İşyerinde giydiğiniz gömlek kişiliğiniz için ne söylüyor

ismail

Yeni
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Tepkime puanı
2,063
Puanları
0
Yaş
44


Sabah uyandığınızda elinize hangi gömlek geçerse onu mu giyiyorsunuz? Eğer öyleyse gömlek seçiminde daha dikkatli olmanız gerektiğini hatırlatalım. Çünkü stil uzmanları gömleklerinizin kişiliğinizi yansıttığını ifade ediyor. Sıkıcı biri misiniz, aşırı arşivci misiniz , eğlenceli mi yoksa eşi tarafından giydirilen bir erkek misiniz gibi pek çok detay gömleklerinizden anlaşılabiliyor
Kıyafetlerin insanların kişiliklerini yansıttığı pek çok kez söylenmiştir. Giysilerinizde tercih ettiğiniz renklerin bile ruh halinizle, karakterinizle ilgisi vardır. Düz renkli ve detay içermeyen kıyafetleri tercih edenlerle üzerinde bolca taşların yer aldığı, aksesuarların sallandığı, şatafatlı bir giysinin sahibinin kişiliği bir olmaz. Ancak bu bahsettiklerimiz karakteri ele veren belirgin detaylar. Bloomberg Businessweek ise son sayısında işyerinde giyilen gömlekleri inceleyerek, gömlekler üzerinden kişilik analizi yaptı. Düz renkli, pöti kareli, çizgili, açık yakalı, yakası düğmeli, apoletli... Uzmanlar, detaylarını saymakla bitiremeyeceğimiz bu gömleklerin erkeklerin tarzlarını yansıttığınıi söylüyor. Peki, hangi gömlek nasıl bir karakteri ifade ediyor? İşte bu soruya erkek modası direktörü Eric Jenning'in, aksesuar satış yöneticisi Jeff Blee'nin, stilist Sam Spector'un, gömlek üreticisi Gitman Bros'un, erkek stil danışmanı Brett Fahlgren'in ve CEO John Minahan'ın verdiği cevaplar...
Aşırı arşivci: Fahlgren, "Ekose giyen kişi çok yönlüdür, havalıdır ve belki de bir babadır. Her iki seçenekte de kendinden memnun biridir." diyor.
Geleneksel: Oxford tarzı, yakası düğmeli ince gömlekler herhangi bir önyargı oluşturmuyor. Ancak Blee, bu gömlekleri giyenlerin kalabalıklar arasından sıyrılmak istemeyen kişiler olduğunu düşünüyor. Minahan'a göre yaka düğmelerini açık bırakmak 'pervasız bir ifade'nin göstergesi.
Sıkıcı bilgin: Minahan vücuda oturan gömleklerin, kendine özen gösteren ve genellikle medyayla haşır neşir kişilerin tercihi olduğunu söylüyor.
Eğlenceli gömlek adamı: Kot pantolonun üzerine giyilen ve pantolonun içine sokulan bu gömlekler güçlü bir iş ahlakınız olmadığını düşündürebilir. Bu gömleklerin takım elbiseyle giyilmesini öneren Spector, "Sabah toplantısına parti gömleği giyerek gelen kişi güçlü bir iş mesajı göndermez." diyor.
Eşi tarafından giydirilen: Orta düzey yönetici sınıfından kişilerin tercih ettiği ütü istemeyen gömlekler, stilden çok rahatlık amaçlı. Fahlgren'e göre bu gömleği giyenler; pratik ve profesyonel. Ayrıca eşi tarafından giydirilme ihtimali de çok yüksek.
Fashionisto: Değirmi ve küçük yakalı, vintage öğelerle desteklenen küçük kareli gömlekler ise kendinden emin genç erkekler için ideal tercih. Minahan, bu kişilerin çok zarif giyindiğini ve Mad Men'deki tüm karakterleri biliyor olabileceğini düşünüyor.
Siyasal bir gömlek: Gordon Gekko'nun moda haline getirdiği şık kontrast yaka gömlekleri giyenler, stil sahibi kişiler. Minahan'a göre bu gömleği tercih edenler; yaşlı bankacılar ve kurumsal avukatlar. Jenning ise bu gömleklerin 'siyasal ağırlığı olan biri' görüntüsü verdiğini düşünüyor.
Şehirli oduncu: Flanel ekoseli gömlekler iş hayatında çok da hoş görülmüyor. Ancak Fahlgren bu gömleğin gazeteci imajı verdiğini düşünüyor ve ekliyor: "Dağ bisikleti kullanması veya çiftçi pazarına gitmesi önemli değil, bunu giyen özgün görünür."
C-suite terzilik düşkünü: Yepyeni, pahalı ve belki damgalı beyaz veya mavi gömlekler, modern açık yakalarıyla birleştiğinde yönetimin başındaki kişinin standart yüzünü oluşturur. Blee, bu gömlekleri giyenlerin hem zengin hem de zarif olduğunu söylüyor.
(Zaman)
 
K

Kaçak

Guest
Vay be ...
Ne gömlekler varmış ...
Araba markası gibi ...
Bir ekose tanıdık geldi, onuda kız işi bilirdik :)
Hayırlısı bakalım ...
Gömleğim gömleğimdir :)
İşi gücü bilmem :)
 
Üst