İşte Evrenin Melodisi; İndirin! | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

İşte Evrenin Melodisi; İndirin!

YagmuR

Üye
İhvan Üyesi
Katılım
18 Ağu 2006
Mesajlar
2,504
Puanları
0
Yaş
33
Web sitesi
www.gencislam.com
Büyük Patlama deneyini sürdüren bilim insanları, elde ettikleri verileri ilk kez sese dönüştürdüler.

Evrenin sırlarını çözmek için yürütülen Büyük Patlama deneyini sürdüren bilim insanları, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'ndan (LHC) elde ettikleri verileri ilk kez sese dönüştürdüler.

Bilim insanları Higgs parçacığı gibi parçacıkların varlığını kanıtlamak amacıyla çalışmalarını sürdürürken, LHC'den her saniye 40 milyon parçadan fazla veri alınıyor.

Şimdiye dek, Fransa ve İsviçre sınırında yerin 100m altında, 27 km uzunluğunda olan LEP tünelindeki LHC'den veri olarak renkli görseller elde edilmişti.

Ancak Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi, CERN'de çalışan fizikçi doktor Lily Asquith, partikülleri duyabilmek istedi. Çarpıştırıcıdan alınan verileri, sese dönüştürebilmek için bir müzik kıyaslama yazılımı kullandı ve ortaya ilginç ve biraz da ürkütücü bir melodi çıktı.

Bilim adamları, 14 milyar yıl önce evrenin doğumuna yol açtığına inanılan Büyük Patlama deneyinde, evrenin doğasını kavramaya yarayacak yeni parçacıklar görmeyi umuyor. Bir mikro saniye sürecek çarpışmada, temel element parçacıkları, atom çekirdeklerini oluşturmak için birleşmeye başlamadan önce meydana gelen Büyük Patlama anındaki koşullar oluşturulmak isteniyor.

Deney sırasında tünel boyunca ayrı yönlerde iki proton hüzmesi veriliyor. Işın demetleri ayrı istikametlerde, ışık hızına yakın bir süratle halka şeklindeki tünelde yol alıyor. Proton ışınlarının birbiriyle büyük bir enerjiyle çarpışmasının ardından bilim adamları, özellikle teorik fizikteki kütle mantığının temelini oluşturan veya kara maddenin neden yapıldığını anlamaya yarayacak Higgs parçacığı (Tanrı parçacığı) diye adlandırılan parçacıkların varlığının kanıtlarını görmeyi umuyor.


Parçacıkların sesini dinlemek için tıklayın
 

ibrahimi

Has Uşak
İhvan Üyesi
Katılım
19 Haz 2006
Mesajlar
23,463
Puanları
0
Yaş
35
ses olarak olmadı :D
 

YagmuR

Üye
İhvan Üyesi
Katılım
18 Ağu 2006
Mesajlar
2,504
Puanları
0
Yaş
33
Web sitesi
www.gencislam.com
Dinlemek İçin Buyrun : )

Gerilim film müziğini andırıyor :)

 
Üst