemli Üye
Ben gayet güzel anladım :) demek dede sende bir sorun var. Arif olan ilk iletide anlardı.

Sen anladığına göre demek ki, orada hiçbir şey anlatılmamış ! Çünkü, senin anlatılan bir şeyi değil anlamak, okumak bile okumuyorsun ! Anladım dediğin şey yalan çünkü, ne anladığını yazmadın asla da yazamazsın !

adams77

Kanalizasyoncu
Sen anladığına göre demek ki, orada hiçbir şey anlatılmamış ! Çünkü, senin alatılan bir şeyi değil anlamak, okumak bile okumuyorsun ! Anladım dediğin şey yalan çünkü, ne anladığını yazmadın asla da yazamazsın !

maskeni çıkar dedik tık yok ben daha ne diyim arif olan çorbaya kaşık sallar

fakiri

Kıdemli Üye
Selam
Halife'lik ile alakalı aklıma geldi aslında buraya da bağlantı kurulabilir değil mi?
Beşer-İnsan-Adem sürecini yaşayan varlık 6. günde yaratıldı.Yani ''ahir zaman'' da...Ahir zaman'ın da kendi içeriisnde /6. gün'ün içinde bir ahir zaman...
Öyle mi adams?

Şuan 7. gün artık şükür eden şükrüne erer nankörlük edenleri 8.gün bekliyor

He öyle öyle madams !
Şu festivale bakın ya ! Adamlar gelmiş buraya karga ve saksağanların lügatine rahmet okutuyorlar !
İçimizde başka bu cins üye yok mu teşekkürü bassınlar hemen bu ucube yazılara !

maskeni çıkar dedik tık yok ben daha ne diyim arif olan çorbaya kaşık sallar

Sen KIPKIRMIZI …….SİN !

Sanırız artık sen bunu iyice anladın !

adams77

Kanalizasyoncu
He öyle öyle madams !
Şu festivale bakın ya ! Adamlar gelmiş buraya karga ve saksağanların lügatine rahmet okutuyorlar !
İçimizde başka bu cins üye yok mu teşekkürü bassınlar hemen bu ucube yazılara !

Sürekli ateşin çıkıyor dede neden? içini bir korku ve hüzünmü kaplıyor!! Yahu selam deyip geçme gücüne bile sahip değilsin çünkü yaptıklarından sürekli olarak şüphe içindesin gerçi yaptığın birşeyde yok ancak forumda konuşmak :) ne güzel iş yahu 7/24 forumda yaz babam yaz senin hiçmi özel hayatın yok

B

bamda

Guest
Selam

Bak ne güzel cevap veriyorsun.İki sorunun da cevabı böylece verilmiş oldu....

Nasıl mı? bak şimdi....

Ben bunları yazdığım süreden şimdiki yazdığım süreye kadar devam ediyor.Ve bundan önceki mesajı paylaşımım ile şimdiki farklı zamanlarda,ama yazışmalarımız devam ediyor.Senin anlayacağın şekliyle 23 yıl daha tamamlanmadı birazdan konuşma/yazışmaya devam edeceğimiz için bu süreç devam ediyor ta ki bitinceye /tamamlanıncaya kadar.

Şimdi benden sonraki topluluk bu durumla alakalı araştırma yaptığında bu süreci ve söyleniş zamanının dikkate almaz ise süreci doğru anlamaz.Toptan yaklaşır ise yorumunda isabet edemez.Aynı Alak suresinin ilk 5 ayatı indiğinde daha diğerleri yokken bu ayatı anlamak için o anki zamandan bakmayıp şimdiki zamandan bakarak o süreci anlamaya çalışanların durumuna düşer...

Bunu biraz daha farklı bir tarafını gösterecek olursak ;

Peygamber (as) dan farklı rivayetler geliyor.Örneğin;

''Amellerin en faziletlisi namaz kılmaktır''

''Amellerin en faziletlisi anne babaya iyiliktir''

''Amellerin en faziletlisi cihaddır'' vb.

Birbirlerine ters gibi görünen bu sözlerin söyleniş zamanlarına ve kasıtlarına ortamlarına baktığımızda farklı bir sahne ortaya çıkıyor.Gelen birisinin öncelik sıkıntısı ''namaz'' iken diğerinin ki ''anne babaya asi olması'' diğerin ki ise ''cehd etmemesi''...

Buradan yola çıkarak kastedilen süreç öne alındığında sözlerin ortamlarını ve zamanının dikkate alındığında sorun çözülür iken/tezatlığın olmadığı görülür iken bundan bağımsı hareket eden kişiler bunların tezatlık barındırdığını söyleyerek rivayetleri reddediyor.Aynı durum inen ayatların hatmedilmesi ile de alakalıdır.Rivayetlerde hatmedilmesi süreçleri/süre olarak farklı farklıdır...

Artık umarım anlaşılmıştır....

Bu arada biraz daha fazla gülmüş oldum...''Azı dişlerim görüldü....'' Bak bu rivayet ne zaman gerçekleşmiş zamana dikkat....

Selametle...

hadislerde belirttiğiniz çelişik ifadeler kurandada varmı?

sizin en üsütününüz namaz kılan

sizin en üstününüz takvalı olan ...gibi..