İşte Risale-i Nur'larda Diyanet'in basımına izin vermediği kısımlar | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

İşte Risale-i Nur'larda Diyanet'in basımına izin vermediği kısımlar

agbi

Yasaklı
İhvan Üyesi
Katılım
2 Kas 2006
Mesajlar
25
Puanları
0
Tarafgirlik sonucu sadeleştirilemez diye tenkit edenler bu konu hakkında ne derler acaba ?
İşte Risale-i Nur'larda Diyanet'in basımına izin vermediği kısımlar12 Şub 2015 10:49

Yeni Asya Gazetesi Genel Yayın Müdürü Kazım Güleçyüz, Diyanet -dolayısıyla devlet- tarafından basımı kontrol altına alınan Risale-i nurlarda, basımına izin verilen eserlerden bazılarının içinde azaltmaya gidildiğini tespit ettiklerini söyledi. İşte Risale-i Nur'larda Diyanet'in basımına izin vermediği kısımlar

Günümüze bakan yönüyle bu kısımların çok mühim olduğunu, bazılarının şimdilerde yaşananlara cevap niteliği taşıdığını ifade eden Güleçyüz Twitter hesabından, Diyanet tarafından sansüre uğrayan Risale-i nur metinlerini ve kısımlarını paylaştı

İŞTE DİYANET'İN İZİN VERDİĞİ RİSALE-İ NUR METİNLERİNDE YER ALMAYAN KISIMLAR:

*Diyanet'le dikte ettirilen risale metinlerinde Emirdağ-2 ve Barla Lâhikası yok, Şualar'da Hata-Savab Cetveli ve bazı kritik mektuplar da yok.

*“Diyanet vizeli” Şualar'da yer verilmeyen Hata-Savab Cetvelinde Üstad, Afyon savcısının iftiralarını çürüten çarpıcı açıklamalar yapıyor.

*Üstadın Hata-Savab Cetvelinde verdiği cevaplar, Risale-i Nur'u hedef alan günümüzdeki saldırıları da susturacak ve püskürtecek nitelikte.

*Hata-Savab 89- Hasan Sabbah benzetmesine Üstadın cevabı: “Bütün dünyevî rütbelerden yüzünü çeviren Said'i ona benzetmek öyle bir hata ki...”

*Hata-Savab 88-“Risale tefsir değil” iddiasına: Nurların iman hakikatlarını ispat eden tefsirlerin en kuvvetlisi olduğuna yüzbinler şahit var

Hata-Savab 86: Nurlara hücum hatasıyla zemin hiddet eder, hava ağlar, kış kızar. Emr-i İlâhî ile o mahlûklar beşeri ikaz için titrer, ağlar.

Hata-Savab 83-4-5: Said mümkün olduğu kadar tekfirden çekinir. Hattâ sarih küfrü bir adamdan görse de yine tevile çalışır, onu tekfir etmez.

Hata-Savab 84: “İfsad komitesi yok” demesi öyle bir yalandır ki, komünist ve mason ve taşnak gibi çok komiteler “Biz meydandayız” derler.

Hata-Savab 73: Zatı Ahmediyenin bir zerrecik nuruna mazhariyeti büyük saadet telakkî eden Said'in ona kendini benzetmeye çalıştığını söyleyen divanedir

Hata-Savab 71: Diyanet Riyaseti ulemasının yeni icatlarının fetvalarına karşı on beş sene evvel yazdığım bir risaleyi reddetmeyip ilişmedikleri halde..

Hata-Savab 63: “Süfyan hakkında hiçbir hadis yoktur; varsa mevzudur” demesiyle haddinden binler defa tecavüz edip, büyük bir hatayı irtikâb etmiş.

Hata-Savab 57: Elbette kanun ve siyaset ve idarenin haricinde dehşetli bir mana hükmediyor ki, şeytanın da kimseyi inandıramadığı iftirayı ediyor.

Hata-Savab 32:Yüzbinler adama iman cihetinde tesirli hizmet ve pekçok gençleri ıslah eden Risale-i Nur'la iğfal edilmiş diyen, nefsin iğfaline kapılmış

Hata-Savab 22-23: Hükümetin iğfal olunmuş bazı rükünleri ve aldanmış mutaassıp hocalar Risale-i Nur aleyhinde hücum ettikleri halde yüzbinler ona talip.

Hata-Savab 90: Bin dereden su toplamak gibi cerbezesiyle bizi irtica ile ittiham etmeye çalışması öyle bir hatadır ki kabrinde onun çok azabını çekecek

Hata-Savab 74: Ebced ve cifir hesabıyla bir revafuk göstermek, hiçbir cihetle ayati şahsi fikirlere alet ediyor denilmez ve böyle diyen büyük hata eder

Hata-Savab 48: Risale-i Nur sadaka-i makbule gibi belalarin def'ine vesile olmasından, musadere edildiği zaman bazı belalar fırsat bulup başımıza gelir
 

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
İhvan Üyesi
Katılım
20 Ağu 2014
Mesajlar
2,280
Puanları
0
Risalehi nurun basilmasina da karşiyim okunmasina da karşiyim şahsi yorumumdur saldirmayin
 
Üst