İsrail'in Hizbullah Korkusu | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

İsrail'in Hizbullah Korkusu

cahid

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
18 Ağu 2009
Mesajlar
5,412
Puanları
113
Siyonist rejim askeri kaynakları Hizbullah'ın siyonistlerin altından tünel kazıdığını buradan operasyon düzenlemeyi planladığını ileri sürdü


Siyonist İsrail ordu sözcüsü, bu tünellerin sınır bölgelerinde yaşayan İsraillilere ve askeri karakollara karşı saldırı amaçlı kullanılacağını söyledi.

İsrail savaş bakanlığı yetkililerine, Hizbullah'ın tüneller kazarak İsrail sınır bölgelerine ve karakollarına saldırı amaçlı kullanacağı endişesi hakim oldu.

Jarusalem Post'un haberine göre, İsrailliler de daha önce Hizbullah'ın 2 kez teşebbüs ettiği asker kaçırma hadisesi korkusunun yanına bir başka korku daha eklendi. Tüneller vasıtasıyla Shlomi gibi sınır bölgesindeki yerleşim yerlerine Hizbullah elemanlarının sızması ve bu elemanların sivillerin yaşadığı evlere zorla girip onları orada rehin tutarak kendilerini de o evlerde hapsetmeleri endişesi İsraillilerin korkularını arttırmaya ve tedirginliklerini zirveye çıkarmaya yetiyor.

Jerusalem Post haberinin devamında şöyle belirtiyor:

"Ayrıca bir başka endişe de Hizbullah'ın bu tünellerin içine bomba yerleştirerek İsrail birliklerinin altında onları patlatmaları. Daha önce bu taktik 2004 yılında Gazze'de Hamas tarafından çok başarılı bir şekilde kullanılmıştı ve bu saldırı sonucunda 5 İsrailli asker öldürülmüştü.

Sınır boyunca konuşlanmış durumda bulunan askeri yetkililerin endişelerinin yüksek düzeyde olması aslında şaşılacak bir durum değil. Çünkü Hizbullah artık sıradan bir örgüt ve yapılanma değil. Büyük bir savaş tecrübesi yaşayan askeri yapılanmasıyla kendini sürekli modernize etmekte, yeni taktikler geliştirmekte, geçmiş hatalardan dersler çıkararak düşmanına nerelerden en öldürücü darbeler vuracağının planlamasını yapmaktadır.

İsrailliler olası yeni bir savaşta Hizbullah'ın sadece füze fırlatma ve göğüs göğse ölümcül çatışmalara girmekle yetineceklerini düşünmemekteler. Başarılı bir şekilde uyguladıkları ve İsrail'e epey pahalıya ödettikleri asker kaçırma operasyonlarını hız kesmeden devam ettirip, sınır bölgelerine de sızarak sivilleri taciz etmek ve İsrail'i moralmen çökertmek için her çabayı sarf edeceklerdir.

Geçen hafta İsrail askeri istihbarat yetkilileri şu ana kadar yapmadığı bir şeyi yaparak ilk kez Hizbullah'ın askeri hareketliliğine ve hazırlıklarına dair bir raporu görsel öğelerle basınla paylaştı. Hizbullah'ın teçhizat ikmal depolarının, askeri birliklerinin, eğitim alanlarının ve diğer stratejik faaliyetlerinin bilgileri dahilinde olduğunu ve binlerce hedefin listesini çıkardıklarını vurgulamışlardı.

İsraillilerin bu görsel içerikli basın toplantısına ve tehditlerine karşı Hizbullah örgütü de benzer açıklamalarda bulunarak,Hizbullah olarak boş durmadıklarını , İsrail'e ölümcül darbeler indirmek için çalışmalarını aralıksız devam ettirdiklerini ifade ederek onlarda da İsrail hedeflerine dair ayrıntılı listeler bulunduğunu belirttiler.

İsrail'in en uzak bölgelerinin dahi füzelerinin menzili kapsamında olduğunu ifade eden Hizbullah komutanı Şeyh Nebil Kavuk İsrail'i açıkça tehdit ederek olası bir çatışmada İsrail'e ummadığı yerlerden saldıracaklarını beyan etti.

Fakat İsrailli askeri yetkililer, hali hazırda Hizbullah'ın yeni bir savaşa girmek istediğini düşünmediklerini söylediler ve örgüt şu an sadece tek bir amaca odaklanmış durumda, o da 2008 yılında öldürülen komutanları İmad Muğniye'nin intikamını almak.

Bu amacı gerçekleştirmek için de Hizbullah her fırsatı kolladığından, geçen hafta İsrail kontra Terör Bürosu yetkilileri vatandaşlarını, iş adamlarını ve diğer yetkilileri uyararak Hizbullah'ın olası kaçırma eylemine karşı dikkatli olunması gerektiğini ifade ettiler."velfecr
 
Üst