İşte İran'ın Ölüm Elçisi ve insansı robot surena II

ibrahimi

Has Uşak
Katılım
19 Haz 2006
Mesajlar
23,463
Tepkime puanı
1,831
Puanları
0
Yaş
37
Konum
forvet arkası
olumelcisii.jpg

İran’dan ölüm elçisi
İran, Buşehr’de ilk nükleer reaktörünü faaliyete soktuktan saatler sonra, askeri teknolojisinin en yeni ürünlerini tanıtarak başta İsrail olmak üzere Batı’ya gözdağı verdi.
Güncelleme:23 Ağustos 2010 05:10
Dünyada en büyük ilgiyi, Hz. Ali’nin lakabı olan “Kerrar” adı verilen ve İsrail’e kadar uçup bomba bırakabilecek kapasitede olduğu öne sürülen insansız uçak çekti.

RUSYA tarafından Buşehr’de kurulan ilk nükleer reaktörünü önceki gün faaliyete geçiren İran, silahlarıyla da gözdağı verdi. İşte Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın Tahran’daki “Savunma Sanayi Günü” törenlerinde tanıttığı İran’ın yerli teknoloji ürünleri:

İran’ın Heron’u Kerrar: Tahran’ın “İsrail’in Heron’una cevabı” olarak tanıtılan 4 metrelik “Kerrar” (Vurucu) adlı ilk uzun menzilli insansız savaş uçağı, ismini Hz. Ali’nin lakabından alıyor. Savunma Bakanı Ahmed Vahidi’nin açıklamasına göre 1000 km menzilli Kerrar, yüksek irtifada uçup hedefi bombalayabiliyor. Buşehr ile İsrail arasındaki mesafe de 1000 km kadar.

Kanatsız füze Kıyam: İran’ın denemelerine başladığı bir diğer silah, “Kıyam” (Yükseliş) adlı karadan karaya füze. Vahidi, füzenin kanatsız olarak tasarlandığını, bu yüzden havada imha edilmesinin zor olduğunu vurguladı. İlk denemenin videosunda, füzenin üstünde “kayıp imam” Mehdi’nin isminin yazdığı görülüyor ve tekbir sesleri duyuluyor.

Casus uydu Tuluğ: İran önümüzdeki birkaç günde de bir dizi silahı test edecek. Bunlardan ‘Fatih 110’un üçüncü nesli olan füze 150-200 kilometre menzilli. Ayrıca “Seraj” (Lamba) ve “Zülfikar” adlı füze taşıyan iki hücumbot da ilk kez tanıtılacak. İran, bu ay ilk casus uydusu ‘Tuluğ’u da yörüngeye göndermeyi planlıyor. Batı’yı asıl endişelendiren ise bu uyduyu taşıyacak olan “Simurg” adlı uzun menzilli yeni İran füzesi. İsrail’in füze kalkanı programının eski başkanı Uzi Rubin, “Bu deneme başarılı olursa İran hem casus uyduya sahip olacak, hem de kıtalararası balistik füze atabileceğini kanıtlayacak” dedi.
 

ibrahimi

Has Uşak
Katılım
19 Haz 2006
Mesajlar
23,463
Tepkime puanı
1,831
Puanları
0
Yaş
37
Konum
forvet arkası
iran_surenaii_dh_fx57.jpg


Dışa çok fazla açık olmadığı için kapalı bir kutu olarak nitelendirilen ancak ileri teknoloji konusunda ciddi çalışmaların yapıldığı düşünülen İran, Honda Asimo'ya rakip olarak gösterilen insansı robot Surena'nın ikinci versiyonunu tanıttı. Tahran Üniversitesindeki 20 mühendis tarafından geliştirilen yaklaşık 1,5 metre uzunluğunda ve 45 kilo ağırlığındaki Surena II, yavaş adımlarla da olsa üzerindeki yükü taşıyacak şekilde yürüyebiliyor. Adını ünlü pers savaşçısından alan ve İran devlet başkanı M. Ahmedinejat tarafından tanıtılan Surena II, yakın zamanda ses ve görüntü modüllerine kavuşarak daha yetenekli bir yapıya bürüneceği zira ses ve görüntüye göre tepki vererek hareket edebileceği belirtiliyor.
Tanıtımı devlet televizyonunda yayınlanan Surena II ile İran, bölgesel bir güç olarak elde ettiği teknolojik başarıları tüm dünyaya göstermeyi hedefliyor.
 

korakademik

Ordinaryus
Katılım
17 Ağu 2009
Mesajlar
2,236
Tepkime puanı
63
Puanları
0
çalışmalar güzel
lakin abartmamak lazım.
ayrıca madem bu kadar üstün teknolojik üstünlüğü var.
hangi ülke ile paylaşıyor teknolojisini.
veya hangi ülkelere satıyor müthiş silahlarını.
 
Üst