İstanbul dersi'nin kitabı hazır

mostar

Profesör
Katılım
6 Ara 2009
Mesajlar
1,011
Tepkime puanı
244
Puanları
0
kultur4.jpg
İstanbul dersi'nin kitabı hazır
29.12.2010

Bugüne kadar sayısız şiire, romana, filme ve şarkıya konu olan İstanbul, önümüzdeki yıldan itibaren üniversitelerde ders konusu olacak.

İstanbul'daki üniversiteler, 'Şehir ve Kültür' başlığı altında İstanbul'u seçmeli ders olarak okutacak. İstanbul İl Kültür Müdürlüğü'nün 2010 Avrupa Kültür Başkenti'nin desteğiyle hayata geçirdiği proje, üniversite öğrenimini bu kentte yapan gençlerin İstanbul kültürünü özümsemesini ve bir kentlilik bilinci kazanmasını hedefliyor. Derste okutulacak olan "Şehir ve Kültür: İstanbul" adlı kitap, İl Kültür Müdürlüğü tarafından yayımlandı. Kitap, tüm üniversitelere ücretsiz olarak verilecek. Projeyi bugüne kadar İstanbul Üniversitesi, Yıldız Teknik, Fatih Sultan Mehmet ve Şehir Üniversitesi, senatolarından geçirerek uygulama kararı aldı. İstanbul'da 40'a yakın üniversite olduğunu hatırlatan İl Kültür Müdürü ve projenin fikir babası Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, önümüzdeki günlerde bütün üniversitelerin İstanbul dersini seçmeli olarak okutma kararını almasını beklediklerini söyledi. İlk ders, 30 Aralık Perşembe günü İstanbul Üniversitesi'nde Doç. Dr. Haluk Dursun tarafından verilecek.
"Şehir ve Kültür: İstanbul" adlı kitabın tanıtımı, dün Sütlüce'deki Kongre Merkezi'nde yapıldı. Aynı zamanda kitabın yazarlarından olan Ahmet Emre Bilgili'nin ev sahipliği yaptığı toplantıya, Kültür ve Fatih Sultan Mehmet üniversitelerinin rektörleri ile İstanbul Kültür AŞ Genel Müdürü Nevzat Bayhan, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Edebiyat Yönetmeni Ahmet Kot, Samanyolu TV Genel Müdürü Dr. Hidayet Karaca ve çeşitli üniversitelerden öğretim üyeleri, kitabın yazarlarından A. Haluk Dursun, Artun Ünsal, Beşir Ayvazoğlu, Hikmet Barutçugil, İlber Ortaylı, İskender Pala, Korkut Tuna, Sinan Genim gibi isimler katıldı. Ahmet Emre Bilgili, yaptığı konuşmada, İstanbul'da 4-5 yılını geçirmiş bir öğrenciye şehir bilinci kazandırıldığı takdirde bu kültürün Anadolu'ya da taşınacağını söyledi. Bilgili, kitabın bir İstanbul projesi iken Türkiye projesine dönüşebileceğini, başarılı olduğu takdirde diğer üniversitelere de örnek olacağını belirtti. Kitapta İstanbul ve İstanbul kültürü, bütün yönleriyle anlatılıyor. KÜLTÜR SANAT
 
Üst