İşte Bmnin Mavi Marmara baskını raporu ! ve Türkiye raporu..

MeVsİm

Üye
BM uzmanları, İsrail'in, Gazze Şeridi'ne yardım konvoyuna baskında ve sonrasında "uluslararası insan hakları yasası" da dahil uluslararası hukuku ihlal ettiğini bildirdi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu raporu,"Beklentilerimizi karşılıyor" diye yorumlarken, İsrail Dışişleri ise, raporu "taraflı, siyasi ve aşırı" buldu.

BM İnsan Hakları Konseyi'nin bilirkişi heyeti, İsrail'in, insani krizin yaşandığı bir dönemde Filistin toprağına deniz ablukası uygulamasının "yasa dışı" olduğunu belirtti.

Üç uzmandan oluşan heyet, İsrail'in yardım filosuna verdiği askeri karşılığın "orantısız" ve "kabul edilemez gaddarlık düzeyinde" olduğunu kaydetti.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, BM İnsan Hakları Konseyi'nin, Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine saldırıyla ilgili raporunda "taraflı, siyasi ve aşırıcı yaklaşım sergilediğini" öne sürdü.

İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Andy David, Konseyin soruşturmadan önce de İsrail'i suçladığını hatırlatarak, "soruşturmadan sonra da İsrail'i kınamasının sürpriz olmadığını" söyledi.

Bakanlık açıklamasında, "İsrail'in, uluslararası hukuku dikkatle gözeten ve gerektiğinde kendisiyle ilgili soruşturma yapabilen demokratik ve yasalara uyan bir ülke" olduğu savunularak, İsrail'in her zaman bu şekilde hareket ettiği, Gazze'ye düzenlenen Kurşun Dökme operasyonundan sonra da soruşturmaların bu şekilde yürütüldüğü ifade edildi.

Bu arada, Gazze'nin kontrolünü elinde tutan Hamas'ın sözcüsü Fevzi Barhum, raporun, İsrail'in Filistin topraklarını işgalinin, sadece Filistin halkının değil, aynı zamanda Filistin halkına dayanışmasını göstermek için gelen masum insanların da haklarını ihlal ettiğini vurguladığını belirtti.

Barhum, artık raporun uygulamaya konulması ve işgalci komutanların işledikleri suçlar için yargılanmalarını sağlayacak bir mekanizmanın oluşturulması gerektiğini ifade etti.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yardım götüren filodan Mavi Marmara gemisine düzenlediği baskında 9 Türk hayatını kaybetmişti.

Davutoğlu: "Beklentilerimizi karşılıyor"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, raporu "Beklentilerimizi karşılıyor" şeklinde değerlendirdi. "Sağlam delillere dayalı güçlü bir rapor hazırlanacağını bekliyorduk" diyen Davutoğlu, raporun New York'taki BM Genel Kurul dairelerine gelebileceğini söyledi.

"Türkiye'nin raporuyla örtüşüyor"

Türkiye'nin New York'ta Soruşturma Komisyonu'na eylül başında sunduğu rapordaki bulgularla İnsan Hakları Konseyi'nin raporu arasında ciddi bir örtüşmenin bulunduğunu belirten Davutoğlu, Türkiye'nin BM Soruşturma Komisyonu'na tamamen sağlam delillere dayanan bir rapor sunduğunu, her iki komisyonun çalışmalarını da yakından takip edeceklerini söyledi.

Davutoğlu şöyle konuştu: "Burada önemli olan uluslararası hukuk standartlarına uygun bir yaklaşımın sergilenmesi, hiçbir ülke, hele hele Türkiye gibi devlet geleneği güçlü ve uluslararası alanda saygın bir ülke açık denizlerde vatandaşlarının öldürülmesi karşısında kayıtsız kalamaz, bunu biz hep söyledik. Bu çerçevede de uluslararası toplumu harekete geçmeye davet ettik, eğer tarafsız bir rapor ortaya çıkarsa bu uluslararası hukukun bir başarısıdır" dedi.

CNNTURK

eylül

Veled-i kalbî
Türkiye'nin Mavi Marmara Raporu

Raporda, "Yolcuların bazıları soyularak aranmış, kadınlar cinsel açıdan aşağılayıcı muameleye tabi tutulmuştur" deniyor.

80b2ee7b-db02-403c-ba15-55d93cf583d5-444x333.jpg

Yayına Giriş: 24.01.2011 09:40:48
Güncelleme: 24.01.2011 10:00:29

İsrail'in dün (23.01.2011) açıkladığı ve "Mavi Marmara" saldırısından dolayı kendini aklamaya çalıştığı rapora karşı Türkiye, daha önce Birleşmiş Milletler'e sunduğu ve gizli tuttuğu kendi raporunu kamuoyuna açıkladı.
Türkiye'nin raporunda, gemide bulunanların silahsız olduğu, yardım götürdükleri ve İsrail'in tüm uluslararası hukuk kurallarını çiğnediği vurgulanıyor.
İsrail'in, Mavi Marmara baskınında işlediği, uluslararası hukuka aykırı insanlık suçunu aklamaya çalışan Turkel raporunun açıklanmasının ardından Türkiye de kendi tespitlerini içeren raporu kamuoyu ile paylaştı.
Geçtiğimiz Eylül ayında, Birleşmiş Milletler'e sunulan raporda Türkiye'nin derlediği bilgiler yer alıyor.
Raporda, insani yardım konvoyunun farklı ülkelerden gelen ve farklı dinlerden gelen çok uluslu çok dinli olduğu vurgulanıyor.
Mavi Marmara'nın tescilli yardım malzemesi taşıdığı belirtilirken, Türkiye'den yola çıkan gemilerin tüm kontrollerinin yapıldığı, kontrollerde silah tespit edilmediği açıklanıyor.

Rapor, İsrail'in makinalı ve lazer güdümlü tüfekler kullandığını ve fırkateynlerle, helikopterlerle, zodyak şişme botlarla ve denizaltılarla destekli, planlı ve kapsamlı bir saldırı gerçekleştirdiğini de gözler önüne seriyor.
Ayrıca İsrail askerlerinin daha geminin güvertesine inmeden 2 sivili vurarak öldürdüğü belirtiliyor.

Kadınların cinsel açıdan aşağılayıcı muamele gördüğü de belirtilirken, İsrail'in uluslararası hukuk kurallarını ihlal ettiği bir kez daha vurgulanıyor.