İsrail'i Rahatsız Eden Proje : KUDÜS’E İSTANBUL, ANKARA | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

İsrail'i Rahatsız Eden Proje : KUDÜS’E İSTANBUL, ANKARA

Dua Nur

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
29 Nis 2007
Mesajlar
37,459
Puanları
63
Kudüs ve Civarındaki Osmanlı Mirasını Koruma ve Yaşatma Derneği (Mirasımız), 2014 yılı faaliyet raporunu açıkladı.

İstanbul'da bir otelde düzenlenen basın toplantısında, derneğin 2014 yılında öğrencilere yardımlardan Kudüs'teki kalkınma çalışmalarına kadar çok sayıda projeye imza attığı belirtildi.

İsrail’in 2009 yılında ortaya koyduğu “Aksa ikiye bölünsün, yarısı Müslümanların yarısı Yahudilerin” projesinin gerçekleştirilmediğini ifade eden Demirci, “İsrail Aksa’yı park, bahçe gibi herkese açık alan ilan etti. Müslümanlar her gün nöbet tuttu ve İsrail’in hedefleri gerçekleştirilmedi.” dedi.

Toplantıda konuşan Mirasımız Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Demirci, derneğin geçen sene yürüttüğü faaliyetlerde, Yahudileştirme ve bölme girişimlerine maruz bırakılan Mescid-i Aksa'nın himayesinin hedeflendiğini ve derneğin ağırlıklı olarak buna yönelik çalışmalar yaptığını söyledi.

İSRAİL'İ RAHATSIZ EDEN PROJE

Demirci, Aksa’yı korumaya yönelik gerçekleştirilen proje kapsamında, her gün elliye yakın otobüsün Filistin’in farklı noktalarındaki Müslümanları toplayarak Mescid-i Aksa’da nöbet tutmasına yardımcı olunduğunu ve bu projenin Aksa’yı korumaya yönelik başarılı bir çalışma olduğunu ve İsrail'i rahatsız eden bir proje olduğunu belirtti.

AKSA NÖBETİ İÇİN KALKAN OTOBÜSE İSRAİL TARIM ARACI ÇARPTI: 8 ÖLÜ

Dün akşam Nakab bölgesinden Aksa nöbeti için Kudüs’e yolcu taşıyan otobüsün dönüş yolunda kaza yaptığını ve 8 kadının şehit olduğunu söyleyen Demirci, kazaya neden olan aracın İsrail’in tarım aracı olduğunu, bu aracın asıl kullanım amacının Necef bölgesinde yaşayan Müslümanların arazilerini yok etmek olduğunu söyledi.

İSRAİL’İN AKSA’DA NÖBET TUTANLARI YILDIRMA TAKTİĞİ

Mescid-i Aksa’ya girişte nöbet tutmak için gidenlerin kimliklerinin İsrail güçleri tarafından alındığını belirten Demirci, “Çıkışta kimlikleri iade etmiyorlar. Kimliği almak için karakola yönlendiriyorlar. Orada saatlerce insanları bekleterek yıldırmaya çalışıyorlar.” dedi.

2013 yılında her ay İsrail saldırılarına karşı Mescid-i Aksa'yı savunan 500 öğrenciye eğitim ve burs desteği sağlayan derneğin, 2014’te bu rakamı arttırdığı kaydedildi.

Yoksulluk oranının yüzde 70’ten fazla olduğu Kudüs’te, Ramazan ayında çok sayıda aileye fitre ve kumanyaların ulaştırıldığı bilgisine yer verilen faaliyet raporunda, Mescid-i Aksa'nın bahçesinde 100 bini aşkın kişiye iftar yemeği verildiği dile getirildi.

KUDÜS’TE İSTANBUL, ANKARA İSİMLİ PROJELER OLACAK

Derneğin kuruluş tarihinden itibaren geçen yedi yıllık sürenin bir dönem olduğunu belirten Demirci, “Bu yedi yılı bir dönem saydık ve bir dönemi kapattık. 2015’te her Müslüman Kudüs’te bir faaliyet yapacak ve biz bu projeleri sadece koordine edeceğiz İnşallah.” diyerek bu çalışmayı şöyle özetledi:

“İstanbullular Kudüs’e gidecek, İstanbul isimli proje yapacak. Ankaralılar Ankara isimli proje yapacak. Aileler Kudüs’e gidecek, ufak büyük projelere imza atacak.”

Faaliyet raporunu basın mensuplarına sunan Demirci son olarak, “Kudüs için 2014’ü anlatmaya vaktimiz yetmez. Her gün İsrail tarafından Aksa’ya saldırı gerçekleştiriliyor, her geçen gün Aksa’nın bir kısmı altını oyma çalışmaları yüzünden çöküyor, Kudüs’teki Müslüman halk saldırıya maruz kalıyor, esnafı bezdirme çalışmaları sürdürülüyor, 300 bin Müslüman’ın yaşadığı Kudüs’te her hafta bir aile kanuni yollarla evlerinden kovuluyor. Aksa ayakta durmaya, Müslümanlar da sahip çıkmaya kararlı. Aksa, Kudüs’ü ayakta tutacak.” dedi.

İşte Mirasımız Derneği’nin 2014 yılı Kudüs raporundaki göze çarpan detaylar:


2014’te sağlık projelerine de önem verildi. Dernek, bir hastanenin tefrişatına yardımcı oldu.

Kudüs halkı ciddi sıkıntılar yaşıyor. Kadınlar ve çocuklar sebepsiz yere tutuklanıyor.

“Burası benim evim, kimseye vermem.” diyerek Aksa’da her gün nöbet tutan 80 yaşındaki bir kadın geçtiğimiz aylarda hayatını kaybetti.

Aksa’da tutulan nöbetler sayesinde yıkamadılar. 2014’te Aksa’nın ikiye bölünmesi planlanan proje gerçekleşemedi.

Aksa etrafında bulunan 40’tan fazla caminin restorasyonu ve imarı yapıldı.

Aksa’da geçtiğimiz senelerde Ramazan aylarında Cuma namazlarını 500 bin kişi kılarken, 2014’te bu sayı İsrail’in baskıları ve engellemelerinden dolayı 30 binde kaldı.

5 Kasım 2014 tarihinde İsrail askerleri 1967'den bu yana ilk kez Mescid-i Aksa'nın mihrabını postallarıyla çiğnedi.

Mescid-i Aksa tarihinde bir ilk yaşandı ve 2014’te bir gün girişler kapatıldı.

Aksa’nın altındaki kazı çalışmaları devam ediyor. Tarihi eserler yok ediliyor.

http://www.timeturk.com/tr/2015/02/04/israil-i-rahatsiz-eden-proje.html#.VNMzSrccRPM
 
Üst